• <
BOTA_FILM_2021

Polska Grupa Zbrojeniowa o krok od przejęcia Stoczni Marynarki Wojennej

29.06.2015 05:32 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Polska Grupa Zbrojeniowa o krok od przejęcia Stoczni Marynarki Wojennej
Polska Grupa Zbrojeniowa o krok od przejęcia Stoczni Marynarki Wojennej - GospodarkaMorska.pl

Negocjacje w sprawie przejęcia udziałów w Stoczni Marynarki Wojennej przez Polską Grupę Zbrojeniową są na finałowym etapie. SMW ma stać się kluczową częścią Grupy, gdzie budowane będą w przyszłości okręty dla polskiej marynarki wojennej.

- Prowadzimy rozmowy w sprawie przejęcia SMW już od jakiegoś czasu. Gdy je ukończymy poinformujemy opinię publiczną o tym – mówi Grzegorz Szymański, dyrektor Biura ds. Public Relations Polskiej Grupy Zbrojeniowej. - Dla nas to bardzo ważna inwestycja. Poszerzy nasze możliwości i kompetencje. Pozwoli nam sprawniej realizować program modernizacji marynarki wojennej – dodaje.

Już teraz wiadomo o pierwszym wspólnym projekcie Stoczni Marynarki Wojennej z PZG. Minister obrony Czesław Mroczek ogłosił bowiem zlecenie wybudowania sześciu okrętów wojennych przez polskie stocznie. Główną rolę w realizacji tego zamówienia odegra Polska Grupa Zbrojeniowa (PZG), który już teraz posiada część udziałów SMW - W tym momencie zostaliśmy poproszeni, aby Polska Grupa Zbrojeniowa wspólnie ze Stocznią Marynarki Wojennej przygotowywała się do postępowania - komentował prezes PGZ Wojciech Dąbrowski.

Przypomnijmy, że upadłość likwidacyjna Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni została ogłoszona przez Sąd Gospodarczy w kwietniu 2011 roku (od 2009 roku znajdowała się w procesie upadłości układowej). Od tego czasu sytuacja w stoczni uległa znacznej poprawie m.in. dzięki przeprowadzonym działaniom restrukturyzacyjnym w obszarze majątku, organizacji i zatrudnienia, a także realizowanym kontraktom, głównie na rzecz Ministerstwa Obrony Narodowej -  zlecenie dokończenia budowy okrętu patrolowego ORP "Ślązak", okręt powstaje na bazie kadłuba korwety typu "Gawron".

Budowa tego okrętu jest już na ukończeniu – jego chrzest odbędzie się w czwartek 2 lipca. Do głównych zadań okrętu należy zwalczanie celów nawodnych, powietrznych, mniejszych jednostek i zagrożeń asymetrycznych; patrolowanie i ochrona torów podejściowych oraz morskich linii komunikacyjnych; eskortowanie i ochrona jednostek komercyjnych; kontrola morskich szlaków żeglugowych jako element sił wielonarodowych; zwalczanie piractwa i terroryzmu morskiego; współpraca z siłami specjalnymi w zakresie zabezpieczenia ich działań; doraźne bazowanie śmigłowca na pokładzie;udział w akcjach humanitarnych i ekologicznych.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 36141,00 $ tona 0,49% 2 sie
 Cynk 3043,00 $ tona 0,13% 2 sie
 Aluminium 2635,00 $ tona 0,42% 2 sie
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.