• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Marian Kluczyński zakończył pracę zawodową w MW

pc/Marynarka Wojenna RP

30.06.2017 12:23 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Marian Kluczyński zakończył pracę zawodową w MW

Partnerzy portalu

Marian Kluczyński zakończył pracę zawodową w MW - GospodarkaMorska.pl

Marian Kluczyński ma na koncie 53 lata pracy, w tym 30 lat służby w mundurze. Jest weteranem misji ONZ w Syrii i Egipcie. Od 40 lat związany z Marynarką Wojenną RP. Pomimo, że zdecydował się zakończyć pracę zawodową, zawsze będzie postrzegany jako przyjaciel i ambasador morskiego rodzaju sił zbrojnych. W piątek w Sali Tradycji 3. Flotylli Okrętów został pożegnany przez dowódcę 3. FO kontradmirała Krzysztofa Jaworskiego, zastępcę dowódcy Centrum Operacji Morskich – Komponentu Morskiego kontradmirała Krzysztofa Teryftera oraz koleżanki i kolegów.

W Marynarce Wojennej RP znają go chyba wszyscy. Ikona i niedościgniony wzór pracowitości i rzetelności. Pomimo tylu lat pracy nigdy nie zwalniał tempa. Z niesłabnącą pasją dokumentował ważne wydarzenia oraz codzienne życie marynarzy i pracowników morskiego rodzaju sił zbrojnych.

Marian Kluczyński pochodzi z podkrakowskich Młodziejowic. Debiutował w gazecie Warszawskiego Okręgu Wojskowego „Głos Żołnierza”. Później tajniki pracy reporterskiej zgłębiał w Wojskowej Agencji Fotograficznej. Był członkiem Zespołu Reporterskiego MW oraz autorem wielu publikacji dotyczących morskiego rodzaju sił zbrojnych. Ostatnie lata pracy był związany z Zespołem Redakcyjno-Wydawniczym MW. Zdjęcia wykonywał na morzu, z powietrza i na lądzie. Wiele jego fotografii trafiło do wydawnictw zarówno polskich, jak i zagranicznych (Japonia, Włochy, Belgia, Wielka Brytania, Francja, USA, Niemcy). Jego fotografie były wielokrotnie publikowane przez jeden z najbardziej prestiżowych magazynów morskich o zasięgu światowym – „Naval Forces”. Jury międzynarodowego konkursu fotograficznego Marynarki Stanów Zjednoczonych wyróżniło jego fotogram pt. „start rakiety”, a warto podkreślić, że kiedyś nie było aparatów robiących kilka zdjęć na sekundę. Marian Kluczyński jest laureatem brązowego pióra „Żołnierza Wolności”. Od 1978 roku związany z czasopismem Marynarki Wojennej „Bandera”. Jest autorem albumów fotograficznych o Marynarce Wojennej, fotografii do wielu opracowań, folderów, a nawet licznych pocztówek obrazujących polskie siły morskie. Opracował także album „Gdynia z banderą Marynarki Wojennej w tle”. Fotografie Mariana Kluczyńskiego trafiły do wydawnictw szkolnych i pedagogicznych oraz przewodników turystycznych. Współpracował także z Wojskowym Instytutem Wydawniczym oraz z ilustrowanym magazynem wojskowym „Armia”, a do dzisiaj z czasopismem „Morze, Statki i Okręty”.

Marian Kluczyński jest laureatem XV edycji „Buzdygana” – dorocznej nagrody redakcji „Polska Zbrojna” i tytułu „Publicysta Roku 2008”. Fotogramy jego autorstwa były prezentowane i otrzymywały wyróżnienia na przeglądach twórczości Wojska Polskiego oraz wystawach w całym kraju. Odznaczony między innymi Srebrnym Krzyżem Zasługi, złotymi medalami: „Za długoletnią służbę”, „Za zasługi dla obronności kraju”, medalem „W służbie pokoju”, specjalnym, pamiątkowym medalem Marynarki Wojennej, przyznawanym za szczególne zasługi dla Marynarki Wojennej RP, oraz Krzyżem Ligi Morskiej i Rzecznej „Pro Mari Nostro” i srebrnym medalem „Za zasługi dla Ligi Obrony Kraju”.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.