• <

Wynik wyszukiwania - "patenty" - Wiadomości

Chiński producent łopat do turbin wiatrowych rozwija innowacyjną metodę oceny chropowatości

Podczas znaczącego wydarzenia dla sektora energii wiatrowej spółka Shanghai Electric Wind Power Group, jednostka zależna koncernu Shanghai Electric, świętowała niedawno piątą rocznicę powstania Europejskiego Centrum Innowacji („Centrum”) mieszczącego się w Roskilde w Danii.
27.03.2024

Ekspert: Komercjalizacja patentów to więcej pieniędzy na badania i rozwój

W perspektywie 3-4 lat można się spodziewać się wzrostu konkurencyjności polskiej gospodarki i nakładów na badania, jeśli patenty będą komercjalizowane – powiedział dr hab. Tomasz Ingram z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, komentując nowy raport Europejskiego Urzędu Patentowego.
19.03.2024

STS Pogoria obiera kurs na Korsykę

Młodzież ma pełne ręce roboty, ale nie narzeka. Zadania wykonuje z uśmiechem na ustach i – co ważne – bardzo dobrze – relacjonuje dziennikarz Gazety Pomorskiej Marek Weckwerth, który płynie żaglowcem „Pogoria" razem ze stypendystami marszałka województwa.
15.01.2024

Promocja na pierwszy stopień oficerski absolwentów AMW

Na Skwerze Kościuszki w Gdyni, na pokładzie okrętu-muzeum ORP Błyskawica odbyła się uroczystość promocji na pierwszy stopień oficerski absolwentów Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte.
01.07.2023

"Ten dywizjon ma przyszłość". 93. rocznica utworzenia 13. Dywizjonu Trałowców [GALERIA]

Rocznica utworzenia 13. Dywizjonu Trałowców im. adm. floty Andrzeja Karwety była okazją nie tylko do wspominek oraz wręczania wyróżnień i nagród. Z racji na pracowitość jednostki, a także stojące przed nią wyzwania jest jedną z formacji polskiej Marynarki Wojennej, która z optymizmem patrzy w przyszłość. Oficerowie i marynarze wiążący swoją karierę z dywizjonem mają świadomość, że znajduje się wciąż u progu dynamicznego rozwoju i licznych perspektyw z tym związanych.
02.04.2023

Patent na technologię mocno zwiększa wartość firmy

Polscy przedsiębiorcy coraz częściej sięgają po możliwość ochrony własności intelektualnej. I choć dane z ostatnich miesięcy mogą napawać optymizmem, o tyle w ogólnym rozrachunku nasz kraj wciąż jest daleko za światową czołówką w ilości uzyskanych patentów. Tymczasem patent nie tylko chroni innowacyjny pomysł, ale daje też realne szanse na zwiększenie zysków w przyszłości.
06.02.2023

WOPR: Przyjęli niebieski krzyż i złotą kotwicę za swoje godło

Patrolują plaże, kąpieliska, rzeki i jeziora, upowszechniają naukę pływania, prowadzą szkolenia i akcje profilaktyczne, to dzięki nim możemy czuć się bezpiecznie wypoczywając nad wodą (i jak się okazuje nie tylko tam)– ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z całego województwa spotkali się wczoraj (18 listopada) na auli UMK w Toruniu, aby wspólnie podsumować miniony sezon i odebrać certyfikaty ukończenia szkolenia.
19.11.2022

Żeglarze oddali hołd żeglarzom

W roku 2022 zmarło kilku wybitnych żeglarzy związanych z Pomorzem. 1 listopada zostali oni uczczeni pod gdyńskim pomnikiem „Tym, co odeszli na wieczną wachtę”.
01.11.2022

Sukces polskich naukowców. Udało im się przefiltrować morską wodę w słodką z użyciem nowej metody

Zespół złożony z inżynierów, naukowców oraz pasjonatów uzyskał przy pomocy zaawansowanej nanotechnologii, po raz pierwszy na świecie, czystą wodę pitną z przefiltrowanej brudnej, słonej wody prosto z Morza Bałtyckiego. Ponadto urządzenie jest w pełni ekologiczne, gdyż nie wymaga wkładu żadnej dodatkowej energii, a także pozostaje całkowicie biodegradowalne.
31.10.2022

Ciąg dalszy starcia gigantów o turbinę: GE stara się o zgodę amerykańskiego sądu na przeprojektowanie Haliade-X

Po tym, jak w zeszłym miesiącu, poprzez naruszenia patentowe Siemens Gamesa, sąd wydał zakaz sprzedaży na terytorium Stanów Zjednoczonych modelu turbiny Haliade-X GE, firma poszukuje możliwości powrotu na ten wzrastający rynek morskiej energetyki wiatrowej.
20.10.2022

Holenderski Urząd Patentowy zamroził patenty rosyjskich firm gazowych, m.in. Gazpromu

Holandia zamroziła patenty rosyjskich firm gazowych - wynika z ustaleń portalu NOS. Holenderski Urząd Patentowy (OCNL) potwierdza, że dotyczy to takich marek jak Gazprom, Rosnieft i Transnieft.
14.10.2022

Siemens Gamesa wygrywa z GE - Haliade-X narusza patent - firma dostaje zakaz sprzedaży w USA

Wydane orzeczenie zezwala na wyłączenie projektów Vineyard i Ocean Wind 1 z uwagi na interes publiczny, a OEM zapowiada, że będzie szukać prawnych i technicznych możliwości, w sprawie flagowej turbiny podaje w swoim komunikacie Reuters.
09.09.2022

PKN Orlen po przejęciu Grupy Lotos stworzy paliwowo-energetycznego giganta. Obajtek: „To krytyczny element planu transformacji” [WIDEO]

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek ogłosił w środę (12 stycznia), że saudyjski koncern Saudi Aramco przejmuje 30 proc. udziałów gdańskiej rafinerii Lotos, węgierski MOL 417 stacji, a polski Unimot – bazy paliw. – Przedstawiamy dziś partnerów, którzy zagwarantują nam rozwój i w Polsce, i na świecie. Same umowy z Aramco są ważniejsze niż fuzja z Lotosem – powiedział Obajtek.
13.01.2022

Obajtek: umowy z Aramco ważniejsze od samego przejęcia Lotosu

Umowy zawarte z Saudi Aramco są dla PKN Orlen ważniejsze niż samo przejęcie Lotosu - ocenił w środę prezes Orlenu Daniel Obajtek. Umowy te dotyczą dostaw ropy, badań i rozwoju oraz analiz dotyczących inwestycji w petrochemię.
12.01.2022

Z Portu Gdynia będzie pływał nowy operator promowy [Podsumowanie tygodnia 28/2021]

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o tym, że Stena Line nie będzie już jedynym przewoźnikiem promowym w Gdyni.
13.07.2021

Sejm za nowelizacją doprecyzowującą definicję ratownika wodnego

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy, która doprecyzowuje definicję ratownika wodnego poprzez wskazanie, że posiada on co najmniej jedną kwalifikację przydatną w ratownictwie wodnym.
20.05.2021

PZŻ zawiesza egzaminy na patenty żeglarskie oraz patenty i licencje motorowodne

Egzaminy na uprawnienia do uprawiania turystyki wodnej wstrzymane do 9 kwietnia. Taka jest oficjalna interpretacja przepisów zawartych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 19 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. poz. 512).
24.03.2021

Pomorskie jednym z liderów innowacyjności w Polsce

Czołówka liderów polskiej innowacyjności jest od kilku lat niezmienna. To województwa mazowieckie, małopolskie, dolnośląskie i pomorskie. Co ich łączy? – Czwarte miejsce w kraju to dobry wynik ale jesteśmy zmobilizowani, aby w kolejnych latach wejść na podium. Mam nadzieję, że przyczynią się do tego inicjowane przez samorząd województwa pomorskiego działania np. w ramach projektu Smart Progress. Jego celem jest zwiększenie kompetencji pomorskich przedsiębiorstw w zakresie realizacji projektów innowacyjnych.
05.11.2020

TTS: Chcemy, by kultura żeglarska przenikała do świata biznesu [wywiad]

To już nie jest firma, która zajmuje się tylko budową jachtów. TTS funkcjonując na rynku pracy, stworzył całą kulturę funkcjonowania. Znakomicie odnajduje się na polu oświatowym, angażuje się również w projekty związane z rozwojem regionu. Rozmawiamy z Maciejem Twardowskim, Dyrektorem Zarządzającym w spółce Technologie Tworzyw Sztucznych o jej dokonaniach i przyszłości.
24.08.2020

Szczecin: Terytorialsi razem z WOPR na patrolach

Ratownicy szczecińskiego WOPR szkolili żołnierzy 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Razem prowadzą już patrole na akwenach Szczecina. W planach są wspólne akcje poszukiwawczo-ratownicze.
14.07.2020

Grupa żeglarzy z Przemyśla oddała morski hołd kpt. Henrykowi Jaskule w portach w Szczecji i Danii

28 czerwca b.r. grupa przemyskich żeglarzy w drodze do portów Szwecji i Danii oddała hołd na Morzu Bałtyckim śp. kpt. Henrykowi Jaskule w 40-tą rocznicę zakończenia rejsu solo non stop dookoła świata. Wiązanka polskich kwiatów spoczęła na falach Bałtyku by upamiętnić to ważne dla Przemyśla i żeglarskiego świata wydarzenie i jednocześnie w ten sposób pożegnać znanego na całym świecie przemyskiego śp. żeglarza. Wiązankę na wodach Bałtyku złożył prezydent miasta Przemyśla i żeglarz Wojciech Bakun.
02.07.2020

MSWiA opublikowało projekt noweli doprecyzowujący definicję ratownika wodnego

Doprecyzowanie definicji ratownika wodnego poprzez wskazanie, że posiada on co najmniej jedną kwalifikację przydatną w ratownictwie wodnym, zakłada projekt nowelizacji ustawy, opublikowany przez resort spraw wewnętrznych i administracji.
12.06.2020

Szkolenia i egzaminy żeglarskie - zalecenia PZŻ

Publikujemy uaktualnione zalecenia Polskiego Związku Żeglarskiego w sprawie prowadzenia szkoleń żeglarskich i egzaminów żeglarskich. Zasady te zostały opracowane przez PZŻ i przyjęte przez Ministerstwo Sportu. Wprowadziliśmy je już tydzień temu, a dzisiaj je uaktualniliśmy i dostosowaliśmy do najnowszego rozporządzenia Rady Ministrów. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo prosimy o wdrożenie zaleceń i stosowanie się do procedur.
19.05.2020

Szkolenia i egzaminy żeglarskie odblokowane

Decyzją Minister Sportu pani Danuty Dmowskiej-Andrzejuk uchylono zakaz organizacji szkoleń i egzaminów żeglarskich i motorowodnych. Decyzja ta jest wynikiem merytorycznej współpracy między Polskim Związkiem Żeglarskim i Polskim Związkiem Motorowodnym i Narciarstwa Wodnego, które przygotowały szereg rekomendacji i procedur dla Ministerstwa Sportu warunkujących bezpieczne przeprowadzanie szkoleń i egzaminów.
12.05.2020

Konwent Prezesów Okręgowych Związków Żeglarskich i Stowarzyszeń Klas Regatowych

W miniony weekend w Toruniu odbył się trzeci Konwent Prezesów Okręgowych Związków Żeglarskich i Stowarzyszeń Klas Regatowych. To doroczne spotkanie służy obustronnej wymianie informacji między władzami PZŻ a przedstawicielami struktur lokalnych i organizacyjnych.
05.03.2020

Prof. Krzysztof Wilde nowym rektorem Politechniki Gdańskiej

Prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde, prof. zw. PG został 41. rektorem Politechniki Gdańskiej. Oficjalny wynik wyborów podała Uczelniana Komisja Wyborcza.
03.06.2019

Trzy kolejne osoby z Honorową Odznaką Zasłużony dla Żeglarstwa Polskiego

Zarząd Polskiego Związku Żeglarskiego przyznał trzem osobom Honorową Odznakę „Zasłużony dla Żeglarstwa Polskiego”. Uhonorowani nią zostali Mariusz Bobkiewicz, Zbigniew Kowalski, oraz Mariusz Wojtasik.
12.02.2019

Odbyło się pierwsze posiedzenie Zarządu PZŻ w 2019 roku

W piątek 25 stycznia 2019 r. w Narodowym Centrum Żeglarstwa AWFiS ws Gdańsku-Górkach Zachodnich odbyło się pierwsze tegoroczne posiedzenie Zarządu Polskiego Związku Żeglarskiego.
31.01.2019

Shipa Freight, nowa platforma spedycyjna Agility, już zdobywa nagrody

Agility, globalny dostawca zintegrowanych rozwiązań logistycznych, w tym roku uruchomił platformę Shipa Freight, pierwszą w pełni zintegrowaną usługę spedycyjną online, dedykowaną małym i średnim firmom. W ciągu zaledwie siedmiu miesięcy jej innowacyjność i funkcjonalność została doceniona zarówno przez klientów jak i ekspertów branży logistycznej. W Polsce platforma Shipa Freight została wyróżniona spośród trzydziestu innowacyjnych rozwiązań zgłoszonych do konkursu Produkt Innowacyjny dla Logistyki, Transportu i Produkcji 2018.
13.12.2018

Eksperci: Start-upy muszą być wspierane przez uczelnie i biznes

Wsparcie merytoryczne - zarówno ze strony uczelni, jak i biznesu - to podstawowy warunek, aby badania naukowe mogły być z sukcesem wdrażane w start-upach - mówili eksperci w czwartek podczas kongresu innoSHARE’18, który do piątku trwa w Warszawie.
28.06.2018

Szef PFR: Potrzebujemy silniejszych firm i rynku kapitałowego

Potrzebujemy rozwoju małych i średnich firm, zbliżenia biznesu z nauką, a także wzmocnienia rynku kapitałowego - mówił w poniedziałek prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
14.05.2018

Kościński: Będziemy promować inwestorów zagranicznych, którzy coś wnoszą w naszą gospodarkę

Dla polskiej gospodarki najważniejsza jest dziś jakość inwestycji. Dlatego będziemy promować takich inwestorów zagranicznych, którzy wnoszą w naszą gospodarkę przyszłościową technologię, czy tworzą stałe, dobre miejsca pracy - powiedział w piątek wiceszef MPiT Tadeusz Kościński.
12.05.2018

Eksperci: Organizacja i finanse to problemy dla rozwoju innowacyjności

Przeszkody natury organizacyjnej, finansowej i związanej z mentalnością stoją na drodze sprawnego transferu innowacji z polskich uczelni do przemysłu - mówili w poniedziałek uczestnicy konferencji „Polskie Nauki Zastosowane w 2017”, zorganizowanej w PAP.
19.03.2018

Hydrobudowa Gdańsk na nowego właściciela. Trafiła do dewelopera

Inopa Construction nowym właścicielem spółki Hydrobudowa Gdańsk w upadłości likwidacyjnej. Taką decyzję wydał Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ po zatwierdzeniu przez syndyka wyboru oferty na zakup tego przedsiębiorstwa. Nastąpiło to „na warunkach ustalonych w regulaminie przetargu z dnia 23 listopada 2017 r. za cenę 26.102.000 zł (dwadzieścia sześć milionów sto dwa tysiące złotych) netto” – czytamy w komunikacie.
05.03.2018

Zmiany w rozporządzeniu ws. kwalifikacji i składu załóg w żegludze śródlądowej

Minister właściwy ds. żeglugi śródlądowej będzie powoływał i odwoływał przewodniczących i zastępców centralnej komisji egzaminacyjnej - wynika z projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie ws. kwalifikacji zawodowych i składu załóg statków żeglugi śródlądowej.
22.02.2018

Ruszają bezpłatne wykłady dla miłośników sportów wodnych

Cykl bezpłatnych spotkań mających na celu przypomnienie i uzupełnienie żeglarskiej wiedzy w roku 2018 rusza w Szczecinie w ostatnią środę stycznia. Półtoragodzinne wykłady skierowane są do miłośników sportów wodnych, w tym również do laików.
29.01.2018

12 tys. euro dla zwycięzcy konkursu Fundacji SENER na Najlepszą Pracę Doktorską

Fundacja SENER, część międzynarodowej grupy inżynieryjno-technologicznej SENER, rozpoczęła przyjmowanie zgłoszeń do szóstej edycji konkursu na Najlepszą Pracę Doktorską.
29.11.2017

Odszedł zasłużony dla Gdyni Władysław Wiśniewski

Władysław Wiśniewski - wybitny inżynier i gdynianin, autor wielu patentów zmarł 2 listopada 2017 r. Miał 89 lat. W lutym otrzymał Medal im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni".
03.11.2017

Hydrobudowa na sprzedaż. Cena wywoławcza 29 mln zł

Syndyk masy upadłościowej ogłosił przetarg na sprzedaż Hydrobudowy Gdańsk. Cena wywoławcza wynosi 29 mln zł. Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ wydał ogłoszenie o upadłości likwidacyjnej Hydrobudowy Gdańsk w 2015 r.
20.09.2017

Szczecin: Zachodniopomorskie Noble 2016 przyznane

Naukowcy opracowujący m.in. metodę kosmologicznego pomiaru światła, udoskonalający technologię przetwórstwa ryb czy badający materiały ceramiczne zastosowane do budowy zbiorników przewożących gaz płynny LNG otrzymali w niedzielę Zachodniopomorskie Noble.
11.06.2017

Wizyta Komitetu Nauki i Technologii Gminy Szanghajskiej

Akademia Morska w Gdyni gościła oficjalną delegację przedstawicieli Komitetu Nauki i Technologii Gminy Szanghajskiej.
05.06.2017

Konferencja Wychowanie Wodne w ZHP

W ubiegły weekend (17-19.02.2017 roku) w Hotelu Nadmorskim w Gdyni odbyła się Konferencja Wychowanie Wodne w ZHP, w której wzięło udział ponad 100 instruktorów z całej Polski. Było to wydarzenie inaugurujące obchody Stulecia Harcerskiego Ruchu Wodnego w Polsce.
20.02.2017

Szczecin: darmowe szkolenia dla fanów sportów wodnych

W szczecińskim Centrum Żeglarskim startują bezpłatne szkolenia dla miłośników sportów wodnych, przede wszystkim amatorów. Mają przypomnieć i uzupełnić żeglarską wiedzę.
11.01.2017

Prezydent na obchodach 98. rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej

Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i szefa MON Antoniego Macierewicza na Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni, przy którym cumuje okręt-muzeum ORP Błyskawica, rozpoczęły się we wtorek obchody 98. rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej RP.
29.11.2016

Odpowiedzialność skipera jachtu

Na wstępie należy wskazać, iż zagadnienie odpowiedzialności skipera zostanie przeanalizowane w niniejszym artykule w oparciu o przepisy polskie. W przepisach krajowych nie występuje definicja pojęcia skiper, określenie to zostało zaczerpnięte z angielskiego słowa skipper w okresie, gdy w kraju nastąpił wzrost zainteresowania prowadzeniem jachtów żaglowych.
07.07.2015

Wakacyjne praktyki podchorążych Akademi Marynarki Wojennej

Studenci wojskowi Akademii Marynarki Wojennej letnie miesiące spędzają głównie na praktykach, w znacznej części na morzu. W poniedziałek 15 czerwca, w sześciotygodniowy rejs wyszedł ORP „Wodnik”, zabierając trzy roczniki podchorążych AMW. Przed nimi żegluga po morskich i oceanicznych akwenach, wizyty w zagranicznych portach, a przede wszystkim doskonalenie trudnego morskiego rzemiosła. Natomiast 17 czerwca wyjdzie ORP „Iskra” z I rocznikiem, który odbędzie praktykę marynarską, a jednocześnie weźmie udział w regatach „The
16.06.2015

Praktyki podchorążych 2015

Studenci wojskowi Akademii Marynarki Wojennej letnie miesiące spędzają głównie na praktykach, w znacznej części na morzu. W poniedziałek 15 czerwca, w sześciotygodniowy rejs wyszedł ORP „Wodnik”, zabierając trzy roczniki podchorążych AMW. Przed nimi żegluga po morskich i oceanicznych akwenach, wizyty w zagranicznych portach, a przede wszystkim doskonalenie trudnego morskiego rzemiosła. Natomiast 17 czerwca wyjdzie ORP „Iskra” z I rocznikiem, który odbędzie praktykę marynarską, a jednocześnie weźmie udział w regatach „The T
16.06.2015

Smart Port and City Cluster Inteligentna specjalizacja albo w poszukiwaniu ziarnka ryżu

Do końca roku w kraju i województwach powinniśmy ustalić inteligentne specjalizacje. W Polsce inteligentną specjalizację musi ustalić wicepremier ds. gospodarki i ponieść pełne konsekwencje dobrego i lub złego wyboru. W województwie inteligentną specjalizację powinien określić marszałek województwa mając świadomość konsekwencji tej decyzji dla długofalowego rozwoju swego regionu w warunkach globalnej konkurencji.
15.09.2014

Nowi oficerowie Wojska Polskiego

W piątek, 29 sierpnia, Wojsko Polskie stało się bogatsze o 39 nowych oficerów. To absolwenci Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, którzy zostali promowani na pierwszy stopień oficerski. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 10:00 na pokładzie historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica”. Zgodnie z ceremoniałem, pierwszy oficerskie szlify otrzymał prymus, którym w tym roku został bosman podchorąży Radosław Kiciński. Aktu mianowania dokonał szef Sztabu Generalnego WP generał broni Mieczysław Gocuł.
01.09.2014

Morskie lato studentów

Studenci wojskowi Akademii Marynarki Wojennej letnie miesiące spędzają głównie na praktykach, w znacznej części na morzu. Dziś 4 czerwca, wyszedł w ponad siedmiotygodniowy rejs ORP „Wodnik”, zabierając dwa roczniki podchorążych AMW.
05.06.2014

Jachty szkoleniowe dla Marynarki Wojennej kosztowały 2,8 mln zł

Budowa trzech jachtów morskich przeznaczonych do szkolenia żołnierzy Marynarki Wojennej kosztowała 2,8 mln zł. Jachty dla wojskowego ośrodka szkolenia żeglarskiego dostarczyła firma Delphia Yachts z Olecka.
03.10.2013

Wypych-Namiotko: Żegluga śródlądowa dostanie pomoc publiczną

- Ministerstwo proceduje formy wsparcia publicznego w postaci Funduszu Żeglugi Śródlądowej, który ma wspierać armatorów żeglugi śródlądowej. Ten projekt jest w trakcie notyfikacji – powiedziała na trwającej we Wrocławiu konferencji i targach WaterWays Expo 2012 Anna Wypych-Namiotko, wiceminister w MTBiGM właściwa ds. gospodarki morskiej.
20.09.2012

Przedszkolaki uczą się żeglarstwa

Biorą udział w konkursach, a w nagrodę pływają jachtami, zdobywają żeglarskie patenty i reprezentują Szczecin na regatach The Tall Ships\' Races - wczoraj po południu świętowano 15-lecie programu Edukacji Morskiej i Żeglarskiej.
01.12.2011

Politechnika Gdańska będzie mieć laboratorium innowacyjnych technologii

Na Politechnice Gdańskiej powstanie Laboratorium Innowacyjnych Technologii Elektroenergetycznych i Integracji Odnawialnych Źródeł Energii LINTE^2. Budowa rozpocznie się jeszcze w lipcu br. Łączny koszt całego laboratorium wraz z wyposażeniem to ponad 43,8 mln zł.
06.07.2011

Uprawnienia motorowodne – ABC

Kwestię uprawnień do prowadzenia jachtów motorowych w Polsce reguluje Rozporządzenie Ministra Sportu z dnia 9 czerwca 2006 w sprawie uprawiania żeglarstwa. Rozporządzenie określa kwalifikacje wymagane do prowadzenia jachtów żaglowych i motorowych, tryb uzyskiwania patentów oraz bardzo ogólnie porusza kwestie bezpieczeństwa uprawiania żeglarstwa.
21.06.2011

Zielone inwestycje BBI Zeneris

Pojawiają się opinie, iż na czele kolejnej hossy będą spółki związane z ochroną środowiska i odnawialnymi źródłami energii (OZE). Oczekiwania te wynikają z przepisów obowiązujących w UE, które nakładają na państwa wymogi w tym zakresie, a ponadto określają mechanizmy finansowania.
08.11.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.