• <

Szeherezada na celowniku. Jacht Putina namierzony

jm

22.03.2022 20:09

Partnerzy portalu

Szeherezada na celowniku. Jacht Putina namierzony - GospodarkaMorska.pl
Fot. Herbert Schauder / VesselFinder.com

Zespół antykorupcyjny więzionego lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego zidentyfikował najbardziej luksusowy jacht Władimira Putina. Według nich do rosyjskiego dyktatora należy Szeherezada, cumująca obecnie we Włoszech.

Oficjalnie nie wiadomo czyją własnością jest wyceniany na 500 milionów funtów superjacht Szeherezada. Pewną wskazówką może być jednak fakt, że jest pilnie strzeżony przez funkcjonariuszy rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB). Jacht obecnie przechodzi remont i prace konserwacyjne w stoczni w zachodnich Włoszech. Ekipa Aleksieja Nawalnego, który jest przetrzymywany w gułagu, wezwała Italię do zajęcia jednostki.

Ludzie Nawalnego opublikowali dokumenty mające dowodzić, że Szeherezada jest własnością Putina.

– Kilkunastu osobistych strażników i służących Putina stale utrzymuje jeden z największych jachtów na świecie, zacumowany we włoskim porcie. Uważamy, że jest to wystarczająco solidny dowód na to, że Szeherezada należy do samego Putina i musi zostać natychmiast przechwcona – napisała Maria Piewczich, która pracuje dla Fundacji Antykorupcyjnej Nawalnego.

Grupa opublikowała także listę załogi, która dowodzi, że wszyscy zatrudnieni na statku są Rosjanami. Wyjątkiem jest jedynie kapitan. Według ludzi Nawalnego ponad połowa załogantów Szeherezady to funkcjonariusze opłacani przez resort bezpieczeństwa.

Kapitan jachtu, Guy Bennett-Pearce, w rozmowie z „New York Times” przekonuje, że nigdy nie widział na jednostce Putina i nie wierzy, żeby on miał być właścicielem jachtu. Kapitan nie ujawnił jednak nic więcej, wymawiając się poufnością umowy, choć potwierdził, że jego mocodawcą jest obywatel Federacji Rosyjskiej. NYT powołuje się jednak na rozmowę z jednym z byłych członków załogi Szeherezady, który miał stwierdzić, że „wszyscy mówią”, że właścicielem jest dyktator.

Media cytują kapitana Bennetta-Pearce'a, który podał, że włoskie służby pojawiły się na Szeherezadzie już na początku marca, kilka dni po napaści Rosji na Ukrainę. Załoga miała przekazać funkcjonariuszom odpowiednią dokumentację.

„New York Times” podaje ponadto, że w 2020 roku Szeherezada odbyła tylko jeden krótki rejs po Morzu Czerwonym i dwa rejsy do Soczi w 2021 i 2022.

Szeherezada jest jednym z najbardziej luksusowych jachtów świata. Jej wartość obliczana jest na około 500 milionów funtów czyli 700 milionów dolarów. Jednostka ma 140 metrów długości, pływa pod banderą Kajmanów, a zarejestrowana jest w firmie Bielor Assets Ltd z siedzibą na Wyspach Marshalla. Na pokładzie znajdują się dwa lądowiska dla śmigłowców, spa, sauna, siłownia, a nawet parkiet taneczny. Łazienki mają być ozdabiane pozłacaną armaturą. Wnętrza zaprojektowała pracownia Zuretti Interior Design. Jacht ma stalowy kadłub i aluminiową superstrukturę.

W rankingu największych jachtów świata Szeherezada plasuje się na 16 miejscu. Jest to natomiast ósmy pod względem wielkości jacht wybudowany w niemieckiej stoczni Lürssen.

Jacht miał zostać własnością Putina zaraz po opuszczeniu stoczni w 2020 roku. Wtedy też otrzymał aktualną nazwę. Podczas prac w stoczni nosił nazwę Lightning.


Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34250,00 $ tona 0,29% 25 maj
 Cynk 3749,00 $ tona -0,50% 25 maj
 Aluminium 2829,00 $ tona -1,77% 25 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.