• <

Wynik wyszukiwania - "Margrethe Vestager" - Wiadomości

Chiny "mocno zaniepokojone" dochodzeniem UE ws. subsydiowania turbin wiatrowych

Chiny są "bardzo zaniepokojone" wszczęciem przez Komisję Europejską dochodzenia w sprawie domniemanego subsydiowania przez rząd w Pekinie dostawców turbin wiatrowych - przekazała w środę rzeczniczka chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Mao Ning.
10.04.2024

KE zatwierdziła 126 mln euro na rumuński program inwestycji w porty w związku z wojną na Ukrainie

Komisja Europejska zatwierdziła w czwartek wydzielenie 126 mln euro na rumuński program wsparcia inwestycji w portach w związku ze zwiększeniem przepływów handlowych, spowodowanym przez agresję Rosji na Ukrainę – informuje rumuński portal Digi24.
12.01.2024

W sprawie gazu Europa nie była naiwna, ale chciwa

W sprawie dostaw gazu z Rosji Europa nie była w ostatnich latach naiwna, ale chciwa – oceniła unijna komisarz do spraw konkurencji Margrethe Vestager. W wywiadzie prasowym podkreśliła, że krajom europejskim zależało na tanim surowcu.
25.05.2022

Wiceszefowa KE: zawieszenie Nord Stream 2 nie ma wpływu na ceny gazu

Decyzja Niemiec o zawieszeniu na czas nieokreślony gazociągu Nord Stream 2 nie ma wpływu na ceny gazu - powiedziała w środę na konferencji prasowej w Brukseli wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margrethe Vestager.
23.02.2022

Czy linie żeglugowe znajdą się pod lupą Komisji Europejskiej?

CLECAT, Europejskie Stowarzyszenie Spedycji, Transportu, Logistyki i Służb Celnych, wystosowało do Unii Europejskiej wezwanie do zbadania praktyk największych linii kontenerowych. Organizacja wskazuje, że stosują nieuczciwe i dyskryminacyjne praktyki, zawyżają stawki i monopolizują rynek.
18.02.2022

Komisja Europejska zabrania fuzji stoczniowych molochów

Komisja Europejska zablokowała projekt fuzji dwóch wielkich południowokoreańskich stoczni: Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) oraz Hyundai Heavy Industries (HHI).
14.01.2022

Kurtyka namawia KE do podjęcia działań wobec Gazpromu

Wszczęcie działań mających na celu zaprzestanie nadużywania pozycji dominującej przez Gazprom, czy ocena realnego wpływu Nord Stream 2 na UE rynek energii i bezpieczeństwo - to niektóre z rozwiązań o które apeluje szef MKiŚ Michał Kurtyka w liście do wiceszefowej KE.
20.10.2021

KE zatwierdziła polski program o wartości 22,5 mld euro wspierający morskie farmy wiatrowe

Komisja Europejska zatwierdziła w czwartek polski program wsparcia technologii produkcji morskiej energii wiatrowej. Środek ten pomoże Polsce osiągnąć cele w zakresie energii ze źródeł odnawialnych bez nadmiernego zakłócania konkurencji – uzasadniła KE.
20.05.2021

KE zatwierdza polski program wsparcia firm dotkniętych kryzysem Covid-19

Komisja Europejska zatwierdziła w środę polski program o wartości 1,9 mld euro, który ma wesprzeć firmy dotknięte kryzysem wywołanym przez pandemię Covid-19 - poinformowała wiceprzewodnicząca KE Margrethe Vestager.
20.01.2021

Komisja Europejska zatwierdziła polski program wsparcia firm na kwotę 2,9 mld euro

Komisja Europejska zatwierdziła polski program wsparcia mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich firm w związku z pandemią koronawirusa. Łączna kwota wsparcia to 2,9 mld euro.
24.12.2020

Gowin: moja wizyta w Brukseli ma służyć wsparciu polskich przedsiębiorców na europejskim rynku

Podczas wizyty w Brukseli spotkam się z sześcioma unijnymi komisarzami, z którymi będę rozmawiał o gospodarce, m.in. rozwoju nowoczesnych technologii; wizyta ma służyć wsparciu polskich przedsiębiorców na europejskim rynku - mówił PAP wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.
03.12.2020

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda udaje się do Tallina na szczyt Inicjatywy Trójmorza

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda udaje się do Tallina, gdzie weźmie udział w 5. szczycie Inicjatywy Trójmorza. Z powodu pandemii szczyt częściowo odbędzie się w formie zdalnej; poprzez połączenia internetowe uczestniczyć w nim będą m.in. prezydent Niemiec i sekretarz stanu USA.
18.10.2020

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda weźmie udział w szczycie Inicjatywy Trójmorza

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda weźmie udział w 5. szczycie Inicjatywy Trójmorza, który z powodu pandemii częściowo odbędzie się w formie zdalnej. Poprzez połączenia internetowe uczestniczyć w nim będą przywódcy państw członkowskich oraz m.in. prezydent Niemiec i sekretarz stanu USA.
17.10.2020

Zgoda na połączenie Orlenu z Lotosem sygnalizuje bardziej polityczne podejście KE

Zgoda na połączenie PKN Orlen z Lotosem, wydana przez wiceszefową KE Margrethe Vestager mimo sprzeciwu urzędników, sygnalizuje bardziej polityczne podejście Komisji Europejskiej do polityki przemysłowej - pisze w poniedziałek portal Politico.
28.09.2020

UE zatwierdza fiński program pomocy na wsparcie firm morskich dotkniętych przez koronawirusa

Komisja Europejska zatwierdziła fiński program pomocowy w wysokości 600 milionów euro, na wsparcie firm morskich poszkodowanych w wyniki kryzysu.
02.06.2020

KE zatwierdziła kolejny element tarczy finansowej

Komisja Europejska zatwierdziła w piątek polski program pomocy o wartości 1,6 mld euro na zrekompensowanie przedsiębiorstwom strat poniesionych z powodu pandemii Covid-19 i na zapewnienie pomocy na utrzymanie płynności finansowej.
29.05.2020

KE zatwierdziła polski program pożyczek dla dużych firm o wartości 2,2 mld euro

Komisja Europejska zatwierdziła w poniedziałek warty 2,2 miliarda euro (10 mld zł) polski program pożyczek dla dużych przedsiębiorstw dotkniętych wybuchem pandemii koronawirusa.
26.05.2020

KE zatwierdziła polski program wsparcia dla gospodarki w wys. 450 mln euro

Komisja Europejska zatwierdziła w poniedziałek polski program wsparcia dla gospodarki dotkniętej pandemią koronawirusa w wys. 450 mln euro (ok. 2 mld zł) - poinformowała KE w komunikacie.
11.05.2020

KE zatwierdziła polski program wsparcia dla przedsiębiorstw o wartości 16,6 mld euro

Komisja Europejska zatwierdziła polski program wsparcia dla mikrofirm oraz małych i średnich przedsiębiorstw o wartości 16,6 mld euro. To równowartość około 75 mld zł.
27.04.2020

KE zatwierdziła polski program pomocy w wysokości 700 mln euro na wsparcie firm

Komisja Europejska poinformowała, że zatwierdziła polski program pomocy w wysokości 700 mln euro na wsparcie firm dotkniętych epidemią koronawirusa. Wsparcie obejmie przedsiębiorstwa we wszystkich sektorach, w tym w rolnictwie i rybołówstwie.
25.04.2020

KE zapewnia, że nie zmienia podejścia w sprawie fuzji PKN Orlen i Lotos mimo koronawirusa

Komisja Europejska zapewniła we wtorek, że nie zmienia swojego podejścia do ocen fuzji w związku z pandemią koronawirusa. Bruksela przedstawiła niedawno zastrzeżenia do planowanego przejęcia Lotosu przez PKN Orlen i najbliższe tygodnie będą kluczowe w tej sprawie.
14.04.2020

Wiceszefowa KE: państwa członkowskie powinny chronić firmy przed przejęciem ich przez Chiny

Państwa członkowskie UE powinny nabywać udziały w firmach działających na ich terytorium, by chronić je przed przejęciem ich przez Chiny - powiedziała w rozmowie z "Financial Times" wiceprzewodnicząca KR Margrethe Vestager odpowiedzialna za Europę ery cyfrowej
13.04.2020

Unia Europejska wstrzymała fuzję koreańskich gigantów

Unijne organy regulacyjne antymonopolowe wstrzymały dochodzenie w sprawie wartej 1,8 mld dolarów fuzji koreańskiej stoczni Hyundai Heavy Industries z Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering w oczekiwaniu na dostarczenie informacji.
02.04.2020

Prezes PKN Orlen: fuzja z Grupą Lotos konieczna, koncern nie odstępuje od tego

Fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos to proces konieczny dla wzmocnienia zarówno obu spółek, jak i polskiej gospodarki, w tym ich konkurencyjnej pozycji. PKN Orlen nie odstępuje od tego procesu - oświadczył w poniedziałek prezes płockiego koncernu Daniel Obajtek.
30.03.2020

KE zgłosi formalne zastrzeżenia w sprawie fuzji Orlenu z Lotosem

Komisja Europejska zgłosi formalne zastrzeżenia w sprawie przejęcia Grupy Lotos przez Orlen - dowiedziała się PAP ze źródła w tej instytucji. Bruksela ma wydać decyzję jeszcze w tym tygodniu.
30.03.2020

Komisja Europejska obawia się fuzji koreańskich gigantów stoczniowych

Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że wszczęła szczegółowe postępowanie ws. oceny planowanego przejęcia wytwórcy statków Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) przez inną grupę stoczniową, Hyundai Heavy Industries Holdings (HHIH).
17.12.2019

KE otwiera dochodzenie ws. zwolnień podatkowych dla włoskich portów

Komisja Europejska poinformowała w piątek, że rozpoczyna dochodzenie w sprawie zwolnień podatkowych, z jakich korzystają włoskie porty. Bruksela sprawdzi, czy przywileje przyznane portom przez władze w Rzymie są zgodne z unijnymi przepisami o pomocy państwa.
15.11.2019

W nowej KE gospodarką morską ma zająć się Vestager

Przyszła przewodnicząca KE Ursula von der Leyen zdecydowała przenieść kompetencje dotyczące pomocy państwa z dwóch dyrekcji generalnych - ds. rolnictwa oraz gospodarki morskiej - do dyrekcji generalnej ds. konkurencji. Tematyka będzie więc podlegała Margrethe Vestager.
17.09.2019

Francuzka Sylvie Goulard może zadecydować w KE o fuzji Orlenu z Lotosem

Francuzka Sylvie Goulard jest kandydatką na stanowisko komisarza ds. konkurencji. To jedno z najważniejszych stanowisk w unijnych władzach wykonawczych. Jeśli je obejmie, będzie podejmowała decyzję w sprawie planów połączenia Orlenu z Lotosem.
10.09.2019

Prezes Lotosu: Połączenie spółki z PKN Orlen to „pozytywna wartość” dla grupy Lotos i akcjonariuszy

Planowana transakcja kupna akcji spółki przez PKN Orlen ma pozytywną wartość dla grupy Lotosu i jej akcjonariuszy - ocenił we wtorek na konferencji prasowej prezes Lotosu Mateusz Bonca.
21.08.2019

KE wszczęła postępowanie ws. przejęcia Lotosu przez Orlen. Obawia się ograniczenia konkurencji

KE wszczęła w środę szczegółowe postępowanie wyjaśniające w celu oceny planowanego nabycia Lotosu przez PKN Orlen. Obawia się, że połączenie to może ograniczyć konkurencję na rynku dostaw paliw oraz na powiązanych rynkach w Polsce i krajach sąsiednich.
07.08.2019

PKN Orlen: Finalna faza współpracy z KE ws. fuzji z Lotosem

Współpraca z KE ws. przejęcia przez PKN Orlen Grupy Lotos będzie kontynuowana w drugiej, finalnej fazie - ocenił w środę płocki koncern. KE wszczęła szczegółowe postępowanie wyjaśniające w celu oceny planowanego nabycia Lotosu przez PKN Orlen.
07.08.2019

KE zatwierdza wsparcie terminala LNG przez władze Chorwacji

Plany chorwackich władz, by wesprzeć budowę i funkcjonowanie terminalu skroplonego gazu LNG na wyspie Krk, nie naruszają unijnych zasad pomocy państwa - poinformowała w środę Komisja Europejska.
31.07.2019

USA: Trump grozi Chinom nałożeniem dodatkowych ceł

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w środę, że nałoży dodatkowe cła na import z Chin, jeśli nie zdoła wynegocjować z przywódcą tego kraju Xi Jinpingiem porozumienia handlowego.
27.06.2019

Emilewicz: unijny przemysł musi stać się bardziej konkurencyjny

To co się dzieje na globalnych rynkach sprawia, że konieczna jest zmiana dotychczasowego myślenia o rozwoju przemysłu w UE; musi stać się on bardziej konkurencyjny - wskazała PAP minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Polska w tej dyskusji aktywnie uczestniczy - dodała.
17.06.2019

Unia Europejska chce wyrównania podatków portowych w Hiszpanii i Włoszech

Komisja Europejska zaproponowała, by Hiszpania i Włochy dostosowały swoje podatki portowe do unijnych zasad pomocy publicznej.
08.01.2019

Komisja Europejska zatwierdziła sprzedaż niemieckiego HSH Nordbanku

Komisja Europejska zatwierdziła sprzedaż HSH Nordbanku w ręce prywatnych inwestorów. To jeden z największych pożyczkodawców w historii światowej żeglugi.
26.11.2018

UE: Komisja otwiera dochodzenie ws. połączenia części Tata Steel i ThyssenKrupp

Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że otwiera dochodzenie ws. planowanego połączenia części grupy przemysłowej ThyssenKrupp z działem produkcji stali indyjskiego konglomeratu przemysłowego Tata.
31.10.2018

KE wszczyna dochodzenie w sprawie restrykcji na przepływ katarskiego gazu

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że wszczyna dochodzenie, by sprawdzić, czy umowy na dostawy gazu między katarską państwową firmą Qatar Petroleum, eksportującą gaz LNG, a europejskimi importerami nie utrudniają przepływu tego surowca w Europie.
21.06.2018

Naimski: KE jest niezwykle wstrzemięźliwa w relacjach z Gazpromem

KE jest niezwykle odważna, jeśli chodzi o relacje ze spółkami np. amerykańskimi i niezwykle wstrzemięźliwa, by nie powiedzieć bojaźliwa, jeśli chodzi o Gazprom - ocenił w poniedziałek pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
04.06.2018

PGNiG zaskoczony i rozczarowany decyzją KE ws. ugody z Gazpromem

PGNiG z zaskoczeniem i głębokim rozczarowaniem przyjął komunikat Komisji Europejskiej ws. ugody z Gazpromem. Wnioskuje o szybkie opublikowanie treści decyzji ws. ugody oraz zobowiązań Gazpromu - wynika ze stanowiska polskiej spółki przekazanego w czwartek PAP.
25.05.2018

KE podjęła decyzję w sprawie ugody z Gazpromem; bez kar dla monopolisty

Komisja Europejska ogłosiła w czwartek decyzję, która ostatecznie zatwierdza ugodę z Gazpromem w sprawie o nadużywanie przez niego pozycji w Europie Środkowej i Wschodniej. Rosyjski koncern uniknie kar za monopolistyczne praktyki.
24.05.2018

UE/Źródło: KE uruchomiła proces ws. ostatecznej ugody z Gazpromem

Komisja Europejska uruchomiła proces decyzyjny ws. ostatecznego zatwierdzenia ugody z Gazpromem w sprawie o nadużywanie przez niego pozycji w Europie Środkowej i Wschodniej - dowiedziała się PAP ze źródła z tej instytucji.
04.05.2018

UE: Ponad 500 mln euro kary dla morskich przewoźników aut i dostawców części

Komisja Europejska poinformowała w środę o nałożeniu w sumie 546 mln euro kary na firmy zajmujące się morskim przewozem samochodów, a także na dostawców części dla producentów. Grzywny zostały nałożone w związku ze zmowami cenowymi.
21.02.2018

KE: Postępy w rozmowach z Gazpromem ws. cen gazu dla Europy Środkowej

Komisja Europejska na piątkowym spotkaniu z Gazpromem osiągnęła znaczne postępy w rozmowach na temat umożliwienia swobodnego przepływu gazu po konkurencyjnych cenach w Europie Środkowej i Wschodniej.
13.10.2017

KE: 28 mln euro kary dla Litwy za demontaż torów, z których korzystał Orlen

KE nałożyła na litewskie koleje grzywnę ok. 28 mln euro za łamanie przepisów ochrony konkurencji poprzez usunięcie odcinka torów łączącego Litwę z Łotwą. W wyniku ich demontażu Orlen był zmuszony do korzystania z dłuższej drogi, by przewozić ładunki na Łotwę.
02.10.2017

UE: KE wciąż bez daty ws. ostatecznej decyzji o ugodzie z Gazpromem

KE zamierza się zwrócić do Gazpromu, by przedyskutować komentarze do wstępnej ugody w śledztwie o nadużywanie pozycji w Europie Środkowej i Wschodniej - poinformowała we wtorek komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.
28.06.2017

PGNiG: Gazprom powinien zapłacić karę

PGNiG chce, by Komisja Europejska nałożyła na Gazprom karę finansową i wymogła na nim zobowiązania m.in. zbycia udziałów w tych elementach infrastruktury, które dają mu kontrolę nad dostawami gazu do Europy Środkowej - np. gazociągach Opal i Jamał.
18.05.2017

KE daje krajom wolną rękę ws. pomocy publicznej dla małych lotnisk i portów

Kraje unijne nie będą musiały zgłaszać Komisji Europejskiej do zatwierdzenia pomocy publicznej na rzecz mniejszych lotnisk, portów, kultury czy działalności w najbardziej oddalonych regionach - przewidują zatwierdzone w środę przepisy dotyczące pomocy państwa.
18.05.2017

UE/ KE analizuje opinie do ugody z Gazpromem; na kary się nie zanosi

KE analizuje przesłane do niej opinie na temat wstępnej ugody z Gazpromem ws. nadużywania pozycji monopolisty na rynku gazu w Europie Środkowej i Wschodniej. Z wypowiedzi komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager wynika, że rosyjska spółka uniknie na razie kar.
17.05.2017

KE ma wstępną ugodę z Gazpromem. Nie chce go karać

KE przyjęła zobowiązania Gazpromu odpowiadające na zarzuty w sprawie nadużywania pozycji monopolisty na rynku gazu w Europie Środkowej i Wschodniej. Rosjanie mają zapewnić swobodny przepływ surowca w regionie, a Bruksela nie będzie występować o kary.
13.03.2017

UE przyjrzy się zwolnieniom podatkowym dla belgijskich i francuskich portów

Komisja Europejska rozpoczęła w piątek 8 lipca dwa śledztwa by zweryfikować, czy zwolnienia podatkowe dla belgijskich i francuskich portów naruszają prawo Unii Europejskiej w kwestii pomocy publicznej.
13.07.2016

Unia da pieniądze na drugi terminal LNG w Finlandii

Komisja Europejska dofinansuje fiński plan budowy małego terminala LNG w Haminie. Na ten cel Unia da 28 mld euro.
21.03.2016

Holenderskie porty zapłacą podatek

Zgodnie z orzeczeniem Komisji Europejskiej, Holandia musi znieść zwolnienia od płacenia podatku od dochodów przedsiębiorstwa w przypadku sześciu portów morskich: w Rotterdamie, Amsterdamie, Zeeland, Den Helder, Groningen i Moerdijk.
01.02.2016

Bez podatku tonażowego nie będzie przemysłu morskiego w Europie

Podatek tonażowy ma znaczenie nie tylko dla przewoźników, ale stanowi także istotny warunek gwarantujący, że europejski przemysł morski ma zrównoważoną wielkość - mówi komisarz ds. konkurencji w Komisji Europejskiej - Margrethe Vestager.
23.09.2015

Dziękujemy za wysłane grafiki.