• <

Wynik wyszukiwania - "polscy rybacy" - Wiadomości

Telus: od środy Litwa ma kontrolować tranzytowane zboże z Ukrainy

Dogadaliśmy ważną sprawę; od środy kontrole ukraińskiego zboża, które jedzie w tranzycie przez Litwę, zostają przeniesione z granicy ukraińsko-polskiej na teren Litwy, do portu litewskiego w Kłajpedzie - poinformował we wtorek minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.
03.10.2023

Sprzeciw w sprawie uniemożliwienia połowów śledzia centralnego na Bałtyku

Komisja Europejska planuje uniemożliwić połów śledzia centralnego od 1 stycznia. My się na to absolutnie nie zgadzamy – powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra.
03.10.2023

Morze Bałtyckie potrzebuje odpowiedzialnych rybaków i konsumentów

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego. Ma on zwrócić uwagę na problemy związane z ochroną Bałtyku i przypomnieć, że każdy z nas może się przyczynić do poprawy jego kondycji. Jaką rolę odgrywają w tym zrównoważone połowy? I co każdy z nas może zrobić, by wspierać odpowiedzialne rybołówstwo?
21.03.2023

Wiceminister Ciecióra w Luksemburgu: udało się podnieść propozycje kwot połowu szprota i śledzia

W 2023 roku polscy rybacy będą mogli złowić o 32 proc. więcej śledzi niż w roku bieżącym - poinformował w poniedziałek w Luksemburgu wiceminister rolnictwa RP Krzysztof Ciecióra, biorący tam udział w Radzie ds. Rolnictwa i Rybołówstwa.
17.10.2022

Spada populacja dziko żyjących ryb. Wśród zagrożonych gatunków jest śledź [WIDEO]

Na wigilijnym stole w Polsce tradycyjnie królują dania rybne. Według firmy badawczej Nielsen konsumpcja ryb w Polsce w miesiącach zimowych wynosi 40 proc. całorocznej sprzedaży. Tymczasem z najnowszego raportu „SOFIA” Światowej Organizacji Żywności wynika, że 1/3 pozyskiwanych obecnie ryb jest poławianych powyżej limitów naukowych, stwarzając ryzyko wyginięcia niektórych gatunków. Dotyczy to również gatunków popularnych wśród polskich konsumentów.
23.12.2021

Kołobrzeska Grupa Producentów Ryb otrzymała certyfikat MSC na szprota

Kołobrzeska Grupa Producentów Ryb, jako jedna z czterech organizacji rybackich, otrzymała certyfikat MSC na szprota. To prestiżowe wyróżnienie jest potwierdzeniem, że certyfikowane połowy szprota na Morzu Bałtyckim są realizowane z poszanowaniem równowagi naturalnej oraz bez szkody dla środowiska i zasobów morskich. To drugi certyfikat MSC, który polscy rybacy bałtyccy otrzymali w ciągu zaledwie dwóch miesięcy.
23.11.2021

Polscy rybacy z certyfikatem zrównoważonego rybołówstwa MSC. Szansa na nowe rynki

Cztery organizacje rybołówstwa z polskiego Wybrzeża oficjalnie otrzymały właśnie certyfikat MSC dotyczący połowu na Bałtyku trzech gatunków ryb płaskich – storni (popularnie zwanej flądrą), gładzicy i turbota. To dowód na to, że polscy rybacy łowią je w sposób zrównoważony, pozwalając zachować stada ryb w dobrej kondycji oraz nie szkodząc środowisku naturalnemu. To pierwszy na świecie certyfikat dla turbota i storni, co pozwoli polskim rybakom dotrzeć do nowych klientów i zwiększyć konkurencyjność na rynku. Tym bardziej że dla co
29.09.2021

Pomorskie: Protest rybaków rekreacyjnych - utrudnienia w ruchu w drodze na Hel

Armatorzy rybołówstwa rekreacyjnego blokują w sobotę drogę na wyjeździe z Władysławowa (Pomorskie) na Półwysep Helski. Protestujący przechodzą przez przejście dla pieszych i co kilkanaście minut przepuszczają samochody.
10.07.2021

27 czerwca - Światowy Dzień Rybołówstwa. Czy ryby bałtyckie są bezpieczne dla zdrowia?

27 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Rybołówstwa. Święto to ustanowiła Światowa Konferencja ds. Rybołówstwa w 1984 roku, a ma ono m.in. zwrócić uwagę na problem zmniejszających się, z powodu zmian klimatycznych oraz nadmiernej eksploatacji, naturalnych zasobów mórz i oceanów.
27.06.2021

GUS: Gospodarka morska w Polsce w 2020 roku

Główny Urząd Statystyczny opublikował informację "Gospodarka morska w Polsce w 2020 r." Wynika z niej, że w portach morskich spadły: obroty ładunkowe, ruch pasażerów oraz liczba statków zawijających do polskich portów morskich. Według stanu na koniec 2020 r. morska flota transportowa liczyła mniej statków niż przed rokiem. Odnotowano także spadek ładunków przetransportowanych morską flotą przez polskich przewoźników oraz spadek przewozów pasażerów w komunikacji międzynarodowej.
29.04.2021

Trafiające do Bałtyku zanieczyszczenia zostają w nim nawet 30 lat

Morze Bałtyckie jest wyjątkowe w skali całego świata, ponieważ jest dość słodkie, a wymiana wody trwa w nim nawet 30 lat. To oznacza, że zanieczyszczenia, które trafiają do niego z niemal całego obszaru Polski, pozostają w nim na długo i wpływają na populację ryb bałtyckich. Z okazji obchodzonego 22 marca Światowego Dnia Ochrony Morza Bałtyckiego organizacje ekologiczne i rybacy apelują do konsumentów o pomoc w ochronie zasobów.
22.03.2021

Zostań morskim bohaterem – pomóż chronić Morze Bałtyckie

Jak śpiewała w latach 90-tych Majka Jeżowska „na plaży fajnie jest”. Dziś, prawie 30 lat później kondycja Morza Bałtyckiego i jego złocistych plaż uległa drastycznemu pogorszeniu. Wakacyjne skakanie w morskiej pianie coraz częściej ograniczają zakwity sinic, a zamiast muszelek i bursztynów w piasku królują śmieci. Z okazji obchodzonego 22 marca Światowego Dnia Ochrony Morza Bałtyckiego organizacja pozarządowa MSC przypomina, że dokonując odpowiedzialnych wyborów każdy z nas może zostać morskim bohaterem.
19.03.2021

Wiek polskich badań morza

Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy (MIR) to najstarsza w Polsce placówka badań morza i rybołówstwa. W tym roku obchodzi 100-lecie działalności, która wpłynęła nie tylko na rybołówstwo morskie w kraju, ale i za granicą.
09.01.2021

Jaka przyszłość czeka bałtyckie połowy?

Już w najbliższą niedzielę 22 marca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego. To doskonała okazja, żeby każdy z naszastanowiłsię, w jaki sposób może pomóc chronić nasze morze. Organizacja pozarządowa MSC apeluje, by w tym dniu pamiętać także o ochronie zasobów ryb i ogromnej roli, jaką odgrywają zrównoważone połowy.
20.03.2020

Polska domaga się zmiany w polityce rybołówstwa UE. Potrzebne limity połowów i wsparcie dla rybaków

Dorsz jest jedną z najcenniejszych ryb w Bałtyku i źródłem utrzymania dla wielu polskich rybaków i przedsiębiorstw połowowych. Jak podkreśla minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, stan populacji dorsza, ale i wielu innych gatunków w Morzu Bałtyckim, jest bardzo zły i wymaga długofalowej, kompleksowej ochrony. W jego ocenie wprowadzony przez KE czasowy zakaz połowów tej ryby nie przyniesie poprawy. Potrzebna jest radykalna zmiana polityki rybołówstwa UE, która powinna uwzględniać limity połowów
02.09.2019

Prezes Związku Rybaków Polskich: Bałtyckie rybołóstwo upada

W rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja, Grzegorz Hałubek, prezes Związku Rybaków Polskich wskazuje na zanik rybołóstwa małych firm. Według niego, do takiej sytuacji doprowadziły nadmierne, niekontrolowane połowy paszowe wspierane przez KE.
12.03.2019

Warszawa: Rybacy przybrzeżni u ministra Gróbarczyka

Grupa rybaków przybrzeżnych protestowała w środę w Warszawie. Spotkali się z ministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Markiem Gróbarczykiem i wręczyli mu petycję. Umówili się na następne spotkanie z ministrem pod koniec marca.
27.02.2019

Klub PO-KO przeciw oddaniu Danii 80 proc. spornej strefy ekonomicznej na Bałtyku

Klub PO-KO nie zagłosuje za umową międzynarodową, która oddaje Danii 80 proc. spornej strefy ekonomicznej na Bałtyku, pozostawiając dla naszego kraju tylko 20 proc., jeśli nie dowie się, dlaczego podpisano taką umowę - zapowiedzieli posłowie PO-KO.
20.02.2019

Gróbarczyk o MSR Gryfia: Pragnę wszystkich zapewnić, że stocznia rokuje. Posumowanie 3 lat MGMiŻŚ (wywiad, wideo)

Co z Morską Stocznią Remontową Gryfia? Jak przebiegają prace przy budowie promu dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, kiedy rusza przekop Mierzei Wiślanej i co będzie największym sukcesem MGMiŻŚ? M.in. na te pytania w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl odpowiedział Marek Gróbarczyk, szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. W środę w Warszawie podsumował on 3-letnią działalność tego ministerstwa.
07.12.2018

1 010 sztuk dodatkowej kwoty łososia dla polskich rybaków

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przywróciło połowy łososia w głównym basenie Morza Bałtyckiego. Resort w drodze wymiany międzynarodowej 26 października uzyskał dodatkową kwotę łososia w wysokości 1 010 sztuk. „Oznacza to, że polscy rybacy będą mogli kontynuować połowy łososia w ramach dostępnej Polsce kwoty połowowej do końca bieżącego roku lub do wyczerpania dodatkowej kwoty połowowej” – poinformował resort w odpowiedzi na pytania portalu GospodarkaMorska.pl.
30.11.2018

UE z kwotami połowowymi dla Bałtyku na przyszły rok; ekolodzy krytykują

Ministrowie odpowiedzialni za sprawy rybołówstwa porozumieli się w poniedziałek w Luksemburgu ws. kwot połowowych dla głównych gatunków ryb w Morzu Bałtyckim na przyszły rok. Ekolodzy alarmują, że limity są za wysokie i zagrażają gatunkom.
16.10.2018

MGMiŻŚ: Polska nie akceptuje propozycji KE ws. połowów na Bałtyku

Polska nie akceptuje propozycji Komisji Europejskiej dot. połowów na Bałtyku w 2018 r., bo nie zapewniają ochrony zasobów dorsza – poinformowało PAP MGMiŻŚ. Ze względu na niskie zasoby ryb rybacy chcą uznania Bałtyku za obszar katastrofy ekologicznej.
20.09.2017

Nord Stream: Mniejsza ilość ryb w Bałtyku nie ma związku z powstaniem gazociągu

Przeprowadzane badania na Bałtyku wykazały, że ryb jest znaczniej mniej niż kilka lat temu, ale nie należy tego wiązać z powstaniem gazociągu – powiedział w wtorek Simon Bonnell z Nord Stream. Polscy rybacy zażądali od Komisji Europejskiej wykonania badań ekosystemu Morza Bałtyckiego.
14.06.2017

Czym łowić ryby, gdy obok czyha foka, czyli – szwedzkie doświadczenia okiem polskich rybaków

Grupa polskich rybaków odwiedziła niewielką osadę Järnavik w południowej Szwecji. Chcieli przyjrzeć się, jak działają w praktyce rybackiej narzędzia pułapkowe, o których nieraz słyszeli w kontekście ochrony ptaków i ssaków morskich przed przyłowem.
06.06.2017

Wojciechowski: system kontroli rybołówstwa w UE jest słaby

System kontroli rybołówstwa w UE jest słaby, jego poprawa służyłaby polskim rybakom, zapewniając im równą konkurencję - powiedział w piątek Janusz Wojciechowski z Europejskiego Trybunału Obrachunkowego (ETO), przedstawiając najnowszy raport ETO dot. kontroli rybołówstwa w UE.
02.06.2017

Pierwsze rybołówstwo szprotowe na Morzu Bałtyckim z certyfikatem MSC

Łotewska Organizacja Producentów Rybackich (LFPO) uzyskała certyfikat zgodności ze Standardem Rybołówstwa Marine Stewardship Council (MSC) dla połowów szprota w rejonie centralnego Bałtyku. Rybołówstwo LFPO jest pierwszą organizacją na Morzu Bałtyckim odznaczoną certyfikatem. Szprot jest jednym z 3 gatunków (oprócz dorsza i śledzia) objętych wieloletnim planem zarządzania na Morzu Bałtyckim, przyjętym w kwietniu 2016 roku przez Parlament Europejski.
25.05.2017

Rybacy domagają się przywrócenia dopłat wodno-środowiskowych

Kilkuset rybaków zajmujących się hodowlą karpi protestowało we wtorek przed ministerstwem gospodarki morskiej w Warszawie domagając się uruchomienia rekompensat wodno-środowiskowych. Rybacy złożyli petycję do ministra gospodarki morskiej Marka Gróbarczyka.
25.04.2017

Latem na Bałtyku ruszy akcja wyciągania sieci-widm

W lipcu ruszy międzynarodowa akcja poszukiwania i wyciągania z Bałtyku zagubionych sieci rybackich, tzw. sieci-widm, w których giną ryby, ale także ptaki i ssaki morskie.
11.04.2017

Ministerstwo wprowadzi zakaz połowu dorszy w okresie ich tarła

Jeszcze w tym tygodniu Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej ma wprowadzić krajowy zakaz połowu dorszy w okresie ochronnym. O jak najszybsze wprowadzenie takiego rozporządzenia postulowali sami rybacy. Zrobili tak, bo z nieznanych jeszcze przyczyn Komisja Europejska 25 lipca zniosła czasowy zakaz połowu dorszy, który obowiązywał co roku od lipca do końca sierpnia. Te miesiące to czas, kiedy dorsz przechodzi tarło. O problemie napisaliśmy jako pierwsi.
08.08.2016

Błąd w unijnym rozporządzeniu pozwala na połowy dorszy w czasie ich tarła

Z powodu błędu w unijnym dokumencie dotyczącym wieloletniego planu połowowego na Bałtyku polscy rybacy, mimo corocznego zakazu połowu dorszy, mogą w tym sezonie odławiać te ryby. We wtorek urzędnicy z Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej na specjalnie zwołanej konferencji mają zaproponować tymczasowe zmiany w przepisach, które ograniczą połowy. Na szczęście rybacy i tak nie są skorzy do łowienia dorszy, bo ryba obecnie przechodzi tarło i nie za bardzo nadaje się do konsumpcji.
25.07.2016

Rybacy nie zgadzają się z rekomendacją ICES

Polscy rybacy nie zgadzają się z rekomendacją Międzynarodowej Rady Badań Morza (ICES – The International Council for the Exploration of the Sea), która co roku publikuje naukowe doradztwo dotyczące połowów ryb na Bałtyku. W tyku ICES opublikował już rekomendacje na 2017 rok. Naukowcy sugerują znaczne zwiększenie połowów szprota i śledzia przy jednoczesnym ograniczeniu połowów dorszy. Zadaniem rybaków takie działania są niedorzeczne. Z rekomendacją nie zgadzają się również przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki Morskiej i
06.06.2016

Ekolodzy wpisują bałtyckiego dorsza na czerwoną listę. Rybacy ich popierają

Od 14 lat ekolodzy związani z fundacją WWF tworzą przewodnik mówiący o najczęściej spożywanych rybach bałtyckich. Przewodnik każdą z ryb określa kolorem zielonym, żółtym, lub czerwonym. Określenie to wskazuje, czy ryby są odławiane zgodnie z ekologicznymi zaleceniami i czy połowy nie wpływają negatywnie na dany gatunek. W tym roku bałtycki dorsz został określony kolorem czerwonym. To drugi raz w historii przewodnika. Stało się tak, bo ryba jest mała i chuda. Co gorsza naukowcy nie wiedzą do końca z jakiego powodu dorsz kar
19.05.2016

Polska chce przywrócenia połowów ryb pławnicami

Unia Europejska powinna przywrócić połowy ryb za pomocą pławnic. Chodzi szczególnie o połowy troci i łososia. To słowa wiceministra gospodarki morskiej Krzysztofa Kozłowskiego, który w poniedziałek brał udział w Luksemburgu, w debacie dotyczącej projektu określającego technikę połowową, którą rybacy będą mogli stosować na morzach Unii Europejskiej. Zdaniem Kozłowskiego połowy pławnicowe są ekologiczne i nie szkodzą rybom. Były również od wielu lat stosowane przez rybaków.
12.04.2016

Polscy rybacy chcą zakazać połowów na Bałtyku

Pięć lat bez połowów na Bałtyku – tak brzmi pomysł polskich rybaków na odrodzenie zasobów ryb na morzu.
29.02.2016

Rok 2016 w rybołówstwie. Czeka nas dużo zmian

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (MGMiŻŚ) będzie miało bardzo pracowity rok. Resort planuje zasadnicze zmiany dotychczasowej polityki państwa w odniesieniu do rybołówstwa morskiego. Dotyczyć one będą zasad podziału kwot połowowych, reformę funkcjonowania organów administracji rybackiej, jak i realizację postulatów przedstawicieli sektora rybackiego.
09.02.2016

268 ton sieci widm udało się wyłowić z Bałtyku

Według szacunków WWF Polska, tylko w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego może zalegać nawet 800 ton sieci widm. Sieci te nadal łowią ryby. Jak pokazują badania naukowe, łowność pozostawionych w morzu sieci utrzymuje się w granicach od 20% - w pierwszych miesiącach od ich zagubienia - do 6% ich pierwotnej zdolności połowowej. Ten niekontrolowany przyłów ryb oraz innych organizmów, w tym ptaków i ssaków morskich, może wpływać negatywnie na żyjące w morzu populacje oraz stabilność ekosystemu.
13.10.2015

Dobry rok dla certyfikowanych połowów

Opublikowany dziś (13.10) Raport Roczny MSC 2014-15 „15 lat certyfikowanych ryb i owoców morza” niezależnej, międzynarodowej organizacjipozarządowej Marine Stewardship Council (MSC) nie pozostawia wątpliwości - miniony rok był tym, w którym rynek zrównoważonych produktów rybnych i owoców morza stale się rozwijał. Konsumenci mieli również coraz więcej możliwości do nagradzania zrównoważonych praktyk rybackich poprzez zakup produktów rybnych z certyfikatem MSC na opakowaniu.
13.10.2015

Co z tym dorszem?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosiło czasowe zawieszenie działalności połowowej dla jednostek poławiających w strefie przybrzeżnej. Powodem wprowadzenia ograniczenia jest ochrona żywych zasobów dorsza bałtyckiego. Sytuacja związana z występowaniem dorsza w Bałtyku jest zła, to wiedzą wszyscy. Nikt za to nie wie do końca dlaczego.
05.10.2015

Polacy skutecznie wykorzystali środki z programu RYBY 2007—2013

Zakończono podsumowanie programu operacyjnego RYBY 2007—2013. Na około miliardzie euro środków z tego funduszu skorzystali polscy rybacy, porty, firmy przetwórcze i lokalne społeczności.
01.07.2015

Polscy rybacy zablokowali drogę nr 7

Wczoraj w Kiezmarku (woj. pomorskie) rybacy w ramach protestu blokowali przejazd drogą nr 7. W akcji brało udział ok. 300 osób. Rybacy protestowali przeciw obecnym przepisom faworyzującym paszowce.
24.06.2015

Największa rybna impreza w Polsce

W Gdańsku rozpoczęły się targi rybne, na których wystawcy z różnych stron świata, uczestniczący w 13. Międzynarodowych Targach Przetwórstwa i Produktów Rybnych Polfish 2015 zaprezentują swoje towary.
28.05.2015

Kryzys dorsza w wodach Bałtyku minie za dwa lata

Informacje o złym stanie zasobów rybnych Bałtyku sygnalizowane przez część rybackich związków i publikowane w lokalnej prasie, znajdują wytłumaczenie w naturalnych procesach zachodzących w przyrodzie. Nie oznacza to jednak, że ludzka działalność pozostaje bez wpływu na odnawialność populacji ryb.
05.03.2015

Zasoby wodne Zalewu Wiślanego sprawą Polski i Rosji

Polacy i Rosjanie porozumieli się, co do wielkości połowów leszcza i sandacza na wodach Zalewu Wiślanego.Zalew Wiślany, przez który przebiega granica polsko-rosyjska, to unikalny w skali kraju region, nie tylko pod względem przyrodniczym i ekologicznym, ale także zasobów wodnych.
01.12.2014

Zasoby wodne Zalewu Wiślanego sprawą Polski i Rosji

Polacy i Rosjanie porozumieli się, co do wielkości połowów leszcza i sandacza na wodach Zalewu Wiślanego.
28.11.2014

Dziś w Sejmie czytanie Ustawy o rybołówstwie- nowe prawo nie realizuje polityki unijnej

Dzisiaj odbywa się w Sejmie pierwsze czytanie Ustawy o rybołówstwie morskim, która ma wdrożyć wymogi nowej Wspólnej Polityki Rybołówstwa (WPRyb).
28.11.2014

Polscy rybacy szkolą Niemców

Polscy rybacy przeszkolili swoich kolegów z Niemiec, jak usuwać sieci widma z Bałtyku. Szkolenie było możliwe dzięki projektowi zainicjowanemu w 2011 roku przez organizację ekologiczną WWF Polska.
01.08.2014

Pomorskie: siłą regionu było i jest nadmorskie położenie

W 1989 r. siłą napędową Pomorza były stocznie, porty oraz turystyka – zwłaszcza ta nadmorska. Po 25 latach są to nadal największe atuty regionu, zmienił się jednak format firm w tych branżach miejsce państwowych zajęły prywatne; i radzą sobie coraz lepiej.
02.06.2014

Rybacy starają się o certyfikat Zrównoważonego Rybołówstwa MSC

Polscy rybacy rozpoczynają starania o certyfikat MSC. Certyfikat to świadectwo, że polscy rybacy łowią w sposób ekologiczny i nie przeławiają zasobów Bałtyku. Wkrótce tylko dzięki niemu rybacy będą mogli sprzedawać swoje połowy do krajów Unii i dostarczać je do sklepów sieciowych.
14.05.2014

Rybacy starają się o certyfikat Zróżnicowanego Rybołówstwa MSC

Polscy rybacy rozpoczynają starania o certyfikat MSC. Certyfikat to świadectwo, że polscy rybacy łowią w sposób ekologiczny i nie przeławiają zasobów Bałtyku. Wkrótce tylko dzięki niemu rybacy będą mogli sprzedawać swoje połowy do krajów Unii i dostarczać je do sklepów sieciowych.
12.05.2014

Dorsz z niebieskim znaczkiem

Marine Stewardship Council, organizacja działająca od 1997 roku na rzecz ochrony zasobów morskich, zwróciła swą uwagę na wschodnie łowiska Bałtyku. Przedmiotem zainteresowania ekologów jest dorsz. MSC chce, by zarówno jego pozyskanie, jak i sprzedaż były certyfikowane. Osoby zaangażowane w przedsięwzięcie twierdzą, że wkrótce bez certyfikatu MSC trudno będzie sprzedać jakąkolwiek rybę.
10.04.2014

Nowe reguły połowów dla polskich rybaków

W przyszłym roku polscy rybacy będą mogli wyłowić ponad 30 tys. ton śledzi, ponad 19 tys. ton dorszy, ponad 70 tys. ton szprota i 6700 sztuk łososi. Kwoty połowowe są ustalane przez Unię Europejską, ale szczegółowe reguły ustala polskie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi po konsultacjach z organizacjami rybaków.
02.12.2013

Polscy rybacy bałtyccy będą demonstrować w portach

W poniedziałek między godz. 11 a 13 w polskich portach i przystaniach rybackich będą demonstrować na swoich kutrach polscy rybacy bałtyccy. Będą żądać zmiany polityki Unii Europejskiej wobec połowu dorsza na Bałtyku.
28.10.2013

Ustczanka o dorszu w europarlamencie: katastrofa, wymieranie

Katarzyna Wysocka, żona armatora rybackiego z Ustki, w Parlamencie Europejskim tłumaczyła, dlaczego dorszom grozi zagłada.
17.10.2013

Kazimierz Plocke o zwiększeniu kwot połowowych

Przedstawiciele resortu rolnictwa chcą wspólnie ze środowiskami polskich rybaków ustalić kryteria podziału kwot połowowych. To bezpośredni skutek wieści napływających do nas z Brukseli: Komisja Europejska zaproponowała właśnie zwiększenie kwot połowowych. Polscy rybacy będą mogli w 2014 roku łowić więcej dorszy i śledzi. Ogółem unijne statki rybackie będą mogły wyłowić z Bałtyku o 10 procent więcej ryb niż dotychczas. Według wiceszefa ministerstwa rolnictwa Kazimierza Plocke w przyszłym roku powinniśmy mieć także więcej św
26.08.2013

Polska strefa Bałtyku tylko dla kutrów pod polską banderą

Nowe zasady przydzielania dzielenia limitów połowowych i nowe obowiązki rybaków – to tylko część przyjętych założeń do nowej ustawy o rybołówstwie. Choć przepisy zaakceptowała już Rada Ministrów rybacy zgodnie je krytykują.
17.12.2012

Aukcje rybne- udane inwestycje czy strata pieniędzy?

Tworzenie Organizacji Producenckich jest jedną z najistotniejszych koncepcji Wspólnej Polityki Rybackiej Unii Europejskiej. Ideą tworzenia aukcji rybnych jest wzmacnianie pozycji sektora połowowego poprzez pozyskiwanie środków, racjonalne zagospodarowanie zasobów oraz utrzymanie cen produktów na optymalnym poziomie. W Polsce powstało 5 Lokalnych Centrum Pierwszej sprzedaży. Tymczasem obok entuzjastycznych opinii podkreślających aspekt integracyjny takich przedsięwzięć, pojawiają się też głosy krytyczne, zwracające uwagę na
26.11.2012

Polscy rybacy złapią więcej śledzi i szprotów

Polscy rybacy w 2013 roku złapią więcej śledzi i szprotów. Natomiast połowy dorszy spadną o 6 do 9%. Takie decyzje podjęli 22 października w Luksemburgu ministrowie ds. rybołówstwa Unii Europejskiej. WWF uważa, że decyzje dotyczące kwot połowowych dla śledzia i szprota podjęte w oparciu o doradztwo naukowe, są dobrym rozwiązaniem. Krytykuje jednocześnie ministrów za to, że nie wzięli pod uwagę zaleceń naukowców przy podejmowaniu decyzji w sprawie kwot połowowych dla łososia bałtyckiego.
26.10.2012

Rybacy nie wykorzystają swoich limitów

Polscy rybacy nie wyłowią tegorocznego limitu dorszy i łososi. Do końca roku zostało zaledwie dwa i pół miesiąca. Tymczasem rybacy nie odłowili nawet 40 procent przysługującego naszemu krajowi limitu.
16.10.2012

Polscy rybacy chcą równego traktowania

Polscy rybacy oczekują, że unijna reforma Wspólnej Polityki Rybołówstwa zagwarantuje, że będą traktowani na równi z rybakami z innych państw Unii Europejskiej. Główne założenia zmian omawiano w piątek w Morskim Instytucie Rybackim w Gdyni.
28.05.2012

Niemcy mogą więcej

Komisja Europejska i wszystkie państwa członkowskie po osiemnastogodzinnym maratonie negocjacyjnym w Brukseli zgodziły się w sobotę wieczorem na zwiększenie kwot połowowych dla niemieckich rybaków na Morzu Północnym.
19.12.2011

Szwecja na celowniku polskich rybaków. Pomoże im europoseł

Wskutek polityki rządu i Komisji Europejskiej polska flota rybacka może nie przetrwać przyszłego roku, a tymczasem Szwedzi w ogóle nie przejmuja się limitami połowowymi.
06.12.2011

Nord Stream nadal budzi wielkie kontrowersje

Po trzynastu latach planowania i dwóch latach budowy – 8 listopada br. oficjalnie została otwarta pierwsza nitka, budzącego wiele kontrowersji, gazociągu północnego Nord Stream. W obecności kanclerz Niemiec Angeli Merkel, premiera Holandii Marka Rutta, premiera Francji François Fillona oraz prezydenta Rosji Dimitrija Miedwiedewa oficjalnie „odkręcono” kurek i po raz pierwszy w historii gaz ziemny popłynął po dnie Bałtyku z Rosji bezpośrednio do Niemiec.
23.11.2011

Polscy rybacy nie złowią już w tym roku śledzia

W nocy wszedł w życie zakaz połowu tych ryb.
15.11.2011

Szwedzkie połowy dorsza są już przyjazne środowisku

Przyznanie certyfikatu MSC, gwarantującego przyjazne środowisku połowy, szwedzkim rybakom poławiającym dorsza bałtyckiego ze stada wschodniego, to dobra wiadomość – uważa WWF. Chociaż polscy rybacy nadal tego certyfikatu nie mają, to przystąpili już do wstępnej certyfikacji i pójdą śladami Szwedów.
08.07.2011

Polscy rybacy czują się dyskryminowani

Polscy rybacy twierdzą, że w kwestii połowów dorszy są dyskryminowani.
30.05.2011

Minister broni polskich rybaków

Wiceminister rolnictwa zaprzecza, jakoby polscy rybacy łowili nielegalnie łososie bałtyckie. Oskarżają o to naszych armatorów fińscy naukowcy. Twierdzą oni, że z powodu prowadzonych przez polskich rybaków nielegalnych połowów, gwałtownie zmniejsza się populacja łososia bałtyckiego.
27.04.2011

Finowie oskarżają polskich rybaków

Fińscy naukowcy twierdzą, że z powodu nielegalnych połowów polskich rybaków gwałtownie zmniejsza się populacja łososia bałtyckiego. Ich zdaniem, podawane przez Polaków wielkości połowów są nierzetelnie a rzeczywiste ilości wyławianych ryb- zaniżane.
26.04.2011

Rybacy wciąż walczą o sieci do połowu ryb

Komisja Europejska będzie musiała wytłumaczyć się przed Unijnym Rzecznikiem Praw Obywatelskich z zakazu używania pławnic do połowu łososi. – Pławnice mogą wrócić – mówią polscy rybacy.
24.03.2011

Rura na minach

Z Grzegorzem Hałubkiem, prezesem Związku Rybaków Polskich, rozmawia Krzysztof Losz.
24.02.2011

Rybacy mogą mieć zmniejszone limity na śledzie

Dziś w Luksemburgu zapadnie decyzja, która przełoży się na sytuację na naszych talerzach w przyszłym roku. Rada Ministrów Unii Europejskiej do spraw rybołówstwa ma drastycznie ograniczyć limity na śledzie na Bałtyku.
26.10.2010

Rybacy chcą odszkodowań za podbałtycką rurę

Równowartość 150 tysięcy zł na każdy kuter mają otrzymać szwedzcy rybacy od konsorcjum budującego gazociąg pod dnem Bałtyku. – Rekompensaty otrzymają też wszyscy inni, więc dlaczego my tylko nie? – pytają Polacy.
11.10.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.