ORLEN i Wojska Obrony Terytorialnej zawarły porozumienie mające na celu wzmocnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej spółki oraz zwiększenie gotowości operacyjnej w trudnych warunkach. Współpraca ta koncentruje się na szkoleniach, inicjatywach edukacyjnych i wymianie doświadczeń, odpowiadając na kluczowe wyzwanie, jakim jest efektywna ochrona aktywów produkcyjnych.
– Bezpieczeństwo Polski i stabilne dostawy energii są ze sobą nierozerwalnie związane. Odpowiadamy nie tylko za rozwój biznesu, ale także za wzmacnianie odporności kraju. Nasi pracownicy odgrywają w tym kluczową rolę dzięki swojej wiedzy, zaangażowaniu i gotowości do działania. Współpraca z Wojskami Obrony Terytorialnej pozwoli na rozwój ich kompetencji, co przełoży się na konkretne efekty, realnie zwiększając bezpieczeństwo naszej infrastruktury – mówi Ireneusz Fąfara, Prezes Zarządu ORLEN.
– Ochrona infrastruktury krytycznej jest jednym z kluczowych elementów systemu bezpieczeństwa państwa. Współpraca z ORLENEM umożliwia Wojskom Obrony Terytorialnej doskonalenie zdolności operacyjnych w rzeczywistych obiektach infrastrukturalnych oraz budowanie efektywnego modelu współdziałania z partnerem strategicznym sektora energetycznego – podkreślił gen. dyw. dr Krzysztof Stańczyk, Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.
Porozumienie obejmuje rozwój współpracy szkoleniowej oraz przygotowanie pracowników ORLENU i żołnierzy WOT do wspólnego działania w różnych sytuacjach operacyjnych. Ważnym elementem jest także wzmacnianie świadomości społecznej i promowanie odpowiedzialności za bezpieczeństwo.
W praktyce oznacza to wspólne szkolenia i ćwiczenia, w tym zajęcia z przysposobienia wojskowego dla pracowników ORLENU. Wybrane instalacje koncernu zostaną udostępnione na potrzeby warsztatów, co umożliwi prowadzenie zajęć w warunkach zbliżonych do rzeczywistych.
ORLEN i WOT będą również wymieniać się wiedzą i wspierać się kompetencyjnie. ORLEN umożliwi działania informacyjne i rekrutacyjne WOT wśród swoich pracowników, wspierając rozwój formacji i zaangażowanie społeczne.
Zawarte porozumienie stanowi wyraz systemowego podejścia do budowy odporności państwa, tworząc trwałe ramy współpracy między potencjałem obronnym Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej a zasobami, infrastrukturą i kompetencjami strategicznego podmiotu sektora energetycznego. Współpraca ta umożliwia efektywne wykorzystanie komplementarnych zdolności obu stron, wzmacniając ochronę kluczowych obiektów oraz zdolność reagowania na sytuacje kryzysowe.
Partnerstwo to, obejmujące również inicjatywy edukacyjne i wydarzenia dla społeczności lokalnych, pozwoli na zwiększenie świadomości społecznej oraz całościowe podejście do systemu bezpieczeństwa, opartego na współdziałaniu administracji publicznej, wojska, gospodarki oraz społeczeństwa obywatelskiego.
Rozpoczyna się Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2026
Rosyjskie bombowce nad Morzem Barentsa. Interweniowali Norwegowie
Szwedzka delegacja przylatuje do Polski rozmawiać m.in. o okrętach podwodnych
USA znów uderzyły w łódź domniemanych przemytników na Karaibach - dwie ofiary
Jak chronić porty i infrastrukturę energetyczną na morzu? [KONGRES POLSKIE PORTY 2030+]
PGZ Stocznia Wojenna zajmie się serwisem fregaty