• <

Wynik wyszukiwania - "Rem Offshore" - Wiadomości

Norwegia na kursie innowacji, autonomii i dekarbonizacji. Siła klastrowych inicjatyw

Norweski klaster Maritime CleanTech to przykład sprawnie działającego hubu wytyczającego kierunki innowacji w transporcie morskim i kreujące innowacyjne rozwiązania, które powielane są następnie przez naśladowców z innych krajów. W niektórych przypadkach również w Polsce.
02.05.2024

Coraz bliżej portu serwisowego w Kołobrzegu – list intencyjny z Orlenem już podpisany

Od piątku Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg i Grupę Orlen Neptun wiąże list intencyjny w sprawie utworzenia w Kołobrzegu portu serwisowego dla przyszłych morskich farm wiatrowych, które powstaną na Bałtyku na Ławicy Odrzańskiej, w niedalekiej odległości od miasta.
07.04.2024

Vard rozpoczyna próby morskie statku operacyjnego dla Rem Offshore

Statek operacyjny (Commissioning Service Operations Vessel, CSOV) znajduje się w końcowej fazie budowy w stoczni Vard Vung Tau w Wietnamie. Zostanie potem przekazany zamawiającemu, którym jest firma Rem Offshore. Jednostka będzie przeznaczona do obsługi i konserwacji morskich farm wiatrowych na całym świecie.
18.03.2024

Uniwersytet Morski w Gdyni otworzył Centrum Offshore. Przed nami „Polska Dolina Offshore”?

Ostatniego dnia lutego 2024 oficjalnie przecięto wstęgę na jednej z ważniejszych inwestycji na mapie polskiego offshore – Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, które funkcjonuje już w Gdańsku.
03.03.2024

PSEW wrzuca piąty bieg dla polskiego offshore wind [wideo]

21 i 22 listopada w Warszawie spotkali się kluczowi gracze sektora offshore wind. Zorganizowana przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) Konferencja Offshore Wind Poland, już po raz czwarty, zgromadziła inwestorów, wykonawców, usługodawców, przedstawicieli stowarzyszeń branżowych oraz decydentów politycznych. Podczas wydarzenia przedstawiono konkretne kroki, które należy podjąć, aby w pełni wykorzystać potencjał wiatru na Bałtyku.
23.11.2023

Ambasador USA i prezydent Warszawy otworzą Konferencję Offshore Wind Poland 2023

Już w przyszłym tygodniu odbędzie się długo wyczekiwana konferencja Offshore Wind Poland 2023. Wydarzenie otworzą Ambasador USA Mark Brzeziński i Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski. Podczas wydarzenia uczestnicy dowiedzą się o kluczowych informacjach dotyczących morskiej energetyki wiatrowej w Polsce oraz zmianach regulacyjnych, które uwolnią jej potencjał.
17.11.2023

Świąteczne spotkanie Pomorskiej Platformy Offshore

Już 1.12 odbędzie się świąteczne spotkanie Pomorskiej Platformy Offshore, "Spotkanie sygnatariuszy Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku. Offshore i wodór w synergii dla rozwoju zielonej energetyki". Organizatorem wydarzenia jest Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.
06.11.2023

Konferencja Offshore Wind Poland już 21-22 listopada

Offshore Wind Poland to wyjątkowe spotkanie, w którym udział wezmą kluczowi gracze z sektora morskiej energetyki wiatrowej. Podczas wydarzenia spotkają się inwestorzy, wykonawcy, usługodawcy, stowarzyszenia branżowe i politycy podejmujący decyzje dotyczące rozwoju morskich farm wiatrowych. Dzięki współpracy administracji i biznesu Polska może stać się liderem offshore na Bałtyku oraz eksporterem taniej i czystej energii.
03.11.2023

Co dalej z wiatrakami na morzu - branża ma już apetyt na III fazę

Morze Bałtyckie staje się jednym z głównych centrów wytwarzania energii elektrycznej w Unii Europejskiej. Właśnie zakończono wydawanie pozwoleń dla projektów tzw. II fazy, a polski Bałtyk nadal ma potencjał na lokalizację kolejnych projektów. To szansa dla producentów i dostawców na rozwój lokalnego łańcucha dostaw, z perspektywą rozszerzenia usług także na inne rynki. Polskie firmy we współpracy z zagranicznymi podmiotami mogą stać się liczącym ogniwem w europejskim i światowym łańcuchu dostaw dla morskich farm wiatrowych.
11.10.2023

Konferencja Offshore Wind Poland już 21-22 listopada w Warszawie

Nadchodzące lata będą kluczowe dla rozwoju morskich elektrowni wiatrowych. To, jak wykorzystamy potencjał polskiego Bałtyku zależy od współpracy wszystkich interesariuszy, od inwestorów po dostawców. Światowy offshore przyśpiesza, a Polska nie pozostaje w tyle. Najbardziej aktualne tematy i opracowania zostaną poruszone na forum podczas wydarzenia, które już na stałe wpisało się w kalendarz branży wiatrowej – Konferencji Offshore Wind Poland 2023.
18.09.2023

Jak wykorzystać potencjał morskiej energetyki wiatrowej w Polsce? Konferencja Offshore Wind Poland 2023

Już jesienią odbędzie się długo wyczekiwana konferencja Offshore Wind Poland 2023. Podczas wydarzenia uczestnicy dowiedzą się o kluczowych informacjach dotyczących morskiej energetyki wiatrowej w Polsce oraz zmianach regulacyjnych, które uwolnią jej potencjał.
23.08.2023

„Plaża PGE - Poznaj moc bałtyckiego wiatru" zaprasza do Sasina

Przed nami ostatnia część tegorocznej edycji projektu „Plaża PGE – Poznaj moc bałtyckiego wiatru". Po Ustce i Łebie przyszedł czas na Sasino. Od 4 do 15 sierpnia będzie tam gościł projekt organizowany w ramach działań edukacyjnych, związanych z realizacją programu Offshore przez Grupę PGE na Morzu Bałtyckim.
03.08.2023

PGE startuje z III edycją projektu „Plaża PGE – Poznaj moc bałtyckiego wiatru"

Już po raz trzeci PGE Polska Grupa Energetyczna realizuje nadmorski projekt pt. „Plaża PGE – Poznaj moc bałtyckiego wiatru". Od 7 lipca do 15 sierpnia br. na plażach w Ustce, Łebie i Sasinie mieszkańcy oraz turyści będą mogli skorzystać ze specjalnie przygotowanych stref edukacyjnych, w których poznają ciekawostki o odnawialnych źródłach energii i morskich farmach wiatrowych. Poprzednie dwie edycje projektu zgromadziły około 30 tysięcy odwiedzających.
03.07.2023

Rem Purus odbiera CSOV Sofia

Rem Purus odebrał pierwszy z dwóch statków CSOV, od kontrolowanej przez Fincantieri norweskiej stoczni Vard.
31.05.2023

Siemens Gamesa dostarczy 132 łopaty RecyclableBlades do projektu RWE

Siemens Gamesa podpisał umowę na dostawę 132 łopat turbin wiatrowych nadających się do recyklingu, które będą wykorzystane w projekcie offshore RWE Sofia, u wybrzeży Wielkiej Brytanii.
01.04.2023

Norweskie aukcje offshore wind mogą być trudne nawet dla doświadczonych deweloperów

W ocenie Aegir Insights, duńskiej firmy konsultingowej zajmującej się sektorem offshore wind, norweskie aukcje dla morskiej energetyki wiatrowej mogą być obiecujące z perspektywy rozwoju sektora, ale kryteria ocen będą wyzwaniem nawet dla doświadczonych deweloperów.
01.03.2023

RWE czarteruje nowe CSOV firmy Rem Offshore

Niemiecki koncern RWE podpisał długoterminową umowę na czarter specjalistycznej jednostki pływającej typu CSOV, przeznaczonej do budowy dla offshore. Statek będzie pracował przy brytyjskiej morskiej farmie wiatrowej.
18.01.2023

Norwegia chce ładować statki na terenie farm wiatrowych. Rząd dofinansuje projekt

Norweska grupa VARD poinformowała, że ich spółka córka Seaonic wraz z partnerami otrzymała 38 milionów koron norweskich (NOK) na realizację projektu budowy infrastruktury umożliwiającej ładowanie bezemisyjnych statków. Jednostki mają posłużyć m.in. do obsługi morskich farm wiatrowych.
29.12.2022

Rumia wyszkoli kadry dla offshore wind

Na terenie Rumi rozwijane jest Pomorskie Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej, w którym chętni zdobędą wykształcenie niezbędne do podjęcia pracy w branży morskiej energetyki wiatrowej. Centrum, mimo braku siedziby, zrealizowało już m.in. warsztaty offshorowe dla uczniów klas 8 szkół podstawowych w Rumi. Współorganizatorami szkolnych zajęć były Grupa Polenergia i Equinor Polska.
20.11.2022

GeoFusion współpracuje z RWE Offshore Wind Poland

Grupa GeoFusion poinformowała o nowym kontrakcie z niemieckim deweloperem offshore, RWE. W ramach istniejących obecnie dwóch kontraktów polska firma ma wykonać badania dna morskiego na potrzeby projektów morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II.
09.11.2022

Kadry dla offshore. Equinor, Polenergia i Rumia podpisały list intencyjny

Equinor wspólnie z Grupą Polenergia oraz Gminą Miejską Rumia i Rumia Invest Park podpisały list intencyjny w sprawie wyrażenia woli podjęcia współpracy w ramach Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej.
20.10.2022

Konferencja MEW 2022 w Szczecinie. Naukowcy i branża morska dyskutowali o offshore

Na temat morskiej energetyki wiatrowej dyskutowano podczas "Konferencji MEW - środowisko, edukacja, biznes i praca" w środę (6 października). Wydarzenie zorganizował Wydział Mechaniczny Politechniki Morskiej w Szczecinie.
07.10.2022

Cała branża w jednym miejscu. Po konferencji PSEW w Serocku [WIDEO]

Blisko 1500 uczestników, trzy dni paneli, wystąpień, dyskusji i rozmów w kuluarach. Konferencja Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej to wydarzenie, na którym trzeba być – powtarzali przedstawiciele firm i instytucji związanych zarówno z lądową, jak i morską energetyką wiatrową. Jako partner medialny przeprowadziliśmy dla Państwa kilkanaście rozmów z najważniejszymi graczami w branży.
19.06.2022

Kto jest kim w polskim offshore? GrECo Polska: Ubezpieczamy przyszłość offshore wind w Polsce

Jedną z kluczowych firm specjalizujących się w ubezpieczeniowych aspektach morskiej energetyki wiatrowej jest GrECo Polska. Jest to broker ubezpieczeniowy, który świadczy usługi wsparcia dla klientów z sektora energetycznego, w tym w zakresie ubezpieczania projektów morskich farm wiatrowych.
01.06.2022

PGE wspólnie z Uczelnią Łazarskiego uruchamia kierunek zarządzania procesami inwestycyjnymi w morskiej energetyce wiatrowej

„Morska energetyka wiatrowa: zarządzanie, przygotowanie i realizacja inwestycji” - to nowy kierunek studiów podyplomowych opracowany wspólnie przez PGE Polską Grupę Energetyczną oraz warszawską Uczelnię Łazarskiego, który zostanie uruchomiony od października 2022 r. Będzie to pierwszy w Polsce kierunek przygotowujący ekspertów do zarządzania procesami inwestycyjnymi w morskiej energetyce wiatrowej.
30.05.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Enmaro: Wspieramy rozwój offshore wind i zielonego wodoru

Enmaro to jedna z polskich firm związanych z sektorem offshore wind, działających także poza granicami Polski. Wraz z rozwojem OZE zwiększa się zapotrzebowanie na usługi dotyczące zielonego wodoru. Enmaro upatruje szanse dla siebie także w sektorze LNG. Dlaczego? Zapraszamy do lektury kolejnego tekstu z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore”. Na pytania GospodarkaMorska.pl odpowiada Dariusz Rudziński, dyrektor handlowy Enmaro.
05.05.2022

Francuzi wystartują w wyścigu offshore wind na Morzu Bałtyckim

Na początku 2022 roku Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło 11 postępowań związanych z pozwoleniami lokalizacyjnymi morskich farm wiatrowych na polskich wodach Morza Bałtyckiego. W dalszym ciągu wpływają kolejne wnioski. Jedne z nich złożył francuski inwestor Qair Polska z grupy Qair.
11.04.2022

PGE i Ørsted zapraszają 22 kwietnia na "Napędzane wiatrem warsztaty Baltica 2+3 - dialog z dostawcami”

Podczas wirtualnego spotkania z dostawcami zaplanowanego na 22 kwietnia 2022 roku inwestorzy przedstawią zaawansowanie prac przy realizacji Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica razem z zespołami urządzeń służących do wyprowadzenia mocy, w tym zakres i plan przetargów zaplanowanych w najbliższym czasie, a także kamienie milowe inwestycji.
04.04.2022

PGE i Ørsted ogłosiły przetarg na generalnego wykonawcę przyłącza lądowego dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica

PGE i Ørsted rozpoczęły postępowanie przetargowe dotyczące budowy lądowej infrastruktury niezbędnej do wyprowadzenia mocy z obu etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, czyli Baltica 2 i Baltica 3. Według planów przetarg ma zostać rozstrzygnięty do końca bieżącego roku.
25.03.2022

PGE i Ørsted zapraszają dostawców na rozmowy o potrzebach związanych z budową Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica

Podczas wirtualnego spotkania z dostawcami zaplanowanego na 22 kwietnia 2022 roku inwestorzy przedstawią zaawansowanie prac przy realizacji Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica razem z zespołami urządzeń służących do wyprowadzenia mocy, w tym zakres i plan przetargów zaplanowanych w najbliższym czasie, a także kamienie milowe inwestycji.
22.03.2022

Ørsted tworzy centrum kompetencji do obsługi morskich farm wiatrowych

W warszawskim biurze Ørsted powstaje inżynieryjne centrum kompetencji do obsługi morskich farm wiatrowych.
17.03.2022

PGE i Ørsted ogłosiły przetarg na wykonanie kolejnych badań geotechnicznych dla MFW Baltica

PGE i Ørsted przygotowują się do realizacji trzeciego etapu badań geotechnicznych. Pozwolą one szczegółowo sprawdzić warunki gruntowe dna morskiego pod budowę Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica o mocy do 2,5 GW. Poprzednie etapy badania objęły m.in. wiercenia mające na celu określenie kolejności i głębokości zalegania warstw geologicznych, a także testy laboratoryjne na morzu i lądzie.
10.02.2022

Chiny liderem morskiej energetyki wiatrowej

Państwo Środka nie przestaje zadziwiać pod względem wdrażania technologii energetycznych. Jak poinformowała chińska agencja energii National Energy Administration, w 2021 roku Chiny przyłączyły do sieci morskie farmy wiatrowe o mocy 16,9 GW, stając się globalnym liderem offshore wind. Gdyby uwzględnić nowe moce w lądowych farmach wiatrowych, to wynik jest jeszcze bardziej imponujący - 47,6 GW.
31.01.2022

PGE i Ørsted uruchamiają przetarg na wynajem statków instalacyjnych morskich turbin wiatrowych dla MFW Baltica

PGE i Ørsted rozpoczynają poszukiwania partnera, z którym podpiszą umowę najmu statków instalacyjnych, które wesprą prace przy montażu generatorów turbin wiatrowych dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica.
30.01.2022

Transformacja energetyczna musi być transformacją gospodarczą - 34. Konferencja Energetyczna EuroPower & 4. OZE Power [Wideo]

W ubiegłym tygodniu, 17 i 18 listopada odbyło się jedno z najważniejszych wydarzeń dotyczących energetyki odnawialnej 34. Konferencja Energetyczna EuroPower & 4. OZE Power. Podczas dwóch dni dyskutowano w jedenastu panelach tematycznych, m.in. o kierunkach rozwoju branży OZE, Polskim miksie energetycznym, perspektywach rozwoju technologii wodorowych czy cyfryzacji sektora. Drugi dzień konferencji rozpoczął panel dotyczący potencjału energetycznego i gospodarczego polskiego wiatru. Sesję, podczas której wystąpili: Zbigniew Grygl
22.11.2021

Forum Wizja Rozwoju 2021. ARP: morskie farmy wiatrowe muszą być bezpieczne

– Nie ma dziś wojen tradycyjnych, ale są wojny hybrydowe, a instalacje offshore w 2-3 lokalizacjach, które mają docelowo dostarczać 25 proc. energii w Polsce, powinny być zabezpieczone od strony łańcucha dostaw – powiedział Mateusz Berger, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu podsumowując panel ekspercki „Jak rozwój offshore w Polsce wspiera naszą gospodarkę” na Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
27.08.2021

Prof. Bejger: Chcemy kształcić na światowym poziomie - uruchamiamy studia dla specjalistów offshore wind [WYWIAD]

Polski sektor offshore wind potrzebuje wysoko wykwalifikowanej kadry, bez której nie powstaną wiatraki na polskich wodach Morza Bałtyckiego. Nadzieja tkwi w polskich uczelniach. Rozmawiamy z dr. hab. inż. Arturem Bejgerem, prof.AM oraz prorektorem ds. nauki Akademii Morskiej w Szczecinie.
03.06.2021

Zainstalowano pierwszą turbinę na morskiej farmie wiatrowej Hornsea Two

Duński potentat wiatrowy Ørsted zainstalował pierwszą turbinę na morskiej farmie wiatrowej Hornsea Two w Wielkiej Brytanii. Po zakończeniu budowy będzie to największa morska elektrownia wiatrowa na świecie.
01.06.2021

Stocznie remontowe szybko wyszły z kryzysu COVID-19 i mają powody do optymizmu

Pomimo negatywnego wpływu pandemii koronawirusa w zeszłym roku, rynek naprawy statków szybko powrócił do równowagi. Wpływ na ten segment odegrało też wprowadzenie konwencji Ballast Water Management Convention i IMO 2020 oraz zielona transformacja energetyczna.
07.03.2021

Moc popłynie z Bałtyku: perspektywy dla morskiej energetyki wiatrowej

Budowa pierwszej transzy morskich farm wiatrowych o mocy 6 gigawatów ruszy na przełomie 2024 i 2025 roku i da w rezultacie ok. 70 tys. dodatkowych miejsc pracy, wzrost PKB o 70 mld zł i wpływy z podatków na poziomie 15 mld złotych rocznie. Przyszłości morskiej energetyki wiatrowej poświęcony był panel podczas Forum Ekonomicznego 2020 w Karpaczu.
14.09.2020

Podpisano list intencyjny dot. rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

Z inicjatywy pełnomocnika rządu ds. OZE Ireneusza Zyski przedstawiciele rządu RP oraz przedsiębiorcy z branży morskiej energetyki wiatrowej podpisali 1 lipca 2020 r. „List intencyjny o współpracy w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce”. Celem tej inicjatywy jest podjęcie wspólnych działań służących rozwojowi rynku offshore w naszym kraju.
01.07.2020

Brytyjskie rozwiązania możliwe również w Polsce? Za nami kolejna edycja Akademii Offshore (foto, wideo)

W czwartek, 21 listopada odbyło się VIII Seminarium Akademii Offshore. Przedstawiciele wszystkich operujących w Polsce inwestorów, sektora przemysłu i administracji rządowej wysłuchali prezentacji Benjamina Sykes'a, przewodniczącego Offshore Wind Industry Council i zastanawiali się, czy brytyjskie doświadczenia można przenieść na rynek polski.
24.11.2019

Udziałowcy zatwierdzili fuzję dwóch koreańskich gigantów stoczniowych

Akcjonariusze południokoreańskiej Hyundai Heavy Industries (HHI) zatwierdzili 31 maja plan fuzji stoczni z rodzimym zakładem Daewoo Shipbuilding & Marine (DSME). Zgoda została uzyskana mimo sprzeciwu pracowników HHI, którzy zorganizowali w ostatnim miesiącu szereg strajków.
02.06.2019

W Szczecinie rozmawiają o przyszłości morskich farm wiatrowych

W Szczecinie spotkali się przedstawiciele polskich i zagranicznych przedsiębiorstw, producentów i instytucji związanych z obszarem offshore. Wczoraj (30.05) rozpoczęła się bowiem Konferencja Pomeranian Offshore Networking Platform. Spotkanie potrwa zakończy się dziś.
31.05.2016

Mamy szansę zaistnieć na globalnym rynku – rozmowa z Janem Kocieniewskim, Prezesem Zarządu REMSOD Sp z o.o.

"Większość naszej produkcji nadal trafia jednak na rynki zachodnioeuropejskie; do Szwecji, Norwegii i Francji. W tych krajach zyskaliśmy już dużą rozpoznawalność i mam nadzieję, że wkrótce pozwoli nam ona szerzej zaistnieć także na globalnym rynku".
01.04.2015

Londyńscy konsultanci offshore w Seulu

London Offshore Consultants, światowa korporacja specjalizująca się w doradztwie technicznym i morskim, związana w szczególności ze statkami i energetycznym sektorem offshore, otworzyła biuro w Korei Południowej.
29.04.2014

Polskie Stowarzyszenie Energii Wiatrowej - „strona rządowa nie rozumie potencjału energii odnawialnej”

Stowarzyszenie jest organizacją wspierającą i promującą rozwój energetyki wiatrowej. Jego celem jest stworzenie korzystnych warunków inwestowania w energetykę wiatrową. W wywiadzie dla Gospodarki Morskiej prezes PSEW Wojciech Cetnarski przedstawia sytuację morskiej energetyki wiatrowej w naszym kraju.
28.08.2013

Unitest-„nie ma obecnie szkoły morskiej nie korzystającej z symulatorów”

Od kilku lat rozwój symulatorów nawigacyjnych i siłowni okrętowych jest odzwierciedleniem rozwoju technik żeglugowych. Symulatory są obecnie nie tylko podstawową pomocą dydaktyczną stosowaną w większości szkół morskich w kraju ale również odpowiedzią na wymogi rekrutacyjne armatorów. Działająca w 60 krajach firma Unitest należy do światowej czołówki producentów tych urządzeń. W imieniu przedsiębiorstwa wypowie się dr inż. Leonard Tomczak, właściciel firmy.
11.07.2013

Dziękujemy za wysłane grafiki.