• <
BOTA_2023

Zimowe zaokrętowanie na ORP Wodnik

05.02.2015 07:58 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Zimowe zaokrętowanie na ORP Wodnik - GospodarkaMorska.pl

Wczoraj wieczorem, na pokładzie okrętu szkolnego ORP WODNIK, zaokrętowano 73 studentów pierwszego i piątego roku Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego oraz Wydziału Mechaniczno-Elektrycznego Akademii Marynarki Wojennej.

Od dzisiaj, przez osiem kolejnych dób, podchorążowie odbywać będą zimową praktykę morską. Dla ostatniego rocznika to przypomnienie zdobytej wiedzy, głównie pełnić będą obowiązki oficera wachtowego nawigatora i mechanika. Natomiast najmłodszy rocznik odbędzie praktykę marynarską i będzie to ich pierwsza praktyka na morzu.

ORP „Wodnik” z Portu Wojennego w Gdyni wyjdzie w czwartek, 5 lutego o godz. 10:00. Trasa rejsu przewiduje nawigowanie po akwenach Bałtyku Południowego oraz Cieśnin Bałtyckich. W czasie rejsu podchorążowie doskonalić będą umiejętności nabyte w trakcie dotychczasowej nauki. Studenci zapoznają się z warunkami nawigacyjno-hydrograficznymi panującymi zimą na Bałtyku. Będą mogli sprawdzić się w trudnych, zimowych warunkach, co procentować będzie w przyszłości, kiedy obejmą stanowiska służbowe na okrętach Marynarki Wojennej. Działalność dydaktyczną podczas rejsu prowadzić będą wykładowcy Akademii Marynarki Wojennej. Nad prawidłowym przebiegiem szkolenia czuwać będzie kierownik praktyki - komandor porucznik Dariusz Żołnieruk. Powrót jednostki zaplanowano na piątek, 13 lutego.

Okręt szkolny typu Wodnik przeznaczony jest do wykonywania długich rejsów nawigacyjno-szkoleniowych. Wyszkoliło się na nim tysiące podchorążych Akademii Marynarki Wojennej i kadetów Szkoły Podoficerskiej MW. Okręt brał także udział w operacji "Pustynna burza", pełniąc rolę okrętu-szpitala w działaniach na wodach Zatoki Perskiej w 1991 roku. Za udział w tychże działaniach król Arabii Saudyjskiej dekretem nr 5127 z dnia 24 września 1991 roku nadał członkom załogi medal "Za wyzwolenie Kuwejtu". Okrętem dowodzi komandor porucznik Paweł Ogórek.

Dziękujemy za wysłane grafiki.