• <
mewo_2022

Pomorskie. Wojewoda wydał pozwolenie na budowę stacji elektroenergetycznej w Krzemienicy

jb

01.12.2022 13:13 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Pomorskie. Wojewoda wydał pozwolenie na budowę stacji elektroenergetycznej w Krzemienicy

Partnerzy portalu

Pomorskie. Wojewoda wydał pozwolenie na budowę stacji elektroenergetycznej w Krzemienicy - GospodarkaMorska.pl

Wojewoda Pomorski wydał pozwolenie na budowę stacji elektroenergetycznej w Krzemienicy (gm. Słupsk). Urząd Wojewódzki w czwartek poinformował, że stacja będzie gotowa do odebrania mocy z morskich wiatraków w 2026 r. Wcześniej została wydana decyzja na budowę stacji w Choczewie.

Biuro prasowe Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku poinformowało w czwartek, że wojewoda pomorski Dariusz Drelich wydał pozwolenie na budowę dla stacji elektroenergetycznej w Krzemienicy w gminie Słupsk.

"To drugi obiekt stacyjny, który Polskie Sieci Elektroenergetyczne zrealizują dla wyprowadzenia mocy z morskich farm wiatrowych powstających na Morzu Bałtyckim" - wskazali przedstawiciele urzędu.

Przypomnieli, że na początku listopada br. wojewoda wydał decyzję dla pierwszej stacji – w Choczewie. Urzędnicy dodali, że stacja Krzemienica będzie gotowa do odebrania mocy z morskich wiatraków w 2026 roku.

"W ramach inwestycji sieciowych, których zadaniem będzie wyprowadzenie mocy z farm wiatrowych powstających na Bałtyku, PSE wybudują dwie stacje – jedną w gminie Choczewo, drugą w gminie Słupsk – oraz ponad 250 km linii najwyższych napięć, którymi popłynie zielona energia" - przekazało biuro prasowe urzędu wojewódzkiego.

Dodano, że nowe instalacje przesyłowe – zarówno stacje, jak i linie – umożliwią przyłączanie kolejnych źródeł energii na Pomorzu. Według urzędników te przedsięwzięcia to także szansa dla lokalnych firm oraz możliwość tworzenia nowych miejsc pracy w regionie.

Druga stacja, na którą wojewoda wydał pozwolenie w listopadzie br., czyli stacja Choczewo, ma być gotowa do odebrania mocy z morskich wiatraków w 2025 r. Wszystkie prace budowlane związane z docelowym funkcjonowaniem stacji zostaną zakończone dwa lata później.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA (PSE) są operatorem elektroenergetycznego systemu przesyłowego (OSP) w Polsce. PSE zajmują się przesyłaniem energii elektrycznej do wszystkich regionów kraju.

Spółka odpowiada za bilansowanie systemu elektroenergetycznego oraz utrzymanie i rozwój infrastruktury sieciowej wraz z połączeniami transgranicznymi. Udostępnia także, na zasadach rynkowych, zdolności przesyłowe dla realizacji wymiany transgranicznej. PSE są właścicielem ponad 15 tys. km linii oraz 110 stacji elektroenergetycznych najwyższych napięć.

Fot. Depositphotos

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.