• <

Wynik wyszukiwania - "polska gospodarka morska" - Wiadomości

Pomorskie branże kluczowe i inteligentne specjalizacje Pomorza. Bierzmy przykład z Danii [RELACJA]

Jak będzie kształtować się regionalna gospodarka w najbliższych latach? Jakie będą branże kluczowe i inteligentne specjalizacje Pomorza? Jakie powinny powstać Regionalne Agendy Badawcze, aby wykorzystać potencjał Pomorza? – to główne pytania zadane na początku konferencji „Pomorska Gospodarka Jutra”, którą zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.
11.05.2024

Aros Marine nowym członkiem Polskiego Forum Technologii Morskich

Polskie Forum Technologii Morskich (PFTM), wiodąca organizacja skupiająca kluczowych graczy branży morskiej, ogłasza przyjęcie nowego członka – Aros Marine. Ten krok potwierdza znaczącą rolę spółki w zakresie innowacyjnych rozwiązań dla sektora oraz zgodność celów i wartości obu podmiotów.
23.08.2023

Chocholi taniec polskiej morskiej energetyki wiatrowej

Rok 2022 to z wielu względów bardzo szczególny rok, który przyniósł wojnę na Ukrainie, koniec obostrzeń pandemicznych, kryzys energetyczny, sabotaż Nord Stream 1 i Nord Stream 2, inflację i niepokojącą perspektywę bardzo poważnego kryzysu ekonomicznego w 2023 i 2024.
15.04.2023

Kto jest kim w polskim offshore? Bota Offshore Green: Mamy pierwsze kontrakty na usługi CTV

Na polskim rynku morskiej energetyki wiatrowej pojawił się całkiem niedawno nowy podmiot, który chce świadczyć usługi armatorskie flotą serwisową oraz wesprzeć polski przemysł w obszarze jednostek Crew Transfer Vessels (CTV). Mowa o gdańskiej spółce Bota Green Offshore, która rozmawia już z deweloperami polskich projektów morskich farm wiatrowych. W rozmowie z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore” pytamy Ernesta Czermańskiego, prezesa oraz dyrektora zarządzającego Bota Green Offshore o plany względem polskiego rynku offshore wi
14.12.2022

Święto Uniwersytetu Morskiego w Gdyni po raz 102

Społeczność akademicka Uniwersytetu Morskiego w Gdyni obchodziła 8 grudnia 2022 roku tradycyjnie Święto Szkoły.
11.12.2022

Politechnika Gdańska stawia na morską energetykę wiatrową

Polskę czeka energetyczna rewolucja, która jednak nie będzie miała szans powodzenia bez odpowiednio przygotowanych kadr inżynierskich oraz badań naukowych na światowym poziomie.
09.05.2022

Zakończył się 8. Międzynarodowy Kongres Morski

Wrzesień obfituje w wydarzenia sprzyjające rozmowom o przyszłości zarówno polskiej, jak i międzynarodowej gospodarki morskiej. W ubiegłym tygodniu aktywnie uczestniczyliśmy w Targach BaltExpo, a w miniony wtorek i środę włączyliśmy się we współtworzenie 8. edycji Międzynarodowego Kongresu Morskiego. PRS patronował tegorocznym rozmowom toczącym się podczas wydarzenia.
17.09.2021

Pływające elektrownie napędzą gospodarkę. Polską również?

Pływające turbiny wiatrowe zapewniają dostęp do obfitych zasobów wiatru nad głęboką wodą – przekonuję eksperci DNV w najnowszym raporcie Energy Transition Outlook 2021. Farmy wiatrowe usytuowane na głębokich wodach mogą stanowić istotny biznes, który rozrusza gospodarki osłabione pandemią Covid-19.
20.07.2021

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2021

Tegoroczna edycja Forum Gospodarki Morskiej Gdynia będzie edycją jubileuszową - to już 20 lat, odkąd po raz pierwszy w Gdyni spotkali się eksperci branży morskiej, by dyskutować o kierunkach rozwoju, zagrożeniach i potencjale polskiej gospodarki morskiej.
16.07.2021

Styczyński: musimy stawiać na rozwój gospodarki morskiej

Musimy stawiać na rozwój gospodarki morskiej; najważniejsze jest nadążanie za światowymi trendami, którymi są transformacja paliwowo-energetyczna i cyfrowa gospodarka morska - powiedział w czwartek naczelnik Wydziału Przemysłu Okrętowego w Ministerstwie Infrastruktury Maciej Styczyński.
11.06.2021

Ankieta: polska gospodarka morska

Zapraszamy do udziału w badaniu ankietowym, które ma na celu pozyskanie i przeanalizowanie jak największej liczby opinii wśród podmiotów funkcjonujących w branży morskiej.
18.03.2021

Konkurs grantowy „Kierunek Port – morze możliwości” rozstrzygnięty!

Inauguracja tej szczególnej dla świata nauki i biznesu inicjatywy miała miejsce w kwietniu 2019 roku. Konkurs grantowy dla studentów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zorganizowała ich rodzima Uczelnia wraz z Zarządem Morskiego Portu Gdańsk S.A.. Gala finałowa konkursu odbyła się 15 grudnia 2020 roku w Auli Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Szczególne gratulacje przyjmował zwycięski zespół projektowy – Seanovation.
15.12.2020

Chrzest i podniesienie bandery na „Planecie I” (wideo)

Państwo o tak długiej linii brzegowej (jak Polska) nie może być pozbawione nowoczesnych jednostek sprzętowych – powiedział w sobotę w Szczecinie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas uroczystości chrztu i podniesienia bandery na wielofunkcyjnym statku Planeta I.
14.11.2020

Do morza Odrą - słów kilka o morskości Szczecina

Dla każdego świadomego i światłego szczecinianina morskość tego miasta jest oczywista. Co prawda, krąży stary dowcip o zabłąkanym turyście, który na placu Grunwaldzkim pyta o drogę na plażę, ale raczej zaliczyć go należy do zbioru anegdot, powiedzonek i dowcipów trochę złośliwie traktujących stolicę Pomorza Zachodniego niż do poważnej argumentacji podającej ową morskość w wątpliwość.
22.07.2020

Konkurs na realizację wystawy stałej Narodowego Muzeum Morskiego

NMM ogłasza konkurs na realizację wystawy stałej w siedzibie głównej. Intuicyjne, ale czytelne ścieżki zwiedzania, przemyślana koncepcja scenograficzna, wykorzystująca zastosowanie multimediów, a do tego ekologiczne rozwiązania. NMM oczekuje na projekt wystawy stałej, który zachwyci, opowie zwiedzającym o ważnym etapie historycznym i zostanie z nimi we wspomnieniach na dłużej.
12.11.2019

Podpisano memorandum ws. współpracy portów Szczecin-Świnoujście i Rotterdam

W Rotterdamie podpisano w środę memorandum o porozumieniu w sprawie współpracy między portem Szczecin-Świnoujście i portem w Rotterdamie. W uroczystości uczestniczył prezydent Andrzej Duda.
30.10.2019

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2019

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia zgromadzi już po raz dziewiętnasty specjalistów branży morskiej w Polsce, aby wspólnie z zaproszonymi ekspertami podsumować najważniejsze aktualne kwestie światowej i polskiej gospodarki morskiej i nakreślić możliwe kierunki rozwoju.
03.06.2019

Polska gospodarka morska 1918-2018. Folder okolicznościowy

Jubileusz stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości zbiega się z setną rocznicą powstania Głównego Urzędu Statystycznego. Z tej okazji mamy przyjemność przekazać do rąk Państwa publikację ukazującą historię gospodarki morskiej kraju przez pryzmat danych statystycznych. W niniejszym opracowaniu zamieszczono wybrane informacje o istotnych zmianach jakie zaszły w gospodarce morskiej w okresach 1918–1939 oraz 1945–2017.
20.11.2018

Biuro Portu Gdańsk w Szanghaju wzmocni relacje z Azją (foto)

Port Gdańsk, jako pierwszy polski port, otworzył swoje biuro zagraniczne na innym kontynencie. Budowanie silnych relacji z Chinami – największym światowym rynkiem - to jeden z najważniejszych celów gdańskiego portu.
05.11.2018

Bałtycki „GPS” (wideo)

W życiu codziennym, w ogóle nie zdajemy sobie sprawy z tego, w jak dużym stopniu – tak na morzu jak i na lądzie i w powietrzu - zależni jesteśmy od sprawnie działającego systemu GPS. W dniu dzisiejszym na każdych 10 mieszkańców Ziemi przypada 7 odbiorników GPS, a ekonomiczna wartość systemu określana wyceniana jest na biliony dolarów.
25.10.2017

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2017 za nami

Najważniejsze biznesowe wydarzenie dla branży morskiej w Polsce za nami. 13 października odbyło Forum Gospodarki Morskiej Gdynia. Siedemnasta edycja wydarzenia przyciągnęła do Gdyni rekordową liczbę uczestników.
20.10.2017

Pracowity rok 2016 i 2017 w Polskim Klasterze Morskim

27 czerwca Zarząd Polskiego Klastra Morskiego na walnym zebraniu uzyskał absolutorium swoich członków. Polski Klaster Morski działa aktywnie na forum krajowym i międzynarodowym, na Pomorzu i w wymiarze branżowym.
28.06.2017

Polska i Grecja wspólnie na rzecz rozwoju przemysłu stoczniowego

Nie wyobrażam sobie rozwoju polskiej gospodarki morskiej bez udziału i zaangażowania w ten obszar geograficzny – powiedziała o polsko-greckiej współpracy Anna Barbarzak, ambasador Polski w Atenach. O wyzwaniach, zagrożeniach i wymianie wzajemnych doświadczeń w przemyśle stoczniowym Polski i Europy rozmawiali eksperci podczas drugiej edycji Mare Forum, które odbyło się we wtorek w Sopocie.
17.05.2017

Kaczyński: silne Pomorze Zachodnie to polska racja stanu

Realizujemy ideę, że silne Pomorze Zachodnie to polska racja stanu - powiedział w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Ocenił, że w latach 2007-2015 "wszystko, co tworzyło życie Szczecina i Pomorza Zachodniego było niszczone".
06.05.2017

Kpt. ż.w. Zbigniew Sulatycki przewodniczącym nowo powołanego Konwentu Morskiego

Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej powołał Konwent Morski. Dzisiaj, w siedzibie resortu wręczył nominację pierwszemu przewodniczącemu Konwentu, kapitanowi żeglugi wielkiej Zbigniewowi Sulatyckiemu.
08.12.2016

Przygotowania polskiej gospodarki morskiej do realizacji postanowień konwencji BWM

IMO potwierdziło, iż konwencja o kontroli i postępowaniu ze statkowymi wodami balastowymi i osadami wchodzi w życie z dniem 8 września 2017 r.
20.10.2016

Polska gospodarka morska jest konkurencyjna, innowacyjna i ma potencjał - konkluzje MARE FORUM

Polska gospodarka morska jest konkurencyjna, innowacyjna i ma potencjał wiedzy, a Polski Klaster Morski ma szanse na rozszerzenie swojej aktywności w Unii Europejskiej i na globalnym rynku przemysłu i usług morskich – to konkluzja pierwszej w Polsce konferencji MARE FORUM.
24.09.2016

Kongres Morski w Szczecinie – dzień drugi. „Polska gospodarka morska wraca na polskie wybrzeże”

Prezentacja polityki związanej z polską gospodarką morską i żeglugą śródlądową były głównym elementem wystąpień Premier Beaty Szydło i Ministra Marka Gróbarczyka podczas drugiego dnia Kongresu Morskiego w Szczecinie. Następnie publiczne podpisano list intencyjny w sprawie budowy polskiego promu, pod którym podpisali się przedstawiciele rządu oraz przedsiębiorstw odpowiedzialnych za realizację tego przedsięwzięcia.
09.06.2016

Gdynia: o polityce morskiej z udziałem przedstawicieli firm, uczelni, instytutów i administracji

Polska gospodarka morska nie będzie czarną dziurą w przestrzeni światowej gospodarki morskiej – taką konkluzją zakończyła się konferencja naukowa Polityka Morska, która odbyła się 14 marca w Akademii Morskiej w Gdyni. Jednym z założeń jest powstanie interdyscyplinarnego Morskiego Think Tank, który będzie wspierał wszelkie działania na rzecz umacniania Polski Morskiej.
16.03.2016

Powstanie interdyscyplinarny Morski Think Tank

Polska gospodarka morska nie będzie czarną dziurą w przestrzeni światowej gospodarki morskiej – taką konkluzją zakończyła się Konferencja naukowa Polityka Morska, która odbyła się 14 marca w Akademii Morskiej w Gdyni.
15.03.2016

Ubiegły rok przemysł stoczniowy zamknął z 10 mld zł przychodów

Polska gospodarka morska jest w coraz lepszej sytuacji. Pracuje dla niej 1,6 tys. firm. Rośnie też zatrudnienie w firmach budujących i wyposażających statki. Do 2017 roku polskie stocznie mają podpisane kontrakty na budowę kilkudziesięciu statków o wartości blisko 1 mld euro. Konieczna jest jednak większa popularyzacja tego sektora, która pozwoli przyciągnąć młodych ludzi i tym samym przyspieszyć dynamikę jego wzrostu.
23.10.2015

WYBORY 2015: Moja wizja polskiej gospodarki morskiej – odpowiada dr hab. Czesława Christowa (Zjednoczona Lewica)

Wybory parlamentarne tuż za progiem. Z tej okazji pytaliśmy kandydatów wszystkich komitetów o ich pomysły i wizję polskiego gospodarki morskiej. Odpowiedzieli nam tylko kandydujący z list Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości, Nowoczesnej, Zjednoczonej Lewicy oraz Partii Razem. Sprawdźmy, jak na nasze pytania odpowiedziała dr hab. Czesława Christowa, kandydatka do Senatu ze Zjednoczonej Lewicy.
21.10.2015

Tegoroczne BALTEXPO już otwarte

Prawie trzystu wystawców z czternastu krajów w AmberExpo w Gdańsku. Wystartowała osiemnasta edycja Międzynarodowych Targów Morskich BALTEXPO, które od ponad 30 lat stanowią miejsce spotkań dla polskich i zagranicznych przedstawicieli gospodarki morskiej. Targi potrwają do środy.
07.09.2015

Współpraca biznesu i nauki na InfoGlobMar 2015

- Gospodarna narodowa czerpie zyski z gospodarki morskiej, dlatego dzisiejsza konferencja jest bardzo ważna z perspektywy wymiany poglądów między biznesem a nauką. Wnioski ze spotknaia pomogą w podejmowaniu trafnych decyzji przez rząd - tymi słowami Dorota Pyć, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, otworzyła konferencję InfoGlobMar 2015.
19.06.2015

Polska gospodarka morska łapie drugi oddech

Przyjęty przez rząd niedawno dokument Polityka morska RP do 2020 roku (z opcją do 2030 roku) jest wyjątkowy, a w nowoczesnej Polsce – pierwszy o takim charakterze.
21.04.2015

Zdaniem europosła. Brakuje dobrego gospodarza

Marek Gróbarczyk, poseł do Parlamentu Europejskiego (PiS):
23.02.2015

40 lat Portu Północnego Uroczyste spotkanie portowców i budowniczych Portu Północnego

16 października 2014 roku, w szczególnej atmosferze wnętrz niedawno otwartego w Gdańsku Teatru Szekspirowskiego, przy uroczystych stołach zasiadło ponad 300 zaproszonych gości na wspólnej uroczystości obchodów 40 rocznicy uruchomienia Portu Północnego. W ten sposób Zarząd ZMPG SA uhonorował jego budowniczych i przypomniał o tym przełomowym dla polskiej gospodarki fakcie.
27.10.2014

Rozpoczął się II Międzynarodowy Kongres Morski w Szczecinie

Polska gospodarka morska przetrwała okres zmian i rozwija się - powiedziała podczas inauguracji II Międzynarodowego Kongresu Morskiego w Szczecinie wicepremier Elżbieta Bieńkowska.
13.06.2014

Tegoroczny Kongres Morski już w czerwcu

W czerwcu Szczecin zostanie morską stolicą Polski. W dniach 12-14 czerwca odbędzie się druga edycja Międzynarodowego Kongresu Morskiego. O randze tego wydarzenia świadczą jego goście. Będą nimi m.in. Elżbieta Bieńkowska - wiceprezes Rady Ministrów i Minister Infrastruktury i Rozwoju oraz Jan Krzysztof Bielecki - przewodniczący Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów.
10.06.2014

O gospodarce morskiej i dla gospodarki morskiej

Już tylko tygodnie dzielą nas od corocznej debaty w polskiej gospodarce morskiej - Międzynarodowego Kongresu Morskiego w Szczecinie. W tym roku wydarzenie to odbędzie po raz drugi, tym razem w dniach 12-14 czerwca br. Właśnie ruszyła rejestracja na Kongres.
25.04.2014

2. MIĘDZYNARODOWY KONGRES MORSKI W SZCZECINIE, 12-14 CZERWCA 2014

W dniach 12-14 czerwca 2014 r. stolica pomorza zachodniego ponownie stanie się morską stolicą Polski. Do Szczecina przyjedzie wiele uznanych osobistości środowiska morskiego, przedstawicieli świata biznesu, polityki i mediów z kraju i z zagranicy by wziąć udział w 2. Międzynarodowym Kongresie Morskim.
11.04.2014

Polska gospodarka morska adoptuje się do nowych warunków

Jestem daleki od twierdzenia, że Polska musi stworzyć dokument państwowy określający politykę w sprawach gospodarki morskiej, przyjęty przez parlament - mówi prof. Włodzimierz Rydzkowski, kierownik Katedry Polityki Transportowej Uniwersytetu Gdańskiego.
13.03.2014

„Polska od Bałtyku odepchnie się sama”?

„ W naszym kraju gosposie domowe, mogą liczyć na większe zainteresowanie przedstawicieli rządu niż marynarze” ironizował przedstawiciel branży morskiej na konferencji poświęconej powrotowi armatorów pod polską banderę. Zdaniem Jacka Dubińskiego, przewodniczącego Federacji Związków Zawodowych Marynarzy i Rybaków w Polsce brakuje dialogu między przedsiębiorcami tworzącymi branżę morską a urzędnikami państwowymi, tworzącymi regulacje prawne. Przykładem tego niepokojącego zjawiska jest kwestia dostosowania polskiego prawa mors
14.05.2013

Phoenix Poland- „Przecieramy szlaki”

Usługi serwisowe są branżą, w której opinia klienta na długie lata kształtuje markę produktu, firmy oraz rejonu. O działaniach firmy Phoenix Poland zmierzających w kierunku przetarcia szlaków polskim firmom z branży morskiej opowie Mirosław Bułdo, Dyrektor przedsiębiorstwa.
03.01.2013

Polski sektor portowy wkracza w okres świetności dzięki bliskiej współpracy sektora I rządu

W piątek, 16 listopada 2012 r., DCT Gdańsk zorganizowało pierwsze spotkanie portowej branży kontenerowej, w którym wzięli udział przedstawiciele zarządów głównych polskich portów, operatorzy terminali oraz przedstawiciele ich klientów. Spotkanie to stanowi pierwszy krok do utworzenia silnej reprezentacji sektora, zdolnej do efektywnej współpracy z rządem. Dzięki tej inicjatywie możliwe będzie przygotowanie niezbędnych reform zwiększających konkurencyjność polskich portów oraz polskiej gospodarki.
17.11.2012

Krajowa Izba Gospodarki Morskiej- wszyscy czerpiemy profity z inwestycji w gospodarkę morką

W swej historii Polska nie była nigdy państwem morskim do tego stopnia co Wielka Brytania czy kraje skandynawskie. Jednak w ciągu stosunkowo krótkiego czasu, udało się nawiązać niezwykłą więź, która zaowocowała nie tylko barwną kartą w historii naszego kraju, ale też tradycjami, które są dziś nadzieją na rozwój gospodarki morskiej. Kpt. ż. w. Jerzy Uziębło, Sekretarz Generalny izby opowie o działaniach dotyczących lobbowania branży morskiej w sejmie RP, podtrzymywaniu tradycji oraz o planach działania organizacji na najbliższe l
23.07.2012

Wracajmy nad morze

W ostatnich latach Polska, odepchnięta przez azjatyckie tygrysy, odwróciła się od morza. Ale nasza gospodarka morska coraz lepiej dostosowuje się do globalnych trendów.
18.06.2012

Gospodarka morska lustrem stanu polskiej gospodarki

Jerzy Uziębło sekretarz generalny KIGM; „Musimy przeciwstawić tendencjom deprecjonowania izb gospodarczych w Polsce, również przez władzę. Zamierzamy na większą aktywność międzynarodową, w tym pomagać swoim członkom w promocji ich produktów i usług"
19.10.2011

Stoczniowcy protestowali w Gdańsku

Ok. 500 członków NSZZ "Solidarność", m.in. z Kołobrzegu, Świnoujścia i Szczecina, protestowało przeciw zaniedbaniom w gospodarce morskiej w czwartek rano przed Filharmonią Bałtycką w Gdańsku, w której odbywa się Europejska Konferencja Morska z udziałem m.in. unijnej komisarz ds. gospodarki morskiej.
20.05.2011

Morskie sprawy Polaków - symboliczne wodowanie książki na Darze Pomorza

Jako już 38 tom w serii "Księgi Floty Ojczystej" 8 kwietnia br. tradycyjnie na statku - muzeum "Dar Pomorza", cumującym przy nabrzeżu Skweru Kościuszki w Gdyni odbyła się promocja, połączona z tzw. "wodowaniem" książki dwóch autorów: kapitanów żeglugi wielkiej Romualda Pietraszka oraz Ryszarda Pospieszyńskiego - tytuł książki "Morskie sprawy Polaków".
11.04.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.