• <
escort_980x120_gif_2020

Koniec remontu Kanału Grunwaldzkiego

03.08.2021 14:20 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Koniec remontu Kanału Grunwaldzkiego - GospodarkaMorska.pl
Fot. Chrumps / Wikipedia

Kanał Grunwaldzki na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich został wyremontowany. Prace trwały rok.

Kanał Grunwaldzki łączy jeziora Kotek i Tałtowisko i jest częścią Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich na odcinku między Mikołajkami i Giżyckiem. Podczas trwających rok prac m.in. umocniono jego brzegi. Co ciekawe, remont był prowadzony w taki sposób, by żeglarze mogli z niego korzystać bez problemów i ograniczeń.

– Tyle lat nie inwestowano, nie remontowano, nie prowadzono żadnych inwestycji pod kątem remontów, utrzymania i rozbudowy turystycznych dróg wodnych. Dzisiaj Wody Polskie realizują te zadania, które dla nas są niezwykle ważne pod kątem gospodarki wodnej i oferty turystycznej, bo przecież to Mazury są sercem turystyki wodnej – powiedział podczas konferencji prasowej poświęconej zakończeniu remontu wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

To nie jedyny kanał, który został poddany modernizacji. Wody Polskie, wspólnie z lokalnymi samorządami i przy udziale środków z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Warmii i Mazur prowadzą także prace na kanałach Tałckim, Mioduńskim, Szymońskim. Wkrótce rozpocznie się także remont Kanału Łuczańskiego. Lidia Wójtowicz, dyrektor departamentu polityki regionalnej w olszyńskim Urzędzie Marszałkowskim podała, że inwestycje które są prowadzone lub w najbliższym czasie rozpoczną się na Mazurach, osiągają wartość 370 mln zł, z czego środki Regionalnego Programu Operacyjnego stanowią 253 mln zł.

Koszt przebudowy i modernizacji Kanału Grunwaldzkiego wyniósł około 9 mln zł. Kanał został wykopany w XVIII wieku, jednak w późniejszych latach został zaniedbany. W połowie XIX wieku został przekopany na nowo, zaś w latach 50-tych XX wieku jego brzegi zostały wybetonowane. Ma 470 metrów długości, 12 metrów szerokości i średnią głębokość wynoszącą 1,8 metra.

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.