• <

Wynik wyszukiwania - " zanieczyszczenia wody" - Wiadomości

Port Gdańsk monitoruje zawartość substancji ropopochodnych w basenach portowych

Firmy SeaData i Mobile Monitoring, specjalizujące się w innowacyjnych rozwiązaniach w monitoringu środowiska, zainicjowały projekt dedykowany kontroli zawartości substancji ropopochodnych w wodach Portu Gdańsk. Punkty monitoringu substancji ropopochodnych są zlokalizowane w trzech miejscach: przy Dworcu Drzewnym, Nabrzeżu Zbożowym i w okolicy WOC.
11.02.2024

Łódź. 60 śniętych ryb w zbiorniku przy ul. Wojska Polskiego

Ok. 60 sztuk śniętych ryb znaleziono w zbiorniku wodnym na terenie Zieleńca przy ul. Wojska Polskiego w Łodzi. Część powierzchni znajdującego się w sąsiedztwie Akademii Sztuk Pięknych zbiornika pokryta jest osadem. Trwa wyjaśnianie przyczyn zanieczyszczenia wody.
15.06.2023

Zderzenie statków towarowych u wybrzeży greckiej wyspy

Dwa statki towarowe zderzyły się w piątek U wybrzeży greckiej wyspy Chios niedaleko granicy z Turcją, doszło do zderzenia między dwoma statkami towarowymi. Na ratunek załogom obu jednostek wysłano morskie i powietrzne jednostki poszukiwawczo-ratownicze.
05.06.2023

Gdańsk. Nadzwyczajna sesja rady miasta w sprawie pyłu węglowego z portu

Gdańscy radni, w trakcie czwartkowej nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, wystosowali apel do premiera, ministra skarbu i aktywów państwowych o podjęcie działań w sprawie przywrócenia należytej jakości środowiska naturalnego i czystości na terenie działania gdańskiego portu i przyległych dzielnic.
01.06.2023

Kapitan na bani, kontenerowiec na mieliźnie

Mieszkańcy duńskiego miasta Fredericia od kilku dni mogą podziwiać niecodzienny widok – niedaleko od brzegu, na piaszczystej mieliźnie utknął niewielki kontenerowiec. A wszystko z powodu pijanego kapitana.
31.10.2022

Belgia. Państwowa spółka zrzucała do rzeki wodę zanieczyszczoną uranem i kobaltem

Państwowa firma, zarządzająca składowiskiem odpadów w Kruibeke na południowy zachód od Antwerpii, zrzucała do rzeki Skaldy wodę, zawierającą pięć razy więcej uranu i nawet 11 razy więcej kobaltu niż jest to dozwolone. Do wyników analiz składu wody zleconych przez prokuraturę dotarł flamandzki publiczny nadawca radiowo-telewizyjny VRT.
01.09.2022

Chorwacja. Media: uchodząca do Adriatyku rzeka Neretwa zatruta metalami ciężkimi

Mającą swoje źródła w Bośni i Hercegowiny i wpływającą przez Chorwację do Adriatyku Neretwę zatruwają ścieki przemysłowe oraz wpuszczana z Mostaru kanalizacja - podał w poniedziałek dziennik "Slobodna Dalmacija". Gazeta, powołując się na Agencję ds. obszaru wodnego Morza Adriatyckiego, poinformowała, że w rzece wykryto nawet 10-krotnie większe niż dopuszczane ilości miedzi, cynku i niklu.
22.08.2022

Ekspert: nie da się zbadać 300 chemicznych parametrów wody rzecznej na raz

Badanie zanieczyszczenia wody rzecznej polega na eliminowaniu kolejnych przypuszczeń. Nie da się zbadać 300 chemicznych parametrów wody rzecznej na raz, dlatego na wyniki trzeba długo czekać – wyjaśnił w rozmowie z PAP dr Artur Magnuszewski, hydrolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
17.08.2022

Mumbai Maersk ściągnięty z mielizny

Powodzeniem zakończyła się druga próba ściągnięcia z mielizny kontenerowca Mumbai Maersk, który osiadł w okolicy wyspy Wangerooge u ujścia rzeki Wezery w Niemczech.
04.02.2022

DCT Gdańsk. „Morskim kolosom nie opłaca się zanieczyszczać morza”

Specjaliści z DCT Gdańsk i Urzędu Morskiego w Gdyni obalają mit mówiący o tym, że statki stanowią wielkie zagrożenie dla czystości wody. Nasi rozmówcy wyjaśniają, kto i w jaki sposób czuwa nad odbiorem nieczystości z morskich kolosów, dlaczego monitoruje się wody balastowe oraz ile trzeba zapłacić za nieprzestrzeganie zasad.
08.10.2021

Superjacht Reine d'Azur doszczętnie spłonął u wybrzeży Francji [WIDEO, ZDJĘCIA]

29-metrowy Superjacht Reine d'Azur był zakotwiczony na zachód od wyspy Port-Cros na południowym wybrzeżu Francji. Spłonął w czwartek nad ranem.
12.08.2021

Skrubery pod lupą. Oczyszczają spaliny. Zanieczyszczają wodę?

Ponad 3600 statków wyposażonych w płuczki zrzuca rocznie do otwartego morza około 10 mld ton wody odpadowej po płukaniu spalin. Na Bałtyku na wodach terytorialnych statki pozbywają się około 68 mln t rocznie, a na szwedzkich wodach terytorialnych około 53 mln t.
03.05.2021

Maersk Elba stracił moc po pożarze u wybrzeży Portugalii

Duński kontenerowiec stracił możliwość poruszania się po wybuchu pożaru w jego siłowni. Do incydentu doszło 26 grudnia u wybrzeży Portugalii – podał tamtejszy Krajowy Urząd Morski (AMN).
29.12.2020

Katastrofa ekologiczna u wybrzeży Kamczatki. Na plaży setki martwych zwierząt [wideo]

Popularna plaża surfingowa na rosyjskim wybrzeżu Pacyfiku jest obecnie miejscem podejrzewanej katastrofy ekologicznej, ponieważ jej wody żółkną, a na brzegu wyrzucane są dziesiątki martwych zwierząt morskich.
06.10.2020

Fermy futrzarskie powodują problemy ekologiczne; odchody zwierząt na polach i w rzekach

Branża futrzarska na Ukrainie powoduje znaczne problemy ekologiczne, fermy wyrzucają odchody zwierząt na pola, do rzek, dochodzi do zanieczyszczenia wody bakteriami - ocenił w rozmowie z PAP Pawło Wyszebaba, szef ukraińskiej organizacji Jedyna Planeta. W zeszłym roku, na futra, zabito na Ukrainie 850 tys. zwierząt.
20.09.2020

Podsumowanie działań IOŚ w związku z zanieczyszczeniem rzeki Baryczy

Na przełomie czerwca i lipca br. doszło do zanieczyszczenia rzeki Baryczy oraz jej dopływów - Kurochu, Złotnicy, Świecy (z Olszówką) i Dąbrówki, na odcinku od gm. Odolanów (województwo wielkopolskie) do Jazu Bolko w pobliżu miejscowości Nowe Grodzisko, gm. Milicz (województwo dolnośląskie).W ocenie wielkopolskiego WIOŚ głównym źródłem zanieczyszczenia wód Baryczy są spływy z terenów rolniczych.Prowadzone badania próbek wykazują stopniową poprawę jakości wody.
11.08.2020

Pomorskie: Wszystkie kąpieliska nadmorskie i położone nad jeziorami czynne

W piątek po południu czynne są wszystkie kąpieliska zorganizowane w woj. pomorskim nad Bałtykiem oraz nad jeziorami – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. W ostatnich dniach – z powodu zakwitów sinic - kąpiel była niemożliwa w kilku jeziorach.
31.07.2020

Energa dba o środowisko rzeki Narew

Produkując w Ostrołęce energię elektryczną i cieplną Energa korzysta z zasobów Narwi do chłodzenia bloków energetycznych, a temperatura wracającej do rzeki wody jest wykorzystywana do hodowli ponad 30 gatunków ryb - poinformowało w piątek biuro prasowe spółki.
31.07.2020

MŚ: wstępne wyniki próbek - rozmyte pryzmy nawozów naturalnych źródłem zanieczyszczenia Baryczy

Wstępne wyniki próbek pobranych przez Inspekcję Ochrony Środowiska wskazują, że źródłem głównego zanieczyszczenia Baryczy mogły być tereny rolnicze pomiędzy Kurochem, Baryczą i Złotnicą, na których stwierdzono rozmyte pryzmy nawozów naturalnych - podało w piątek. Ministerstwo Środowiska.
10.07.2020

Pomorskie: Wszystkie nadmorskie kąpieliska wolne od sinic

W sobotę rano woda we wszystkich nadmorskich kąpieliskach zorganizowanych w woj. pomorskim nad otwartym morzem i nad Zatoką Gdańską jest wolna od sinic i nadaje się do kąpieli – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.
04.07.2020

U brzegów Odessy wyciekło paliwo z osiadłego na mieliźnie małego tankowca (wideo)

Z małego zbiornikowca na Morzu Czarnym u brzegów Odessy na południu Ukrainy wyciekło paliwo - poinformowały w niedzielę ukraińskie media. Plama paliwa przemieszczała się w stronę plaży, turystów przestrzega się przed kąpielami. Bunkierka Delfi osiadła na mieliźnie jesienią ubiegłego roku.
21.06.2020

KE: jakość wody w europejskich kąpieliskach jest wysoka

Jakość wody w europejskich kąpieliskach jest wysoka. W 2019 r. prawie 85 proc. kąpielisk w całej Europie spełniało najwyższe i najbardziej rygorystyczne unijne normy „doskonałej” jakości - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu KE i Europejskiej Agencji Środowiska.
08.06.2020

Trwa akcja ratunkowa Stellar Banner pełnego paliwa. Do ładowni wlała się woda (video)

Brazylijska Marynarka Wojenna poinformowała, że do ładowni masowca Stellar Banner dostały się duże ilości wody. Służby wraz z wynajętą firma ratowniczą Ardent zaczęły odpompowywać ją oraz usuwać zaległe pokłady paliwa.
17.03.2020

Żywe zasoby mórz i oceanów zagrożone zmianami klimatu

25 września br. Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) opublikował raport dotyczący wpływu zmian klimatycznych na oceany i kriosferę. Raport jest efektem pracy ponad 100 naukowców z 30 krajów, którzy przez ostatnie 2 lata zrewidowali ponad 7 tys. najnowszych naukowych publikacji na powyższy temat
01.10.2019

Minister środowiska: Związki azotanów zanieczyszczają wodę w Wiśle

Związki azotanów zanieczyszczają wodę w Wiśle, to są poważne zagrożenia – powiedział na antenie TVP w czwartek po zakończeniu obrad sztabu kryzysowego minister środowiska Henryk Kowalczyk.
30.08.2019

Zamknięte niektóre kąpieliska na wybrzeżu, głównie z powodu sinic

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w sobotę o zamknięciu z powodu sinic 16 kąpielisk w rejonie Trójmiasta. Nie wolno też kąpać się w Darłowie w woj. zachodniopomorskim - w wodzie wykryto bakterię coli.
20.07.2019

Gróbarczyk: ok. 300 mln euro na programy dot. rolnictwa, szczególnie ochrony wód

Planowane są programy unijne dotyczące rolnictwa, w szczególności ochrony wody przed zanieczyszczeniem azotem; mają one mieć wartość ok. 300 mln euro do 2024 r. - poinformował w czwartek w Katowicach szef MGMiŻŚ Marek Gróbarczyk.
06.12.2018

Kosmos w gospodarce morskiej

Technologie satelitarne to jedna z najmłodszych gałęzi polskiej gospodarki. Polscy przedsiębiorcy – w tym startupy technologiczne - ogniskują swoje wysiłki na tzw. downstreamie – dolnym segmencie sektora kosmicznego. Przy aktywnym wsparciu sektora przez rząd RP, powstało kilka projektów z udziałem spółek skarbu państwa, a jednym z nich jest akcelerator technologii kosmicznych Space3ac Intermodal Transportation, organizowany przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną sp. z.o.o, który tym razem ma pomóc rozwiązać problemy l
05.07.2017

Prom staranował nabrzeże w Santo Domingo (wideo)

Wypadek w Santo Domingo na Dominikanie. Zepchnięty przez prąd karaibski prom Kydon staranował nabrzeże terminalu San Souci. Nikomu nic się nie stało.
19.05.2017

Nowy most kolejowy na Nysie Łużyckiej. Inwestycja zwiększy mozliwości transportowe

Nowy most kolejowy Bielawa Dolna-Horka na międzynarodowej trasie z Polski do Niemiec od 11 grudnia 2016 r. zapewni dwa razy szybszy przejazd większej liczbie pociągów i możliwość transportu cięższych ładunków. Inwestycja warta 23 mln zł istotnie poprawi jakość połączeń Wschód-Zachód.
07.12.2016

Nieudana akcja holowania. Masowiec Benita zatonął

Gdy w zeszłym tygodniu w końcu wyciągnięto masowiec Benita z mielizmy, wydawało się, że to koniec problemów z jednostką. W sobotę w czasie holowanie statku do stoczni Alang w Indiach jednostka zatonęła.
29.07.2016

Mega kontenerowiec zarył w portowe nabrzeże (wideo)

Mega kontenerowiec Dali zarył w nabrzeże Portu Antwerpia podczas manewru odcumowania. Według wstęnych ustaleń wypadek został spowodowany przez błąd ludzki. W jego wyniku nabrzeże zostało poważnie uszkodzone i doszło do jego zamknięcia.
15.07.2016

Kuriozalny incydent w greckim porcie (wideo)

Grecki prom pasażersko-samochodowy zaczął nabierać wody podczas postoju w porcie Pireus w Grecji. Do incydentu doszło we wtorek rano.
28.04.2016

Ekologia: Gwałtowny wzrost ruchu statków wymaga wzmożonej ochrony środowiska

Ruch statków na oceanach świata wzrósł czterokrotnie w ciągu ostatnich 20 lat – zgodnie z nowym badaniem opublikowanym przez Amerykańską Unię Geofizyczną (ang. American Geophysical Union) dotyczącym globalnego ruchu statków i ich wpływu na środowisko.
18.11.2014

Na Bałtyku zatonął holowany na złom niemiecki statek

Ok. 8 mil morskich na północny wschód od Rozewia (Pomorskie) zatonął na Bałtyku holowany na złom niemiecki statek. Wrak leży na głębokości 35 metrów. Polskie służby wydały ostrzeżenie nawigacyjne, obiekt nie zagraża środowisku naturalnemu.
03.06.2013

Na plaży w Czołpinie był napalm

Prokuratura w Słupsku umorzyła sprawę zanieczyszczenia Bałtyku i plaż substancją, która poparzyła plażowiczów. Według biegłych, to był napalm.
07.01.2013

Dziękujemy za wysłane grafiki.