• <

Wynik wyszukiwania - "organizacja ekologiczna" - Wiadomości

Greenpeace blokuje wydobycie surowców na Morzu Północnym. Wśród "poszkodowanych" PGNiG

W norweskim sądzie zakończyła się sprawa, którą młodzieżowe organizacje klimatyczne pod egidą Greenpeace zgłosiły przeciwko władzom państwa. W wyniku tego sąd w Oslo zadecydował o unieważnieniu aprobaty trzech pól naftowych i gazowych z racji na "brak odpowiednich badań wpływu na środowisko." Swoje udziały w koncesjonowanych obszarach posiada PGNiG.
22.01.2024

Holandia. Greenpeace pozywa państwo za brak planu klimatycznego dla wyspy Bonaire

Mieszkańcy karaibskiej wyspy Bonaire oraz Greenpeace pozwali w czwartek państwo holenderskie do sądu - przekazała w oświadczeniu organizacja ekologiczna. Zarzucają oni rządowi w Hadze, że robi zbyt mało, aby chronić mieszkańców wyspy przed zmianami klimatycznymi.
12.01.2024

Niemcy: pieniądze za gaz LNG nadal płyną do Rosji z krajów unijnych

Niemcy i UE wycofały się z zakupu rosyjskiego gazu, by nie finansować wojny prowadzonej przez Putina. Jednak w przypadku skroplonego gazu ziemnego z Rosji brakuje już takiej stanowczości wśród polityków, a Niemcy zarabiają na jego eksporcie – opisuje w środę portal „Tagesschau”.
27.09.2023

Greenpeace "niepożądany" w Rosji

Choć działalność Greenpeace zaskakująco długo uznawana była w Rosji za legalną, to organizacja właśnie dołączyła do innych międzynarodowych organizacji ekologicznych i została przez rząd w Moskwie uznana za „niepożądaną”.
05.06.2023

Niemieckie porty mogą nie podołać celom morskiej energetyki wiatrowej

Niemcy są jednym z liderów rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Europie. Sektor offshore wind jest filarem polityki energetycznej Energiewende, ale też odpowiedzią na ograniczenia związane z rozwojem wiatraków na lądzie. Wysokim ambicjom mogą nie podołać niemieckie porty. Sytuacji nie pomaga fakt, że Federalny Sąd Administracyjny potwierdził zakaz budowy portu morskiego na użytek energetyki wiatrowej w Bremerhaven.
22.11.2022

Ruszają inwestycje w innowacyjny system ochrony ptaktów przed kolizjami z turbinami wiatrowymi

Wysoka infrastruktura energetyczna może stanowić cel dla ptaków zakładających gniazda. Przykładowo kominy elektrociepłowni i elektrowni należących do Grupy PGE upodobał sobie sokół wędrowny. W ciągu ostatnich dwóch dekad na nich wykluła się 1/5 wszystkich młodych z tego gatunku, którego populacja stopniowo się w Polsce odradza. Z kolei bociany wybierają na swoje „siedziby” wysokie słupy energetyczne. PGE angażuje się w działania, które z jednej strony mają chronić ptaki, a z drugiej zapewnić ciągłość pracy infrastruktury energety
21.10.2022

Wydano zgodę na eksploatację gazu z nowego pola na Morzu Północnym

Brytyjski urząd regulacyjny zatwierdził plan wydobycia przez firmę Shell gazu ziemnego z nowego pola na Morzu Północnym - przekazał w środę minister biznesu i energii Kwasi Kwarteng. Pierwotnie - w październiku zeszłego roku - plan odrzucono ze względów środowiskowych.
01.06.2022

Niemiecka organizacja ekologiczna: budowa gazociągu Nord Stream 2 wstrzymana

Układanie gazociągu Nord Stream 2 zostało wstrzymane po tym, jak niemiecki Związek Ochrony Przyrody (NABU) zaskarżył do sądu w Hamburgu wydanie zezwolenia na budowę. Informuje o tym na swojej stronie internetowej organizacja ekologiczna.
04.05.2021

Żegluga ekologiczna i bezzałogowa pod lupą prawników i inżynierów

Żegluga przyjazna dla człowieka i środowiska, coraz bardziej bezpieczna i inteligentna, a w perspektywie bezzałogowa - to tematy wiodące IX Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Morskiego zorganizowanej przez Katedrę Prawa Morskiego Wydziału Prawa i Administracji UG oraz Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Gdańsk. 21 i 22 kwietnia 2021 r. naukowcy, przedstawiciele biznesu i administracji zebrali się na wirtualnej debacie pod wiodącym tytułem „Prawo morskie dla zrównoważonej żeglugi”.
23.04.2021

Organizacja ekologiczna składa pozew przeciwko dalszej budowie Nord Stream 2

Niemiecka organizacja ekologiczna Deutsche Umwelthilfe (DUH) złożyła pozew przeciwko dalszej budowie gazociągu bałtyckiego Nord Stream 2, aby zapobiec jego ukończeniu - poinformował tygodnik "Spiegel". Minister obrony zapowiedziała, że wykorzystanie rurociągu może zależeć "od zachowania Rosji".
14.04.2021

Złomowanie statków na plażach w Bangladeszu dalej przyczynia się do śmierci tamtejszych pracowników

Przynajmniej pięciu pracowników straciło życie w tracie rozbiórki statków na plażowych stoczniach w Bangladeszu w ostatnim kwartale 2020 roku – donosi organizacja ekologiczna NGO Shipbreaking Platform.
18.01.2021

Maersk przedłuża współpracę z The Ocean Cleanup na kolejne trzy lata

Holenderska organizacja ekologiczna The Ocean Cleanup i duński A.P. Moller-Maersk przedłużyli swoje partnerstwo o kolejne 3 lata.
14.01.2021

Ekolodzy wypowiadają wojnę Nord Stream 2

Organizacja ekologiczna Niemiecka Pomoc Środowiskowa (DUH) poinformowała w środę o złożeniu w sądzie w Greifswaldzie w Meklemburgii-Pomorzu Przednim pozwu z żądaniem anulowania zgody na użytkowanie gazociągu Nord Stream 2 z powodu emisji powodującego globalne ocieplenie metanu.
05.08.2020

Katastrofa w Norylsku może być największym skażeniem w rosyjskiej Arktyce

Wyciek 21 tys. ton oleju napędowego ze zbiornika w elektrowni pod Norylskiem może okazać się największym takim skażeniem na obszarze rosyjskiej Arktyki - ocenił w czwartek dziennik "Kommiersant". Ekolodzy ostrzegają, że skutki katastrofy będą długoterminowe.
04.06.2020

Wielkia Pacyficzna Plama Śmieci - sukces pierwszej misji i przygotowania nad ulepszonym systemem [foto, wideo]

Zakończyła się pierwsza misja testowa systemu przechwytywania śmieci na Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmieci. Ocean Cleanup pracuje teraz nad opracowaniem ulepszonego systemu 002.
11.04.2020

"Bild": polska organizacja ekologiczna może zablokować Nord Stream 2

Niemiecki dziennik "Bild" ustalił, że Polski Klub Ekologiczny - istniejące od 1984 r. stowarzyszenie z Krakowa - złożył skargę na decyzję duńskich władz dotyczącą pozwolenia na budowę gazociągu Nord Stream 2.
12.12.2019

Gróbarczyk o akcji Greenpeace w porcie gdańskim: nie ma nic wspólnego z ekologią

Zachowanie Greenpeace ma negatywny wpływ na funkcjonowanie portów, ale nie ma nic wspólnego z ekologią - powiedział PAP szef MGMiŻŚ Marek Gróbarczyk. Wyjaśnił, że w ładunku, który zablokowali aktywiści znajdował się węgiel koksujący, używany głównie do wyrobu stali.
12.09.2019

W Gdańsku na razie nie zobaczymy statku Greenpeace Rainbow Warrior. Mamy komentarz Portu Gdańsk

W Gdańsku na razie nie zobaczymy statku Greenpeace Rainbow Warrior. Jak poinformowała organizacja ekologiczna, jednostka nie została wpuszczona do Portu Gdańsk. Publikujemy pełną treść komunikatu oraz odpowiedź gdańskiego portu.
05.09.2019

Wszystkie kąpieliska nad Zatoką Gdańską i otwartym morzem wolne od sinic

Wiejący nad Pomorzem wiatr i ruch wody w Bałtyku przemieściły we wtorek zakwity sinic ze strefy przybrzeżnej. Pozwoliło to na otwarcie we wtorek rano pięciu, nieczynnych od poniedziałku, kąpielisk położonych w Gdańsku i Gdyni nad Zatoką Gdańską.
16.07.2019

Pięć kąpielisk nad Zatoką Gdańską zamkniętych z powodu sinic

Po tym jak w przybrzeżnych wodach pojawiły się sinice, we wtorek zamkniętych jest pięć kąpielisk położonych nad Zatoką Gdańską. Sanepid podkreśla, że sytuacja jest zmienna: w bardzo krótkim czasie kąpieliska mogą zostać otwarte, a inne mogą być zamykane.
16.07.2019

Sinice w Bałtyku. W Gdańsku zamknięto dwa kąpieliska

Na kąpieliskach Stogi i Sobieszewo ratownicy wywiesić musieli dziś (15 lipca) czerwone flagi oznaczające zakaz kąpieli, po tym jak Sanepid podjął decyzję o ich zamknięciu z powodu zakwitu sinic.
15.07.2019

Ekolodzy sprzeciwiają się niemieckiemu terminalowi LNG w Brunsbüttel

W niemieckim Brunsbüttel planowana jest budowa terminalu importowego LNG. Problem w tym, że ma on powstać w sąsiedztwie elektrowni jądrowej i wielu dużych przedsiębiorstw, czemu sprzeciwia się niemiecka organizacja ekologiczna Deutsche Umwelthilfe. Stowarzyszenie przedstawiło we wtorek w Berlinie opinię prawną, według której plan budowy terminalu w Brunsbüttel nie powinien zostać zatwierdzony.
29.05.2019

EKO-UNIA: na przekop Mierzei Wiślanej trzeba będzie wydać 2-3 mld zł

Przekop przez Mierzeję Wiślaną będzie kosztował 2 albo 3 mld zł, a nie jak zapowiada rząd około 900 mln zł - poinformował w piątek dziennikarzy prezes EKO-UNII Radosław Gawlik.
22.02.2019

Gróbarczyk o przekopie Mierzei Wiślanej: ta inwestycja ze strony KE nie jest zagrożona

Ta inwestycja ze strony Komisji Europejskiej nie jest zagrożona - mówił w piątek o przekopie Mierzei Wiślanej minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Zaznaczył, że wymiana dokumentów ze KE ws. Mierzei trwa od trzech lat.
22.02.2019

MGMiŻŚ: KE prosi o spotkanie eksperckie ws raportu oddziaływania na środowisko przekopu przez Mierzeję

Komisja Europejska poprosiła o spotkanie na szczeblu eksperckim i technicznym, by omówić kwestię raportu oddziaływania na środowisko kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Unijni urzędnicy nie kwestionują samego projektu budowy kanału - podało w środę Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
20.02.2019

Japonia wznowi komercyjne połowy wielorybów

Japonia wycofa się z Międzynarodowej Komisji Wielorybnictwa (IWC) i w lipcu wznowi komercyjny połów wielorybów - poinformował w środę japoński rząd. Połów ograniczony będzie tylko do wód terytorialnych Japonii i jej wyłącznej strefy ekonomicznej.
26.12.2018

WWF: Polak zwycięzcą międzynarodowego konkursu na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego

Krzysztof Kowalski został zwycięzcą międzynarodowego etapu konkursu na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego - poinformowali ekolodzy z WWF. Został on wyróżniony za wdrożenie w swoim gospodarstwie wielu praktyk przyjaznych środowisku morskiemu i zrównoważonemu rolnictwu.
24.10.2018

Pomorskie: Większość kąpielisk nad otwartym morzem zamknięto z powodu sinic

Po zakwicie sinic w czwartek zamknięta jest większość kąpielisk nad otwartym morzem w woj. pomorskim. Sanepid podkreśla, że sytuacja jest dynamiczna: kąpieliska mogą zostać otwarte jeszcze tego samego dnia, a inne, jeśli pojawią się sinice, będą zamykane.
19.07.2018

Fundacja ClientEarth skarży w Finlandii zgodę na budowę Nord Stream 2

Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi zaskarżyła w fińskim sądzie administracyjnym zgodę na budowę 374 km odcinka Nord Stream 2 w wyłącznej strefie ekonomicznej Finlandii. W skardze fundacja podnosi, że oddziaływanie na środowisko zostało źle zbadane.
12.05.2018

Czas na ratowanie mórz i oceanów

Ekosystemy morskie i przybrzeżne są poważnie zagrożone a presja na nie systematycznie wzrasta. Jeśli nie odwrócimy tej tendencji konsekwencje będą znaczące - również dla bezpieczeństwa, dobrobytu i sposobu życia dla setek milionów ludzi, dla gospodarek lokalnych i globalnych i dla przyszłych pokoleń, które odziedziczą zdegradowane środowisko – alarmuje międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF.
09.11.2017

„WSJ”: Władze badają w Houston potencjalnie toksyczną chmurę po Harveyu

Po huraganie Harvey władze Houston, Agencja Ochrony Środowiska (EPA) i organizacja ekologiczna badają potencjalnie toksyczną chmurę nad jedną z dzielnic miasta. Pobliska rafineria ropy została uszkodzona przez żywioł - podał w środę "Wall Street Journal".
06.09.2017

Ogromna sterta śmieci dryfuje u wybrzeży Tajlandii

W Tajlandii rozpoczęto usuwanie ogromnej sterty śmieci o długości kilometra, która dryfuje po wodach Zatoki Syjamskiej. Władze przyznają, że nigdy wcześniej nie miały do czynienia z taką sytuacją. Według mediów usunięcie odpadów zajmie 10 dni.
10.02.2017

W trójmiejskich kąpieliskach zakwitły sinice

Utrzymujące się przez dłuższy czas wysokie temperatury sprzyjają rozwojowi sinic, które mogą zabijać ryby, ptaki i ssaki. Wydzielają też toksyny, szkodząc ludziom. Zakwit sinic sprawia, że woda w Bałtyku ma bardzo nieprzyjemny zapach, staje się mętna, najczęściej zabarwiona na zielono. W miejscach zamkniętych przez sanepid - głównie w nadmorskich kąpieliskach nie powinno się wchodzić do wody – przypomina organizacja ekologiczna WWF Polska.
28.07.2016

Bałtyk wciąż do „naprawy”

Co roku, 20 maja, obchodzony jest Europejski Dzień Morza. Z tej okazji politycy europejscy, wysocy przedstawiciele instytucji unijnych, naukowcy oraz szeroka grupa interesariuszy tematyki morskiej spotkała się na obchodach Dnia Morza, które w tym roku odbyły się w Turku w Finlandii. Nasze morze wymaga wciąż dużej troski ze strony zarządzających jego obszarem – przypomina organizacja ekologiczna WWF Polska.
23.05.2016

Najmniejszy morświn świata na skraju wyginięcia

Na świecie żyje zaledwie 60 morświnów kalifornijskich – alarmuje międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF. Niestety wiele wskazuje na to, że możemy stać się świadkami ich wyginięcia.
23.05.2016

Uwaga na małe foki!

Czas foczych narodzin trwa, a na polskim brzegu mogą pojawić się focze szczenięta – informują organizacja ekologiczna WWF Polska i Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. W przypadku znalezienia foki zapewnijmy jej bezwzględny spokój. Natomiast każdą obserwację zgłaszajmy niezwłocznie do Błękitnego Patrolu WWF i Stacji Morskiej.
10.03.2016

Program ochrony morświna zatwierdzony

Program ochrony morświna, jedynego krewniaka delfina, występującego stale w Bałtyku, został zatwierdzony przez Ministerstwo Środowiska . To wielki sukces w ochronie tego krytycznie zagrożonego w Morzu Bałtyckim walenia – informuje organizacja ekologiczna WWF Polska, która od 2013 roku działała wspólnie z naukowcami, na rzecz przyjęcia krajowego programu. Teraz rozpocznie się najważniejszy etap, czyli wdrożenie zaleceń przyjętego właśnie dokumentu.
06.11.2015

Znamy zwycięzców konkursu na Rolnika Roku Regionu Morza Bałtyckiego 2015

Zwycięzcami tegorocznej edycji konkursu na Rolnika Roku Regionu Morza Bałtyckiego 2015 zostało małżeństwo z Finlandii: Markus Eerola i Minna Sakki-Eerola z Knehtilä – informuje organizacja ekologiczna WWF, organizator konkursu dla rolników stosujących praktyki przyjazne Bałtykowi.
05.11.2015

Ostatnia szansa dla ratowania mórz i oceanów

Ekosystemy morskie i przybrzeżne są poważnie zagrożone a presja na nie systematycznie wzrasta. Jeśli nie odwrócimy tej tendencji konsekwencje będą znaczące - również dla bezpieczeństwa, dobrobytu i sposobu życia dla setek milionów ludzi, dla gospodarek lokalnych i globalnych i dla przyszłych pokoleń, które odziedziczą zdegradowane środowisko – alarmuje międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF w najnowszym raporcie „Living Blue Planet”.
16.09.2015

Mikroretencja na Opolszczyźnie – sensowny pomysł na walkę z suszą

W Urzędzie Wojewódzkim w Opolu zostanie dziś przedstawiony projekt rozwoju mikroretencji w tym województwie. Po raz pierwszy proponuje się rozwiązania, które rzeczywiście pomogą łagodzić skutki suszy, a jednocześnie nie szkodzą przyrodzie a nawet jej pomagają – uważa organizacja ekologiczna WWF Polska.
08.09.2015

Mniejsze uprawnienia do połowów na Morzu Bałtyckim na 2016 r. Czy to wciąż za mało?

Komisja Europejska przedstawiła dziś (2 września) wniosek dotyczący uprawnień do połowów w Morzu Bałtyckim na rok 2016. Jest to projekt rozporządzenia, które określi całkowity dopuszczalny połów (TAC, z ang. total allowable catch), dając rybakom unijnym uprawnienia do połowów z dziesięciu głównych stad ryb eksploatowanych komercyjnie w Bałtyku. Nie brak jednak pierwszej krytyki projektu. Międzynarodowa organizacja ekologiczna Oceana jest zaniepokojona faktem, że Komisja nie zaproponowała limitów dla zachodniego stada dorsz
02.09.2015

Sztuczne rafy nie pomogą ochronić wybrzeży Bałtyku

Na polskim wybrzeżu Bałtyku są obecnie prowadzone trzy inwestycje budowy tzw. sztucznych raf, na odcinkach w Łebie, Rowach i Ustce. Prace prowadzone w ramach „polskiej wojny z morzem”, nie stanowią właściwego rozwiązania. Wiążą się za to z wydatkowaniem ogromnych kwot publicznych pieniędzy – uważa organizacja ekologiczna WWF Polska.
27.08.2015

Dwie foki nie żyją. Zginęły zaraz po wypuszczeniu na wolność

Dzięki specjalnym nadajnikom znamy losy dziewięciu fok szarych wypuszczonych do Bałtyku w maju i czerwcu tego roku. Niestety dwie z nich, urodzone na wolności, zginęły. Kuzia została znaleziona martwa w czerwcu na Mierzei Wiślanej w niespełna dwa tygodnie po wypuszczeniu, a Cypelka w pierwszych dniach sierpnia na wybrzeżu łotewskim – informuje organizacja ekologiczna WWF Polska.
25.08.2015

Zbiorniki retencyjne nie rozwiążą problemu suszy

Ostatnia fala upałów po raz kolejny obnażyła tragiczny stan wielu polskich rzek, w którym znalazły się z winy człowieka. Wskutek regulacji cieków wodnych, budowy zbiorników retencyjnych, wylesiania dolin i melioracji odwadniających, rzeki są znacznie bardziej narażone na negatywne konsekwencje suszy – uważa organizacja ekologiczna WWF Polska. Polska zamiast rozważać budowę nowych zbiorników retencyjnych, powinna przystąpić do renaturyzacji zdegradowanych odcinków i zaprzestać wszelkich inwestycji na niezniszczonych jeszcze
18.08.2015

Międzynarodowa Komisja Wielorybnictwa rekomenduje skuteczną ochronę bałtyckich morświnów

Międzynarodowa Komisja Wielorybnictwa (IWC) zarekomendowała jak najszybsze wykorzystanie nowych danych naukowych na rzecz przyjęcia programu ochrony morświna przez polskie władze – informuje organizacja ekologiczna WWF Polska.
23.06.2015

Pierwsze kutry wyławiają sieci-widma

Rusza akcja wyławiania przez polskich rybaków zagubionych sieci rybackich w polskich wodach Morza Bałtyckiego. Kilkadziesiąt kutrów wyruszy z nadbałtyckich portów na wyznaczone przez ekspertów obszary, aby poszukiwać i wyławiać te niebezpieczne dla ryb, ptaków i ssaków morskich sieci. Inicjatorzy projektu liczą, że uda się wyłowić do 350 ton tak zwanych sieci-widm – informuje organizacja ekologiczna WWF Polska.
22.06.2015

Obrona Wielkiej Rafy Koralowej

Wielka Rafa Koralowa nie przetrwa, jeśli rząd Australii nie podejmie zdecydowanych działań na rzecz jej ochrony – alarmuje międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF. Na ostateczne decyzje w sprawie skali tych działań wpływ ma także Polska, jako jeden z 21 członków Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, który między innymi nad tą kwestią obradować będzie na przełomie czerwca i lipca w Bonn. Każdy, kto chce pomóc w zachowaniu rafy, może podpisać się pod petycją w jej obronie.
16.06.2015

Dziewięć fok szarych oddanych morzu

W tym roku do Bałtyku trafi dziewięć fok szarych. Trzy z nich, to urodzone w fokarium Stacji Morskiej IO UG w Helu szczenięta, które dziś zostały wypuszczone do swojego naturalnego środowiska w Słowińskim Parku Narodowym. Pozostałe sześć fok przyszło na świat w naturze, ale osobniki te wymagały rehabilitacji i pomocy ekspertów. Zostaną one wypuszczone na morzu, w rejonie Zatoki Gdańskiej, w miejscu ich znalezienia – informuje organizacja ekologiczna WWF Polska.
29.05.2015

Na ratunek oceanom!

Zasoby oceanów kurczą się w błyskawicznym tempie, co zagraża globalnej gospodarce – alarmuje międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF, która opublikowała właśnie nowy raport Reviving the Ocean Economy: The case for action – 2015. Do utracenia mamy zasoby warte 24 bilionów dolarów amerykańskich.
24.04.2015

Na polskim brzegu pojawiły się pierwsze małe foki szare

Na polskim brzegu pojawiły się pierwsze małe foki szare – informuje organizacja ekologiczna WWF Polska. Każdą obserwację tych morskich ssaków należy zgłaszać do Błękitnego Patrolu WWF lub do Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.
02.04.2015

WWF: Niepotrzebny przekop Mierzei Wiślanej

Przekop Mierzei Wiślanej jest inwestycją, która źle wpłynie na środowisko i nie przyniesie obiecywanych ekonomicznych korzyści – informuje organizacja ekologiczna WWF Polska, która złożyła swoje uwagi w zakończonych właśnie konsultacjach społecznych. Budowa nowej drogi wodnej budzi też wątpliwości i sprzeciw wśród samych mieszkańców Mierzei.
11.03.2015

Co drugi Polak nie słyszał o morświnie!

Co drugi Polak nie słyszał o morświnie - informuje organizacja ekologiczna WWF Polska, która rozpoczyna dziś kampanię Godzina dla Ziemi WWF, dedykowaną w tym roku ochronie tego jedynego walenia, krewniaka delfina, stale występującego w Bałtyku. 3 marca morświn rozpocznie podróż po Polsce i odwiedzi ponad dwadzieścia miast. Przypomni w ten sposób o swoim istnieniu, o tym, że żyje również w Bałtyku i co mu zagraża. Wspólnie z wolontariuszami Błękitnego Patrolu WWF będzie zachęcał do podpisania apelu na rzecz jego ochrony na
03.03.2015

Najlepsze przepisy na ochronę ryb i owoców morza

Jeśli nie zmienimy naszych zachowań za 40 lat może zabraknąć ryb w oceanach, a wraz z nimi z mórz znikną inne cenne gatunki. Każdy, kto kupuje ryby, ma wpływ na tę sytuację. Dlatego organizacja ekologiczna WWF Polska wspólnie z Fundacją Szkoła na widelcu przygotowały książkę kulinarną „Ryby wybrane”, która zachęca do przyrządzania i jedzenia niezagrożonych gatunków ryb i owoców morza, co przyczyni się do ochrony różnorodności biologicznej mórz i oceanów.
17.02.2015

Martwe morświny na polskim brzegu

Przez ostatni miesiąc na polskim wybrzeżu znaleziono aż trzy martwe morświny – informuje organizacja ekologiczna WWF Polska. Jego bałtycka populacja jest krytycznie zagrożona wyginięciem.
19.01.2015

Prawie 450 „kuzynów delfina” w Bałtyku

Morświn, jeden z najmniejszych gatunków waleni, występuje stale w Bałtyku a jego bałtycka populacja jest uznana za krytycznie zagrożoną. Potwierdziły to właśnie wyniki projektu SAMBAH, dzięki któremu uzyskano jak dotąd najlepsze dane o jego rozmieszczeniu i liczebności w Morzu Bałtyckim. Ostatnie 447 bałtyckie morświny wymagają podjęcia jak najszybszych działań na rzecz ich ochrony poprzez przyjęcie i wdrożenie programu ochrony tego gatunku – apeluje organizacja ekologiczna WWF Polska.
16.12.2014

Groźne dla Bałtyku. Kara finansowa dla Polski?

Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał, że Polska nie wywiązała się ze zobowiązań, wynikających z przepisów UE o ochronie wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzenia rolniczego. Jak przypomina organizacja ekologiczna WWF Polska, wciąż do rozwiązania pozostaje problem spływu związków biogennych (w tym azotu) do morza.
08.12.2014

Co dalej z zagubionymi sieciami w Bałtyku?

W dniach 5-6 listopada odbyła się konferencja MARELITT Baltic, podczas której zaprezentowano koncepcje bałtyckiego projektu, którego celem jest ograniczenie wpływu porzuconych narzędzi połowowych na środowisko Bałtyku – informuje organizacja ekologiczna WWF Polska. Poparcie dla projektu wyraził między innymi poseł Parlamentu Europejskiego, Jarosław Wałęsa.
24.11.2014

Czy ministrowie rybołówstwa wesprą ochronę bałtyckich stad ryb?

Unijni ministrowie ds. rybołówstwa zajmą się w przyszłym tygodniu kwotami połowowymi dla bałtyckich gatunków ryb. Po raz pierwszy na spotkaniu Rady Ministrów UE wielkość połowów będzie ustalana zgodnie z wytycznymi nowej Wspólnej Polityki Rybołówstwa. Międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF apeluje do Rady o podjęcie decyzji, w oparciu o doradztwo naukowe dotyczące stanu populacji ryb w Bałtyku.
13.10.2014

Mniej dorszy, więcej śledzi

Komisja Europejska przedstawiła dzisiaj propozycję podziału kwot połowowych na rok 2015 dla gatunków ryb eksploatowanych komercyjnie w Bałtyku. Organizacja ekologiczna WWF Polska jest zaniepokojona brakiem alternatywy w zakresie wielkości połowów dorsza ze stada wschodniego.
04.09.2014

Bez ryb nie ma rybaków

Ustanowione w 1984 roku podczas Światowej Konferencji ds. Rybołówstwa święto ma przypominać, że zasoby ryb i owoców morza, mimo że odnawialne, są ograniczone. Nieodpowiedzialne korzystanie z tych zasobów –poławianie większej ilości ryb niż jest w stanie się odrodzić – może doprowadzić do wyginięcia wielu gatunków, a co za tym idzie do zaniku rybołówstwa. Bez ryb nie ma rybaków – przypomina organizacja ekologiczna WWF Polska w przypadającym dziś Światowym Dniu Rybołówstwa.
02.07.2014

Jak ograniczyć przyłów ptaków i ssaków morskich?

Rybacy, naukowcy i ekolodzy debatowali w Akademii Morskiej w Szczecinie jak ograniczyć przyłów ptaków i ssaków morskich – informuje organizacja ekologiczna WWF Polska.
17.06.2014

Jak nie zanieczyszczać Bałtyku nawozami?

Już za niecałe dwa miesiące wielu polskich turystów będzie chciało skorzystać z okazji spędzenia wakacji nad Bałtykiem. Wciąż jednak istnieje ryzyko zakwitów sinic, stanowiących jeden z objawów procesu eutrofizacji, dosłownie choroby z przejedzenia, na którą cierpi nasze morze. Głównym sprawcą tego stanu są nawozy stosowane przez rolników. Polskie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach prowadzą właśnie kampanię na rzecz ograniczenia ilości azotanów i fosforanów, trafi
07.05.2014

Fundusz niedoskonały

Możliwość wymiany silników wprowadzona w ostatecznej wersji nowego Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego może wpłynąć negatywnie na stan populacji ryb – uważa międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF. Jednak ostateczny kształt funduszu uwzględnia też postulaty środowisk naukowych, organizacji pozarządowych i sektora rybołówstwa.
02.02.2014

Jaką rybę kupić na święta?

Nadchodzą święta, w które zjadamy najwięcej ryb w roku. Zgodnie z tradycją dania rybne licznie pojawią się na polskich stołach. Organizacja ekologiczna WWF Polska przypomina, jakie ryby możemy kupować, a jakich, ze względu na nadmierne połowy i niską liczebność, należy unikać.
20.12.2013

Czy Polska chce troszczyć się o Bałtyk?

Nieobecność polskiego ministra na kluczowym spotkaniu stron Konwencji Helsińskiej (HELCOM), poświęconym ochronie Morza Bałtyckiego, może świadczyć o braku zainteresowania poprawą stanu Bałtyku. Oficjalnie absencja szefa resortu środowiska ma związek z tzw. pre-COP, spotkaniem organizowanym na miesiąc przed szczytem klimatycznym w Warszawie. Jednak nie zwalnia to Polski z troski o Bałtyk, a na konferencji HELCOM powinni pojawić się inni wysocy przedstawiciele rządu – uważa organizacja ekologiczna WWF Polska.
03.10.2013

Nowy unijny fundusz może zagrozić rybom i rybakom

10 lipca europosłowie z Komisji Rybołówstwa Parlamentu Europejskiego będą mieli kolejną szansę na przyczynienie się do ocalenia zasobów ryb i powstrzymania marnotrawienia publicznych funduszy. W czasie środowego głosowania postanowią, czy o finansowaniu jednej z najważniejszych unijnych polityk, Wspólnej Polityki Rybołówstwa (WPRRyb.), zadecydują wszyscy europosłowie, czy też wąska grupa polityków i urzędników. Organizacja ekologiczna WWF zaapelowała właśnie do członków Komisji, w tym do polskich eurodeputowanych, Jarosław
10.07.2013

Do Bałtyku wypuszczono cztery foki

Łodzik, Łacha, Ławica i Kołobrzeżek to cztery foki, które w środę wypuszczono do Bałtyku. Trzy z nich przyszły na świat w helskim fokarium, a czwartą uratował Błękitny Patrol WWF. Ich morskie wędrówki będzie można śledzić dzięki nadajnikom satelitarnym.
27.06.2013

Nie pozwólmy ministrom na zniszczenie rybołówstwa!

To propozycja Parlamentu Europejskiego a nie Ministrów ds. Rybołówstwa powinna określać sposoby zarządzania rybołówstwem przez kolejne 10 lat – uważa organizacja ekologiczna WWF. Jeżeli stanie się inaczej, przyszłość rybołówstwa będzie poważnie zagrożona.
28.05.2013

Ostatnia szansa na ocalenie bałtyckich morświnów

19 maja obchodziliśmy Dzień Morświna. Niestety przyszłość tych małych waleni w Bałtyku stoi po znakiem zapytania. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) uznała bałtyckie morświny za krytycznie zagrożone wyginięciem. Wiele będzie zależeć również od tego, czy kraje nadbałtyckie, wśród nich Polska, przyjmą program ochrony tych morskich ssaków - przypomina organizacja ekologiczna WWF Polska.
23.05.2013

Foki pospolite w Ujściu Wisły

Zatoka Gdańska okazuje się ulubionym miejscem foczych wizyt. W mijającym tygodniu, oprócz szczeniaka foki szarej, zostały w jej wodach zaobserwowane dwie dorosłe foki pospolite – informuje organizacja ekologiczna WWF Polska.
18.03.2013

Unijni ministrowie nie wysłuchali głosu obywateli

Rada Ministrów Unii Europejskiej do spraw Rolnictwa i Rybołówstwa przyjęła pierwsze stanowisko w sprawie reformy Wspólnej Polityki Rybołówstwa UE (WPRyb.). Niestety ministrowie nie poparli prośrodowiskowej reformy WPRyb., przegłosowanej przez Parlament Europejski. To niepokojący sygnał, który pokazuje, że szefowie resortów odpowiedzialnych za rybołówstwo, nie uwzględniają głosu tysięcy obywateli, oczekujących od UE zdecydowanych reform na rzecz ochrony ryb w morzach i ocenach – uważa międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF.
28.02.2013

Europejscy ministrowie decydują o przyszłości ryb

Podczas odbywającego się 25 i 26 lutego posiedzenia, Rada Ministrów UE do spraw Rolnictwa i Rybołówstwa zadecyduje o dalszym losie Wspólnej Polityki Rybołówstwa (WPRyb.). W czasie jej obrad ministrowie z krajów Wspólnoty dopracują własne stanowisko dotyczące kształtu reformowanej obecnie polityki. Podczas głosowania na początku lutego, Parlament Europejski uwzględnił już apel 150 000 obywateli o pro środowiskową zmianę w zarządzaniu rybołówstwem. Teraz organizacja ekologiczna WWF apeluje o to, aby ten pozytywny kierunek zmian zos
26.02.2013

W środę europosłowie będą decydować o losie ryb

6 lutego europosłowie zdecydują o kształcie Rozporządzenia Podstawowego w sprawie Wspólnej Polityki Rybołówstwa Unii Europejskiej, które określi zasady zarządzania europejskim rybołówstwem w kolejnej dekadzie. Od ich decyzji będzie zależeć przyszłość zasobów ryb żyjących w morzach i oceanach – przypomina organizacja ekologiczna WWF.
05.02.2013

Wyślij rybę europosłom!

Już 6 lutego, podczas posiedzenia Parlamentu Europejskiego, europosłowie podejmą decyzję w sprawie kształtu zreformowanej Wspólnej Polityki Rybołówstwa. Od nich zależy los zagrożonych gatunków ryb i owoców morza. Niestety, tylko nieliczni polscy europosłowie wykazują jakiekolwiek zainteresowanie tym niezwykle ważnym głosowaniem. Możemy to zmienić, wysyłając polskim europosłom wirtualną rybę i przypominając o tym, jak ważna jest ochrona zasobów ryb w morzach i oceanach – zachęca organizacja ekologiczna WWF.
28.01.2013

Shell zagraża przyrodzie Alaski

Platforma wiertnicza obsługiwana przez koncern Shell uderzyła w brzeg cennej przyrodniczo wyspy w Zatoce Alaska. Organizacja ekologiczna WWF zaapelowała o wstrzymanie wydobycia ropy naftowej z dna arktycznych mórz i oceanów.
06.01.2013

Arktyczne lody topnieją w rekordowym tempie

W ciągu ostatnich 30 lat powierzchnia arktycznego lodu skurczyła się o obszar prawie dwa razy większy od powierzchni Alaski. Zdjęcia satelitarne z 16 września pokazują, że lód zajmuje powierzchnię jedynie 3,41 km2. Każdy z nas może przyczynić się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i w ten sposób chronić lody Arktyki – apeluje organizacja ekologiczna WWF.
26.09.2012

Gazprom nieprzygotowany na wyciek

Gazprom, operator platformy wiertniczej Prirazlomnaja, nie jest przygotowany na zapobieganie skutkom wycieku ropy naftowej – ostrzega organizacja ekologiczna WWF. Trudne warunki na arktycznym Morzu Barentsa uniemożliwiają skuteczne usuwanie rezultatów ewentualnej katastrofy. Naukowcy z rosyjskiego centrum analiz Informatica sprawdzili, jakie skutki pociągnęłaby za sobą ewentualna awaria platformy wiertniczej.
27.08.2012

Giną wieloryby!

Przyłów i rozwój przemysłu związanego z wydobyciem ropy naftowej wciąż stanowią poważne zagrożenie dla waleni – alarmuje organizacja ekologiczna WWF w swoim komentarzu na temat zakończonego właśnie spotkania Międzynarodowej Komisji Wielorybniczej. Komisja na swoim 64 spotkaniu przypomniała państwom członkowskim o potrzebie podjęcia zdecydowanych działań na rzecz skutecznej ochrony tych ssaków.
09.07.2012

Australia utworzy największy morski obszar chroniony na świecie

Australia będzie miała największą sieć morskich obszarów chronionych na świecie. Ochroną objęta zostanie ponad jedna trzecia wód terytorialnych tego kraju, odpowiadająca wielkością terytorium Indii. Na obszarze największego morskiego parku zostaną ograniczone połowy, a także poszukiwanie ropy naftowej i gazu. Decyzja australijskich władz jest ogromnym sukcesem, który pomoże skutecznie chronić funkcje przyrodnicze tego obszaru, i jest przykładem do naśladowania na całym świecie – uważa organizacja ekologiczna WWF.
18.06.2012

Nielegalny tuńczyk

Czarny rynek handlu tuńczykiem błękitnopłetwym jest wart cztery miliardy dolarów - to wnioski z międzynarodowego niezależnego dochodzenia w sprawie łamania prawa podczas połowów ryb tego gatunku. Ekolodzy oczekują natychmiastowych decyzji, które ukrócą nielegalny proceder.
22.11.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.