• <
smartre_2023

Akcja ratowniczna na Bałtyku - załoga Anakondy uratowała obywatela Szwecji

18.09.2015 13:29 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Akcja ratowniczna na Bałtyku - załoga Anakondy uratowała obywatela Szwecji

Partnerzy portalu

Akcja ratowniczna na Bałtyku - załoga Anakondy uratowała obywatela Szwecji - GospodarkaMorska.pl

Załoga śmigłowca W-3RM Anakonda uczestniczyła w piątek nad ranem w akcji ratowniczej na Bałtyku. Tym razem pomocy potrzebował mężczyzna znajdujący się na pokładzie promu Stena Vision.

W 2015 roku to już 23 akcja ratownicza na morzu z udziałem śmigłowca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Załoga dyżurna śmigłowca Anakonda z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego została zaalarmowana o godzinie 3.21. Z przekazanych informacji wynikało, że na pokładzie promu Stena Vision znajduje się mężczyzna uskarżający się na silne bóle w klatce piersiowej i problemy z oddychaniem. Anakonda dowodzona przez kpt. pil. Marcina Abłażewicza wystartowała z lotniska w Gdyni Babich Dołach o godzinie 3.32. Prom płynący z Gdyni do Karlskrony znajdował się wówczas około 35 mil morskich (65 kilometrów) na północ od Łeby. Po 45 minutach lotu maszyna znajdowała się już w rejonie akcji ratowniczej gdzie załoga wykonała manewr zawisu a na prom opuszczony został ratownik. Udzielił on choremu pierwszej pomocy i przygotował do podjęcia na pokład śmigłowca za pomocą noszy. Operację podjęcia na pokład Anakondy utrudniał silny wiatr, który w rejonie prowadzonej akcji wiał z prędkością do 15 m/s. O godzinie 4.27 mężczyzna znajdował się już w śmigłowca lecącego w kierunku lądu. 30 minut później Anakonda wylądowała na lotnisku w Gdyni gdzie chory, przytomny i w stanie stabilnym, został przekazany obsadzie karetki pogotowia.

W tym roku to już 23 akcja ratownicza z udziałem załogi śmigłowca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Od początku lat 90-tych lotnicy morscy uczestniczyli w 581 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 307 osobom.

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest obecnie jedyną w kraju formacją lotniczą utrzymująca całodobową gotowość do prowadzenia działań SAR (poszukiwawczo-ratowniczych) z powietrza nad obszarami morskimi. Strefa polskiej odpowiedzialności w tym zakresie obejmuje obszar ponad 30 000 km² powierzchni morza. Utrzymywanie sił gotowych do ratowania zdrowia i życia w tej strefie to zadanie wynikające między innymi z podpisanej przez nasz kraj Międzynarodowej Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim.

Załoga śmigłowca ratowniczego W-3RM Anakonda, która uczestniczyła w dzisiejszej akcji:
kpt. pil. Marcin Abłażewicz - dowódca, ppor. pil. Paweł Estal - drugi pilot, st. chor. szt. Stanisław Czujkowski - ratownik oraz st. chor. szt. Robert Kotyński - technik pokładowy. (foto C. Cichy)

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.