• <
PGZ_baner_2025

ORLEN i WOT podpisały umowę o współpracy

Orlen Media

ORLEN i Wojska Obrony Terytorialnej zawarły porozumienie mające na celu wzmocnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej spółki oraz zwiększenie gotowości operacyjnej w trudnych warunkach. Współpraca ta koncentruje się na szkoleniach, inicjatywach edukacyjnych i wymianie doświadczeń, odpowiadając na kluczowe wyzwanie, jakim jest efektywna ochrona aktywów produkcyjnych.

– Bezpieczeństwo Polski i stabilne dostawy energii są ze sobą nierozerwalnie związane. Odpowiadamy nie tylko za rozwój biznesu, ale także za wzmacnianie odporności kraju. Nasi pracownicy odgrywają w tym kluczową rolę dzięki swojej wiedzy, zaangażowaniu i gotowości do działania. Współpraca z Wojskami Obrony Terytorialnej pozwoli na rozwój ich kompetencji, co przełoży się na konkretne efekty, realnie zwiększając bezpieczeństwo naszej infrastruktury – mówi Ireneusz Fąfara, Prezes Zarządu ORLEN.

– Ochrona infrastruktury krytycznej jest jednym z kluczowych elementów systemu bezpieczeństwa państwa. Współpraca z ORLENEM umożliwia Wojskom Obrony Terytorialnej doskonalenie zdolności operacyjnych w rzeczywistych obiektach infrastrukturalnych oraz budowanie efektywnego modelu współdziałania z partnerem strategicznym sektora energetycznego – podkreślił gen. dyw. dr Krzysztof Stańczyk, Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.

Porozumienie obejmuje rozwój współpracy szkoleniowej oraz przygotowanie pracowników ORLENU i żołnierzy WOT do wspólnego działania w różnych sytuacjach operacyjnych. Ważnym elementem jest także wzmacnianie świadomości społecznej i promowanie odpowiedzialności za bezpieczeństwo.

W praktyce oznacza to wspólne szkolenia i ćwiczenia, w tym zajęcia z przysposobienia wojskowego dla pracowników ORLENU. Wybrane instalacje koncernu zostaną udostępnione na potrzeby warsztatów, co umożliwi prowadzenie zajęć w warunkach zbliżonych do rzeczywistych.

ORLEN i WOT będą również wymieniać się wiedzą i wspierać się kompetencyjnie. ORLEN umożliwi działania informacyjne i rekrutacyjne WOT wśród swoich pracowników, wspierając rozwój formacji i zaangażowanie społeczne.

Zawarte porozumienie stanowi wyraz systemowego podejścia do budowy odporności państwa, tworząc trwałe ramy współpracy między potencjałem obronnym Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej a zasobami, infrastrukturą i kompetencjami strategicznego podmiotu sektora energetycznego. Współpraca ta umożliwia efektywne wykorzystanie komplementarnych zdolności obu stron, wzmacniając ochronę kluczowych obiektów oraz zdolność reagowania na sytuacje kryzysowe.

Partnerstwo to, obejmujące również inicjatywy edukacyjne i wydarzenia dla społeczności lokalnych, pozwoli na zwiększenie świadomości społecznej oraz całościowe podejście do systemu bezpieczeństwa, opartego na współdziałaniu administracji publicznej, wojska, gospodarki oraz społeczeństwa obywatelskiego.

JOTUN_2026

Dziękujemy za wysłane grafiki.