4 marca, w Porcie Wojennym w Świnoujściu 25-lecie rocznicy pierwszego podniesienia bandery obchodziła załoga ORP HAŃCZA. Z okazji rocznicy na okręcie podniesiono wielką galę banderową, a załoga oraz zaproszeni goście spotkali się na uroczystej zbiórce.
Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się tradycyjnie o godzinie 8.00 od podniesienia wielkiej gali banderowej. W ten sposób marynarze podkreślili odświętny charakter ceremonii nazywanej „urodzinami okrętu”. O godzinie 10.00 na rufie okrętu zorganizowana została uroczysta zbiórka. Poza załogą, uczestniczyli w niej zaproszeni goście: matka chrzestna okrętu – pani Alicja Gan, zastępca dowódcy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr Zygmunt Białogłowski, dowódca 12. Dywizjonu Trałowców kmdr por. Krzysztof Szumlicki oraz byli dowódcy okrętu i dawni członkowie załogi „Hańczy”.
Na okręcie ORP „Hańcza” pierwszy raz podniesiono polską banderę 1 marca 1991 roku. Od tego momentu okręt wielokrotnie uczestniczył w ćwiczeniach zarówno krajowych jak i międzynarodowych biorąc udział m.in. w BALTIC ENDEAVOUR, POMERANIAN OTTER, NORTHERN COASTS, BALTOPS i OPEN SPIRIT. Podczas dotychczasowej służby okręt przebył ponad 55 000 mil morskich odwiedzając porty takich państw jak Finlandia, Dania, Niemcy czy Norwegia. Na jego pokładzie wyszkoliło się blisko 300 oficerów, podoficerów i marynarzy. Okręt wchodzi w skład 12. Dywizjonu Trałowców, dowodzi nim por. mar. Jarosław Kwiatkowski.
Rozpoczyna się Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2026
Rosyjskie bombowce nad Morzem Barentsa. Interweniowali Norwegowie
Szwedzka delegacja przylatuje do Polski rozmawiać m.in. o okrętach podwodnych
USA znów uderzyły w łódź domniemanych przemytników na Karaibach - dwie ofiary
Jak chronić porty i infrastrukturę energetyczną na morzu? [KONGRES POLSKIE PORTY 2030+]
PGZ Stocznia Wojenna zajmie się serwisem fregaty