• <
BOTA_TECHNIK_MEGA

Przedłużona rekrutacja na rejs „Generałem Zaruskim”

Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Przedłużona rekrutacja na rejs „Generałem Zaruskim”
Przedłużona rekrutacja na rejs „Generałem Zaruskim” - GospodarkaMorska.pl

pc/sportgdansk.pl

25.05.2017 Źródło: własne

Trwa rekrutacja do III edycji „Gdańskiej Szkoły pod Żaglami”, 3-tygodniowego rejsu tradycyjnym szkolnym żaglowcem „Generał Zaruski” do różnych krajów i portów nad Bałtykiem, z udziałem we wspaniałych regatach The Tall Ship Races. Wychodząc naprzeciw zainteresowaniu młodzieży i uwzględniając specyfikę chwili – czas pisania matur oraz końcówkę roku szkolnego – rekrutacja został przedłużona. Zgłoszenia przyjmowane są do 31.05.2017 r.

Ta wyjątkowa propozycja skierowana jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów. „Gdańska Szkoła pod Żaglami” to unikatowe przedsięwzięcie żeglarskie Miasta Gdańska oraz Gdańskiego Ośrodka Sportu, armatora jachtu szkolnego „Generał Zaruski”, wspieranego przez Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta w Gdańsku.


„Gdańska Szkoła pod Żaglami” jest 3-tygodniowym rejsem tradycyjnym szkolnym żaglowcem do różnych krajów i portów nad Bałtykiem, bogatym w atrakcje turystyczne oraz ciekawy i rozwijający program edukacyjny, nawiązujący do najlepszych tradycji polskich szkół pod żaglami.

Będzie to najdłuższy w sezonie rejs gdańskiego żaglowca, nawiązujący do głośnych wypraw „Generała Zaruskiego”, zapisanych w historii polskiego jachtingu (Narvik, Spitsbergen). Ale tym razem to przede wszystkim rejs spod znaku rywalizacji w światowej sławy regatach „The Tall Ships Races” na trasie Halmstad-Kotka, skąd potem „Generał Zaruski” popłynie do Helsinek i Turku.

W rejsie weźmie udział 16 szczęśliwców ze szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów, którzy pomyślnie przejdą proces rekrutacji o charakterze konkursu. Szczegółowe informacje można znaleźć w regulaminie dostępnym na stronie zaruski.pl.

Zgłoszenie w formie listu motywacyjnego na jednej stronie A4 należy dostarczyć do 31.05.2017 r. Obowiązkowym i dodatkowo punktowanym elementem oceny jest przygotowanie w dowolnej formie propozycji atrakcyjnego elementu programu rejsu związanego z jego trasą i poświęconego Morzu Bałtyckiemu.

Rejs rozpocznie się 26.06.2017 r. w Gdańsku, skąd po odbyciu szkolenia żeglarskiego załoga wypłynie do szwedzkiego portu Halmstad, a w drodze rozpocznie regularne zajęcia z edukacji morskiej oraz przedmiotów ogólnokształcących, z programem właściwym dla wieku uczestników. Tym razem organizatorzy postawili na pracę w zespołach, samodzielność i autoedukację. Pierwsza część obejmuje m.in. wiedzę o budowie i obsłudze takielunku, podstawy nawigacji i locji, bezpieczeństwo na morzu, tradycje i obyczaje żeglarskie, a także historię żeglarstwa ze szczególnym uwzględnieniem idei edukacji morskiej, stworzonej przez gen. Mariusza Zaruskiego. W części matematyczno-przyrodniczej uczestnicy poznają podstawy meteorologii, astronomii i astronawigacji oraz prawa fizyki wykorzystywane na żaglowcu. Część humanistyczna natomiast przybliży rekrutom osobę prekursora rozwoju żeglarstwa w Polsce, specyfikę odwiedzanych miast. Młodzież zapozna się także z literaturą marynistyczną oraz będzie szlifować znajomość języka angielskiego jako obowiązującego w żeglarstwie.

Rejs zakończy się 20.07.2017 r. w fińskim Turku dzięki czemu jego uczestnikom pozostanie do wykorzystania jeszcze całkiem spora część wakacji.

Rejs jest prawie w całości finansowany jest przez Miasto Gdańsk i Gdański Ośrodek Sportu, a uczestnicy partycypują jedynie w małej części jego kosztów poprzez wpłatę na zbiórkę publiczną prowadzoną na rzecz gdańskiego żaglowca przez Stowarzyszenie „Związek Miast i Gmin Morskich”. Są także zobowiązani samodzielnie wrócić z Turku do Gdańska (np. z wykorzystaniem tanich bezpośrednich lotów linii Wizzair).

Źródło:
własne
taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31709,00 $ tona -3,03% 18 cze
 Cynk 2873,00 $ tona -3,00% 18 cze
 Aluminium 2374,00 $ tona -2,18% 18 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.