• <

Szczecin: Uroczyste powitanie żaglowca Siedow na początek Dni Morza

ew

09.06.2018 08:58 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Szczecin: Uroczyste powitanie żaglowca Siedow na początek Dni Morza

Partnerzy portalu

Szczecin: Uroczyste powitanie żaglowca Siedow na początek Dni Morza - GospodarkaMorska.pl

Uroczyste powitanie żaglowca "Siedow" rozpoczęło w piątek Dni Morza w Szczecinie. Przy nabrzeżach w centrum miasta będzie cumować ponad 30 żaglowców, odbędą się też koncerty czy wystawa rzeźb z piasku. Impreza potrwa do niedzieli.

Młodzieżowa orkiestra oraz mieszkańcy Szczecina powitali w piątek blisko 120-metrowy żaglowiec "Siedow", który zacumował przy Nabrzeżu Starówka przy wyspie Łasztownia.

"Zawsze witamy wpływającego do Szczecina +Siedowa+, tak jak i inne tego typu żaglowce. To niezwykłe jednostki – dumne, wolne, jak nie z tej epoki. Wywołują ciarki na plecach" – powiedziały PAP podczas powitania żaglowca szczecinianki Elżbieta i Urszula.

STS Siedow to czteromasztowy bark, jeden z ostatnich windjammerów (transoceanicznych statków towarowych o napędzie żaglowym) i największy szkolny żaglowiec świata. Zbudowany został w 1921 roku w Kilonii. Jednostka stała się własnością Związku Radzieckiego po kapitulacji Niemiec po drugiej wojnie światowej. Żaglowiec otrzymał imię po rosyjskim polarniku Georgiju Siedowie. Jego armatorem jest Wyższa Szkoła Morska w Kaliningradzie.

Poza Siedowem przy szczecińskich nabrzeżach cumować będzie ponad 30 jednostek z załogami z Polski, Rosji, Niemiec, Szwecji i Finlandii, w tym okręty podwodne ORP Kontradmirał Xawery Czernicki i ORP Sęp. Jednostki będzie można zwiedzać.

Udostępnione do zwiedzania będą też oldtimery - jednostki zbudowane przed 1950 r., o tradycyjnym ożaglowaniu oraz motorowe. Statki będą zabierać chętnych w rejsy po Odrze w sobotę i w niedzielę.

W piątek po południu nastąpiło też uroczyste podniesienie bandery na maszcie im. Kapitana Konstantego Maciejewicza. Było to symboliczne powitanie morskiego symbolu Szczecina, który postawiono w nowym miejscu – na Bulwarze Gdyńskim.

W ramach Dni Morza na Scenie Głównej, u stóp Wałów Chrobrego odbędą się koncerty. W piątek wieczorem wystąpią Lanberry, Natalia Szroeder oraz Lady Pank. W sobotę na scenie pojawią się Francesco Napoli, Nana i Fun Factory. Na niedzielę zaplanowany jest koncert "I żyli długo i w Szczecinie" w wykonaniu muzyków szczecińskiej filharmonii.

Muzyka pojawi się też na "scenie pływającej" i na wyspie Łasztownia. Będzie można posłuchać zarówno koncertów zespołów szantowych, jak i zobaczyć występy orkiestr dętych i pokazy musztry w ramach międzynarodowego II Festiwalu Orkiestr Dętych.

W sobotę przed północą odbędzie się pokaz fajerwerków nad Łasztownią i Wyspą Grodzką.

W programie są także atrakcje dla dzieci, strefa, w której trenerzy i dietetycy będą zachęcać do aktywności fizycznej czy wystawa rzeźb z piasku "Legendy Szczecina", które będzie można oglądać z przewodnikiem.

Podczas Dni Morza zamknięta jest część ulic w okolicach Wałów Chrobrego. Na stronie dnimorza.szczecin.eu dostępne są informacje związane z organizacją ruchu oraz program wydarzenia.

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.