Gruzja zatrzymała tankowiec Caminero, który wcześniej pływał pod banderą rosyjską. Powodem był złamanie przepisów o bezpieczeństwie żeglugi.
Gruzińska Straż Przybrzeżna zatrzymała pływający pod banderą Panamy tankowiec Caminero za naruszenie przepisów żeglugowych na wodach terytorialnych kraju.
Statek wcześniej pływał pod banderą rosyjską, ale pod koniec 2022 roku zmieniono miejsce jego rejestracji. Gruzińska policja wszczęła postępowanie karne przeciwko kapitanowi statku, obywatelowi Turcji, za naruszenie przepisów nawigacyjnych. W ramach postępowania kapitan uiścił grzywnę w wysokości ok. 5 tys. Euro, a tankowiec mógł kontynuować rejs.
Zmiana rejestracji statku nastąpiła w czasie obowiązywania zachodnich sankcji wobec Rosji, które obejmowały ograniczenia cenowe na dostawy rosyjskiej ropy drogą morską i embargo. Z tego powodu znaczna część rosyjskich statków w latach 2022–2023 zaczęła masowo zmieniać swoje „obywatelstwo” i pływać pod innymi banderami, aby uniknąć ograniczeń i komplikacji w żegludze międzynarodowej.
Rozpoczyna się Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2026
Rosyjskie bombowce nad Morzem Barentsa. Interweniowali Norwegowie
Szwedzka delegacja przylatuje do Polski rozmawiać m.in. o okrętach podwodnych
USA znów uderzyły w łódź domniemanych przemytników na Karaibach - dwie ofiary
Jak chronić porty i infrastrukturę energetyczną na morzu? [KONGRES POLSKIE PORTY 2030+]
PGZ Stocznia Wojenna zajmie się serwisem fregaty