• <

Kielce: Nocny wybuch gazu przy remontowanym gazociągu

ew

16.07.2018 08:30 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Kielce: Nocny wybuch gazu przy remontowanym gazociągu

Partnerzy portalu

Kielce: Nocny wybuch gazu przy remontowanym gazociągu - GospodarkaMorska.pl

16 osób ewakuowano w nocy z niedzieli na poniedziałek z kilku budynków w Kielcach, po tym gdy w miejscu remontowanej instalacji - w pobliżu domów - wybuchł gaz. Płomień eksplozji zauważył jeden z przechodniów.

Do zdarzenia doszło na skrzyżowaniu ulic Skalistej i Wapiennikowej, ok. godz. 1 w nocy. Jak powiedział PAP zastępca komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach kpt. Michał Świąder, ze zgłoszenia wynikało, że w tym miejscu mogło dojść do wybuchu gazu – świadek twierdził, że zobaczył przy ulicy wysoki na ok. 1,5 metra płomień, który szybki zgasł.

Na miejsce wysłano pięć zastępów straży pożarnej. Okazało się, że w miejscu wybuchu są prowadzone prace ziemne przy instalacji gazowej. "Grunt nie został naruszony. Po analizach okazało się, że wybuch nastąpił w wystającej z ziemi rury karbowanej, a gaz nagromadził się w niej w wyniku nieszczelności instalacji gazowej niskiego ciśnienia" – wyjaśniał kpt. Świąder.

Przybyli na miejsce pracownicy pogotowia gazowego stwierdzili duże stężenie gazu. Zdecydowano o ewakuacji z okolicznych domów 16 osób. Część z nich schroniła się w strażackim namiocie.

Zakręcono dopływ gazu, a pracownicy firmy gazowniczej zlokalizowali rozszczelnienie i zaczęli naprawę instalacji. Gdy stężenie nagromadzonego gazu spadło, mieszkańcy wrócili - jeszcze w nocy - do swoich domów.

Dziękujemy za wysłane grafiki.