• <

Znamy pierwszych mistrzów Polski w klasach olimpijskich

Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Znamy pierwszych mistrzów Polski w klasach olimpijskich
Znamy pierwszych mistrzów Polski w klasach olimpijskich - GospodarkaMorska.pl

ew/pya.org.pl

08.09.2019 Źródło: własne

Żeglarskie Mistrzostwa Polski Gdańsk 2019 w klasach olimpijskich wchodzą w decydującą fazę. Znamy już pierwszych mistrzów Polski, ale w niektórych klasach rywalizacja jest bardzo zacięta i jutrzejsza walka o medale zapowiada się pasjonująco.

Nie ma mocnych na Agnieszkę Skrzypulec i Jolę Ogar w klasie 470. Najlepsza polska załoga wygrywa wyścig za wyścigiem i już dzisiaj zapewniła sobie złoty medal mistrzostw Polski. Jutrzejszy wyścig medalowy będzie tylko formalnością. W klasyfikacji mężczyzn (dopuszczane są również miksty) prowadzi załoga Seweryn Wysokiński / Hanna Dzik.

Znamy też mistrzów Polski w klasie latających katamaranów Nacra 17. Triumf już dzisiaj zapewniła sobie załoga Almar Sailing – Kuba Surowiec i Kasia Goralska, która wygrała wszystkie 9 wyścigów. O pozostałe miejsca na podium walczą Tymoteusz Bendyk / Irmina Mrózek Gliszczyńska oraz Mikołaj Chłopek / Maja Micińska. Jutro zaplanowano 3 wyścigi.

W klasie 49er dominuje załoga Dominik Buksak / Szymon Wierzbicki. Na 8 wyścigów wygrali 6 i w „generalce” mają 9 punktów przewagi nad świetnie pływającą załogą Mikołaj Staniul / Paweł Nowicki. Jutro planowane jest rozegranie 4 wyścigów. Z rywalizacji w tej klasie wycofali się Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński, a powodem jest kontuzja pleców tego pierwszego. Podobną sytuację mamy w klasie Laser, gdzie z ogromną przewagą nad rywalami prowadzi Tadeusz Kubiak. Matematycznie Dawid Kania i Kuba Rodziewicz jeszcze mają szansę go wyprzedzić, ale raczej Ci dwaj między sobą podzielą miejsca 2 i 3.

Pasjonująco zapowiadają się jutro wyścigi medalowe w klasie Finn i Laser Radial. W tej pierwszej na starcie zabrakło najlepszego w ostatnim czasie finnisty Piotra Kuli, który przechodzi rehabilitację po operacji kolana. Jego najgroźniejsi rywale pokazują świetną formę, a sytuacja w tabeli zmienia się po każdym dniu. Po 9 wyścigach prowadzi Łukasz Lesiński, który ma 22 punkty, tyle samo co Mikołaj Lahn, który rok temu… zakończył karierę. Teraz wrócił specjalnie na mistrzostwa Polski i ma szansę na złoto! Trzeci jest Sebastian Kalafarski ze stratą trzech punktów. Jutro zapowiada się walka kadłub w kadłub.

- Rywalizacja jest ciekawa, a warunki trudne. Wczoraj jeden wyścig puszczono na siłę. Dzisiaj było już stabilnie, to było naprawdę fajne żeglowanie. Trzy wyścigi w moim wykonaniu były na super poziomie, świetnie ścigaliśmy się z Mikołajem. Widać, że rok przerwy nie wpłynął na jego formę, nie zapomniał jak się pływa. Niestety, ostatni wyścig zawaliłem i moja przewaga zmalała. Jutro ma słabo wiać i wyścig medalowy może być loterią, decydować mogą bardziej szczęście i przypadek niż umiejętności. Jestem zadowolony ze swojego pływania, wiem nad czym jeszcze pracować. O ile żeglowanie od średniego do silnego wiatru wychodzi mi bardzo dobrze, to muszę jeszcze wyeliminować błędy, które pojawiają się przy słabych wiatrach – podsumował Łukasz Lesiński.

W Laser Radial rozegrano 8 wyścigów i najlepiej radzi sobie juniorka Wiktoria Gołębiowska, która prowadzi z 15 punktami. Za jej plecami dwie bardziej doświadczone zawodniczki, Agata Barwińska (16 pkt.) i Magdalena Kwaśna (18 pkt.)

Organizatorem regat jest Polski Związek Żeglarski przy współpracy z NCŻ AWFiS Gdańsk, AZS COSA Górki Zachodnie i Miastem Gdańsk. Partnerami wydarzenia są: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ziaja, D.A.D, Sailovnia i LaserPOL. Członków kadry Narodowej Seniorów PZŻ wspiera Garmin Polska a Kardy Narodowej Juniorów PZŻ w klasie 470 Polska Spółka Gazownictwa. Patronem medialnym jest Żeglarski.info

Źródło:
własne
taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 28275,00 $ tona -0,44% 21 kwi
 Cynk 2793,00 $ tona -1,13% 21 kwi
 Aluminium 2344,00 $ tona 0,86% 21 kwi
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.