• <
siemens_gamesa_2022

Podczas EXPO w Dubaju zastaną zaprezentowane morskie elektrownie szczytowo-pompowe

05.10.2021 09:22 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Podczas EXPO w Dubaju zastaną zaprezentowane morskie elektrownie szczytowo-pompowe

Partnerzy portalu

Podczas EXPO w Dubaju zastaną zaprezentowane morskie elektrownie szczytowo-pompowe  - GospodarkaMorska.pl
Fot. Instytut Franuhofera/HochTief

Uznany Instytut Fraunhofera zaprezentuje w niemieckim pawilonie podczas Expo Dubaj 2020 interesujący projekt. Naukowcy zaprojektowali morską elektrownię szczytowo-pompową, która mogłaby wspomóc zarządzanie energią produkowaną w pogodozależnych instalacjach OZE. 

Koncepcja morskiej elektrowni szczytowo-pompowej wykorzystuje morze jako górny zbiornik retencyjny. Dolny zbiornik tworzy wydrążony na dnie morza korpus, który podczas pracy pompy jest napełniany wodą a następnie opróżniany. Po otwarciu zaworów woda wpływa do zbiornika napędzając turbiny. Pojemność magazynowa wzrasta liniowo wraz z głębokością wody przy tej samej objętości.

Model elektrowni StEnSea w skali 1:10 został z powodzeniem przetestowany nad Jeziorem Bodeńskim w 2016 roku. Ekonomiczne zastosowanie dla takich systemów magazynowania obejmuje głębokości morskie na poziomie od 600 do 800 metrów. Możliwe lokalizacje dla instalacji to przede wszystkim wybrzeża Europy, Japonii i USA. Niemiecki instytut przekonuje, że potencjał instalacji jest około 1000 razy większy niż moc elektrowni szczytowo-pompowych zainstalowanych obecnie na świecie. 

– W ramach Pawilonu Niemiec na Expo 2020 w Dubaju chcemy stworzyć miejsce, które nie tylko pokaże trwałe innowacje "Made in Germany", ale także zaprosi ludzi do doświadczenia siebie jako części innowacyjnej społeczności. Nasza koncepcja pawilonu niemieckiego ma na celu uświadomienie pilnej potrzeby wspólnej walki ze zmianami klimatu - w zabawny sposób i z wieloma możliwościami interaktywnego zgłębiania złożonego tematu – powiedział Andreas Horbelt, rzecznik grupy roboczej działającej przy pawilonie. 

Większy projekt będzie testowany prawdopodobnie w Norwegii

Jedną z prezentowanych technologii będzie właśnie elektrownia. Po udanym teście w Jeziorze Bodeńskim w kolejnym etapie projektanci chcą stworzyć trzykrotnie większą betonową kulę, która będzie w stanie zmagazynować od 50 do 100 razy więcej energii. 

– W tym celu sprawdziliśmy możliwe lokalizacje na całym świecie i zbadaliśmy je dokładniej. W związku z tym wdrożenie projektu w Norwegii byłoby bardzo obiecujące. Ponadto, przedyskutowaliśmy wyniki projektu z potencjalnymi partnerami przemysłowymi i zidentyfikowaliśmy dalsze potrzeby badawcze. Środki finansowe na dalszy rozwój mają być pozyskiwane we współpracy z partnerami przemysłowymi i publicznymi agencjami finansowymi – wyjaśnia dyrektor Instytutu Fraunhofera, Jochen Bard, który obecnie jest zaangażowany w tworzenie międzynarodowego konsorcjum projektowego.

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.