• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Zatoka Wielorybów - dalej dopłynąć się nie da

13.02.2015 07:25 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Zatoka Wielorybów - dalej dopłynąć się nie da - GospodarkaMorska.pl

KOMUNIKAT SPECJALNY z pokładu s/y Selma Expeditions

O godzinie 20. 29. w dniu 12.02.2015. czasu UTC  (21.29. czasu polskiego) załoga Selmy Expeditions z kapitanem Piotrem Kuźniarem dotarła - pod żaglami - do południowej ściany lodowej Zatoki Wielorybów (*) osiągając pozycję 78º43\'926 - ustanawiając rekord świata w żegludze na Południe - tak daleko nie dotarła przed nim jeszcze żadna jednostka Morska.

Załoga: Piotr Kużniar (skipper), Michał Gawron, Dusan Jamny, Krzysztof Jasica, Piotr Lubaczewski, Tomasz Łopata, Krzysztof Pełka, Leszek Rychlik, Artur Skrzyszowski, Damian Święs, Jacek Załuski.
 
O godzinie 22.00 - zacumowali do ściany Lodowca Szelfowego Rossa. Szykują się do lądowania. Chcą dotrzeć na górę lodowca szelfowego - mają do pokonania lodową ścianę o wysokości kilkunastu metrów !!

(*) Zatoka Wielorybów otoczona jest Lodowcem Rossa, a jej brzegi wyznaczają południowy kres ziemskich oceanów. Tak daleko nigdy nie dotarł tam żaden jacht pod żaglami. Miejsce, ze względu na niskie temperatury, góry i kry lodowe, gwałtowne, nieprzewidywalne zamarzanie i wiatry o sile dochodzącej do 200 km/h. bywa dostępne do żeglugi tylko podczas antarktycznego lata na przełomie stycznia i lutego.
 

Wyprawa "Selma-Antarktyda-Wytrwałość" - to wieloetapowy projekt żeglarski zaplanowany na łącznie ponad 18,000 Mm (ponad 33,000 km.). Wyprawa  jachtem Selma Expeditions odbywa się śladem antarktycznych ekspedycji sprzed 100 lat Sir Ernesta Shackletona. Selma, po odwiedzeniu w 2013 roku - Georgii Południowej i Wyspy Słoniowej, oraz po opłynięciu w kwietniu 2014 Przylądka Horn (ETAP 1) oraz po pokonaniu latem Pacyfiku, z Chile do Australii (ETAP 2), w grudniu 2014 z powodzeniem wzięła udział w regatach Rolex Sydney Hobart Cup (ETAP 3). W styczniu i lutym 2015 (ETAPY 4 i 5) załoga Selmy dotarła na najzimniejsze na Ziemi antarktyczne Morze Rossa. Planowany powrót wzdłuż Antarktydy do Ushuaia (ETAP 6) - przewidywany jest na przełom marca i kwietnia 2015.

Wyprawa "Selma-Antarktyda-Wytrwałość" jest - żeglarskim hołdem w 100-lecie ostatniej wyprawy Shackletona. Do dzisiaj postawa oraz nazwa Jego statku - ENDURANCE (WYTRWAŁOŚĆ) są symbolem poświęcenia, wytrwałości i ludzkiego braterstwa.
 
http://www.selmaantarktyda.com/news/wszystkie-newsy/news/zatoka-wilerybow-dalej-dopynac-sie-nie-da
fot. Piotr Lubaczewski

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.