• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024
mewo_2022
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

USA wysyła grupę bojową z lotniskowcem na czele w rejon wschodniego Morza Śródziemnego

Lotniskowcowa Grupa Uderzeniowa Dwight D. Eisenhower (IKECSG) przybyła 26 kwietnia do wschodniej części Morza Śródziemnego w związku z planowanym rozmieszczeniem, które zapowiadał Departament Obrony USA.

29.04.2024, 14:06
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Warunki klimatyczne i zagrożenie tras morskich zmartwieniem Włochów. Chodzi o wzrost cen... kawy

We Włoszech drożeje kawa, co budzi coraz większe zaniepokojenie milionów jej miłośników. Za filiżankę espresso trzeba zapłacić w dużych miastach nawet 1,40 euro. Coraz mniej jest barów, które serwują ją za mniej niż 1 euro.

24.04.2024, 10:03
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Singapur na czele miast morskich świata. Gdańsk w morskiej 40-tce

Singapur, a za nim Rotterdam, Londyn, Szanghaj i Oslo, to wiodące miasta morskie, wynika z badań przeprowadzonych przez DNV i Menon Economics. Raport „Leading Maritime Cities” (LMC). Kilka nowych miast znalazło się w tym roku w pierwszej pięćdziesiątce: Shenzhen, Madryt, Gdańsk, Dżudda i Neapol, zajmując odpowiednio 23., 29., 39., 43. i 45. miejsce. Dla Gdańska to sukces, znaleźć się w tak prestiżowym gronie.

22.04.2024, 21:26
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

W Neapolu statek pasażerski uderzył o nabrzeże, około 30 rannych

Około 30 osób odniosło w piątek obrażenia, gdy w porcie w Neapolu statek pasażerski uderzył o nabrzeże - podała agencja Ansa. Przypuszcza się, że przyczyną wypadku był gwałtowny poryw wiatru.

19.04.2024, 13:29
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Luksusowa włoska wyspa zamieniona w twierdzę. Oficjele przypływają na obrady szefów dyplomacji G7

Tak zaostrzonych środków bezpieczeństwa na włoskiej wyspie Capri jeszcze nigdy wcześniej nie było. Wprowadzono je w związku z rozpoczynającym się w środę spotkaniem szefów dyplomacji państw G7.

17.04.2024, 11:26
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Platforma SEA-INNOVATE HUB wyrazem współpracy międzynarodowej uczelni związanych z morzem

Ruszyła platforma SEA-INNOVATE HUB, oferująca liczne kursy, okazje do nawiązania współpracy międzynarodowej oraz szansę na realizację projektów naukowo-badawczych, projektów B+R czy komercjalizację badań. To wynik wspólnych działań sześciu europejskich uniwersytetów nadmorskich SEA-EU w ramach projektu ReSEArch-EU.

13.03.2024, 10:28
Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie

Tłumy Włochów spędzają zimę... na plaży

Dziesiątki tysięcy mieszkańców Rzymu, Neapolu i innych włoskich miast opanowały w niedzielę nadmorskie plaże, korzystając z wysokich temperatur, sięgających 20 stopni Celsjusza. W niektórych miejscowościach na południu tłok nad morzem był niemal taki, jak latem.

18.02.2024, 21:27
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

[WIDEO] Prom bliski przewrócenia się. Rzucało nim jak zabawką

O dużym pechu może mówić 120 osób na pokładzie włoskiego promu Quirino, który w weekend płynął na trasie Formia – Ponza. Potężny wiatr rzucał jednostką tak, że była bliska przewrócenia się na bok.

24.01.2024, 10:16
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

System Aegis Ashore w Redzikowie przekazany Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych

System obrony przeciwrakietowej Aegis Ashore w Redzikowie został przekazany amerykańskiej marynarce wojennej - poinformowało w piątek w komunikacie dowództwo Sił Morskich USA w Europie (NAVEUR). Po przejściu modernizacji systemów komputerowych Aegis Ashore ma trafić do dyspozycji NATO w połowie 2024 r.

16.12.2023, 13:20
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Tragiczne skutki sztormów na Morzu Czarnym i Śródziemnym. Fale rzucały statkami jak zabawkami

Służby greckie, rosyjskie włoskie, tureckie, i innych państw donoszą o ogromnych problemach z żeglugą w związku z najsilniejszymi od lat burzami na akwenach morskich. Służby SAR musiały wielokrotnie interweniować, aby pomóc statkom i ich załogom, którym groziło nawet zatopienie z powodu wysokich fal. W związku z tym wiele jednostek zawróciło do portów, bądź w ogóle opóźniały ich opuszczenie, do czasu poprawy pogody.

28.11.2023, 11:14
nauta_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.