• <

Wynik wyszukiwania - " Ocean Spokojny" - Wiadomości

O dwóch takich co opłyną świat

Mikołaj Nowak i Daniel Krzyżański to dwójka młodych żeglarzy, którzy już w październiku wyruszą w rejs dookoła świata. Rejs Ku Marzeniom potrwa około półtorej roku i odbędzie się na zmodernizowanym jachcie Water Lily. Mieliśmy okazję porozmawiać z jednym z uczestników wyprawy Mikołajem Nowakiem, na temat planowanej podróży i tego jak obecnie wyglądają przygotowania do rejsu.
08.05.2024

Australia wybiera BAE Systems i ASC do budowy okrętów podwodnych o napędzie atomowym

Rząd australijski wybrał firmy BAE Systems i ASC Pty Ltd do budowy nowej australijskiej floty okrętów podwodnych o napędzie atomowym w ramach najnowszego znaczącego osiągnięcia trójstronnego paktu bezpieczeństwa AUKUS zawartego między Australią, Wielką Brytanią i USA. Wicepremier Australii Richard Marles i sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Grant Shapps ogłosili tę wiadomość w Australii, wyznaczając kolejny krok na drodze do budowy i eksploatacji przez to państwo okrętów podwodnych o napędzie atomowym.
21.03.2024

Equinor nadał nazwę swojemu pływającemu projektowi MEW u wybrzeży Kalifornii

Equinor ogłosił nazwę swojego pływającego projektu morskiej energetyki wiatrowej u wybrzeży Kalifornii – Atlas Wind. Obszar najmu, położony 60 mil od Morro Bay, może zapewnić ponad 2 GW niezawodnej energii odnawialnej, wystarczającej do zasilenia 1,7 miliona domów w Kalifornii po ukończeniu.
30.11.2023

Żegluga w 2024 bez kompasu (moralnego). Niepewny scenariusz dla żeglugi liniowej i terminali kontenerowych

Nie czarny piątek, nie czarny tydzień, a nawet nie miesiąc, lecz czarny rok szykuje się w transporcie kontenerowym. I to nie jeden. Taki wniosek wynika z najnowszych informacji firm analitycznych i zapowiedzi niektórych operatorów. Klienci Xeneta pytają wprost: Czy żegluga morska straciła swój kompas moralny?
22.11.2023

Miliardy funtów na atomowe okręty podwodne w ramach programu AUKUS

Rusza kolejna faza programu wzmocnienia zdolności morskich Royal Australian Navy. W związku z tym międzynarodowym przedsięwzięciem Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii przyznało firmie BAE Systems finansowanie w wysokości 3,95 miliarda funtów.
02.10.2023

Chińsko-rosyjska grupa okrętowa zbliżyła się do Alaski. US Navy w gotowości

Senatorowie z Alaski podali informację, że w ubiegłym tygodniu dowództwo sił morskich USA wysłało grupę zadaniową na Ocean Spokojny nieopodal półwyspu. Wynikało to z zauważyła prawie tuzin okrętów z marynarek wojennych Chin i Rosji, które miały pojawić się w pobliżu Wysp Aleuckich.
07.08.2023

Żaglowiec Amerigo Vespucci wyruszy z Genui w rejs dookoła świata, by promować włoską kulturę i tradycję

W sobotę o godzinie 14 z portu w Genui wyruszy w rejs dookoła świata żaglowiec szkolny włoskiej Marynarki Wojennej Amerigo Vespucci. Wróci do portu z La Spezii 11 lutego 2025 r. Rejs będzie promował włoską gospodarkę, kulturę i styl życia „Made in Italy”, ale także kandydaturę kuchni włoskiej na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
01.07.2023

Po 45 latach jacht "Mazurek" jest znowu w Gdańsku, w Narodowym Muzeum Morskim [ZDJĘCIA]

Po 45 latach jacht "Mazurek" jest znowu w Gdańsku, w Narodowym Muzeum Morskim; to trzecia historyczna jednostka tego typu, która staje się eksponatem muzeum, ale eksponatem pływającym, bo tutaj będzie realizowany program edukacyjny - powiedział w sobotę wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński.
10.06.2023

Japońskie wojsko poderwało myśliwce po wykryciu rosyjskich samolotów zwiadowczych w swojej przestrzeni powietrznej nad Pacyfikiem

Siły zbrojne Japonii poderwały myśliwce po wykryciu rosyjskich samolotów zwiadowczych w swojej przestrzeni powietrznej nad Pacyfikiem - przekazała w czwartek agencja Reutera.
25.05.2023

Zaskakujący finał akcji ratunkowej rosyjskiego jachtu. Z pomocą przybyli... Ukraińcy

Rosyjski trimaran (jednostka trzykadłubowa) o nazwie Russian Ocean Way, który od 2021 roku przemierza świat, stracił sterowność na Oceanie Spokojnym. Choć wydawało się, że jego załoga znajduje się w potrzasku, otrzymała pomoc od marynarzy z statku towarowego Sounion, których znaczna część pochodzi z Ukrainy.
22.03.2023

Atomowe okręty podwodne dla Australii w ramach programu AUKUS

Prezydent USA Joe Biden, premier Australii Anthony Albanese i premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak spotkali się w bazie US Navy w San Diego w Kalifornii, by na konferencji ogłosić szczegóły planu zbudowania przez Australię i Wielką Brytanię własnych okrętów podwodnych o napędzie jądrowym, określanych jako SSN-AUKUS. USA mają też sprzedać na potrzeby Royal Australian Navy trzy okręty podwodne z napędem jądrowym typu Virginia, z możliwością rozszerzenia zakupu o dwa kolejne.
14.03.2023

Silne trzęsienie ziemi na południowym Pacyfiku

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,9 zarejestrowano w sobotę na południowym Pacyfiku, w rejonie wulkanicznych wysp Kermadec, należących do Nowej Zelandii - podała amerykańska służba geologiczna USGS.
04.03.2023

Silne trzęsienie ziemi w rejonie Wysp Salomona

Amerykańska Służba Geologiczna (United States Geological Survey, USGS) poinformowała o silnym trzęsieniu ziemi o magnitudzie blisko 7 stopni, które nawiedziło we wtorek archipelag Wysp Salomona, położony w południowo zachodniej części Oceanu Spokojnego. Wydano ostrzeżenie przed falami tsunami.
22.11.2022

USA próbuje przejąć zacumowany na Fidżi superjacht Kerimowa

We wtorek 19 kwietnia agencja Reuters poinformowała, że władze Stanów Zjednoczonych próbują przejąć superjacht Amadea prawdopodobnie należący do sankcjonowanego rosyjskiego oligarchy Suleimana Kerimowa. Jednostka od kilku dni jest zacumowana u wybrzeży Fidżi na Oceanie Spokojnym.
19.04.2022

Tonga. 57-letni mężczyzna przetrwał 27 godzin w morzu podczas tsunami

57-letni Lisala Folau, mieszkaniec królestwa Tonga, przetrwał 27 godzin na morzu po tym, jak niszczycielskie tsunami uderzyło w sobotę w archipelag, zalewając m.in. jego wyspę Atata. Opowiedział mediom, że poszedł pod wodę dziewięć razy, aż udało mu się uczepić kłody i znalazł się w bezpiecznym miejscu.
21.01.2022

Peru. Wyciek ropy spowodował najgorszą katastrofę ekologiczną w ostatnich latach [WIDEO, ZDJĘCIA]

Po wtorkowym gwałtownym uderzeniu fali morskiej w tankowiec rozładowujący ropę naftową w rafinerii La Pampilla u wybrzeży Peru wyciekło ponad 6 tys. baryłek ropy. Powstanie fali jest wiązane z sobotnią erupcją wulkanu na wyspach Tonga - informuje w czwartek serwis BBC.
20.01.2022

Nowa Zelandia wysłała dwa okręty wojenne z pomocą do Królestwa Tonga

Władze Nowej Zelandii poinformowały w środę o wysłaniu do dotkniętego erupcją wulkanu Hunga Tonga Hunga Ha'apai królestwa Tonga dwóch okrętów wojennych z pomocą humanitarną. Jednostki te mają przybyć do w rejon katastrofy w piątek.
19.01.2022

Trzy ofiary śmiertelne tsunami na Tonga; wszystkie domy na wyspie Mango zniszczone

Władze królestwa Tonga przekazały we wtorek, że potwierdzono trzy ofiary tsunami, a wszystkie domy na wyspie Mango są zniszczone. Poinformowano też o rozległych zniszczeniach na wyspie Nomuka. Australia czeka z wysłaniem pomocy na oczyszczenie lotniska z popiołu wulkanicznego.
18.01.2022

Pierwsza ofiara śmiertelna tsunami na Tonga

Potwierdzona została pierwsza śmiertelna ofiara powodzi i podtopień na archipelagu wysp Tonga - podała agencja AFP. To 50-letnia Brytyjka, Angela Glover, która została porwana przez tsunami po próbie ratowania psów ze swojego schroniska dla zwierząt.
18.01.2022

Wybuch podwodnego wulkanu w pobliżu wysp Tonga; wydano ostrzeżenie przed tsunami

Wybuch wulkanu na Ocenie Spokojnym, jaki odnotowano w sobotę w pobliżu archipelagu wysp Tonga na południowym Pacyfiku, niesie ze sobą groźbę tsunami i bardzo silnych prądów morskich - oceniły amerykańskie służby monitorujące aktywność wulkaniczną w regionie.
15.01.2022

COP26. Delegat z Tonga: dla nas zmiany klimatu oznaczają, że znajdziemy się pod wodą

Dla mieszkańców Tonga czy innych wysp na Pacyfiku zmiany klimatyczne oznaczają, że znajdziemy się pod wodą – mówi w rozmowie z PAP Uili Loisi, członek delegacji Tonga uczestniczący w ONZ-owskiej konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow.
03.11.2021

2021 rokiem kontenerowców

Członkowie branży transportu kontenerowego nie mają prawa do narzekań w 2021 roku? Rekordowo wysokie stawki frachtowe, rekordowe ilości ładunków wysyłane przez Ocean Spokojny, a także na całym świecie, a poprzedni roczny rekord zamówień na nowe kontenerowce właśnie został pobity (mierząc ładowność) w mniej niż osiem miesięcy.
31.08.2021

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,1 w pobliżu stolicy kraju Suvy

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,1 nawiedziło w sobotę o świcie archipelag Fidżi na południowym Pacyfiku - poinformowała amerykańska służba geologiczna (USGS). Nie ma informacji o ewentualnych ofiarach czy zniszczeniach.
03.07.2021

Nie żyje kapitan Krystyna Chojnowska–Liskiewicz

W nocy z 12 na 13 czerwca zmarła w Gdańsku, w wieku 84 lat, kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, pierwsza kobieta, która samotnie opłynęła świat na jachcie żaglowym - poinformował Polski Związek Żeglarski.
13.06.2021

Pacyficzny pierścień ognia - kolejne trzęsienie ziemi z epicentrum na pełnym morzu

W sobotę po południu doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6 koło miasta Malang w indonezyjskiej prowincji Jawa Wschodnia. Epicentrum znajdowało się na pełnym morzu w miejscu oddalonym o 45 km od miasta Malang - podała amerykańska służba geologiczna USGS.
10.04.2021

Kolejny kontenerowiec stracił setki kontenerów w czasie rejsu

Około 750 kontenerów wypadło za burtę z kontenerowca Maersk Essen w czasie burzliwego rejsu po Północnym Pacyfiku. Do incydentu doszło 16 stycznia, gdy jednostka o ładowności 13,1 tys. TEU płynęła z chińskiego Xiamen do amerykańskiego Los Angeles.
22.01.2021

Korek LNG w Kanale Panamskim może potrwać nawet do marca

Zagęszczony ruch w Kanale Panamskim opóźniający dostawy LNG może trwać przez kolejne zimowe miesiące, mimo starań władz obiektu o przyśpieszenie tranzytu.
15.01.2021

Dwa obroty na minutę - o maszynie, która wydrąży tunel pod Świną

Tunnel Boring Machine (TBM), która wiosną 2021 roku ma rozpocząć drążenie tunelu łączącego części Świnoujścia położone na wyspach Wolin i Uznam, ma największą tarczę spośród wszystkich, jakie kiedykolwiek pracowały w Polsce. Jej średnica wynosi 13,46 m - to mniej więcej wysokość pięciopiętrowego budynku. Ważyć będzie około 2740 ton. „Z czym to porównać? Najłatwiej z wagonami kolejowymi. Jeden - pasażerski - waży ok. 20 ton.
29.07.2020

Papua-Nowa Gwinea/USGS: Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,2

Amerykańska służba geologiczna USGS podała, że wschodnią część Papui-Nowej Gwinei nawiedziło we wtorek rano trzęsienie o magnitudzie 7,2. Epicentrum wstrząsów znajdowało się na Morzu Salomona w odległości 66 km od miasta Lae, hipocentrum na głębokości 127 km.
07.05.2019

Pierwszy na świecie niewidomy żeglarz przepłynął Pacyfik

Japończyk Mitsuhiro Iwamoto został w sobotę pierwszym niewidomym, który przepłynął Ocean Spokojny na pokładzie łodzi żaglowej bez zawijania do portów - poinformowała japońska prasa.
20.04.2019

Indonezja: Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,8 w prowincji Papua Zachodnia

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,8 nawiedziło w piątek rano słabo zaludnioną prowincję Papua Zachodnia (Papu Barat) w Indonezji - podała amerykańska służba geologiczna USGS. Służby indonezyjskie twierdzą, że trzęsienie miało magnitudę 6,1.
28.12.2018

Indonezja: Co najmniej 429 zabitych, blisko 1,5 tys. rannych po tsunami

Do co najmniej 429 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych tsunami, które w sobotę przeszło Cieśniną Sundajską między indonezyjskimi wyspami Jawa i Sumatra - poinformowały władze. Ponad 1485 osób odniosło obrażenia, a 154 uznaje się za zaginione.
25.12.2018

Bilans tsunami w Indonezji: 373 zabitych i niemal 1,5 tys. rannych

W tsunami w Cieśninie Sundajskiej między Sumatrą a Jawą po sobotnim wybuchu wulkanu Krakatau zginęło 373 ludzi, 128 uznano za zaginionych, a rannych jest niemal 1 460 - podały w poniedziałek indonezyjskie władze.
24.12.2018

Caritas przekaże 100 tys. zł dla poszkodowanych w tsunami w Indonezji

100 tys. zł przekaże Caritas Polska na rzecz poszkodowanych w tsunami w Indonezji – poinformował PAP zespół prasowy tej organizacji. W wyniku kataklizmu zginęło co najmniej 281 osób, ponad tysiąc zostało rannych, a blisko 12 tys. straciło dach nad głową.
24.12.2018

Trzęsienie ziemi w pobliżu wysp Tonga

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,4 wystąpiło w poniedziałek na południowym Pacyfiku w pobliżu archipelagu wysp Tonga - poinformowała amerykańska służba geologiczna USGS. Nie wydano ostrzeżenia przed tsunami.
24.12.2018

Indonezja: Ponad 280 ofiar śmiertelnych tsunami

Co najmniej 281 osób zginęło, a ponad tysiąc zostało rannych w wyniku fal tsunami, które w sobotę uderzyły w wybrzeża Cieśniny Sundajskiej między wyspami Jawa i Sumatra w Indonezji - podała w poniedziałek agencja ds. zwalczania skutków katastrof w tym kraju.
24.12.2018

Indonezja: 222 ofiary śmiertelne, 843 rannych w wyniku tsunami

Co najmniej 222 osoby zginęły, 843 zostały ranne, a 28 zaginęło w wyniku fal tsunami, które w sobotę uderzyły w wybrzeża nad Cieśniną Sundajską między wyspami Jawa i Sumatra w Indonezji - podała w niedzielę agencja ds. zwalczania skutków katastrof w tym kraju.
23.12.2018

Trwają kolejne testy unikatowego systemu do usuwania plastiku z oceanów (wideo)

120-metrowa sekcja systemu firmy Ocean Cleanup została odholowana z Zatoki San Francisco na Ocean Spokojny, gdzie przeprowadzono test holowania instalacji.
03.07.2018

Indonezja: Silne trzęsienie ziemi w rejonie archipelagu Moluków

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,4 st. nawiedziło w poniedziałek nad ranem czasu lokalnego rejon indonezyjskiego archipelagu Moluków - poinformowały służby sejsmologiczne. Brak informacji o ofiarach lub zniszczeniach.
25.03.2018

Papua-Nowa Gwinea: Wstrząsy wtórne; zamknięte zakłady przemysłowe

Wstrząsy wtórne o magnitudzie 6,4 nawiedziły w poniedziałek Papuę-Nową Gwineę - poinformowała w amerykańska służba geologiczna USGS. Nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych. Koncerny gazowe i naftowe częściowo zawiesiły swoją działalność.
27.02.2018

I KONFERENCJA NAUKOWA POLSKICH BADACZY MORZA - BAŁTYK 2017 „Stan i trendy zmian w morzach i oceanach”

Organizatorem Konferencji jest Komitet Badań Morza Polskiej Akademii Nauk przy Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie, pełniący funkcję Komitetu Narodowego do spraw Współpracy z Komitetem Naukowym Badań Oceanicznych (Scientific Committee on Oceanic Research - SCOR).
16.10.2017

Dalsza współpraca MGMiŻŚ z Republiką Indonezji

Wizyta przedstawicieli kierownictwa Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej: ministra Marka Gróbarczyka oraz wiceminister Anny Moskwy, w Republice Indonezji była doskonałą okazją do kontynuowania rozmów o współpracy pomiędzy oboma krajami.
02.10.2017

Ostrzeżenie przed tsunami

Do trzęsienia ziemi o magnitudzie 8 doszło w niedzielę rano czasu lokalnego na wyspie Bougainville'a wchodzącej w skład archipelagu Wysp Salomona - poinformowała służba geologiczna Stanów Zjednoczonych (USGS).
20.01.2017

Rekordzista świata Thomas Coville powitany jak bohater w Breście

Francuz Thomas Coville został powitany w poniedziałek w Breście jak bohater po zakończeniu samotnego rejsu wokół globu bez zawijania do portów. Dzień wcześniej ustanowił rekord świata – 49 dni, trzy godziny, siedem minut i 38 sekund.
27.12.2016

Thomas Coville pobił rekord w samotnym rejsie dookoła świata

Francuz Thomas Coville pobił rekord świata w samotnej żegludze wokół globu bez zawijania do portów. W niedzielę o godz. 17.57 czasu polskiego minął wirtualną linię mety po 49 dniach, trzech godzinach, siedmiu minutach i 38 sekundach od opuszczenia portu w Breście.
23.12.2016

W rejsie dookoła świata Thomas Coville minął Przylądek Horn

Francuz Thomas Coville, który próbuje pobić rekord świata w samotnej żegludze wokół globu bez zawijania do portów, minął Przylądek Horn. Wciąż utrzymuje znacznie szybsze tempo niż jego rodak Francis Joyon w rekordowym rejsie na przełomie 2007 i 2008 roku.
09.12.2016

Pierwszy masowiec przepłynąl przez nowy Kanał Panamski (foto)

Przez rozbudowany w tym roku Kanał Panamski przepłynął w końcu pierwszy masowiec. Była to jednostka MV Carouge należąca do armatora MSC.
04.10.2016

Ruszyła budowa olbrzymiego kanału łączącego Atlantyk i Ocean Spokojny

W poniedziałek, 22 grudnia w Nikaragui oficjalnie ruszyła budowa kanału łączącego Atlantyk i Ocean Spokojny. Gigantyczna, finansowana przez chińczyków inwestycja, warta ponad 40 mld USD wzbudza sporo kontrowersji i spotyka się z protestami lokalnej ludności.
22.12.2014

Olbrzymia inwestycja w Nikaragui - powstanie kanał łączący Atlantyk z Oceanem Spokojnym, trzy razy większy od Kanału Panamskiego

Nikaragua zatwierdziła projekt dotyczący kontrowersyjnej inwestycji wartej 40 mld USD - budowy kanału łączącego Atlantyk i Ocean Spokojny.
09.07.2014

Sopocki Piknik Naukowy

W ramach Bałtyckich Festiwali Naukowych w Sopocie na terenie Instytutu Oceanologii PAN czterokrotnie odbyły się już Sopockie Dni Nauki.W tym roku w ramach X BFN, Sopocki Piknik Naukowy będzie na Placu Zdrojowym przy molo w Sopocie. Serdecznie zapraszamy:
10.05.2012

Dziękujemy za wysłane grafiki.