• <
smartre_2023

Polacy uratowali Litwina z raną w brzuchu

25.09.2015 08:06 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Polacy uratowali Litwina z raną w brzuchu - GospodarkaMorska.pl

To już 24 akcja ratownicza z udziałem załogi śmigłowca Anakonda, należącego do Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Tym razem Polacy pośpieszyli na pomoc obywatelowi Litwy. Mężczyzna z raną kłutą brzucha został podjęty z promu Optima Seaways.

Do zdarzenia doszło w czwartkową noc. Załoga dyżurna śmigłowca W-3RM z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego została zaalarmowana o godzinie 1.25. Z przekazanych informacji wynikało, że na pokładzie promu Optima Seaways znajduje się mężczyzna wymagający ewakuacji medycznej na ląd. Anakonda dowodzona przez st. chor. szt. pil. Waldemara Domańskiego wystartowała o godzinie 1.48. Jednostka pływająca na trasie Kłajpeda – Kilonia znajdowała się wówczas około 110 kilometrów na północny-zachód od lotniska w Gdyni Babich Dołach.

Po osiągnięciu rejonu akcji ratowniczej na statek opuszczony został ratownik i lekarz. Udzielili oni mężczyźnie pierwszej pomocy i przygotowali do podjęcia na pokład śmigłowca za pomocą noszy. Cała operacja – od opuszczenia ratownika do podjęcia chorego - trwała 14 minut. O godzinie 2.27 poszkodowany obywatel Litwy z raną kłutą brzucha znajdował się już w śmigłowcu. 20 minut później Anakonda wylądowała na lotnisku w Gdyni gdzie mężczyzna, przytomny i w stanie stabilnym, został przekazany obsadzie karetki pogotowia.

W tym roku to już 24 akcja ratownicza z udziałem załogi śmigłowca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Od początku lat 90-tych załogi samolotów i śmigłowców lotnictwa morskiego uczestniczyły w 582 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 308 osobom.

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest obecnie jedyną w kraju formacją lotniczą utrzymująca całodobową gotowość do prowadzenia działań SAR (poszukiwawczo-ratowniczych) z powietrza nad obszarami morskimi. Strefa polskiej odpowiedzialności w tym zakresie obejmuje obszar ponad 30 000 mkw. powierzchni morza. Utrzymywanie sił gotowych do ratowania zdrowia i życia w tej strefie to zadanie wynikające między innymi z podpisanej przez nasz kraj Międzynarodowej Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.