• <

Wynik wyszukiwania - "przewody" - Wiadomości

Norweski wycieczkowiec dostał zgodę na wejście do portu. Istniało podejrzenie epidemii cholery

Norweski wycieczkowiec firmy Norwegian Cruise Line, zawrócony z Port Louis na Mauritiusie w poniedziałek z powodu podejrzenia wybuchu epidemii cholery na statku, dostał zgodę na wejście do portu – podało BBC.
26.02.2024

Chciał przebiec ocean w kołowrotku, może dobiec do więzienia

Mieszkańcowi Florydy, który zbudował pływający kołowrotek wzorowany na zabawce dla chomika i miał zamiar przebiec nim Atlantyk, grożą zarzuty federalne po tym, gdy Straż Przybrzeżna spędziła pięć dni na ściąganiu go na brzeg - poinformowała w czwartek agencja Reutera.
07.09.2023

Terraen. Nowe podejście do magazynowania energii

Czy przydomowy magazyn energii z Chojnic zrewolucjonizuje nasze myślenie o samowystarczalności energetycznej?
13.07.2023

Nowoczesny zakład produkcyjny na terenie Portu Gdynia do wynajęcia lub kupna

Spółka w restrukturyzacji – Vistal Offshore – poszukuje od 01.07.2023 r. nabywcy lub dzierżawcy nieruchomości produkcyjnej na obszarze Portu Gdynia. Wynajem blisko 3,5 ha terenu wraz z zabudowaniami będzie możliwy po opuszczeniu tego terenu przez dotychczasowego użytkownika – stocznię Karstensen Shipyard Poland.
10.04.2023

Niemcy. Ekspert ds. bezpieczeństwa: dane przesyłane podmorskimi łączami są bardziej narażone na atak niż rurociągi

Oczywisty akt sabotażu, dokonany na rurociągi Nord Stream 1 i 2 pokazuje, że europejska infrastruktura jest wrażliwa. Jednak o wiele bardziej należy przejmować się danymi, przesyłanymi podmorskimi łączami niż rurociągami – komentuje w czwartek Johannes Peters, ekspert ds. strategii i bezpieczeństwa morskiego z Instytutu Polityki Bezpieczeństwa Uniwersytetu w Kilonii, na łamach RND (RedaktionsNetzwerk Deutschland).
29.09.2022

Innowacyjne morskie farmy wiatrowe wykrywają trzęsienia ziemi

Innowacyjne badania pozwoliły zaobserwować aktywność sejsmiczną za pomocą przewodu światłowodowego łączącego farmę wiatrową na Morzu Północnym z brzegiem.
11.01.2022

PGNiG: na złożu Aerfugl ruszył innowacyjny gazociąg

PGNiG wraz z partnerami koncesyjnymi na złożu Aerfugl na szelfie norweskim odebrali pierwszą nitkę podgrzewanego gazociągu łączącego otwory z pływającą jednostką produkcyjno-magazynującą. Ogrzewanie zapobiegnie zatykaniu gazociągu tzw. lodem metanowym. To najdłuższa taka instalacja na świecie.
29.12.2021

Kto jest kim w polskim offshore? Equinor: "Jesteśmy zainteresowani dalszą obecnością w Polsce"

Equinor, norweski gigant energetyczny, ma ambicję odegrania kluczowej roli w procesie transformacji energetycznej. Globalna firma energetyczna, kojarzona z sektorem oil&gas, realizuje znaczne projekty OZE na Morzu Północnym, wschodnim wybrzeżu USA oraz na Morzu Bałtyckim. Norwedzy będą budować morskie wiatraki także w Polsce. W kolejnym tekście z cyklu „Kto jest kim w Polskim offshore?”, pytamy Equinor o postępy w realizacji projektów morskich farm wiatrowych na polskim Bałtyku.
28.12.2021

Dania szuka sposobu na drugie życie łopat turbin wiatrowych

Duńczycy są jednym z liderów rozwoju OZE w Europie. Już dzisiaj pozyskują 48 proc. energii elektrycznej z wiatru, ale mają ambicje, aby do końca dekady ten udział wyniósł 70 proc. Do tego czasu konieczne będzie opracowanie zaawansowanych modelu demontażu i recyklingu starych łopat turbin wiatrowych. Rząd Danii jest otwarty na współpracę z organizacjami pozarządowymi w celu rozwiązania tego trudnego problemu.
25.10.2021

1100 nowych studentów w Akademii Marynarki Wojennej. Nowy rok akademicki rozpoczęty [ZDJĘCIA, WIDEO]

W piątek, 1 października odbyła się uroczysta Inauguracja roku akademickiego 2021/2022 w Akademii Marynarki Wojennej. Od dziś w uczelni rozpocznie naukę ponad 1100 nowych studentów. Dokładnie o godz. 11 w Audytorium Biblioteki Głównej AMW uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku dowódcy Centrum Operacji Morskich – dowódcy komponentu morskiego wiceadmirałowi Krzysztofowi Jaworskiemu przez dowódcę uroczystości, kmdr. por. Sławomira Dorotyna.
01.10.2021

PSE wznawia konsultacje na temat budowy sieci przesyłowej dla morskich farm wiatrowych na Pomorzu

Do 2028 roku w województwie pomorskim powstaną nowe linie 400 kV o łącznej długości przeszło 250 kilometrów oraz dwie stacje elektroenergetyczne w gminie Choczewo i w okolicach Słupska. Za ich budowę odpowiadają Polskie Sieci Elektroenergetyczne. PSE przeprowadziły już pierwszą rundę konsultacji na temat proponowanych przebiegów linii przemysłowych z częścią gmin, w których planowane są te inwestycje. Od września ruszy kolejna tura.
05.08.2021

Efekt hossy na rynku stalowym – wyzwania związane z obsługą portową

Obserwując przepływ towarów przez Polskie porty morskie, można zaobserwować, że jednym z kluczowych importowanych towarów w ostatnich latach jest stal.
07.07.2021

Poznajcie Nemo - najlżejszy statek podwodny [foto. wideo]

Dzięki niewielkim wymiarom może stanowić dodatkową atrakcję dla wielu luksusowych statków turystycznych. Jest tak mały, że wymaga mniej miejsca do przechowywania, niż dwa skutery wodne. Ponieważ jest najlżejszym załogowym okrętem podwodnym można go wodować z rampy dla łodzi, z jachtu a nawet z lądu jaki kiedykolwiek powstał. Może być holowany na przyczepie za średniej wielkości SUV-em i wodowany bezpośrednio z brzegu lub pomostu.
30.11.2020

Z ostatniego raportu MPWiK wynika, że do przewiertu pod Wisłą jeszcze daleka droga

Z ostatniego raportu prac MPWiK wynika, że do przewiertu jeszcze daleka droga. W ciągu roku zupełnie się nie przygotowali - napisał dziś prezes Wód Polskich Przemysław Daca. Z kolei MPWiK podało w komunikacie, że początek wiercenia rurociągu zaplanowano na najbliższe tygodnie.
21.10.2020

MK: Już 6 tys. wniosków w programie „Moja Woda”

Od 1 lipca 2020 r. złożono już ponad 6 tys. wniosków w programie „Moja Woda”. Jego realizacja ma przyczynić się do łagodzenia skutków suszy poprzez budowę przydomowych instalacji zatrzymujących deszczówkę.
10.07.2020

Praktyczne problemy związane z ograniczeniem emisji siarki w transporcie morskim

Ograniczenie emisji siarki [tzw. „Sulphur Cap”] – to powszechnie stosowana w międzynarodowym obrocie morskim nazwa dla zmienionego Załącznika nr VI do Międzynarodowej Konwencji o zapobieganiu zanieczyszczeniu morza przez statki z 1973 ze zmianami (MARPOL).
16.01.2020

W Ustce tonie kuter z 2,5 tonami paliwa

W usteckim porcie tonie kuter rybacki zacumowany na wysokości Aukcji Rybnej. Przyczynę nabierania wody wyjasśnia Kapitanat Portu w Ustce
30.12.2019

Naukowcy zmieniają podmorskie światłowody w sejsmografy

Amerykańscy naukowcy opracowali technikę wykorzystującą obecne już na dnie morskim przewody światłowodowe do monitorowania aktywności sejsmicznej. Dotychczas badanie ruchu płyt tektonicznych pod wodą było znacząco utrudnione przez ograniczenia techniczne - podał serwis TechCrunch.
03.12.2019

Split payment w gospodarce morskiej

Z dniem 1 listopada 2019 r. obowiązywać będą nowe przepisy wprowadzające zmiany przy płatnościach za faktury w ramach systemu tzw. split payment.
31.10.2019

ASTE zaprasza na BALTEXPO 2019

Ponad 250 firm i organizacji z 23 krajów już za tydzień zaprezentuje swoje osiągnięcia, plany, ofertę i potencjał kooperacyjny na jubileuszowych, XX Międzynarodowych Targach Morskich BALTEXPO 2019. Na swoje stoisko 3.09 w Amber Expo. zaprasza również firma ASTE.
05.09.2019

Helikopter runął do morza. Trzy osoby poszukiwane

Na akwenie otaczającym port Poros na greckiej wyspie o tej samej nazwie trwają poszukiwania śmigłowca, który wpadł tam we wtorek do morza wraz z greckim pilotem i dwoma rosyjskimi pasażerami. O losie tych osób nic na razie nie wiadomo - podały greckie media.
20.08.2019

Ponad 17 ton odpadów niedopuszczone do wywozu w szczecińskim porcie

Funkcjonariusze Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie zatrzymali kontener z odpadami, które objęte są zakazem wywozu poza obszar Unii Europejskiej.
27.05.2019

Umowa z wykonawcą Polimerów Police podpisana. Za 3 lata zacznie prace instalacja do produkcji polipropylenu

11 maja 2019 roku PDH Polska S.A., której akcjonariuszami są Grupa Azoty S.A. i Grupa Azoty Police, podpisała z Hyundai Engineering Co., Ltd umowę na kompleksową realizację w formule „pod klucz” inwestycji „Polimery Police”. To milowy krok w tym największym projekcie sektora chemicznego ostatnich lat.
12.05.2019

Polscy przedsiębiorcy obawiają się braku porozumienia w sprawie Brexitu

Brak porozumienia w sprawie wyjścia W. Brytanii z UE i pojawienie się utrudnień w handlu międzynarodowym uderzyłyby w polskie firmy i mogłyby zagrozić tysiącom miejsc pracy - wynika z analizy PAP oraz rozmów z ekonomistami i przedstawicielami kluczowych branż.
20.10.2018

Ćwiczenie taktyczne z wojskami

Poszukiwanie zatopionej techniki wojskowej, strzelania torpedowe oraz lokalizowanie położenia okrętu podwodnego - to tylko kilka z epizodów zakończonego ćwiczenia taktycznego z wojskami, w którym wzięły udział jednostki Gdyńskiej Flotylli.
15.10.2018

Duże zmiany w prawie na rynku odpadów. Do 2030 roku wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych mają się nadawać do recyklingu

Branżę tworzyw sztucznych czeka wiele zmian związanych z prawodawstwem unijnym. Komisja Europejska chce, by do 2030 roku wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych nadawały się do recyklingu. Realizując założenia ogólnoeuropejskiej strategii na temat tworzyw sztucznych, KE zgłosiła projekt dyrektywy ograniczającej stosowanie niektórych wyrobów jednorazowego użytku, które najczęściej zaśmiecają plaże, morza i oceany, w tym m.in. plastikowych słomek, jednorazowych kubeczków, sztućców i patyczków kosmetycznych. Eksperci pozostają sc
05.09.2018

Konferencja poświęcona tematyce branży morskiej i logistycznej

Rada Inteligentnych Specjalizacji Pomorza, Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A., Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER zapraszają na konferencję poświęconą tematyce branży morskiej i logistycznej, która wpisuje się w obszar Inteligentnej Specjalizacji Pomorza ISP 1 -Technologie offshore i portowo-logistyczne. Spotkanie będzie okazją do zapoznania się z prezentacjami startupów oraz projektem Polski Port Community System.
08.06.2018

Statek wycieczkowy uderzony przez piorun (wideo)

Piotrun to bardzo silne wyładowanie elektrostatyczne w atmosferze powstające naturalnie, zwykle towarzyszące burzom. Jego częstą konsekwencją jest pożar. Uderzenie pioruna może rozerwać pnie drzew czy mury. Wywołują też uszkodzenia instalacji elektrycznych, telefonicznych i innych opartych o metalowe przewody. Temperatura w kanale przewodzenia pioruna jest tak wielka, że krzemionka zawarta w ziemi w miejscu uderzenia topi się, tworząc naturalne szkło nazywane fulgurytem. Czy zastanawialiście się kiedyś co stanie się po ude
12.04.2018

Kradzione silniki zaburtowe ze Szwecji

Siedem silników do łodzi motorowych przechwycili 24 marca w Świnoujściu funkcjonariusze Straży Granicznej. Cztery z nich zostały skradzione w Szwecji. Pozostałe najprawdopodobniej również. Miały obcięte przewody i zatarte numery. Ich wartość szacuje się na 245 tys. zł.
26.03.2018

Statki w polskich portach zasilane z lądu – bezpiecznie i ekologicznie

W polskich portach mogą wkrótce pojawić się przyjazne dla środowiska systemy do zasilania statków energią elektryczną z lądu. To zbawienne rozwiązanie dla portów, które muszą dostosować się do wymogów międzynarodowej konwencji o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza MARPOL VI. Innowacyjne systemy, które powstają w firmie igus sprawdzają się już w Norwegii.
20.02.2018

Fatalny stan ryby w Bałtyku - rybacy biją na alarm

15 lutego w Morskim Instytucie Rybackim doszło do spotkania dotyczącego pogarszającego się stanu zasobów rybnych w Morzu Bałtyckim. W Gdyni o przyszłości połowów debatowali rybacy, naukowcy oraz politycy. Rybacy jednogłośnie alarmowali, że sytuacja jest dramatyczna.
16.02.2018

Sztorm i burza śnieżna na zachodzie Europy. W porcie Rotterdam kontenery spadają jak klocki Lego (wideo)

Potężny front niżowy Fryderyka ze śnieżycami i porywistym wiatrem powoduje w czwartek paraliż komunikacyjny na zachodzie Europy. Zamykane są lotniska i porty morskie, nie kursują pociągi, staje komunikacja miejska.
18.01.2018

200 euro w zamian za spokój?

23-letniego Ukraińca zatrzymała 9 grudnia w Świnoujściu Straż Graniczna. Mężczyzna przewoził samochodem cztery silniki do łodzi, najprawdopodobniej kradzione w Skandynawii. Funcjonariuszy usiłował przekupić 200 euro, chciał by go „puścili”.
12.12.2017

Orkan Xavier sieje spustoszenie w niemieckich portach

Przejście przez Północne Niemcy Orkanu Xavier 5 października zakłóciło działanie i spowodowało szkody w portach tego regionu.
07.10.2017

Niemcy: Sztorm Xavier paraliżuje komunikację kolejową na północy kraju (wideo)

W związku z nadciągającym sztormem Xavier niemieckie koleje zawiesiły w czwartek po południu połączenia Berlin-Hanower i Berlin-Hamburg. Rzecznik kolei poinformował, że zdecydowano się na to, by uniknąć utknięcia pociągów na trasie.
05.10.2017

Czym łowić ryby, gdy obok czyha foka, czyli – szwedzkie doświadczenia okiem polskich rybaków

Grupa polskich rybaków odwiedziła niewielką osadę Järnavik w południowej Szwecji. Chcieli przyjrzeć się, jak działają w praktyce rybackiej narzędzia pułapkowe, o których nieraz słyszeli w kontekście ochrony ptaków i ssaków morskich przed przyłowem.
06.06.2017

Alarm bombowy na pokładzie promu Stena Line

Chwile napięcia mają za sobą pasażerowie oraz załoga promu Skåne. W środę wieczorem na pokładzie promu wszczęty został alarm bombowy. Na szczęście okazało się, że alarm był fałszywy.
06.02.2017

UE nakłada cła antydumpingowe na produkty stalowe z Chin i Tajwanu

UE nałożyła w piątek sięgające prawie 65 proc. cła antydumpingowe na produkowane w Chinach i Tajwanie rury ze stali nierdzewnej oraz elementy do ich łączenia. To kolejne z serii środków, które mają pomóc UE bronić się przed napływem dotowanych towarów.
27.01.2017

Polar Empress NB 369 – kolejna realizacja CRIST zakończona powodzeniem (foto, wideo)

13 października 2014 r. CRIST przekazał Armatorowi mocno wyposażony kadłub nowoczesnej jednostki służącej do badań sejsmicznych dna morskiego w poszukiwaniu złóż ropy naftowej. Projekt zrealizowano dla Klienta - Myklebust Verft AS (grupa Kleven, Norwegia). Docelowym właścicielem statku będzie GC Rieber Shipping.
14.10.2014

O nawigacji i transporcie morskim

Wszystko wskazuje na to, że nie słabnie pośród młodych ludzi - maturzystów zainteresowanie zostania oficerem floty handlowej. Do czego, jak wiadomo- przygotowują wydziały nawigacyjne naszych Akademii Morskich, a od chwili uruchomienia cywilnych studiów nawigacyjnych także w Akademii Marynarki Wojennej.
26.10.2011

Stocznia sprzedana. Dwie umowy ostateczne, trzy warunkowe

Zarządca kompensacji, firma Bud-Bank Leasing wczoraj w Warszawie podpisała z Towarzystwem Finansowym "Silesia" umowy sprzedaży majątku Stoczni Szczecińskiej Nowa. Chodzi o najważniejsze nieruchomości, wylicytowane na aukcjach 23 listopada br.
07.12.2010

Specjaliści na morzu

Nasi marynarze pływający na handlowych statkach mają dużą konkurencję. Łatwiej można znaleźć pracę - do tego wyżej wynagradzaną - na jednostkach specjalistycznych. Wymagane są jednak odpowiednie kwalifikacje. Ich zdobycie umożliwią szkolenia w Akademii Morskiej w Szczecinie i nie trzeba już będzie korzystać z drogich kursów za granicą.
15.11.2010

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.