• <

Soloch: Potrzebujemy minimum kilku tygodni na analizę SPO

pc

07.09.2017 14:35 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Soloch: Potrzebujemy minimum kilku tygodni na analizę SPO
Soloch: Potrzebujemy minimum kilku tygodni na analizę SPO - GospodarkaMorska.pl

W ciągu kilku tygodni powinna być gotowa kolejna analiza Biura Bezpieczeństwa Narodowego dotycząca Strategicznego Przeglądu Obronnego (SPO); na razie prezydent Andrzej Duda nie widzi potrzeby, by osobiście konsultować ten dokument z szefem MON – powiedział PAP szef BBN Paweł Soloch.

W minionym tygodniu BBN potwierdziło, że do prezydenta Dudy został przesłany nowy Raport Strategicznego Przeglądu Obronnego (poprzednią wersję prezydent otrzymał pod koniec maja). Jak informowało BBN, w Biurze trwa analiza nowego raportu (jest on dokumentem niejawnym), opracowanego w związku z koniecznością wprowadzenia korekt do przyjętych pierwotnie przez MON prognoz finansowania sił zbrojnych.

Po analizie pierwszego raportu z SPO, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego zwracało uwagę na kwestię realności zawartych w nim planów finansowania rozwoju sił zbrojnych.

Do sprawy odniósł się w rozmowie z PAP Paweł Soloch, który powiedział, że Strategiczny Przegląd Obronny, to obszerny dokument liczący ok. 200 stron.

"W maju dostaliśmy wersję dokumentu, która wydawała się ostateczną. Jego analiza zajęła nam trochę czasu a teraz okazało się, że jest nowy dokument więc musimy go ponownie przeanalizować. To potrwa kilka tygodni" - zaznaczył szef BBN.

"Na pierwszy rzut oka wygląda na to, że nasze wcześniejsze uwagi, dotyczące spraw finansowych zostały uwzględnione. Myślę, że to jest minimum kilka tygodni albo nawet dłużej, by taka analiza powstała" – zapowiedział Soloch.

Szef BBN odniósł się też do zaproszenia skierowanego przez szefa MON do prezydenta do wspólnej dyskusji o systemie kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi oraz ewentualnych wątpliwościach związanych ze SPO.

"Pan prezydent, jeśli uzna, że będzie chciał w rozmowie bezpośredniej z ministrem konsultować ten dokument, to tak uczyni. Na razie nie widzi takiej potrzeby, gdyż najpierw musi być dokonana analiza SPO. Nie ukrywam, że na merytoryczną współpracę wpływa również kwestia zawieszenia przez SKW dostępu do informacji niejawnych gen. Jarosławowi Kraszewskiemu" – powiedział szef BBN.

Gen. Kraszewski to dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w BBN. W czerwcu SKW wszczęła wobec niego postępowanie sprawdzające, co oznaczało odebranie mu dostępu do informacji niejawnych. MON zapewniło, że niezwłocznie po zakończeniu postępowania sprawdzającego wobec gen. Kraszewskiego wszystkie niezbędne informacje w tej sprawie zostaną przekazane szefowi BBN.

Soloch odniósł się też do informacji przedstawionej we wtorek przez Macierewicza, który mówił, iż zgodnie z SPO konieczność modernizacji polskiej armii będzie wymagać w ciągu 14 lat ponad 550 mld zł.

"Analizując pierwszą wersję raportu oceniliśmy, że te prognozy wymagają korekty. 550 mld zł to jest zawrotna kwota bazująca na pewnych optymistycznych założeniach, takich jak stały wzrost gospodarczy, czy podtrzymanie decyzji kolejnych rządów o docelowym utrzymaniu wydatków na armię na poziomie 2,5 proc. PKB" – ocenił Soloch.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 38725,00 $ tona -0,80% 27 paź
 Cynk 3385,00 $ tona -2,03% 27 paź
 Aluminium 2703,00 $ tona -4,49% 27 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.