• <
escort_980x120_gif_2020

Rosja uruchamia rejsy wycieczkowe po Morzu Czarnym

jm

15.07.2022 12:20

Partnerzy portalu

Rosja uruchamia rejsy wycieczkowe po Morzu Czarnym - GospodarkaMorska.pl
Astoria Grande jeszcze jako AIDAcara

16 lipca z czarnomorskiego portu w Soczi w swój pierwszy w tym sezonie rejs wyruszy Astoria Grande. Jednostka będzie zabierała turystów w wycieczki po południowej i wschodniej części Morza Czarnego.

Wycieczkowiec Astoria Grande ma kursować według tygodniowego programu aż do końca października 2022. Rejsy organizowane są przez rosyjskich właścicieli jednostki Aquilon Shipping we współpracy z turecką firmą Miray Cruises. Ze względów bezpieczeństwa trasa Astorii Grande będzie prowadzić przez południową i wschodnią część Morza Czarnego, gdzie żegluga odbywa się bez większych zakłóceń spowodowanych wojną. Wszystkie porty, jakie wycieczkowiec odwiedzi, znajdują się w Turcji – statek zawinie do Stambułu, Sinop, Cesme i Trabzonu oraz na wyspę Bocaada.

Astoria Grande to wycieczkowiec zbudowany w 1996 roku w stoczni w fińskim Turku dla linii wycieczkowych Aida Cruises. Jego pierwszą nazwą była AIDA. Jednostka o pojemności 38,5 tys. ton mocno przyczyniła się do sukcesu linii i rozpromowaniu wycieczek morskich. Jego klientelę stanowili głównie turyści niemieckojęzyczni, a organizatorzy postawili przede wszystkim na rozrywkę na pokładzie. AIDA stała się charakterystyczna również ze względu na wygląd – statek był jednym z pierwszych, które mogły się poszczycić kolorową grafiką na kadłubie. Jej projekt został wykonany przez pochodzącego z niemieckiego Rostocku Felixa Büttnera.

AIDA stała się modelową jednostką dla kolejnych wycieczkowców zamawianych przez linie. W 2001 roku dostał także nową nazwę – AIDAcara.

W 2021 roku, w wyniku załamania się rynku wycieczkowego spowodowanego pandemią, AIDA zdecydowała o przyspieszeniu modernizacji swojej floty. AIDAcara została sprzedana – początkowo nie znany był kupiec, podejrzewano nawet, że statek mógł zostać sprzedany w celu zezłomowania. Okazało się jednak, że jego nabywcą została rosyjska firma Aquilon Shipping. Statek przeszedł remont, zmienił także nazwę na Astoria Grande, a jutro rozpocznie swój pierwszy rejs w nowej roli.

Fot. DepositphotosPartnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.