• <

10 sposobów na odparcie ataku piratów

10 sposobów na odparcie ataku piratów - GospodarkaMorska.pl

mk

20.01.2017 Źródło: własne

W kwietniu 2009 roku, kiedy izraelski oparty statek towarowy MV Africa Star został zaatakowany przez piratów, załoga statku zastosowała drut kolczasty, aby przeszkodzić napastnikom we wspinaczce na statek.  Od tego czasu technologia antypiracka przeszła długą drogę. Oto 10 sposobów na odparcie ataku piratów.

1. Long Range Acoustic Device (LRAD)

Urządzenie dźwiękowe dalekiego zasięgu  tzw. LRAD  wytwarza dźwięk o bardzo wysokiej głośności, który jest słyszalny na dużych odległościach. Jego głównym celem jest emitowanie fal dźwiękowych, które będą wywołały u odbiorcy nieprzyjemną reakcję i wpływały na jego zachowanie poprzez odstraszanie.  Do tej pory LRAD został użyty na kilku statkach towarowych i pasażerskich.2. Anty-pirackie urządzenie laserowe


Antypirackie urządzenie laserowe wykorzystuje nieśmiercionośną wiązkę laserową. W ten sposób przesyła się ostrzeżenie wizualne piratom i tymczasowo rozproszyć ich uwagę.   Urządzenie laserowe mogą być wykorzystywane zarówno w czasie dnia i nocy.3. Armatka wodna

Armatki wodne to kolejna nieśmiercionośna broń, która jest szeroko stosowana na statkach handlowych. Urządzenie wytwarza mocny i zwarty strumień wody, który spycha piratów próbujących wejść na statek. Armatka wypełnić pirackie łodzie wodą, co spowolni je i zmniejszy zwrotność.

 

4. Ogrodzenie elektryczne

Ogrodzenia elektryczne otacza statek i zapobiega wspinaniu się na pokład.5. Sieci

Rodzaj siatki balistycznej, która jest używana do zatrzymania łodzi pirackich, gdy zbliżą się do statku handlowego. Wplątana w śrubę łodzi siatka zatrzymuje jednostkę i uniemożliwia dalszą podróż.6. Śliska pianka

Pianka jest wykorzystywana do pokrycia pokładu statku lub boków statku. Substancja znacznie zmniejsza przyczepność, zatem każdy, kto ma z nią kontakt, ma trudności z chodzeniem, czy staniem.

7. Urządzenie przeciw abordażowi

Jest to metoda, która wykorzystuje kanistry z drutem kolczastym, aby zapobiec wejściu piratów na pokład statku. Drut działa jak bariera między piratami, a statkiem.

 

8. Active Denial System - Pain Ray

Urządzenie emituje falę elektromagnetyczną, która transmituje wąską wiązkę energii elektromagnetycznej. Fala wnika pod skórę, co powoduje nieznośne pieczenie, zmuszając piratów uciec lub skakać za burtę.

 


9. System  ADS - fala elektromagnetyczna

To broń, która wysyła wąską wiązkę energii elektromagnetycznej w głąb skóry, nie powodując trwałego uszkodzenia. Fala przenika pod skórę, powodując nieznośne uczucie pieczenia, zmuszając piratów do ucieczki, czy skakania za burtę.

10. Węże pożarowe

Węże pożarowe na statku lub specjalne hydranty są często używane do walki z piratami. Te wysokociśnieniowe węże wodne są bardzo silne i skuteczne. Specjalne węże strażackie są również wyposażone w system sterowania półautomatycznego, jak i zdalnego.

 

Na podstawie marineinsight.com

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32425,00 $ tona 0,09% 5 maj
 Cynk 2935,00 $ tona -0,81% 5 maj
 Aluminium 2446,00 $ tona 0,49% 5 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.