Już w przyszłym tygodniu, 15 sierpnia, nieopodal Półwyspu Helskiego przejdą okręty wchodzące w skład 3. Flotylli Okrętów i 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, w asyście jednostek powietrznych. To będzie pierwsza tego rodzaju parada morska, która stanie się niejako uzupełnieniem defilady sił zbrojnych w Warszawie podczas Święta Wojska Polskiego. W ciągu ostatnich dni jednostki ćwiczyły przed samym wydarzeniem, czemu z wybrzeża oraz plaż mogli przyglądać się mieszkańcy i turyści.
Na czele floty przygotowującej się do parady szedł obecnie jedyny okręt podwodny w składzie morskiego rodzaju sił zbrojnych, ORP Orzeł. Za nim można było zobaczyć m.in. fregaty, niszczyciele min, okręty transportowo-minowe oraz hydrograficzne. Podczas przejścia okrętów w dniu uroczystości ich załogi będą prezentować się na pokładach otwartych w tzw. paradzie burtowej w umundurowaniu wyjściowym. Będzie to również okazja do obserwacji statków powietrznych Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, które przelecą nad manewrującymi okrętami. Dodatkowo jest planowane użycie biało-czerwonych świec dymnych na pokładach ostatnich okrętów w szyku.
To nie stal tworzy okręt, a ludzie 💪⚓
— Marynarka Wojenna RP/ Polish Navy (@MarWojRP) August 5, 2025
Marynarze to profesjonaliści, którzy każdego dnia dają z siebie 100%.
Ich doświadczenie, determinacja i zgranie tworzą aurę zwyciężania 💪🔥#aurafarming #aura #PolishNavy
🎥 kpt. mar. Damian Przybysz @DGeneralneRSZ @DowOperSZ… pic.twitter.com/xP166rDFXm
Mówi się, że morscy piloci należą do najlepszych, bo latają w najtrudniejszych warunkach! 💪
— Marynarka Wojenna RP/ Polish Navy (@MarWojRP) August 7, 2025
Podczas #ParadaMorska z okazji Święta Wojska Polskiego 2025 nad okrętami przeleci reprezentacja Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, a widoczny na filmie śmigłowiec pokładowy SH-2G… pic.twitter.com/Vtk91oQ05u
W związku z ćwiczeniami, 2-4 sierpnia oraz 7 sierpnia pojawiły się ograniczenia w ruchu morskim oraz powietrznym. Nie było przy tym problemu, by fotografować z brzegu okręty. W trakcie samej uroczystości parada morska będzie prezentowana na telebimie w Warszawie i Helu. Resort obrony wskazał też miejsca, z których na półwyspie będzie można dobrze obserwować to wyjątkowe wydarzenie.
Tego dnia, obok samej parady, będą operować żołnierze Jednostki Wojskowej Formoza, którzy wraz z jednostkami pływającymi Morskiego Oddziału Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej i Policji będą zabezpieczali miejsce parady na morzu.
Dramat na pokładzie Steny. Na ratunek wezwano śmigłowiec Marynarki Wojennej
Polski wiceadmirał z wizytą w litewskiej Marynarce Wojennej
Naval Group zbuduje czwartą fregatę dla Grecji. Zamówienie potwierdzone
Umowa USA i Korei Pd. wywoła efekt nuklearnego domina?
Lotniskowiec Royal Navy i jego myśliwce oddane pod dowództwo NATO
Port w Noworosyjsku wznowił działanie po ataku ukraińskich dronów
NATO ćwiczyło zwalczanie okrętów podwodnych. „Playbook Merlin 25” na szwedzkich wodach