• <
PGZ_baner_2025

Świąteczne życzenia w jednostkach Marynarki Wojennej

25.12.2025 21:40 Źródło: Służby Prasowe 3. FO
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Świąteczne życzenia w jednostkach Marynarki Wojennej
Fot. Służby Prasowe 3. FO

W świątecznej atmosferze, przy tradycyjnym opłatku, w jednostkach polskiej Marynarki Wojennej odbyły się uroczystości z udziałem kadr wojskowych oraz pracowników resortu obrony,  aby wspólnie podsumować mijający rok i złożyć sobie bożonarodzeniowe życzenia. Jak co roku, wielu marynarzy spędza święta i Nowy Rok wykonując zadania, w tym na morzu oraz daleko poza granicami kraju.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia, w Klubie 3 Flotylli Okrętów odbyło się spotkanie opłatkowe, w którym uczestniczyła kadra i pracownicy Resortu Obrony Narodowej, przedstawiciele podległych jednostek, byli dowódcy 3. FO oraz 9. OW, dowódcy jednostek garnizonu Gdynia, dziekani Marynarki Wojennej wszystkich wyznań, harcerze z 21. Szczepu „Polaris” z Gdyni a także zaproszeni goście. Kadm. Andrzej Ogrodnik złożył najlepsze życzenia wszystkim podległym żołnierzom i pracownikom RON oraz ich rodzinom. Kapelani Marynarki Wojennej odmówili modlitwę i poświęcili opłatki. Harcerze przekazali na ręce dowódcy flotylli „światełko betlejemskie". Spotkanie uświetnił koncert świątecznych piosenek w wykonaniu Zespołu Wokalnego Klubu MW Riwiera.

Betlejemskie Światło Pokoju to inicjatywa, którą rozpoczęto w 1986 roku w Austrii. Od 1987 roku patronat nad akcja sprawują skauci austriaccy. Światło, symbolizujące uniwersalne wartości braterstwa i pokoju, zapalane jest tradycyjnie w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem i transportowane do Wiednia. Tutaj, w trakcie ekumenicznej uroczystości płomień przekazywany jest przedstawicielom organizacji skautowych, które w sztafecie przenoszą Światło do poszczególnych krajów. Do krajów skandynawskich światło zmierza na pokładzie harcerskiego żaglowca Zawisza Czarny.

Harcerki i harcerze ZHP zwyczajowo otrzymują ogień od skautów słowackich, a następnie przekazują go dalej do Niemiec, Litwy, Łotwy, Ukrainy i Szwecji. Transport ognia do poszczególnych krajów zapewniają macierzyste organizacje skautowe. Hasłem tegorocznej edycji Betlejemskiego Światła Pokoju jest: „Kochaj czynem”.

Podobne spotkania miały też miejsce w innych jednostkach sił morskich. Zgodnie z tradycją bożonarodzeniowe spotkania odbyły się także tuż przed świętami, a w ich trakcie dowódcy złożyli życzenia i przekazali opłatek żołnierzom i pracownikom, którzy świąteczny czas spędzą na pokładzie okrętów i na terenie jednostek wojskowych. Część z nich wykonuje zadania także w innych częściach kraju, choćby na granicy z Białorusią, a także za granicą, jak choćby morscy lotnicy w ramach misji na terenie Turcji, czy też marynarze w ramach Stałego Zespołu Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1 na pokładzie ORP Necko. Ponadto, w ramach innych akcji pomocowych zaangażowali się też marynarze z ORP Gen. K. Pułaski, ORP Wodnik, Dywizjonu Okrętów Podwodnych oraz 43. Batalionu Saperów, którzy dostarczyli paczki prezentów z myślą o dzieleniu się z najbardziej potrzebującymi.

JOTUN_2026

Dziękujemy za wysłane grafiki.