• <

Wynik wyszukiwania - "pesco" - Wiadomości

Rozpoczęcie pierwszej fazy projektu Europejskiej Korwety Patrolowej

Europejski Fundusz Obronny wsparł kwotą w wysokości 60 mln euro początkową fazę przedsięwzięcia, koncentrującego się na badaniach koncepcyjnych aż do wstępnego projektu modułowej i wielozadaniowej korwety patrolowej (Modular and Multirole Patrol Corvette, MMPC).
26.10.2023

Bułgaria nie chce rosyjskiego gazu. Kluczowy terminal gazowy w Grecji

Rząd Bułgarii jest zdeterminowany, aby skończyć z zależnością od rosyjskich surowców energetycznych. Sprzeciwiamy się próbom używania energii jako broni w celu destabilizacji Unii Europejskiej i krajów partnerskich. Ważnym polem do współpracy wobec polityki Rosji jest Inicjatywa Trójmorza (3SI) – powiedziała w rozmowie z PAP minister spraw zagranicznych Bułgarii Marija Gabriel.
01.10.2023

Bezpieczeństwo morskie priorytetem UE. Aktualizacja strategii ochrony przestrzeni morskiej przed nowymi zagrożeniami

Komisja Europejska i Wysoki Przedstawiciel przyjęli dziś wspólny komunikat w sprawie wzmocnionej strategii UE w zakresie bezpieczeństwa morskiego, aby zapewnić pokojowe wykorzystanie mórz i ochronę przestrzeni morskiej przed nowymi zagrożeniami. Przyjęli również zaktualizowany plan działania, za pomocą którego strategia będzie wdrażana.
13.03.2023

Kolejne kraje w programie europejskich korwet

Dania i Norwegia dołączyły do Włoch, Francji, Hiszpanii i Grecji w programie European Patrol Corvette. Program ma na celu zaprojektowanie i zbudowanie nowoczesnych korwet.
20.12.2021

Państwa UE zgodziły się na otwarcie nowej fazy współpracy wojskowej w ramach PESCO

Unijni ministrowie obrony uzgodnili w piątek konkluzje w sprawie przeglądu strategicznego stałej współpracy strukturalnej PESCO 2020. Przedstawiono w nich wytyczne na kolejny etap kooperacji wojskowej, obejmujący lata 2021–2025.
20.11.2020

Biedroń: Będę wspierał polski przemysły zbrojeniowy

Będę wspierał polski przemysły zbrojeniowy tak, aby stał się najbardziej innowacyjny w tej części Europy – mówił w Kłodzku kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń. Polityk zapowiedział też przywrócenie świadczeń dla wszystkich służb mundurowych, obniżonych na podstawie tzw. ustawy dezubekizacyjnej.
10.06.2020

Okrętowe systemy z gdyńskiego Oksywia

Z dala od serca Gdyni, na uboczu Oksywia powstają skomplikowane rozwiązania technologiczne, z których korzystają m.in. okręty polskiej Marynarki Wojennej. To Centrum Techniki Morskiej, czyli zespół kilkuset specjalistów pracujących od etapu projektu do samej dostawy nad systemami, które później odpowiadają np. za potencjał bojowy okrętów czy działania przeciwminowe.
14.01.2020

Szef MSZ: Trójmorze nie jest konkurencją dla UE

Wspólnota transatlantycka powinna działać solidarnie, zarówno przygotowując się na tradycyjne zagrożenia, jak i w odpowiedzi na nowe wyzwania – mówił w środę podczas Warsaw Security Forum szef BBN Paweł Soloch.
03.10.2019

Błaszczak: Współpraca V4 korzystna dla państw i bezpieczeństwa obywateli

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział w piątek na spotkaniu szefów resortów obrony państw V4 w Ostrawie w Czechach, że współpraca w Grupie Wyszehradzkiej jest korzystna dla państw i dla bezpieczeństwa obywateli.
21.09.2019

Błaszczak w Rumunii o współpracy dwustronnej i sojuszniczej

Współpraca wojskowa dwustronna i z USA, zwiększenie interoperacyjności, NATO-wski program zwiększenia gotowości - to tematy, które szef MON Mariusz Błaszczak omawiał ze swoim odpowiednikiem Gabrielem–Beniaminem Lesem – poinformowało MON.
19.09.2019

Błaszczak w Berlinie: Wyzwaniem dla NATO jest agresywna Rosja

Szef polskiego MON Mariusz Błaszczak spotkał się w piątek w Berlinie z minister obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer. Głównym tematem rozmowy była wschodnia flanka NATO i zagrożenia ze strony Rosji.
16.08.2019

Piąte Polsko-Słowackie Forum Dyskusyjne w Bratysławie

Nowy cykl instytucjonalny otwiera możliwości jeszcze lepszego promowania interesów Polski i Słowacji, ale także całego regionu Europy Środkowo w ramach nowej Agendy Strategicznej – powiedział sekretarz stanu ds. europejskich Konrad Szymański podczas piątej edycji Polsko-Słowackiego Forum Dyskusyjnego, które odbyło się 22 maja w Bratysławie.
23.05.2019

Błaszczak: Polska za otwarciem PESCO na kraje NATO spoza UE

Polska chciałaby, aby projekty realizowane w ramach współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności PESCO były otwarte na należące do NATO kraje pozaunijne - poinformował w Brukseli szef MON Mariusz Błaszczak.
15.05.2019

MON: W dniach 13-14 maja Mariusz Błaszczak złoży wizytę w Brukseli

W poniedziałek i wtorek minister obrony Mariusz Błaszczak złoży wizytę w Brukseli - poinformował MON. Błaszczak weźmie m.in. udział w roboczej kolacji ministrów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej z udziałem ministrów Francji i Niemiec.
13.05.2019

USA: „Transatlantycki dialog” z udziałem Morawieckiego na Uniwersytecie Nowojorskim

Relacje Polski z Rosją, USA i UE były wśród tematów środowej dyskusji z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego podczas "Transatlantyckiego dialogu" na Uniwersytecie Nowojorskim (NYU). Poruszono także kwestię praworządności w Polsce.
18.04.2019

Szef MON po spotkaniu B9: Współpraca to źródło naszego wspólnego sukcesu

Współpraca to źródło naszego wspólnego sukcesu - podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak na piątkowej konferencji prasowej po spotkaniu ministrów obrony tzw. Bukaresztańskiej Dziewiątki zrzeszającej państwa wschodniej flanki NATO.
06.04.2019

Udział Polski w projekcie HARMSPRO

14 Marca 2019 roku w siedzibie Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A. (OBR CTM S.A.) w Gdyni odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona projektowi HARMSPRO (Harbour & Maritime Surveillance and Protection), w ramach stałej współpracy strukturalnej PESCO (Permanent Structured Cooperation). Spotkanie to zostało przeprowadzone jako część oficjalnej wizyty delegacji państw członkowskich projektu w dniach 12-14.03.2019 r., którego organizatorem był Inspektorat Marynarki Wojennej Dowództwa Generalnego R
03.04.2019

4-5 kwietnia w Warszawie spotkanie ministrów obrony państw wschodniej flanki NATO

Szef MON Mariusz Błaszczak w dniach 4-5 kwietnia będzie gospodarzem spotkania ministrów obrony państw wschodniej flanki NATO, tzw. Bukaresztańskiej Dziewiątki: Polski, Rumunii, Litwy, Łotwy, Estonii, Węgier, Słowacji, Czech i Bułgarii - poinformowały w poniedziałek PAP służby prasowe MON.
02.04.2019

UE z wstępnym porozumieniem w sprawie Europejskiego Funduszu Obronnego

Negocjatorzy z państw UE, PE i KE porozumieli się w środę nad ranem w sprawie przepisów dotyczących Europejskiego Funduszu Obronnego. Dzięki temu UE będzie wspierała inwestycje na badania w dziedzinie obronności, rozwój prototypów, zakup sprzętu wojskowego i technologii.
20.02.2019

Szymański: Kryzys ws. umowy brexitowej wśród wyzwań dla UE podczas prezydencji rumuńskiej w Radzie UE

Wśród wyzwań dla UE podczas rumuńskiej prezydencji w Radzie UE jest kwestia kryzysu ws. umowy brexitowej; kluczowe znaczenie będą miały najbliższe tygodnie; oczekujemy pełnego zaangażowania dla uniknięcia bezumownego brexitu - powiedział we wtorek wiceszef MSZ Konrad Szymański.
13.02.2019

Szef MON powołał pełnomocnika ds. wojsk cyberobrony

Płk Karol Molenda został pełnomocnikiem ds. wojsk obrony cyberprzestrzeni. Decyzję w tej sprawie szef MON Mariusz Błaszczak podpisał we wtorek. Zapowiedział także utworzenie szkoły podoficerskiej łączności i informatyki oraz powołanie liceum informatycznego przy WAT.
06.02.2019

Szef BBN Paweł Soloch: Polska i Litwa mają taką samą ocenę zagrożeń

Polska i Litwa mają taką samą ocenę zagrożeń i pełną zgodność co do kierunków działania, jakie należy podejmować – powiedział PAP szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN) Paweł Soloch, który w piątek zakończył trzydniową roboczą wizytę w Wilnie.
26.01.2019

Zastępca sekretarza generalnego NATO: Potrzebujemy partnerstw dla bezpieczeństwa

Kraje NATO muszą współpracować ze sobą i krajami partnerskimi, by znajdować rozwiązania w dziedzinie bezpieczeństwa – powiedział w czwartek w Warszawie zastępca sekretarza generalnego NATO ds. nowych wyzwań bezpieczeństwa Antonio Missiroli.
22.11.2018

Błaszczak: PESCO nie jest zalążkiem wspólnej europejskiej armii

Minister obrony Mariusz Błaszczak uważa, że współpraca w ramach PESCO nie jest zalążkiem wspólnej europejskiej armii, o której mówili kanclerz Niemiec i prezydent Francji. "PESCO to zbiór programów, które dają szansę wzmocnienia zdolności obronnych, których podstawą jest NATO" - wskazał.
20.11.2018

Morawiecki: Polska jest jednocześnie proamerykańska i proeuropejska

Polska jest jednocześnie bardzo proamerykańska i bardzo proeuropejska - oświadczył premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji FOTAR w Hamburgu, poświęconej relacjom transatlantyckim. Problemy widzimy raczej po stronie Chin i Rosji niż Stanów Zjednoczonych - dodał.
17.11.2018

Morawiecki: By zbudować wspólną armię, kraje UE musiałyby znacznie zwiększyć wydatki na obronność

Byłbym za silną europejską armia, ale aby ją zbudować, kraje Unii Europejskiej musiałyby zwiększyć nasze wydatki na obronność; to jest warunek wstępny - oświadczył premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji FOTAR w Hamburgu.
17.11.2018

Słowacja: Chorwacja zaproszona do Grupy Bojowej V4

W Tatrzańskiej Łomnicy zakończyły się w czwartek rozmowy ministrów obrony państw V4. Minister Mariusz Błaszczak, który na spotkanie dotarł bezpośrednio z Waszyngtonu, podkreślał, że kraje V4 chcą dalszego zacieśniania współpracy. Służyć ma temu m.in. wspólna grupa bojowa.
16.11.2018

Błaszczak: Fundusze na obronność także spoza budżetu

MON podjęło prace nad Funduszem Obrony Narodowej, którego środki będą pochodzić spoza budżetu – poinformował we wtorek w Kielcach minister obrony Mariusz Błaszczak.
04.09.2018

Raport „Polski Przemysł Stoczniowy: między bezpieczeństwem a rozwojem gospodarczym”

Raport „Polski przemysł stoczniowy: między bezpieczeństwem a rozwojem gospodarczym” stanowi podsumowanie projektu o tej samej nazwie prowadzonego przez Warszawski Instytut Inicjatyw Strategicznych (WIIS) w pierwszej połowie 2018 roku.
07.08.2018

NATO i UE z deklaracją w sprawie bezpieczeństwa; Tusk zwraca się do Trumpa

Sekretarz generalny NATO i szefowie instytucji UE podpisali we wtorek deklarację w sprawie bezpieczeństwa europejskiego. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk mówił zwracając się do prezydenta Donalda Trumpa, że USA nie będą mieć lepszego sojusznika niż Europa.
10.07.2018

UE tworzy pierwszy wspólny fundusz przemysłu obronnego

Nowy europejski program rozwoju przemysłu obronnego (EDIDP) pomoże w finansowaniu rozwoju nowych i unowocześnionych produktów i technologii. Na ten cel przeznaczonych zostanie 500 mln euro w latach 2019-2020 - zdecydował we wtorek Parlament Europejski.
04.07.2018

Minister Jacek Czaputowicz na posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych

Bezpieczeństwo i obrona oraz stosunki UE-NATO, sytuacja w Rogu Afryki, w Jordanii i w Jemenie, a także Strategia Globalna UE były głównymi tematami dyskusji ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich Unii Europejskiej podczas posiedzenia Rady do Spraw Zagranicznych (FAC) w Luksemburgu.
26.06.2018

UE ustaliła zasady w sprawie projektów PESCO; Polska zgłasza akces do kolejnych z nich

Rada UE ustaliła w poniedziałek zasady zarządzania projektami realizowanymi w ramach stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności PESCO. Polska zgłosiła chęć udziału w kolejnych z nich.
26.06.2018

W Warszawie o polskich stoczniach, finansowaniu produkcji okrętowej oraz innowacyjności w przemysłach morskich

Konferencja „Polski Przemysł Stoczniowy: między bezpieczeństwem a rozwojem gospodarczym”, którą zorganizował Warszawski Instytut Inicjatyw Strategicznych (WIIS), odbyła się 19 czerwca w Warszawie. Wydarzenie poprzedziły odczytanie przez zastępcę szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Pawła Szrota listu od premiera Rzeczypospolitej Polskiej Mateusza Morawieckiego oraz przemówienie podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Anny Moskwy. W liście premier podkreślił, że przemysł stoczniowy ma szansę
21.06.2018

Deklaracja Bukareszteńskiej Dziewiątki: Szczyt NATO powinien wzmocnić jedność Sojuszu

Lipcowy szczyt NATO powinien wzmocnić jedność Sojuszu oraz wypracować kompleksową odpowiedź na współczesne zagrożenia bezpieczeństwa, w tym zagrożenia hybrydowe - głosi wspólna deklaracja, którą przywódcy Bukareszteńskiej Dziewiątki przyjęli w piątek w Warszawie.
08.06.2018

KE: W nowym budżecie więcej środków na infrastrukturę

Komisja Europejska chce przeznaczyć w nowym budżecie 42,3 mld euro na ogólnounijną infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową - poinformował w środę wiceszef KE Marosz Szefczovicz. Inwestycje te mają być przedłużeniem obecnego instrumentu "Łącząc Europę".
06.06.2018

BBN: Polsko-szwedzkie spotkanie ekspertów ds. bezpieczeństwa

Polityka energetyczna w kontekście bezpieczeństwa Polski i Szwecji, współpraca obronna w UE, jedność NATO – to kwestie poruszone podczas pierwszego polsko-szwedzkiego okrągłego stołu na temat polityki bezpieczeństwa, w którym wziął udział prezydent Andrzej Duda.
05.06.2018

Szef MSZ Niemiec: Nord Stream 2 to projekt komercyjny

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas przypomniał w piątek w Helsinkach, że Niemcy uważają gazociąg Nord Stream 2 za projekt komercyjny. Odniósł się także do obaw o pozycję Ukrainy i uzależnienie od Rosji.
26.05.2018

Hodges: CPK przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa w regionie

Centralny Port Komunikacyjny przyniósłby Polsce nie tylko korzyści ekonomiczne, ale przyczyniłby się do poprawy bezpieczeństwa w regionie, ułatwiając szybki przerzut wojsk – ocenił w rozmowie z PAP były dowódca amerykańskich wojsk lądowych w Europie Ben Hodges.
10.05.2018

Bułgaria: Ministrowie obrony UE rozmawiali w Sofii o EDA i PESCO

Rola i zadania Europejskiej Agencji Obrony (EDA), przyszły kształt mechanizmu Stałej Współpracy Strukturalnej UE (PESCO), operacje zarządzania kryzysowego, a także wojskowa mobilność były tematami sobotniego nieformalnego spotkania ministrów obrony UE w Sofii.
05.05.2018

Soloch: Mamy z Niemcami podobne poglądy na Rosję, NATO i UE

Polska i Niemcy maja podobne poglądy na zagrożenia za strony Rosji, reformę struktury dowódczej NATO i rolę UE w sprawach bezpieczeństwa – powiedział szef BBN Paweł Soloch, który w piątek wrócił z rozmów w Berlinie.
20.04.2018

Szef BBN w Norwegii o NATO i współpracy dwustronnej

Wzmacnianie północnych i wschodnich obrzeży NATO, w tym nowe dowództwa Sojuszu, dwustronna współpraca polsko-norweska, a także relacje NATO-UE i europejska polityka obronna były tematami rozmów szefa BBN Pawła Solocha w Norwegii.
22.03.2018

Szef MSZ w expose: Warunkiem pozycji Polski w świecie – artykułowanie interesów regionu

Źródłem pozycji międzynarodowej Polski jest jej pozycja w Europie oraz zdolność do artykułowania interesów państw swojego regionu - powiedział w środowym expose w Sejmie szef MSZ Jacek Czaputowicz. Główne zagrożenie dla Polski stanowi zaś - jego zdaniem - polityka Rosji.
22.03.2018

Prezydent: Warunkiem naszego bezpieczeństwa synchronizacja PESCO z obecnością w NATO

Prezydent Andrzej Duda bardzo wysoko ocenił expose szefa MSZ Jacka Czaputowicza. Ucieszyło go podkreślenie współdziałania prezydenta, premiera, szefa MSZ i parlamentu w budowaniu relacji międzynarodowych. Mamy wspólny program i wierzę, że zrealizujemy go z sukcesem - powiedział prezydent.
21.03.2018

Szef MSZ: Opowiadamy się za równymi szansami dostępu do Europejskiego Funduszu Obrony

Opowiadamy się za równymi szansami dostępu do Europejskiego Funduszu Obrony dla przemysłów obronnych wszystkich państw UE tak, aby zapewnić wzrost, innowacje i miejsca pracy w każdym z nich - powiedział w środę w Sejmie szef MSZ Jacek Czaputowicz.
21.03.2018

Prezydent: wśród tematów poruszonych w rozmowach polsko-niemieckich m.in. Nord Stream 2

Wśród tematów poruszonych w ostatnich dniach w rozmowach polsko-niemieckich, przy okazji wizyt w Warszawie kanclerz Angeli Merkel i szefa MSZ Heiko Maasa, znalazły się wszystkie tematy z agendy naszych relacji, m.in. Nord Stream 2 i sytuacja w Rosji - podkreślił prezydent Andrzej Duda.
20.03.2018

Prezydent i szef MON: Nowa strategia, modernizacja, system dowodzenia

Współpraca między ośrodkiem prezydenckim a MON układa się bardzo dobrze – powiedział prezydent Andrzej Duda, wskazując na prace nad systemem dowodzenia. Zapowiedział przekazanie MON założeń nowej strategii bezpieczeństwa, wyraził nadzieję na sprawną modernizację armii.
15.03.2018

UE przyjęła plan wdrażania stałej współpracy strukturalnej PESCO

Unijni ministrowie odpowiedzialni za sprawy obronne przyjęli we wtorek plan wdrażania stałej współpracy strukturalnej (PESCO), a także listę 17 projektów, które będą w jej ramach realizowane.
06.03.2018

Morawiecki: Nord Stream 2 dzieli zachodnią wspólnotę

Nord Stream 2 jest niepotrzebny, szkodliwy i dzieli zachodnią wspólnotę - ocenił w wywiadzie dla "Die Welt" Mateusz Morawiecki. Zapowiedział też "białą księgę" nt. praworządności w Polsce.
15.02.2018

NATO: Nowa struktura dowodzenia i zwiększenie wydatków na obronność

Nowe ośrodki w ramach reformy struktury dowodzenia NATO oraz zwiększenie wydatków na obronność - to główne postanowienia pierwszego dnia narady ministrów obrony Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli.
14.02.2018

Morawiecki po rozmowie z Junckerem z nadzieją, że przesłanie trafi do KE

Wierzę, że przedstawienie naszych racji i naszego całościowego patrzenia na system wymiaru sprawiedliwości trafi do Komisji Europejskiej - mówił we wtorek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z szefem KE Jean-Claude'em Junckerem.
10.01.2018

„FT”: Wzmocnienie obecności NATO na wschodniej flance utrudnia logistyka

NATO wzmacnia obecność na wschodniej flance, ale problemy biurokratyczne i logistyczne, na jakie napotyka, są ogromne; postępy wojsk lub transport sprzętu mogą blokować przepisy, jak i drogi lub mosty nieprzystosowane do przejazdu czołgów - informuje w środę "Financial Times".
03.01.2018

Premierzy Polski i Wlk. Brytanii w Warszawie: Wola dalszej współpracy mimo Brexitu

Premierzy Polski Mateusz Morawiecki oraz Wielkiej Brytanii Theresa May podkreślali w czwartek w Warszawie wolę dalszej bliskiej współpracy, pomimo planowanego Brexitu. Fakt, że Wielka Brytania pozostanie częścią Europy, jest dla Polski "fundamentalnie ważny" - zaznaczył Morawiecki.
21.12.2017

Szczyt UE w Brukseli formalnie powołuje PESCO

Powołanie PESCO to dobra wiadomość dla naszych sojuszników i zła dla naszych wrogów - powiedział w czwartek w Brukseli szef Rady Europejskiej Donald Tusk podczas oficjalnej inauguracji stałej współpracy strukturalnej 25 państw Unii w dziedzinie obronności.
15.12.2017

Szczyt UE: Inauguracja PESCO, dyskusja o migracji, Brexicie i reformie euro

Szefowie państw i rządów UE uroczyście zainaugurują podczas czwartkowego szczytu współpracę wojskową PESCO, będą rozmawiać o migracji, a w formacie 27 państw w piątek o Brexicie oraz reformach strefy euro. W Brukseli zadebiutuje jako premier Mateusz Morawiecki.
14.12.2017

UE: Pierwsze wspólne projekty obronne w ramach PESCO

Państwa UE biorące udział w unijnej współpracy obronnej PESCO uzgodniły w poniedziałek pakiet 17 wspólnych projektów wojskowych. 25 krajów, w tym Polska, będzie razem modernizować infrastrukturę transportową, budować systemy łączności i walki cybernetycznej.
11.12.2017

Źródła: Polska na razie bez projektów w PESCO; przyłącza się do innych

Polska do tej pory nie zgłosiła żadnego projektu, jaki miałaby być realizowany w ramach stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności (PESCO) w UE. Źródła dyplomatyczne podają, że Warszawa przyłącza się do projektów Holendrów i Francuzów.
08.12.2017

Europejski przemysł obronny przygotowuje się do PESCO i współpracy z NATO

Nie tworzymy unijnej armii, ale chcemy stworzyć silny unijny przemysł obronny - oświadczyli w poniedziałek w Brukseli przedstawiciele KE i NATO. Ich zdaniem inwestycje w europejski przemysł obronny, jeśli mają przynieść efekty, powinny się rozpocząć szybko.
05.12.2017

Szydło i Macron m.in. o reformie UE i reformie sądownictwa w Polsce

Reforma UE, stosunki dwustronne i reforma sądownictwa w Polsce były tematami rozmów premier Beaty Szydło i prezydenta Francji Emmanuela Macrona w czwartek w Paryżu. Premier podkreśliła, że Polska i Francja to państwa, które doceniają "wolność i demokrację".
23.11.2017

Francja: Spotkanie premier Szydło z prezydentem Macronem

W czwartek w Paryżu rozpoczęło się spotkanie premier Beaty Szydło z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. W rozmowach uczestniczy także m.in. szef MSZ Witold Waszczykowski. Jednym z tematów ma być przyszłość UE po Brexicie.
23.11.2017

Premier Szydło udaje się do Paryża, spotka się z prezydentem Francji i sekretarzem generalnym OECD

Premier Beata Szydło w środę udaje się z wizytą do Paryża, gdzie w czwartek spotka się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem oraz sekretarzem generalnym OECD Angelem Gurrią. Rozmowa z Macronem, jak poinformował PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek, będzie dotyczyć m.in. przyszłości UE po Brexicie.
21.11.2017

Szymański przed grudniowym szczytem UE powtarza stanowisko ws. migracji

Sprzeciw ws. ponadnarodowego zarządzania migracją, gotowość do rozwijania polityki obronnej oraz zwrócenie uwagi na utrzymanie podziału kompetencji ws. polityki społecznej - takie stanowisko przekazał swoim partnerom w Brukseli wiceszef MSZ Konrad Szymański.
20.11.2017

Macierewicz: Polska armia jedną z najsilniejszych w Europie

Polska armia należy do najsilniejszych w Europie i zwiększa zdolności do obrony terytorium – powiedział w czwartek szef MON Antoni Macierewicz. Zapewnił, że nacisk na zwiększenie zdolności do samodzielnej obrony nie oznacza odwrotu od NATO.
17.11.2017

Szef MSZ: Założenia programowe dyplomacji zostały w ciągu ostatnich 2 lat zrealizowane

Określone w 2015 r. założenia programowe polskiej dyplomacji zostały w ciągu ostatnich dwóch lat zrealizowane - powiedział w środę szef MSZ Witold Waszczykowski. Wśród sukcesów swego resortu wymienił wzmocnienie wschodniej flanki NATO, rozszerzenie sieci ambasad i poprawę pozycji Polski w Europie.
16.11.2017

Francja: Komentarze o PESCO – ważne, ale wiele pozostaje do zrobienia

Francuskie media i eksperci zasadniczo pozytywnie oceniają we wtorek porozumienie 23 państw, które notyfikowały przystąpienie do stałej współpracy w dziedzinie obronności (PESCO) w ramach UE. Niektórzy zaznaczają jednak, że wiele przyjdzie jeszcze zrobić.
14.11.2017

Finlandia/Szef MSZ: Współpraca obronna to najlepsze, co można dostać z UE

Zdaniem ministra spraw zagranicznych Finlandii Timo Soiniego przyszła współpraca obronna (PESCO) to najlepsze, co można uzyskać z UE. Fińskie media podkreślają, że nienależąca do NATO Finlandia od początku aktywnie uczestniczyła w unijnym projekcie obronnym.
13.11.2017

Macierewicz: Nasz udział w PESCO obwarowany trzema warunkami

Polska uzależnia swój udział w PESCO od spełnienia trzech warunków. Minister obrony Antoni Macierewicz, po notyfikacji o przystąpieniu Polski do stałej współpracy w dziedzinie obronności, mówił, że jednym z nich jest zaangażowanie na wschodniej flance.
13.11.2017

Waszczykowski: Przystąpiliśmy do PESCO z wątpliwościami; można wystąpić

Polska przystąpiła do stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności (PESCO) w ramach UE z wieloma wątpliwościami - powiedział w poniedziałek w Brukseli szef MSZ Witold Waszczykowski. Nie wykluczył przy tym, że nasz kraj zrezygnuje z tej współpracy.
13.11.2017

Polska i 22 kraje notyfikowały przystąpienie do współpracy wojskowej UE

Polska i 22 inne kraje unijne notyfikowały w poniedziałek przystąpienie do stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności (PESCO) w ramach UE. Państwa te przyjęły konkretne zobowiązania, które mają wzmacniać ich zdolności obronne.
13.11.2017

Premier Szydło udaje się do Brukseli na szczyt UE

Premier Beata Szydło udaje się w środę do Brukseli, gdzie tego dnia zaplanowane jest spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej z szefem Komisji Eeuropejskiej Jean-Claudem Junckerem. Szefowa polskiego rządu weźmie też udział w rozpoczynającym się w czwartek dwudniowym szczycie UE.
18.10.2017

Wiceszef MSZ: Polska gotowa do przedstawienia oferty wsparcia ws. migracji

W kwestii migracji Polska jest gotowa do przedstawienia na najbliższym szczycie UE własnej oferty wsparcia w zakresie głównych misji UE na Morzu Śródziemnym, a także udziału w "inicjatywach o bardziej długofalowym, finansowym charakterze" - powiedział w środę wiceszef MSZ Konrad Szymański.
12.10.2017

Ministrowie obrony Polski i Estonii o NATO, UE i współpracy dwustronnej

Wysunięta wzmocniona obecność NATO na wschodniej flance, polityka obronna UE i współpraca dwustronna były tematami rozmów ministrów obrony Polski i Estonii, którzy spotkali się w poniedziałek w Warszawie.
09.10.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.