Norweska firma Ocean Sun zakończyła budowę pływającej instalacji fotowoltaicznej w ośrodku Soneva Secret na Malediwach. Instalacja obejmuje pływającą elektrownię słoneczną o mocy 2 MWp połączoną z systemem magazynowania energii o mocy 3 MWh i stanowi znaczący krok w kierunku niedrogiej i czystej energii, a tym samym niezależności energetycznej dla wysp.
Dzięki wymianie generatorów diesla ośrodek może korzystać nawet z 90% energii odnawialnej i oszczędzać do 1 miliona litrów oleju napędowego rocznie, redukując emisję CO₂ o ponad 2000 ton rocznie. Projekt jest wynikiem silnego międzynarodowego partnerstwa: singapurska firma Canopy Power pełniła rolę dewelopera i integratora, a Huawei dostarczyła zaawansowane systemy akumulatorów i elektroniki mocy.
Instalacja ta stanowi pierwszy komercyjny system Ocean Sun typu near-shore o mocy kilku megawatów. Projekt dowodzi skalowalności modelu dla wysp i odległych społeczności na całym świecie. Potencjał rynkowy jest znaczny. Malediwy są miejscem działania setek wyspiarskich kurortów, a rozwiązanie można bezpośrednio powielić w podobnych destynacjach, a także w większych społecznościach wyspiarskich obecnie zależnych od wytwarzania energii z oleju napędowego.
„Opatentowana technologia Ocean Sun jest wyjątkowym czynnikiem umożliwiającym ten segment, osiągając idealną równowagę między trwałością a opłacalnością” — mówi Sujay Malve, współzałożyciel i dyrektor generalny Canopy Power, i kontynuuje: „Dzięki oczekiwanemu okresowi zwrotu wynoszącemu 4–5 lat i projektowanej żywotności przekraczającej 20 lat, to rozwiązanie oferuje korzyści zarówno ekonomiczne, jak i środowiskowe”.
„Wraz z Canopy Power jesteśmy dumni z uruchomienia naszego systemu o mocy 2 MWp w Soneva Secret. Ten projekt pokazuje, jak technologia Ocean Sun może rozwiązać rzeczywiste wyzwania, nie tylko dla luksusowych kurortów, ale dla każdej wyspy poszukującej czystszej i tańszej energii niż olej napędowy. Umożliwia elektryfikację tam, gdzie infrastruktura jest ograniczona, i wspiera wzrost gospodarczy społeczności wyspiarskich na całym świecie” - mówi Kristian Tørvold, dyrektor generalny Ocean Sun.
00:01:27
Zobacz Eclipse – pływającą fortecę Romana Abramowicza
Po raz pierwszy zwodowana na Pomorzu Zachodnim. Ta luksusowa łódź od razu stała się hitem
00:02:33
23
Stena Estelle – najnowszy i największy statek we flocie Stena Line na Bałtyku [WIDEO, ZDJĘCIA]
Z Gdyni na Hel drogą morską
Anonymous kontra Rosja. Celem aktywistów luksusowy jacht Putina: Jego położenie to "piekło"
W Łebie powstała oficjalna plaża dla naturystów
Premier Turyngii: skonfiskujmy oligarchom luksusowe jachty i przekażmy je Sea-Watch
00:00:37
Wieloryb „pożarł” kajakarki [wideo]
Najbardziej luksusowe katamarany, które powstały w Gdańsku. Francis Lapp: My po prostu szyjemy jachty na miarę
[WIDEO] Żuławy. Przejechała przez most zwodzony w trakcie podnoszenia
00:00:31
Agresywne orki atakują i niszczą statki [wideo]
Właściciel szczecińskiego jachtu, który zatonął w Niemczech, musi wydobyć wrak
Dziewczynka na dmuchanym jednorożcu wypłynęła na pełne morze [wideo]
Duńczycy alarmują: po cieśninach kręci się jacht oligarchy
Festiwal Wodny „Ster na Bydgoszcz” - parada statków i łodzi, koncerty
Legend of the Seas gotowy na turystyczny rejs. Wycieczkowiec-gigant wyruszył do Kadyksu w Hiszpanii
Jacht Orion otrzymał tytuł Ambasadora 100-lecia miasta Gdyni
M/v Hondius powraca na arktyczne szlaki z pasażerami
Kapitan statku MV Hondius przebywa na kwarantannie w ośrodku w Gdyni - jest zdrowy