PMK
Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej powołał Konwent Morski. Dzisiaj, w siedzibie resortu wręczył nominację pierwszemu przewodniczącemu Konwentu, kapitanowi żeglugi wielkiej Zbigniewowi Sulatyckiemu.
W uroczystości uczestniczyli m.in.: Małgorzata Sadurska, szefowa kancelarii prezydenta RP, Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, Joachim Brudziński, marszałek Sejmu RP, wicepremier Piotr Gliński, Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji, Jan Szyszko, minister środowiska, Bartosz Kownacki, sekretarz stanu MON, profesorowie Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego Wawrzyniec Wawrzyniak oraz Krzysztof Formicki, Zbigniew Wysocki, przewodniczący Stowarzyszenie Morskiego-Gospodarczego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego.
Konwent będzie się zajmował m.in. opiniowaniem kluczowych kierunków działania resortu w obszarze gospodarki morskiej RP, rekomendowaniem inicjatyw oraz przedkładaniem projektów założeń i koncepcji rozwoju obszarów, którymi zajmuje się ministerstwo – podkreśla Marek Gróbarczyk. Obecni byli również przedstawiciele spółek branży stoczniowej i portowej, dyrektorzy urzędów morskich i żeglugi śródlądowej.
Szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska przekazał gratulacje w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy, przytaczając fragment autobiograficzny Kapitana, który przyznał, ze morzu, gospodarce morskiej poświęcił swoje życie.
- Gratuluję panu ministrowi słusznej, dobrej decyzji ale przede wszystkim chciałbym pogratulować Panu kapitanowi tego, że całym swoim życiem służył sprawie niezwykle ważnej. Sprawie, która dla Polski, dla jej pozycji w świecie, dla jej gospodarczych szans jest szczególnie istotna – podkreślił Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości. - Jesteśmy przecież państwem morskim. Państwem, które ma duże wybrzeże. Niestety, nie wykorzystaliśmy tego. To jedno z najbardziej smutnych wydarzeń ostatnich 27 lat. Tylko nieliczni ludzie związani z polską gospodarką morską czynnie się temu przeciwstawili. Na ich czele stał właśnie Pan kapitan, który nigdy nie złożył broni, który potrafił wiele rzeczy ocalić , przyczynić się do sukcesów.
Nieustannie przypominał prawdę, że polska gospodarka morska musi trwać. Trzeba ją odbudować. I my – Prawo i sprawiedliwość podjęliśmy ten trud. Przyjęliśmy, że ten cel jest także naszym celem. Wyrazem tego było powołanie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Polska gospodarka morska, dziś tak osłabiona, zostanie odbudowana, krok po kroku. Droga została już wyznaczona.
Rozpoczyna się Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2026
Rosyjskie bombowce nad Morzem Barentsa. Interweniowali Norwegowie
Szwedzka delegacja przylatuje do Polski rozmawiać m.in. o okrętach podwodnych
USA znów uderzyły w łódź domniemanych przemytników na Karaibach - dwie ofiary
Jak chronić porty i infrastrukturę energetyczną na morzu? [KONGRES POLSKIE PORTY 2030+]
PGZ Stocznia Wojenna zajmie się serwisem fregaty