• <

Wynik wyszukiwania - "kolizje" - Wiadomości

Morski świat oczami foki. O Bałtyku, klimacie i helskim fokarium

Szacuje się, że w Morzu Bałtyckim żyje obecnie ponad 50 000 osobników foki szarej. To ok. 50% naturalnego stanu sprzed 100 lat. Mimo że populacja tego gatunku wykazuje trend wzrostowy, stan ochrony według przyjętych wskaźników nie jest uznawany za właściwy. W celu zabezpieczenia zagrożonych gatunków powstają różne instytucje zajmujące się ochroną ssaków morskich, takie jak Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii w Helu, którą ostatnio mieliśmy okazję odwiedzić.
21.12.2023

Czy offshore będzie nowym wyzwaniem dla przedsiębiorców?

Prace przygotowawcze do budowy pierwszych farm wiatrowych na polskim wybrzeżu Bałtyku już się rozpoczęły. Projekt stanowi kluczowy i strategiczny element dla bezpieczeństwa i niezależności energetycznej Polski. Jednocześnie, inwestycje w sektorze energetyki wiatrowej stają się głównym czynnikiem stymulującym rozwój regionu. W związku z tym, wiele firm uczestniczących w tych projektach będzie musiało skonfrontować się z nowymi ryzykami, co może stanowić dla nich poważne wyzwanie.
29.11.2023

Stan statku MS Polesie po zderzeniu na Morzu Północnym

Uszkodzenia statku MS Polesie są minimalne, jednostka zacumowała w niemieckim porcie Cuxhaven – poinformowała Polska Żegluga Morska. We wtorek statek zderzył się z brytyjskim frachtowcem "Verity", który zatonął w wyniku kolizji.
25.10.2023

Ryzyko kolizji na morzu – klasyczny „Peril of the seas”

Mimo że dzisiejsze urządzenia nawigacyjne są zaawansowane technologicznie, nadal spotykamy się z kolizjami statków na morzu. Tego typu zdarzenia obejmują zwykle wypadek lub uszkodzenie statku lub jego ładunku w czasie transportu, które stwarzają potencjalne zagrożenie dla ludzi, mienia i środowiska.
13.06.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – maj 2023 r.

W miesiącu maju odnotowano oficjalnie 71 wypadków morskich, a więc o 4 mniej niż miesiąc wcześniej. Nie mniej jednak nie brakowało zdarzeń niebezpiecznych oraz szkodliwych. Ponownie okazało się, że stan techniczny jednostek do przewozu żywego inwentarza pozostaje wiele do życzenia. Odnotowana awaria silnika głównego takiego statku spowodowała potrzebę wyładowania już wcześniej załadowanego licznego bydła. W trakcie miesiąca pojawiło się również wiele niebezpiecznych dla ludzkiego życia i zdrowia pożarów jednostek pływających.
05.06.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – kwiecień 2023 r.

Miesiąc kwiecień wyjątkowo obfitował w różnorakie zdarzenia i szkody morskie, których naliczono 80. W poprzednim miesiącu marcu takich wypadków morskich było mniej, bo 61. Szczególnie dużo w kwietniu było wejść na mieliznę jednostek. Pojawiły się również pożary, zatonięcia statków, zaginięcia załogantów a także kolizje, w tym z oznaczonym na mapie wrakiem.
05.05.2023

Zyska o korzyściach z planowanych zmian ustawowych dla branży offshore

Rząd pracuje nad zmianą ustawy o OZE i o offshore, a planowane tam zmiany idą w kierunku postulatów zgłaszanych przez branżę morskiej energetyki wiatrowej - poinformował w środę wiceminister klimatu, pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska.
16.11.2022

Raport wypadków i zdarzeń morskich – wrzesień 2022 r.

Z serii naszych cyklicznych analiz dotyczących wypadków i awarii morskich kolejny raz w telegraficznym skrócie w formie raportu przekazujemy najważniejsze zdarzenia, które miały miejsce w miesiącu wrześniu.
02.10.2022

Energetic Tank ma zapłacić 45 mln USD a Marynarka Wojenna USA ponosi 80 proc. odpowiedzialności za kolizję z 2017

Zgodnie z decyzją złożoną 15 czerwca przez sędziego Sądu Okręgowego Stanów Zjednoczonych w Południowym Dystrykcie Nowego Jorku, Stany Zjednoczone zostały obarczone 80 procentami odpowiedzialności za spowodowanie śmiertelnej kolizji z 2017 roku pomiędzy niszczycielem rakietowym USS John McCain a zarejestrowanym w Liberii tankowcem Alnic MC w Cieśninie Singapurskiej.
24.06.2022

Jest bezpiecznie ale zagrożenia dla załóg i statków się utrzymują

Żegluga przez długi czas była coraz bardziej bezpieczna. I nawet blokada Kanału Sueskiego nie zachwiała ogólnego pozytywnego trendu zmian. - Inwazja Rosji na Ukrainę, rosnąca liczba problemów związanych z coraz większymi statkami, wymianą załóg, wyzwania wynikające z przeciążenia portów wynikające z boomu w transporcie morskim oraz kierowanie się ambitnymi celami w zakresie dekarbonizacji oznacza, że nie ma miejsce na samozadowolenie – alarmują analitycy Allianz Global Corporate & Specialty (AGCS) w najnowszym raporcie Safety &
19.06.2022

Rozwój morskich farm wiatrowych na Morzu Północnym może się zderzyć z ekologią

Badania przeprowadzone przez The North Sea Foundation, holenderską organizację pozarządową pokazują, że rozwój wiedzy ekologicznej w coraz większym stopniu nie nadąża za potrzebami transformacji energetycznej. Raport określa korzyści i zagrożenia wynikające z wprowadzenia na szeroką skalę morskich farm wiatrowych, ponieważ jest coraz bardziej prawdopodobne, że ambicje związane z pozyskiwaniem energii z wiatru na morzu zderzą się z ochroną środowiska na obszarze Morza Północnego.
29.04.2022

Mniej siarki w paliwach żeglugowych? Kraje Morza Śródziemnego wprowadzają zmiany

21 krajów basenu Morza Śródziemnego zobowiązało się w piątek w Antalyi w Turcji do zmniejszenia zawartości siarki w paliwach, wykorzystywanych przez statki na Morzu Śródziemnym, których zrzuty mają niszczycielski wpływ na środowisko morskie - poinformowała agencja AFP.
10.12.2021

K Line prowadzi wspólny projekt dotyczący bezpiecznej nawigacji opartej na sztucznej inteligencji dla statków autonomicznych

Kawasaki Kisen Kaisha (K Line) zawarła porozumienie badawczo-rozwojowe z Japan Radio (JRC) i YDK Technologies (YDK) w celu opracowania zintegrowanego systemu wsparcia nawigacyjnego wykorzystującego sztuczną inteligencję (AI) i inne najnowocześniejsze technologie wspomagające podejmowanie bezpiecznych decyzji manewrowych.
06.11.2021

Na terenie farmy morskiej Sofia zostanie zastosowana nowatorska technika monitorowania ptaków

Sofia będzie pierwszą brytyjską morską farmą wiatrową, w której do badań ornitologicznych przed rozpoczęciem budowy wykorzystany zostanie jeden samolot wykonujący zarówno pomiary z wykorzystaniem technologii LiDAR (Light Detection and Ranging), jak i tradycyjne cyfrowe pomiary lotnicze.
04.09.2021

Technologia NASA pomaga ratować największego rekina na świecie

CNN w ramach inicjatywy Call to Earth tym razem podejmuje temat mórz i oceanów oraz żyjącego w nich rekina wielorybiego. Stacja opowiada o tym, jak tysiące ludzi na całym świecie, biorąc udział w obywatelskim projekcie naukowym Wildbook for Whale Sharks, przyczynia się do ocalenia największej ryby żyjącej na naszej planecie.
16.02.2021

Rząd zajmie się projektami zmian tzw. specustaw przesyłowych

Rząd na wtorkowym posiedzeniu ma się zająć projektem zmian w tzw. specustawach przesyłowych - dotyczących rozbudowy sieci przesyłowych energii elektrycznej, gazu i rurociągów paliwowych. Projektowana zmiana ma przede wszystkim przyspieszyć procedury.
18.01.2021

W ramach prac na Rail Baltica ruszyła modernizacja stacji kolejowej Białystok

PKP Polskie Linie Kolejowe SA rozpoczęły modernizację stacji kolejowej Białystok. To element inwestycji na międzynarodowej linii Rail Baltica. Efektem prac mają być szybsze i bezpieczniejsze podróże pociągiem na trasie Warszawa-Białystok - poinformowała w czwartek spółka.
14.01.2021

Niewidzialny zabójca grasuje w oceanach [wideo]

W oceanach czyhają cisi zabójcy. Nie widzimy ich, ukrywają się głęboko w toni wodnej i czekają na swoje ofiary. Zwierzęta są bezbronne w starciu z nimi - 66% ssaków morskich, 50% ptaków morskich i wszystkie 7 gatunków żółwi morskich, cierpi każdego roku, rzadko uchodząc z życiem. O czym mowa? O sieciach widmo, czyli zagubionych lub porzuconych narzędziach, używanych w rybołówstwie. Sieci takie każdego roku zabijają setki tysięcy zwierząt żyjących w oceanach. Ryby, ptaki a także ssaki morskie zaplątują się w sieci, z których nie m
04.11.2020

Maja Dziarnowska trzecia w IQFoil International Games

Maja Dziarnowska (Sopocki Klub Żeglarski) na trzecim miejscu w regatach IQFoil International Games. Zawody w nowej olimpijskiej klasie windsurfingowej odbyły się na jeziorze Garda we Włoszech i wystartowało w nich prawie 200 zawodników i zawodniczek.
25.10.2020

"Czołówka" dwóch statków w Kanale Welland (wideo)

W ostatnią sobotę, w Kanale Welland, łączącym wielkie jeziora amerykańskie Ontario i Erie, doszło do zderzenia dwóch jednostek. Filmy z wypadku obiegły media społecznościowe.
13.07.2020

Zobacz postęp prac na terenie przekopu Mierzei Wiślanej (foto, wideo)

Mimo epidemii koronawirusa, przekop przez Mierzeję Wiślaną nie jest zagrożony, a na miejscu trwają intensywne prace. Aktualnie toczą się roboty kafarowe, polegające na pogrążaniu ścianki szczelnej nabrzeża południowego. Trwają tam także roboty pogłębiarskie i prace zasypowe. W miejscu gdzie powstaje Kanał Żeglugowy trwają wykopy, a urobek z nich jest transportowany i hałdowany w południowej części przekopu. Zostanie on bowiem wykorzystany do budowy obwiedni sztucznej wyspy
21.04.2020

Przekop Mierzei - zobacz aktualne zdjęcia z placu budowy (foto, wideo)

Trwają prace przy inwestycji „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”. Aktualnie w części Zatoki Gdańskiej rozpoczęło się pogrążanie ścianki szczelnej nabrzeża południowego. Na terenie przyszłego Kanału Żeglugowego prowadzone są prace ziemne związane z wykopami. Ziemia pozyskana z wykopów pozostaje na terenie inwestycji. Jest transportowana i usypywana w hałdy w południowej części przekopu, a w przyszłych pracach użyta zostanie do wykonania tzw. obwiedni sztucznej wyspy.
02.03.2020

Jeżeli nie zaczniemy działać, za 40 lat może zabraknąć ryb na naszych talerzach

Przełowienie zagraża ekosystemom morskim i zamieszkującym je gatunkom. Problemem jest też zanieczyszczenie mórz i oceanów, m. in. zgubionymi podczas połowów sieciami rybackimi, tzw. sieciami widmo. Jeżeli nie zaczniemy działać, za 40 lat może zabraknąć ryb na naszych talerzach. W związku z tym WWF Polska i Mowi łączą siły, żeby ratować Bałtyk – promują zrównoważoną produkcję i konsumpcję ryb i owoców morza oraz zapobieganie zanieczyszczaniu morza sieciami widmo. W ramach akcji przez całe wakacje po wybrzeżu Morza Bałtyckiego będz
18.07.2019

Przede wszystkim bezpieczeństwo w portach morskich i na lotniskach

Eryk Biskupski ze spółki Brigade Electronics, światowego lidera w dziedzinie technologii bezpieczeństwa pojazdów, wyjaśnia, dlaczego nacisk na bezpieczeństwo w ruchliwych portach morskich i na lotniskach pomaga ratować życie.
23.05.2019

Nautilus Gdańsk. Zajrzyj na plac budowy największego oceanarium w kraju (foto, wideo)

Obiekt gotowy będzie na koniec 2022 roku, ale warto uzbroić się w cierpliwość, bo zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie. By choć trochę zaspokoić swą ciekawość, dziennikarze portalu gdansk.pl zajrzeli na plac budowy, gdzie powstanie największe w Polsce oceanarium.
03.12.2018

NIK: Przewóz towarów niebezpiecznych bez należytego nadzoru

Minister właściwy ds. transportu nie sprawuje należytego nadzoru nad przewozem towarów niebezpiecznych, np. łatwopalnych czy wybuchowych - uważa NIK. Zdaniem Izby organy odpowiedzialne za nasze bezpieczeństwo nie wiedzą, którędy i ile takich transportów jeździ po polskich drogach.
21.09.2018

Za nami regaty Sputnik Cup 2018

W dniach 13-16 września odbyły się V regaty SPUTNIK CUP. Żeglarze rywalizowali na akwenie Morza Bałtyckiego na trasie Kamień Pomorski - Bornholm do duńskiego portu Nexo.
18.09.2018

Olsztyński Klub Żeglarski Klubowym Mistrzem Polski!

Zwycięzcą finałowej rundy Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej został Olsztyński Klub Żeglarski, zdobywając tym samym tytuł Klubowego Mistrza Polski 2018. Wicemistrzem kraju został Jeziorak Yacht Club, a na najniższym stopniu podium uplasowała się załoga SEJK Pogoń Szczecin
10.09.2018

Team Sailing Machine wygrywa w Rewie

W ostatni lipcowy weekend odbył się IV Akt Pucharu Polski. Po raz pierwszy w historii zawodnicy klasy Nautica 450 zawitali do Rewy. Yacht Club Rewa, w którym trenerem jest niesamowity człowiek, wielki popularyzator żeglarstwa oraz społecznik - Janusz Frąckowiak - witał wszystkich serdecznie.
03.08.2018

Łódzkie: Podpisano umowę na budowę A1 między Tuszynem i Piotrkowem Trybunalskim

Umowę dot. budowy blisko 16 km autostrady A1 od Tuszyna do węzła Piotrków Trybunalski Południe, podpisała w poniedziałek GDDKiA z konsorcjum Budimex-Strabag. Według wartego ok. 478,9 mln zł kontraktu, droga ma być gotowa do 2022 roku.
31.07.2018

Świętujemy Światowy Dzień Oceanów

Ten szczególny dzień został oficjalnie ustanowiony przez ONZ w 2009 roku i jest doskonałą okazją, aby pokazać piękno podwodnego świata, jak i problemy z którymi się zmaga. W tym dniu, ludzie na całym świecie podejmują szereg akcji mających na celu nagłośnienie jeszcze większego wsparcia na rzecz ochrony środowiska morskiego i dzikiej przyrody z nim związanej. Bez względu na to, gdzie mieszkamy, wszyscy jesteśmy zależni od mórz i oceanów oraz odpowiedzialni za ich stan. To właśnie woda stanowi ok. 70% powierzchni naszej planety.
08.06.2018

Jak ustalić winnego żeglarskiej kolizji?

Kolizje jachtów żaglowych i motorowych są – nie tylko na polskich wodach – coraz cięższe. W ostatnich latach wzrasta również liczba postępowań szkodowych prowadzonych przez ubezpieczycieli, niektóre sprawy trafiają do sądów. W konsekwencji pojawia się szereg problemów natury merytorycznej, w tym bardzo ważny - jak ustalić winnego żeglarskiej kolizji?
12.10.2017

Japonia: Kolizja z USS Fitzgerald zgłoszona dopiero po 55 minutach

Japońska straż przybrzeżna poinformowała w poniedziałek, że szuka powodów, dla których została zawiadomiona o kolizji filipińskiego kontenerowca ACX Crystal z amerykańskim niszczycielem rakietowym USS Fitzgerald dopiero 55 minut po fakcie.
19.06.2017

Prezes PAIH: po zniesieniu sankcji polski eksport do Iranu wzrósł pięciokrotnie

Po zniesieniu sankcji nałożonych na Iran, polski eksport do tego kraju wzrósł pięciokrotnie, a import z Iranu do Polski zwiększył się sześciokrotnie - powiedział we wtorek prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Tomasz Pisula. Ocenił, że potencjał jest dużo większy.
21.03.2017

Podstawa naszej pracy to szybka reakcja w razie problemów i sieć kontaktów na całym świecie – rozmowa z Maciejem Grudzińskim o aresztach statków i innych wyzwaniach prawnych w obrocie morskim

Kancelarii prawnych specjalizujących się w problematyce przewozów morskich, ubezpieczeniach Hull and Machinery (H&M) oraz Protection and Indemnity (P&I) nie jest w Polsce dużo. Z Maciejem Grudzińskim, radcą prawnym specjalizującym się w sprawach z zakresu prawa transportowego, w tym w szczególności prawa morskiego, prawa ubezpieczeń morskich oraz przewozu towarów drogą śródlądową i lądową, współzałożycielem kancelarii Rosicki, Grudziński & Co., porozmawialiśmy o typowych i szczególnych przypadkach, z jakimi spotyka się w
30.05.2016

Nowe miejsca postojowe w portach Szczecinie i Świnoujściu

Blisko 600 nowych miejsc postojowych powstało w portach w Szczecinie i Świnoujściu. Uroczyste zakończenie inwestycji odbyło się w obecności zaproszonych gości 29 września br.
30.09.2015

Ubezpieczenia morskie jako specyficzna forma ochrony dla podmiotów branży morskiej

Marine Insurances, czyli ubezpieczenia morskie to odmiana specjalistycznych ubezpieczeń gospodarczych, która wyróżnia się autonomicznymi regulacjami prawnymi. Cechą szczególną tej sfery ubezpieczeń jest ich wyłączny związek z szeroko pojętym prawem morskim i jego poszczególnymi instytucjami m.in. takimi jak: odpowiedzialność prawna armatora lub przewoźnika morskiego, powstanie roszczeń na skutek konkretnych zdarzeń na morzu np. kolizji morskich. Zawarcie przez armatora czy przez inny podmiot związany z branżą morską odpowi
22.12.2014

Innowacyjne technologie zmieniły nasz sposób pracy - rozmowa z Dariuszem Frankowskim (dyrektorem zarządzającym) i Robertem Oleszem (dyrektorem technicznym) sopockiego biura projektowego grupy Havyard

Projektowaniem statków zajmuje się wiele biur w Polsce, a kompetencje naszych inżynierów doceniane są na świecie. Havyard Design & Engineering Poland, jedna z wiodących firm w zakresie zaawansowanych rozwiązań projektowych, jest przykładem praktycznego wykorzystania najnowszych osiągnięć z zakresu IT.
16.12.2014

Polscy rybacy szkolą Niemców

Polscy rybacy przeszkolili swoich kolegów z Niemiec, jak usuwać sieci widma z Bałtyku. Szkolenie było możliwe dzięki projektowi zainicjowanemu w 2011 roku przez organizację ekologiczną WWF Polska.
01.08.2014

Umowa czarteru w morskim obrocie handlowym

Morski przewóz towarów to od wielu wieków bezsprzecznie jeden z głównych celów żeglugi morskiej. Wzajemne relacje powstające w praktyce obrotu morskiego na przestrzeni lat pomiędzy właścicielami statków, kapitanami czy choćby załogą, wymagały precyzyjnego unormowania kwestii uprawnień i obowiązków Stron nie tylko na gruncie odpowiednich regulacji prawnych, ale także w oparciu o funkcjonujące w praktyce żeglugowej umowy.
12.06.2014

Statek spowodował kolizję na morzu i uciekł

Po zderzeniu statku handlowego z promem, winowajca wypadku uciekł z miejsca zdarzenia!
09.05.2014

Na Odrze nowy rodzaj oznakowania nawigacyjnego dla żeglugi

Na Odrze zamontowano nowy rodzaj oznakowania nawigacyjnego, które ma poprawić bezpieczeństwo żeglugi. To wspólne przedsięwzięcie polskiej oraz niemieckiej administracji nawigacyjnej i wodnej. Testowane oznakowanie jest w Polsce nowością.
24.04.2014

Rybacy stracą mniej sieci

Mniej sieci rybackich będzie gubionych w wodach Bałtyku. Dostępna na stronie sieciwidma.wwf.pl baza niebezpiecznych zaczepów, która powstała dzięki organizacji ekologicznej WWF Polska, powiększyła się właśnie o 233 nowe obiekty, powodujących utratę narzędzi połowowych przez rybaków. Obecnie w bazie znajduje się już ponad 300 obiektów – zalegających na polskich i litewskich wodach.
20.01.2014

Kilka słów o bezpieczeństwie morskim.

16 września b.r. w San Diego odbyła się konferencja Międzynarodowego Zrzeszenia Ubezpieczycieli Morskich (International Union of Maritime Underwriters - IUMI), na której m.in. podjęto tematykę bezpieczeństwa morskiego i jego wpływu na ubezpieczenia morskie.
10.12.2012

Jak uniknąć zderzenia

Wydział Nawigacyjny Akademii Morskiej w Szczecinie opracował innowacyjny system komputerowego wspomagania decyzji na statkach. Dzięki niemu pływanie ma być o wiele bardziej bezpieczne.
11.01.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.