• <

Wynik wyszukiwania - "io pan" - Wiadomości

Startuje MUNIMAP. Projekt ma rozwiązać narastający problem zatopionych w Bałtyku amunicji i broni chemicznej

W Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie odbyło się spotkanie inaugurujące rozpoczęcie projektu „MUNIMAP: Baltic Sea Munitions Remediation Roadmap”. Celem podmiotów zaangażowanych w to przedsięwzięcie jest zainicjowanie dyskusji odnośnie rozpowszechniania wiedzy na temat zagrożeń, jakie stanowi broń chemiczna i amunicja zatopione w Bałtyku. Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach programu INTERREG Region Morza Bałtyckiego, a jego łączny budżet wynosi 3,9 mln euro.
26.02.2024

Arktyka na bocznym kursie po MEPC 80. IMO prokrastynatorem

Sojusz Na Rzecz Czystej Arktyki wyraził zdziwienie, że Komitet Ochrony Środowiska Morskiego MEPC 80 nie podjął zdecydowanych działań aby ocalić Arktykę przed wpływem globalnej żeglugi. Żeglugowcy zdają się nie dostrzegać w pełni zagrożenia jakie płynie z coraz intensywniejszego wykorzystania w handlu i turystyce północnych szlaków morskich.
13.07.2023

Naukowcy z międzynarodowej ekspedycji TREC badali trójmiejskie plaże

Naukowcy z międzynarodowej ekspedycji TREC przez kilka dni zbierali próbki m.in. gleby, osadów i wody w Sopocie i Gdańsku. Projekt ma na celu zbadanie organizmów w ich naturalnym otoczeniu. Badania będą prowadzone łącznie w 22 krajach Europy.
16.06.2023

Ammotrace/Probannt na pokładzie s/y Oceania

Działania mające na celu zapobieganie oraz eliminowanie zagrożeń spowodowanych składowaniem lub występowaniem amunicji w wodach Bałtyku mają długą historię sięgającą bezpośrednio okresu prowadzenia walk w czasie I i II wojny światowej. Polskie ośrodki naukowo-badawcze aktywnie uczestniczą w realizacji tego rodzaju przedsięwzięć. Artykuł jest kontynuacją publikacji zamieszczonej kilka tygodni temu i opisuje prace, które zostały wykonane w ostatnich dniach kwietnia 2023.
22.05.2023

Platforma transferu wiedzy FindFISH

Platforma transferu wiedzy FindFISH jest odpowiedzią na główny problem zdiagnozowany w sektorze rybołówstwa, jakim jest zmniejszenie opłacalności połowów rybackich. Dodatkowymi problemami są: rosnące koszty eksploatacyjne ponoszone przez rybaków, konieczność odbywania przez rybaków dłuższych i dalszych wypraw w poszukiwaniu ryb, połowy mało wartościowych bądź małych ilości ryb, prowadzenie działalności na granicy opłacalności poprzez rosnące koszty, ograniczenie limitów połowowych i związane z tym trudności.
16.03.2023

OBR-CTM S.A. wraz z ośrodkami badawczymi z innych krajów Europy prowadzi aktywne działania na rzecz środowiska naturalnego

Organizacje naukowo badawcze z szesnastu krajów europejskich, w tym Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. z Gdyni wspólnie działają na rzecz ochrony środowiska naturalnego
15.03.2023

Konferencja „Ukierunkowany połów danych” podsumowująca projekt FindFISH

W dniu 24 lutego bieżącego roku o godz. 10.00 w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie, odbędzie się konferencja pn. „Ukierunkowany połów danych” podsumowująca prace w ramach projektu FindFISH i prezentująca Usługę FindFISH, która w miesiącu lutym i marcu 2023 r. będzie bezpłatna.
20.02.2023

Żaglowcem na ryby. Żaglowce rybackie uzupełnią handlowe. Rynek dla polskich inżynierów i stoczni

Na rynku pojawił się projekt nowego statku żaglowego o oryginalnym przeznaczeniu. Projekt Quadriga Aqua ma być największym na świecie żaglowcem komercyjnym, łączącym przyjazny dla środowiska napęd żaglowy z innowacyjną technologią hodowli ryb - zapowiada innowacyjna firma Sailing Cargo Inc.
27.12.2021

Czy polskie firmy są gotowe na offshore? Fem4Cad: „Potencjał mamy wielki, ale fatalny marketing” [ROZMOWA]

- Biorąc pod uwagę wysokie zapotrzebowanie, jasno można stwierdzić, że biznes ze statkami instalacyjnymi i serwisowymi nie może się nie udać. W Polsce wciąż brakuje wiodącego podmiotu, który weźmie ryzyko na siebie – ocenia Jan Gortatowski, prezes biura inżynierskiego Fem4Cad w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl.
17.08.2021

Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny - cała naprzód. Kurs na projekty i innowacje

22 czerwca odbyło się walne zebrania członków Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego. Członkowie Klastra jednomyślnie udzielili absolutorium Zarządowi Bałtyckiego Klastra Morskiego, akceptując sprawozdanie finansowe i merytoryczne oraz zatwierdzając budżet, plan działania na 2019 r., w którym do głównych punktów należało uczestniczenie w projektach międzynarodowych, do których zaproszony został Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny.
30.06.2020

Tematy rozmów Dudy z Trumpem: obronność, energetyka, handel i bezpieczeństwo telekomunikacyjne

Prezydent USA Donald Trump w swoim zaproszeniu zawarł podstawowe tematy, które chce omawiać. Są to: obronność, energetyka, handel, bezpieczeństwo telekomunikacyjne - poinformował w środę prezydent Andrzej Duda.
18.06.2020

Morze możliwości, morze zagrożeń - I Kongres Bezpieczeństwa Morskiego RP z okazji 100-lecia Zaślubin Polski z Morzem (wideo,foto)

Wczoraj w hotelu Courtyard Marriot Waterfront Gdynia odbył się I Kongres Bezpieczeństwa Morskiego z okazji 100 lat zaślubin Polski z Morzem Bałtyckim. Wydarzenie zgromadziło ekspertów z instytucji państwowych, przedstawicieli Marynarki Wojennej RP i naukowców. Kongres był okazją do omówienia tematów kluczowych z punktu widzenia zapewnienia bezpieczeństwa morskiego kraju biorąc pod uwagę uwarunkowania technologiczne, polityczno-militarne, gospodarcze i społeczne. Współorganizatorami wydarzenia było Biuro Bezpieczeństwa Naro
12.02.2020

Czy lodowce mogą być wtórnym źródłem zanieczyszczeń? Niektóre chemiczne skutki coraz cieplejszego klimatu

Przed dekadą opublikowano niezwykle ciekawy artykuł naukowy (C. Bogdal i inni, 2009: Blast from the Past: Melting Glaciers as a Relevant Source for Persistent Organic Pollutants) pokazujący, że jeden z lodowców alpejskich, topniejąc, uwalnia zgromadzone w nim zanieczyszczenia z przeszłych emisji. Od tego czasu pojawiło się więcej tego typu badań i możemy już powiedzieć, że wiemy dosyć dużo o globalnym zasięgu tego zjawiska.30 stycznia w ramach Kawiarni Naukowej w Sopocie odbędzie się spotkanie z dr Krystyną Kozioł, badaczk
16.01.2020

Trotyl i broń chemiczna na dnie Bałtyku. Sztuczna inteligencja pomoże naukowcom oszacować zagrożenie

Naukowcy szacują, że na dnie Bałtyku zalega od 50 do 100 tys. ton broni chemicznej i jeszcze więcej toksycznej broni konwencjonalnej. Znajdują się we wrakach z okresu II wojny światowej albo zostały zatopione po jej zakończeniu. Według NIK tylko w Zatoce Gdańskiej zidentyfikowano dotąd około 100 takich okrętów. Naukowcy z Polski i kilku innych państw, m.in. Niemiec, Szwecji, Finlandii i Litwy prowadzą współfinansowany ze środków europejskich projekt Daimon, który pozwoli oszacować związane z tym ryzyko. Od września pomoże
25.10.2019

Wody Polskie będą się starały utrzymać zastępczy rurociąg przesyłający ścieki do Czajki do 15 listopada

Wody Polskie będą się starały utrzymać zastępczy rurociąg przesyłający ścieki do "Czajki" do 15 listopada. Odprowadzanie ścieków to zadanie gminy i za to bezpośrednio odpowiada prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski – powiedział w środę w Gdańsku prezes Wód Polskich Przemysław Daca.
03.10.2019

Naukowcy z Instytutu Oceanologii PAN na Biegunie Północnym (wideo)

21 sierpnia 2019 r. naukowcy z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk (IO PAN) po raz pierwszy w historii instytutu prowadzili pomiary na Biegunie Północnym.
09.09.2019

Wieloryby w morzu plastiku na ulicy Gdańska (foto)

Czy wiesz, że do mórz i oceanów każdej minuty trafia równowartość ciężarówki pełnej plastikowych odpadów? Tylko 1% śmieci morskich znajduje się na powierzchni wody, 5% trafia na plaże, a aż 94% wszystkich śmieci spada na dno. Greenpeace rusza do akcji i walki z plastikiem jednorazowego użytku. W Gdańsku, Kołobrzegu i Międzyzdrojach powstaną specjalne stref a na Długim Targu w Gdańsku stanęła nietypowa rzeźba przedstawiająca dwa wieloryby wyłaniające się z oceanu.
17.07.2019

W jaki sposób niepozorny mikroplastik zagraża środowisku morskiemu? Zaproszenie do 115. Kawiarni Naukowej w Sopocie

Zapraszamy na 115. wykład popularnonaukowy w ramach Kawiarni Naukowej w Sopocie organizowanej wspólnie przez Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk (IO PAN) w Sopocie, Sopockie Towarzystwo Naukowe oraz sopocki Hotel Rezydent, pt. „W jaki sposób niepozorny mikroplastik zagraża środowisku morskiemu?”. Wygłosi go dr hab. Barbara Urban-Malinga, prof. MIR-PIB (Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy). Wydarzenie odbędzie się 30 maja o godz. 18:00.
21.05.2019

Najwyższa jakość i ochrona środowiska czyli specjalistyczna chemia okrętowa w Chemtec (wywiad)

Utrzymanie czystości i prace serwisowe mają ogromny wpływ na wydłużenie okresu eksploatacyjnego każdego urządzenia, w szczególności tych pracujących w warunkach morskich. Doświadczenie w dziedzinie specjalistycznej chemii okrętowej pozwala dobrać odpowiednie środki bardzo szybko dlatego tak ważne jest korzystanie ze sprawdzonych źródeł. O trendach w branży okrętowej, szwedzkiej jakości i planach na przyszłość opowiedział nam Mirosław Mirynowski, właściciel firmy Chemtec.
07.01.2019

Oceanograf już w eksploatacji. Robi wrażenie (foto, wideo)

Oceanograf, nowoczesny statek naukowo-badawczy Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, w eksploatacji. Chociaż naukowcy wciąż sprawdzają możliwości jednostki, prowadzone są już na niej badania środowiska i przyrody Morza Bałtyckiego. Z naszą kamerą spędziliśmy dzień na pokładzie tego nowoczesnego katamaranu. Robi wrażenie.
24.08.2018

Globalny zaduch w morzach i oceanach: powiększają się pustynie tlenowe

W oceanach i morzach na całym świecie ubywa tlenu. Rejony o niebezpiecznie niskiej zawartości tlenu powiększyły się w ciągu ostatnich 50 lat o obszar tak duży, jak Unia Europejska - alarmują naukowcy. Publikacja na ten temat ukazała się w "Science".
04.01.2018

Gowin: Nowa ustawa jest także szansą dla uczelni regionalnych

Przygotowywana ustawa reformująca system szkolnictwa wyższego nie jest zagrożeniem dla mniejszych i średnich uczelni - przekonywał w poniedziałek w Zielonej Górze wicepremier Jarosław Gowin. Wziął tam udział w konferencji rektorów uczelni regionalnych i wysłuchał ich postulatów.
13.11.2017

Na WOiO panie przodują, czyli wyniki Konkursu ABS Scholarships Award 2017

Po raz piąty amerykański towarzystwo klasyfikacyjne (American Bureau of Shipping - ABS) przyznało 3 stypendia dla najlepszych studentów Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa PG na sumę 7500 dolarów amerykańskich.
13.11.2017

Startuje projekt FindFISH

W Gdańsku 30 czerwca 2017 r. pomiędzy Województwem Pomorskim, reprezentowanym przez Agencję Rozwoju Pomorza SA, działającą zgodnie z pełnomocnictwem udzielonym przez Zarząd Województwa Pomorskiego, którą reprezentowali: Łukasz Żelewski – Prezes Zarządu, Piotr Ciechowicz – Wiceprezes Zarządu, a Instytutem Oceanologii Polskiej Akademii Nauk, z siedzibą w Sopocie reprezentowanym przez:prof. dr hab. inż. Janusza Pempkowiaka – Dyrektora Instytutu, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, O
19.07.2017

SatBałtyk już na wodzie

3 listopada, na Zatoce Gdańskiej, została zwodowana autonomiczna oceanograficzna pława pomiarowa Konsorcjum SatBałtyk, którego koordynatorem jest Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk (IO PAN). System SatBałtyk będzie dostarczał aktualnych informacji w postaci map, danych liczbowych, prognoz zmian i opisów charakterystyk strukturalnych i funkcjonalnych środowiska Morza Bałtyckiego.
16.11.2015

Polscy naukowcy powrócili z wyprawy do Arktyki

We wtorek statek naukowo-badawczy Oceania powrócił z 29-tej wyprawy arktycznej AREX 2015. Naukowcy badali rolę oceanu w kształtowaniu klimatu i wpływ zmian klimatu na funkcjonowanie ekosystemów arktycznych.
26.08.2015

Politechnicy w Radzie Naukowej Instytutu Oceanologii

W 48-osobowej Radzie Naukowej Instytutu Oceanologii PAN na najnowszą kadencję zasiada trzech profesorów z Politechniki Gdańskiej.
12.08.2015

Ekspedycja naukowa Oceanii w rejony Arktyki

6 lipca zakończył się jeden z etapów corocznej ekspedycji naukowej AREX organizowanej przez Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk (IO PAN) w Sopocie.
06.07.2015

Znikają ryby w Zatoce Puckiej. Czy winna jest solanka zrzucana do wody przez PGNiG?

W Zatoce Puckiej jest coraz mniej ryb – narzekają miejscowi rybacy. Część środowiska naukowego winą za to obarcza PGNiG, które w ramach budowy podziemnych magazynów na gaz w Kosakowie, zrzuca do wody duże ilości solanki. Koncern odpiera te zarzuty, powołując się na badania Instytutu Budownictwa Wodnego PAN oraz Instytutu Morskiego w Gdańsku.
25.06.2015

Bałtyk bez tajemnic. Będą monitorować morze dzięki satelitom

Nawet setki map dziennie, tworzących kompleksowy obraz Bałtyku, ma generować tworzony przez polskich naukowców satelitarny system monitoringu naszego morza. SatBałtyk, czyli specjalny zespół komputerów, anten i modeli matematycznych będzie dostarczał różnorodnych informacji, m.in. o temperaturach powierzchni, prędkościach wiatrów i sile prądów, a także zanieczyszczeniach i zakwitach alg. Jak zapowiadają badacze, wiele z tych danych będziemy mogli znaleźć w internecie.
19.02.2014

Rybacy powinni być szkoleni nt. zatopionej broni chemicznej

Do obowiązkowych szkoleń rybaków należy dołączyć szkolenie nt. zagrożeń związanych z zatopioną bronią chemiczną - postulują uczestnicy CHEMSEA, projektu poświęconego zatopionej w Bałtyku broni chemicznej z II wojny światowej. Projekt kończy się 8 marca.
14.02.2014

Diamentowy Jubileusz Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie

Rok 2013 jest rokiem obchodów 60 rocznicy działalności Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie.
13.09.2013

X konferencja IO PAN w Sopocie

Chemia morza oraz wpływ czynników środowiskowych na zachowanie się zamieszkujących je organizmów, dostarczają ważnych informacji na temat równowagi ekologicznej naszej planety oraz reakcji środowiska naturalnego na działania człowieka. X Doroczna Konferencja Naukowa Instytutu Oceanologii PAN była publiczną prezentacją osiągnięć naukowych pracowników instytutu oraz gości z zaprzyjaźnionych ośrodków badawczych a także wyznaczeniem kierunków badań oceanograficznych.
24.01.2013

Jubileuszowa X Konferencja pt. „Chemia, Geochemia i Ochrona Środowiska Morskiego”

Sekcja Chemii Morza KBM PAN zaprasza w dniu 18 października 2012 r. o godzinie 9.00 na Jubileuszową X Konferencje pt. „CHEMIA, GEOCHEMIA i OCHRONA ŚRODOWISKA MORSKIEGO”.
16.10.2012

Polski statek badawczy OCEANIA powrócił z Arktyki

Statek badawczy sopockiego Instytutu Oceanologii PAN, s/y Oceania wrócił z kolejnej wyprawy w rejon Arktyki europejskiej. W czasie ponad dwumiesięcznego rejsu AREX 2012 zrealizowano badania na otwartym oceanie i w fiordach zachodniego Spitsbergenu.
20.09.2012

Rejs AREX 2012

12 czerwca w kolejny rejs arktyczny wypłynie z Gdańska statek badawczy Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie (IO PAN), s/y „Oceania”. W rejsie weźmie udział 14 członków załogi stałej statku oraz 29 naukowców z Instytutu Oceanologii PAN oraz współpracujących instytucji naukowych. To już 26ta północna wyprawa „Oceanii”. Instytut Oceanologii od roku 1987 systematycznie prowadzi w Arktyce badania ekologiczne i klimatyczne.
12.06.2012

Sopocki Piknik Naukowy

W ramach Bałtyckich Festiwali Naukowych w Sopocie na terenie Instytutu Oceanologii PAN czterokrotnie odbyły się już Sopockie Dni Nauki.W tym roku w ramach X BFN, Sopocki Piknik Naukowy będzie na Placu Zdrojowym przy molo w Sopocie. Serdecznie zapraszamy:
10.05.2012

Podpisanie umowy konsorcjum PolMar - Polskie Centrum Nauki i Technologii Morskiej

W dniu dzisiejszym (24 kwietnia br.), o godzinie 11 w siedzibie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie nastąpi uroczyste podpisanie umowy konsorcjum PoMar („Polskie Centrum Nauki i Technologii Morskiej ”).
24.04.2012

IX Doroczna Konferencja Naukowa INSTYTUTU OCEANOLOGII PAN W SOPOCIE

Rejony polarne, to miejsce, gdzie zmiany spowodowane globalnym ociepleniem są najdramatyczniejsze na całej naszej planecie. Instytut Oceanologii PAN w Sopocie jako następca Stacji Morskiej istniejącej w Sopocie od 1953 roku już od przeszło 29 lat prowadzi badania dotyczące reakcji ekosystemu morskiego i lądowego na zmiany klimatyczne w Arktyce oraz środowiska naturalnego tego kontynentu. Podsumowaniem ostatnich rezultatów badań była IX Konferencja Naukowa Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie, która miała miejsce w siedzibie instyt
02.04.2012

Badania w rejonie Arktyki Europejskiej w IOPAN - 2012.03.26

Przewodnią tematyką IX Dorocznej Konferencji Naukowej w Instytucie Oceanologii PAN w Sopocie będą badania w rejonie Arktyki Europejskiej, gdzie od 1987 roku Instytut prowadzi badania z pokładu statku badawczego s/y „Oceania”.
20.03.2012

Spotkanie BONUS „Road-Show”

22 listopada w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie odbędzie się spotkanie BONUS „Road-Show”, Inauguracja Pierwszego Konkursu Programu BONUS 185: Baltic Organizations Network for Funding Science EEIG, na udział w którym zaprasza Krajowy Adwokat Programu BONUS dla Morza Bałtyckiego, we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju - członkiem Komitetu Sterującego Programu BONUS 185.
22.11.2011

Wizyta Norweskiego Ministra Środowiska w IO PAN w Sopocie

W tym tygodniu Norweski Minister Środowiska, Erik Solheim odwiedził Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie, który realizował projekt „Habitat Mapping” (Mapowanie siedlisk morskich), finansowany ze środków funduszy norweskich.
14.07.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.