• <

Wynik wyszukiwania - "polska bandera" - Wiadomości

Bandera wygodna dla polskich armatorów i rządu. Jak przywrócić ją flocie handlowej?

Co roku Polska traci około 8 mld zł z powodu tego, że polska flota handlowa pływa pod obcymi banderami – to najkrótsza konkluzja konferencji „Morska flota handlowa pod narodową banderą. Polską racją stanu!”, która odbyła się Wydziale Nawigacyjnym Uniwersytetu Morskiego w Gdyni 24 kwietnia 2024 roku.
28.04.2024

Inwestycje w jednostki pływające dla morskiej energetyki wiatrowej. Crew Transfer Vessels (CTV) – zaopatrzeniowce

W ciągu najbliższych lat polska wyłączna strefa ekonomiczna na Bałtyku stanie się miejscem nigdy dotąd niespotykanej aktywności gospodarczej. Rozpocznie się budowa morskich farm wiatrowych (MFW), których moc osiągnie kilkanaście GW, a do roku 2040 nawet kilkadziesiąt. Wygeneruje to istotny przepływ pracowników oraz ładunków z portów do farm wiatrowych. Jednym ze sposobów transportu będzie wykorzystywanie jednostek typu CTV.
16.10.2023

Głosowanie na polskich statkach oraz platformach wydobywczych i wiertniczych

Na czterech polskich statkach i czterech polskich platformach będzie można oddać głos w zbliżających się wyborach do Sejmu i Senatu oraz w referendum ogólnokrajowym. Pod koniec września Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk wydał rozporządzenie w sprawie utworzenia obwodów głosowania na polskich statkach morskich w wyborach do Sejmu i Senatu RP, która odbędą się w niedzielę.
14.10.2023

Wybory do Sejmu i Senatu na polskich statkach

Dnia 29 września 2023 r. zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 28 września 2023 r. w sprawie utworzenia obwodów głosowania na polskich statkach morskich w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polski.
14.10.2023

Hiszpańska policja przechwyciła jacht z 700 kg kokainy, który płynął pod polską banderą

Hiszpańska Gwardia Cywilna przechwyciła na morzu koło Wysp Kanaryjskich jacht Rossio, który płynął pod polską banderą; weszła na jego pokład i znalazła 700 kg kokainy w paczkach. Cztery osoby zostały zatrzymane - dwóch obywateli Włoch, jeden obywatel Chorwacji i jeden - Serbii. Poinformowało o tym we wtorek ministerstwo spraw wewnętrznych Hiszpanii.
22.08.2023

Jak funkcjonuje gospodarka morska w obliczu zmieniającej się sytuacji geopolitycznej?

Podczas szóstej edycji Forum Wizja Rozwoju jeden z paneli dotyczył ogólnej kondycji gospodarki morskiej w Polsce i zmian wynikających z sytuacji geopolitycznej. Dyskutowano o szansach i możliwościach dla tego obszaru, a także nie udało się pominąć kwestii, które wymagają pewnych zmian i interwencji.
20.06.2023

MEWO ma nowy statek. Amber Cecilia już pod polską banderą

Firma MEWO ze Straszyna wzbogaciła swoją flotę o nowy statek. Specjalistyczna jednostka Amber Cecilia została już zarejestrowana pod polską banderą i jest przygotowywana do obsługi projektów offshore.
28.11.2022

Farmy wiatrowe – wielomilionowe inwestycje w warunkach luki prawnej?

Ostatnio tocząca się dyskusja na temat farm wiatrowych koncentruje się głównie na kwestiach tzw. local content, bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej czy lokalizacji portów instalacyjnych i serwisowych. Ja jednak skupię się na tematyce, o której mówi się znacznie mniej, a która będzie miała także poważny wpływ na decyzje biznesowe podmiotów zaangażowanych w budowę i serwis farm wiatrowych – szczególnie tych zajmujących się finansowaniem tego przedsięwzięcia.
02.11.2022

"Przywrócić polską banderę". Książka kapitana Tadeusza Hatalskiego już dostępna

– Nie mając polskiej bandery, tracimy ekonomicznie. Jeśli państwo ma być traktowane na forum międzynarodowym poważnie, musi mieć flotę pod swoją banderą – przekonuje kapitan Tadeusz Hatalski, autor właśnie wydanej książki "Przywrócić polską banderę".
22.08.2022

130 lat temu urodził się Włodzimierz Steyer – współtwórca floty II Rzeczypospolitej

130 lat temu, 15 lipca 1892 r. urodził się dowódca obrony Helu i jeden z twórców floty II RP, kontradmirał Włodzimierz Steyer. Po wojnie należał do grona oficerów represjonowanych przez reżim komunistyczny. Próbował ratować swoich kolegów, którym groziła kara śmierci.
15.07.2022

40-lecie Daru Młodzieży. Jaką rolę w historii fregaty pełnił PRS?

Dar Młodzieży do służby wszedł w 1982 roku. Dziś to znany na całym świecie szkolny żaglowiec Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Odegrał spektakularną rolę w rejsie z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Warto również pamiętać, że ta trzymasztowa fregata została zbudowana pod nadzorem i ma klasę Polskiego Rejestru Statków (PRS).
10.07.2022

Uniwersytet Morski w Gdyni zaprasza na pokład Daru Młodzieży

Dar Młodzieży zwodowany został w 1981 roku, ale uroczyste podniesienie bandery odbyło się 4 lipca 1982 roku. Dzień ten obchodzony jest jako rocznica oddania statku służbie na morzu i ludziom morza. Ten szkoleniowy statek w ciągu roku odbywa rejsy z praktykantami – studentami Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, ale również studentami Akademii Morskiej w Szczecinie i uczniami średnich szkół morskich. Gości na swój pokład zaprasza przy szczególnych okazjach. W maju będą to dni otwarte, którymi rozpoczną się obchody 40-lecia Daru Młodzie
27.05.2022

Gróbarczyk: projekt powrotu do polskiej bandery musi zostać odsunięty do czasu, gdy pozwoli na to budżet państwa

"Jesteśmy gotowi z ustawą, jednakże sytuacja budżetowa w kraju uniemożliwia nam procedowanie w tej formie, jeśli chodzi o uzyskanie środków, które byłby wsparciem dla armatorów" – powiedział w środę podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej sekretarz stanu w MI Marek Gróbarczyk.
26.01.2022

101 lat Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Uczelnia obchodzi Święto Szkoły

8 grudnia społeczność akademicka Uniwersytetu Morskiego w Gdyni po raz 101. obchodziła Święto Szkoły. Uroczystość rozpoczęła się podniesieniem bandery na gmachu głównym UMG, a następnie, po mszy św., odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu UMG. Święto szkoły zakończyło się odczytaniem Apelu Pamięci.
08.12.2021

Francja. Żaglówka pod polską banderą zderzyła się z lotniskowcem Charles de Gaulle

W piątek (12 listopada) ok. godz. 7.30 10-metrowa żaglówka zderzyła się z lotniskowcem Charles de Gaulle na około 40 milach morskich (70 km) na południowym wschodzie Wysp Hyères. Żaglówka zerwała maszt, nikomu nic się nie stało.
13.11.2021

Nowy/Polski Ład - "Drenaż mózgów" w branży morskiej

Z uwagi na fakt, iż Nowy/Polski Ład może niebawem stać się bardzo trudną rzeczywistością prawno-podatkową dla wszystkich polskich podatników, chciałbym zwrócić uwagę na bardzo ważny aspekt wprowadzenia tak licznych i wielozakresowych zmian w polskim prawie podatkowym bez odpowiednich analiz i konsultacji, a przede wszystkim na skutki dla branży morskiej płynące z takiego a nie innego działania decydentów.
28.10.2021

Romowicz: "Polska bandera to pilna potrzeba biznesowa, a nie kwestia sentymentów" [WYWIAD]

- Uważam, że to właśnie teraz jest świetny czas, żeby dynamicznie zabrać się za tworzenie drugiego nowoczesnego rejestru polskiej bandery - mówi radca prawny Mateusz Romowicz.
05.10.2021

Polscy kapitanowie. Spotkanie z Białoczerwoną Banderą. Możliwe tylko w salach Uniwersytetu Morskiego Gdyni

W dniu 7 września odbyło się walne zebranie Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej. Było to również spotkanie z polską banderą, pod którą wielu zebranych pływało od chwili ukończenia Szkoły Morskiej aż po czas zejścia na ląd.
17.09.2021

Styczyński: musimy stawiać na rozwój gospodarki morskiej

Musimy stawiać na rozwój gospodarki morskiej; najważniejsze jest nadążanie za światowymi trendami, którymi są transformacja paliwowo-energetyczna i cyfrowa gospodarka morska - powiedział w czwartek naczelnik Wydziału Przemysłu Okrętowego w Ministerstwie Infrastruktury Maciej Styczyński.
11.06.2021

25. rocznica powrotu ORP „Iskra" z rejsu dookoła świata

10 lutego 2021 roku mija 25 lat od powrotu ORP „Iskra" z rejsu dookoła świata. Okręt wrócił na 70. urodziny Gdyni. Rejs trwał 300 dni (301 licząc linię zmiany daty). W tym czasie przebył 37 739,9 mil morskich. Na pokładzie było 58 osób załogi, w tym 34 podchorążych, 18 osób załogi stałej, 5 wykładowców i lekarz. To doskonała okazja aby powspominać. A jak to widzą po 25 latach ówczesny dowódca okrętu i jego zastępca, a także podchorążowie, którzy brali udział w rejsie, znajdziecie poniżej.
11.02.2021

Właściwość prawa a dochodzenie marynarskich roszczeń odszkodowawczych

Kluczowym elementem towarzyszącym procesowi dochodzenia marynarskich roszczeń odszkodowawczych jest ustalenie właściwego porządku prawnego, którego przepisy znajdować będą zastosowanie w konkretnej i zindywidualizowanej sprawie. Praktyka branży morskiej wskazuje, że jedynie w nielicznych przypadkach obowiązujące będzie prawo polskie. Nie oznacza to, że dochodzenie przez marynarzy odszkodowań z tytułu doznanych wypadków przy pracy jest niemożliwe, bądź niecelowe. Niewątpliwie każda sprawa odszkodowawcza dotycząca marynarza wymagać
11.01.2021

Projekt „Bandera i TSUE”

Polski świat żeglugowy boryka się z wieloma problemami, m.in. takimi jak brak elektronicznego rejestru statków, brak nowoczesnych regulacji dotyczących hipoteki morskiej, nadmierna i mało przyjazna żegludze biurokracja, skomplikowane przepisy rejestrowe itd.…. Niemnie podstawowe problemy, od których rozwiązania należy rozpocząć naprawę stanu rzeczy, są dwa:
16.11.2020

TSUE i marynarze, czyli o tym jak Unia zjada własny ogon

O co chodzi? Chodzi o pracę na statkach pod wygodnymi banderami. Otóż – o czym nie jest zbyt powszechnie wiadomo – marynarze zatrudnieni na tych statkach, nie mają ubezpieczeń społecznych. Armator na statku pod wygodną banderą może zatrudnić załogę statku płacąc gołe wynagrodzenie, bez tzw. uzusowienia. Które to uzusowienie, tak przy okazji, jest zmorą pracodawców a źrenicą oka związków zawodowych.
04.10.2020

Pierwszy katamaran serwisowy do morskich farm wiatrowych pod polską banderą ochrzczony! (foto)

W sobotę, 18 lipca w Szczecinie odbyła się ceremonia chrztu katamaranu Baltic Jet. Katamaran należący pierwotnie do niemieckiego Ministerstwa do spraw dróg wodnych sprowadziła i przebudowała pomorska firma Baltic Diving Solutions. Jest to pierwszy katamaran serwisowy do morskich farm wiatrowych pod polską banderą.
20.07.2020

90 lat Daru Pomorza pod polską banderą

13 lipca 1930 roku miała miejsce w Gdyni podniosła uroczystość – poświęcono i wciągnięto na maszt „Daru Pomorza” polską banderę. Dokładnie w 90. rocznicę tamtego wydarzenia, żaglowiec otrzymał nową banderę.
14.07.2020

Polscy marynarze bez prawa do głosu? Wybory możliwe tylko na statkach z polską banderą

Około 60 tys. polskich obywateli wykonuje obecnie zawód marynarza, będąc zatrudnionym u zagranicznych armatorów. To największa grupa zawodowa pracującą poza granicami Polski i osiągającą dochody zagraniczne. Jednocześnie - marynarze to największa grupa wykluczona z wyborów.
26.06.2020

Szczerski: przekop Mierzei Wiślanej zmieni położenie Polski na mapie geopolitycznej

Przekop Mierzei Wiślanej ma znaczenie z punktu widzenia polskiej suwerenności; jest jedną z inwestycji, które zmienią położenie Polski na mapie geopolitycznej - uważa szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Stawką tych wyborów prezydenckich jest, czy te inwestycje zostaną zrealizowane, czy nie - dodał.
02.06.2020

Żeglarze polonijni spotkali się w Belize

Dla upamiętnienia setnej rocznicy zaślubin Polski z morzem, Polish Yacht Club Chicago zorganizował zlot żeglarzy polonijnych w Placencji w Belize. Główną atrakcją zlotu była wizyta żaglowca STS Fryderyk Chopin z uczestnikami „Niebieskiej Szkoły” na pokładzie.
20.02.2020

ORP Nawigator 45 lat pod polską banderą

W ciągu 45 lat służby pod biało-czerwoną banderą przebył ponad 350 tys. mil morskich, wykonał setki rejsów bojowo-rozpoznawczych i spędził ponad 2000 dni poza macierzystym portem. Dzisiaj, 17 lutego, okręt rozpoznania radioelektronicznego ORP Nawigator obchodzi 45. rocznicę wcielenia do służby.
17.02.2020

Szef MON na podniesieniu bandery na ORP Ślązak: proces modernizacji Marynarki Wojennej trwa

Proces modernizacji Marynarki Wojennej trwa. To ważne, by marynarze ramie w ramię z żołnierzami pozostałych rodzajów Sił Zbrojnych strzegli bezpieczeństwa naszej ojczyzny - powiedział w czwartek szef MON Mariusz Błaszczak na obchodach 101. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej.
28.11.2019

Jak „przywrócić polską banderę” w polskich realiach prawnych?

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy pojawiło się wiele wypowiedzi i publikacji dotyczących projektu „Przywrócić polską banderę”. Sprawa staje się przedmiotem coraz szerszej dyskusji, która niestety w moje ocenie jest oderwana od realiów obrotu prawnego w Polsce, a w szczególności od licznych problemów systemowych, które trawią polski aparat urzędniczy, a to właśnie te kwestie będą miały kluczowy wpływ na ewentualną „reaktywację” polskiej bandery.
17.10.2019

ZUS marynarzy, wyrok TSUE i projekt Polska bandera

Ostatnio TSUE wydał wyrok w sprawie frankowiczów. Obszernie informowały o tym praktycznie wszystkie media. Ale TSUE wydaje wyroki również w innych sprawach. W maju b.r. zapadł wyrok w sprawie ubezpieczeń społecznych marynarzy. Ale tamten wyrok przeszedł bez echa. Co prawda faktem jest, że frankowiczów jest blisko 900 tys. a marynarzy tylko 40 tys., więc i problem jest mniejszy, niemniej jest. Toteż przy okazji wczorajszego wyroku, o którym jest głośno, przypomnę o tamtym, o którym było cicho.
12.10.2019

Podatki marynarskie: Zwolnienie marynarzy z PIT– projekt z dnia 18.02.2019 r. – krytyczne stanowisko

Niedawno pojawił się projekt z dnia 18.02.2019 roku ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy o pracy na morzu, którego głównym celem, jak czytamy w Ocenach Skutków Regulacji, jest wprowadzenie środka pomocowego polegającego na zwolnieniu z PIT dochodów marynarzy uzyskanych z tytułu pracy na statkach morskich o polskiej przynależności wykonywanej łącznie przez okres przekraczający 183 w roku podatkowym, w żegludze międzynarodowej na statkach wykorzystywanych do przewozu ładunku lub pasażerów. KE z
27.02.2019

Polski Związek Żeglarski podpisał umowę o współpracy w ramach Programu Niepodległa

We wtorek 19 lutego została zawarta umowa o współpracy pomiędzy Biurem Programu Niepodległa a Polskim Związkiem Żeglarskim. W podpisaniu umowy uczestniczył osobiście prezes PZŻ Tomasz Chamera.
21.02.2019

Gala Sportu Polskiego Związku Żeglarskiego 2018

Uroczysta Gala zwieńczyła kolejny rok działalności Polskiego Związku Żeglarskiego. W piątek 7 grudnia w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie wręczono nominacje do kadr narodowych oraz podsumowano sukcesy polskich żeglarzy. Wręczono także nagrody specjalne PZŻ.
07.12.2018

„Nasz Dziennik”: Z polską banderą

Rząd szykuje przepisy umożliwiające armatorom powrót pod narodową banderę - informuje wtorkowy "Nasz Dziennik". Korzystne finansowo rozwiązania prawne mają wejść w życie już w przyszłym roku.
13.11.2018

Znamy laureatów konkursu, realizowanego w ramach programu Polska Bandera 2018!

Znamy laureatów konkursu, realizowanego w ramach programu Polska Bandera 2018! Kulminacja programu miała miejsce 15 sierpnia i miał on na celu pokazanie jak środowisko żeglarskie i wodniackie włącza się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
11.11.2018

Za nami październikowe posiedzenie Zarządu Polskiego Związku Żeglarskiego

W środę 10 października 2018 r. w Warszawie odbyło się kolejne tegoroczne posiedzenie Zarządu Polskiego Związku Żeglarskiego.
15.10.2018

Szczecin: Inauguracja programu I love Poland

Program "I love Poland", w ramach którego jacht o tej samej nazwie ma promować Polskę na świecie i brać udział w prestiżowych regatach, zainaugurowano w sobotę w Szczecinie. Przedsięwzięcie Polskiej Fundacji Narodowej ma na celu stworzenie polskiej szkoły oceanicznego żeglarstwa regatowego.
29.09.2018

Polska Bandera – zapraszamy do udziału konkursie

Punkt kulminacyjny Programu „Polska Bandera” już w środę. Jego celem jest pokazanie, jak środowisko żeglarskie i wodniackie włącza się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Polski Związek Żeglarski serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w konkursie i aktywnego wspierania Programu.
13.08.2018

Wspólne świętowanie na wodach Polski i całego świata. Wystartował program Polska Bandera 2018

Polski Związek Żeglarski zaprasza środowisko wodniackie do włączenia się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. – To wspaniała okazja do pokazania żeglarstwa jako formy aktywności o charakterze patriotycznym i edukacyjnym – podkreśla Tomasz Chamera, prezes PZŻ.
07.08.2018

Prezes PZŻ podsumował kolejny miesiąc działalności związku

Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera podsumowuje ostatni miesiąc bieżącego roku pod kątem działalności Związku oraz ważnych wydarzeń sportowych i organizacyjnych w Polsce i na świecie.
07.08.2018

Dwie dekady Nawigatora XXI

W roku 2018 mija 20 lat odkąd polska bandera po raz pierwszy powiała nad statkiem badawczo-szkolnym Akademii Morskiej w Szczecinie – Nawigatorem XXI.
18.05.2018

30 lat służby ORP RESKO pod polską banderą

W piątek, 13 kwietnia, w Porcie Wojennym w Świnoujściu obchodzono 30. rocznicę pierwszego podniesienia bandery na ORP RESKO. Z tej okazji na okręcie podniesiono wielką galę banderową, miała miejsce również okolicznościowa zbiórka.
13.04.2018

To rozwiązanie ma zachęcić armatorów do pływania pod polską banderą

Powiązanie składki ZUS ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce narodowej. To rozwiązanie ma zachęcić polskich armatorów do pływania pod polską banderą – informuje Radio Gdańsk. Obecnie jest to dla nich nieopłacalne z powodu wysokich stałych kosztów funkcjonowania.
07.02.2018

Za dwa lata polska bandera wróci na polskie statki

Polska bandera wróci na polskie statki w ciągu dwóch lat – powiedział dla Radia Szczecin kpt. Zbigniew Sulatycki, przewodniczący Konwentu Morskiego. Jego zdaniem, „cała materia została zrobiona”. Nowe przepisy mogą zostać wprowadzone do końca kadencji obecnego rządu.
16.12.2017

25 lat ORP HAŃCZA pod polską banderą

4 marca, w Porcie Wojennym w Świnoujściu 25-lecie rocznicy pierwszego podniesienia bandery obchodziła załoga ORP HAŃCZA”. Z okazji rocznicy na okręcie podniesiono wielką galę banderową, a załoga oraz zaproszeni goście spotkali się na uroczystej zbiórce.
08.03.2016

92 lata temu do Gdyni zawinął pierwszy zagraniczny statek pełnomorski

Dokładnie 13 sierpnia 1923 roku, odrodzona Polska w symboliczny sposób zaakcentowała swoje morskie aspiracje, sięgające zarówno najbliższego Bałtyku, jak i oceanów. Tego dnia dwa wydarzenia mocno zapisały się w historii morskiej Polski. Do Gdyni zawinął pierwszy zagraniczny statek pełnomorski - parowiec "Kentucky", a na środku Atlantyku, żaglowiec szkolny "Lwów", przeciął linię równika jako pierwszy statek pod biało-czerwoną banderą.
12.08.2015

25 lat ORP NAKŁO pod polską banderą

W poniedziałek, 2 marca, minęło 25 lat odkąd pierwszy raz podniesiono banderę na trałowcu ORP NAKŁO. Przez Ten czas okręt przepłynął ponad 45 tysięcy mil morskich, uczestniczył w największych międzynarodowych ćwiczeniach na Bałtyku.
03.03.2015

Statki pod polską banderą nie tak szybko. Rząd nie zajął się projektem ustawy

Mimo zapowiedzi, projekt ustawy o pracy na morskich statkach nie trafił we wtorek pod obrady rządu. Z porządku obrad wycofało go Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.
09.07.2014

Armatorzy wątpią w zapewnienia wicepremier

Minister zapowiadała, ale armatorzy nie są przekonani czy polska bandera wróci na polskie statki.
23.06.2014

Związkowcy: Dlaczego na statku, który pływa pod polską banderą nie obowiązuje polskie prawo?

Pracodawca, który zatrudnia marynarzy na promie Nils Dacke nie płaci składki emerytalno-rentowej - tak twierdzą związkowcy z "Solidarności" przy Polskiej Żegludze Morskiej i domagają się wyjaśnień, dlaczego na statku, który pływa pod polską banderą nie obowiązuje polskie prawo.
19.02.2014

Armatorzy szukają pomocy państwa

Polscy armatorzy zabiegają o pomoc państwa w dostosowaniu swoich statków do zaostrzonych rygorów ochrony środowiska. Chodzi o tzw. dyrektywę siarkową. Według nowych unijnych przepisów, po Bałtyku nie będą mogły pływać statki napędzane powszechnie dziś stosowanym paliwem o dużej zawartości siarki.
18.04.2013

O banderze decyduje pieniądz, nie patriotyzm

Polska marynarka handlowa musi być konkurencyjna, dlatego statki naszych armatorów pływają pod tzw "wygodnymi" banderami. Polska bandera jest droga, czyli niekonkurencyjna. Ustawa o pracy marynarzy miała to zmienić, ale sprzeciwił się jej minister finansów.
04.04.2013

Polska strefa Bałtyku tylko dla kutrów pod polską banderą

Nowe zasady przydzielania dzielenia limitów połowowych i nowe obowiązki rybaków – to tylko część przyjętych założeń do nowej ustawy o rybołówstwie. Choć przepisy zaakceptowała już Rada Ministrów rybacy zgodnie je krytykują.
17.12.2012

Nowe przepisy dotyczące podatku tonażowego. Zmniejszono zakres odpisów

Rząd wprowadził dziś zmiany do ustawy o zmianie ustawy o podatku tonażowym oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej. Armator nie będzie mógł odliczać od podatku składek na ubezpieczenie.
04.10.2012

Krajowa Izba Gospodarki Morskiej- wszyscy czerpiemy profity z inwestycji w gospodarkę morką

W swej historii Polska nie była nigdy państwem morskim do tego stopnia co Wielka Brytania czy kraje skandynawskie. Jednak w ciągu stosunkowo krótkiego czasu, udało się nawiązać niezwykłą więź, która zaowocowała nie tylko barwną kartą w historii naszego kraju, ale też tradycjami, które są dziś nadzieją na rozwój gospodarki morskiej. Kpt. ż. w. Jerzy Uziębło, Sekretarz Generalny izby opowie o działaniach dotyczących lobbowania branży morskiej w sejmie RP, podtrzymywaniu tradycji oraz o planach działania organizacji na najbliższe l
23.07.2012

Miller przeciwny planom MON. - To zdumiewające

Szef SLD Leszek Miller chciałby, aby Rada Bezpieczeństwa Narodowego podczas wtorkowego posiedzenia zajęła się ogłoszonymi przez MON planami zmian w Marynarce Wojennej, które - zdaniem Millera - oznaczają marginalizację polskich sił morskich.
02.04.2012

Polska przyjazna portom

Po raz pierwszy tradycyjny, „okrągły stół” poświęcony był rozległym problemom gospodarki morskiej.
13.10.2011

Księga kondolencyjna na ORP BŁYSKAWICA

W niedzielę, 11 kwietnia o godzinie 08:00 na pokładzie historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica” polska bandera wojenna została podniesiona do połowy masztu. Zgodnie z morską tradycją marynarze uczcili pamięć ofiar katastrofy samolotu Tu-154M. W ceremonii podniesienia bandery udział wzięło dowództwo Marynarki Wojennej.
12.04.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.