• <

Dworczyk: Ćwiczenia Dragon-17, w przeciwieństwie do Zapad, mają charakter obronny

pc

21.09.2017 15:42 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Dworczyk: Ćwiczenia Dragon-17, w przeciwieństwie do Zapad, mają charakter obronny
Dworczyk: Ćwiczenia Dragon-17, w przeciwieństwie do Zapad, mają charakter obronny - GospodarkaMorska.pl

Wszystkie ćwiczenia, które odbywają się w Polsce, jak i są organizowane przez NATO - w tym Dragon-17 - mają charakter obronny i tym się różnią od ćwiczeń Zapad-17, które, wbrew deklaracjom, miały bardzo wyraźny rys ofensywny - powiedział wiceszef MON Michał Dworczyk.

Dworczyk uczestniczył w czwartek w odbywających się na poligonie w Drawsku Pomorskim pokazach dynamicznych wyszkolenia oraz prezentacji możliwości bojowych pododdziałów biorących udział w ćwiczeniach wojskowych Dragon-17. Manewry rozpoczęły się w środę.

"Rozpoczęły się na dobre ćwiczenia Dragon-17, największe ćwiczenia w Polsce, w których bierze udział 11 krajów - poza siłami z Polski" - powiedział na konferencji wiceminister. Ocenił, że są one najistotniejsze, ponieważ - jak uzasadniał - jest to ćwiczenie współdziałania polskich Sił Zbrojnych z oddziałami sojuszniczymi, zwłaszcza tymi, które stacjonują na terenie Polski.

Wiceszef MON zwrócił uwagę, że "w ćwiczeniach tych po raz pierwszy bierze udział pododdział Wojsk Obrony Terytorialnej. "Żołnierze WOT-u będą ćwiczyć współdziałanie z wojskami operacyjnymi" – wyjaśnił.

Pytany, czy manewry w Polsce są odpowiedzią na Zapad-17 odparł, że każde tego typu ćwiczenia są istotne jeśli chodzi o podnoszenie wyszkolenia polskich sił zbrojnych. "Ćwiczenia Dragon odbywają się cyklicznie, co dwa lata. Wszystkie ćwiczenia, które odbywają się zarówno w Polsce, jak i są organizowane przez Sojusz Północnoatlantycki, mają charakter obronny i tym się różnią od ćwiczeń Zapad, które wbrew deklaracjom miały bardzo wyraźny rys ofensywny" - wskazał.

"Żołnierze szkolą się w działaniach o charakterze obronnym, ale również dostosowujemy się do współczesnych realiów, w których żyjemy. Wydarzenia w Gruzji, na Ukrainie w ostatnich latach, każą wyciągać odpowiednie wnioski. Dlatego jednym z elementów w czasie tych ćwiczeń, który będzie trenowany, to jest przeciwdziałanie działaniu hybrydowym" - dodał. Podkreślił także, że polskiej armii służy wielu "zaangażowanych patriotów, dla których służba wojskowa nie jest pracą, ale powołaniem i rzeczywistą służbą".

Dworczyk przekonywał, że tacy też są żołnierze WOT. "Dlaczego WOT jest istotny? WOT to lekka piechota. Oczywiście ważne są wszystkie rodzaje sił zbrojnych, ale do tej pory w polskich siłach zbrojnych był deficyt lekkiej piechoty" - mówił. Dodał, że lekka piechota odgrywa znaczącą rolę w innych krajach. "U nas w tej przestrzeni był do tej pory deficyt, WOT ten deficyt wypełni" - zapewnił wiceminister.

Z kolei dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. Jarosław Mika powiedział, że Dragon-17 to "intensywny tydzień pełen wyzwań". Dodał, że są to ćwiczenia mające "przyzwyczaić i przygotować do działania zgodnie z wojennym przeznaczeniem".

"Przed nami szereg epizodów taktycznych, szereg spraw, które musimy rozwiązać, potężne wyzwanie jeśli chodzi o współdziałanie z Wojskami Obrony Terytorialnej, jak również z organizacjami samorządowymi" - mówił Mika. Poinformował, że w ćwiczeniach bierze udział ok. 100 żołnierzy z WOT; zaznaczył że liczba ta będzie narastała "stosownie do scenariusza". "Zaangażowane są trzy brygady, jedna brygada jest przydzielona do 12. Dywizji Zmechanizowanej, który jest głównym ćwiczącym. Sprawdzianem dla WOT-u będzie realizacja zadań związanych z desantem na lotnisku" - wyjaśnił generał.

Dragon-17 to największe w br. ćwiczenia Sił Zbrojnych RP, które rozpoczęły się w środę w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w podwarszawskim Zegrzu. W manewrach weźmie udział 17 tys. żołnierzy oraz 3,5 tys. jednostek sprzętu i uzbrojenia wojskowego z Polski i 11 innych państw: Stanów Zjednoczonych, Litwy, Łotwy, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Słowacji, Włoch, Bułgarii, Rumunii oraz Gruzji i Ukrainy. Manewry zakończą się 29 września.

Ćwiczenia pod kryptonimem Dragon odbywają się cyklicznie, co dwa lata. Ich celem jest sprawdzenie współdziałania wojsk lądowych, sił powietrznych, marynarki wojennej, wojsk specjalnych oraz Wojsk Obrony Terytorialnej.

Głównym ćwiczącym jest 12. Szczecińska Dywizja Zmechanizowana; zaś głównym miejsce ćwiczenia poligon w Drawsku Pomorskim, gdzie będą prowadzone działania obronno-opóźniające. W planie jest przemieszczenie pododdziałów czołgów na dużą odległość, wykonanie kontrataku oraz przeprowadzenie taktycznego desantu śmigłowcowego.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39575,00 $ tona 1,67% 18 paź
 Cynk 3814,00 $ tona 0,53% 18 paź
 Aluminium 3179,00 $ tona 0,54% 18 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.