• <
Proteh GlassDeep_top

Prezes PZŻ Tomasz Chamera podsumowuje minione dwa miesiące roku

Tomasz Chamera/PZŻ

06.04.2018 14:19 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Prezes PZŻ Tomasz Chamera podsumowuje minione dwa miesiące roku
Prezes PZŻ Tomasz Chamera podsumowuje minione dwa miesiące roku - GospodarkaMorska.pl

Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera podsumowuje dwa ostatnie miesiące bieżącego roku pod kątem działalności związku oraz ważnych wydarzeń sportowych i organizacyjnych.

Drodzy przyjaciele Żeglarze,

Za nami kolejne dwa miesiące bieżącego roku, które obfitowały w wiele pozytywnych akcentów dla polskiego żeglarstwa. Na początku lutego młodzi reprezentanci Polski dali nam powody do dumy, zdobywając aż trzynaście medali w mistrzostwach świata i Europy juniorów w klasach DN oraz Ice-Opti. Nasi medaliści: Zuzanna Rybicka, Sara Piasecka, Magdalena Anielska oraz Jakub Kamiński, Gustaw Miciński, Stanisław Konarzewski, Maria Konarzewska i Joanna Fabisiak z pewnością niejednokrotnie odniosą jeszcze sukcesy sportowe.

Z regat mistrzowskich z tarczą ponownie wrócili seniorzy, zajmując całe podium bojerowych mistrzostw świata. Po raz dwunasty złoty medal wywalczył Karol Jabłoński, wyprzedzając Roberta Graczyka oraz Łukasza Zakrzewskiego. Mistrzostwa Europy, które odbyły się na przełomie lutego i marca to również popis Polaków. Srebro wywalczył Michał Burczyński, a z brązu cieszył się Karol Jabłoński.

Sukcesy polskich bojerowców nie umknęły uwadze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, czego efektem było uhonorowanie Karola Jabłońskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a Tomasza Zakrzewskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia sportowe.

Kontynuując wątek sportowy należy odnotować dobry występ naszej kadry w klasach olimpijskich podczas zawodów kontrolnych w Kadyksie. W klasie Laser Standard triumfował Filip Ciszkewicz, natomiast w klasie RS:X na drugim stopniu podium stanęli Paweł Tarnowski oraz Zofia Klepacka, a na trzeciej pozycji imprezę w Hiszpanii ukończyła Małgorzata Białecka.

Pod koniec lutego rozpoczęliśmy kolejny etap modernizacji portu jachtowego w Trzebieży. Po podpisaniu umowy z generalnym wykonawcą prac modernizacyjnych, które miało miejsce 19 stycznia, prowadzimy kolejne działania zgodnie z harmonogramem. Do portu w Trzebieży wpłynął ciężki sprzęt i w pierwszej kolejności następuje pogłębienie basenu jachtowego do 2,5 m, a w części dla większych jednostek do 3,5 m. Kolejnym etapem będzie rozbiórka starego pirsu. Jeśli wszystko potoczy się zgodnie z planem, chcielibyśmy przyjąć pierwszych gości jeszcze w tym roku. Jak widać prace postępują i odbudowa kultowej mariny oraz ośrodka szkoleniowego w Polsce jest coraz bliższa realizacji. Modernizacja obiektu stanowi jeden z najważniejszych punktów na liście priorytetów naszej działalności.

Trzeci miesiąc tego sezonu rozpoczął się od zwycięstwa Przemysława Tarnackiego i jego załogi Ocean Challenge Yacht Club w regatach Heineken St. Maarten Regatta i Commodores Cup, które w dniach 2-4 marca odbyły się na Karaibach.

Poza tym w marcu polscy żeglarze otrzymali, zakupione przez Polski Związek Żeglarski, dwa nowe katamarany klasy Nacra 15. Są to pierwsze tej klasy katamarany w naszym kraju, co otwiera nowy rozdział w historii wielokadłubowców. Zdecydowaliśmy się na zakup nowych katamaranów, ponieważ podczas ostatnich dwóch edycji Mistrzostw Świata Juniorów World Sailing nasi żeglarze osiągnęli dobre wyniki. Za wcześnie jeszcze, żeby myśleć o igrzyskach olimpijskich, bo są to jachty przygotowujące do klasy Nacra 17. Oczywiście myślimy o tym, ale przed nami sporo pracy. Chcemy skupić się na uruchomieniu ścieżki szkolenia na katamaranach jako atrakcyjnej formy żeglarstwa, bo ta konkurencja jest zabezpieczona w programie igrzysk przynajmniej do 2024 roku. Naszym celem jest rozwój żeglarstwa, a takie możliwości stwarza podaż konkurencji stanowiących atrakcję dla młodzieży.

Kolejnym pozytywnym akcentem było odebranie przez Zofię Noceti-Klepacką Medalu św. Brata Alberta za działalność na rzecz osób z niepełnosprawnością i potrzebujących za 2017 rok.

W marcu Polski Związek Żeglarski aktywnie zaprezentował się w 30. Targach Sportów Wodnych i Rekreacji WIATR i WODA, które są największą tego typu imprezą w Polsce i jedną z największych w Europie. Poza organizacją szeregu wydarzeń i paneli dyskusyjnych, podczas targów został wręczony również Złoty Dzwon Polskiego Związku Żeglarskiego, który przyznano Magazynowi „Żagle”.

Polacy dokonali także jednego z największych wyczynów w historii światowego żeglarstwa, okrążając na jachcie Katharsis II Antarktydę po wodach Oceanu Antarktycznego w rejsie non-stop, czyli na południe od 60. stopnia szerokości geograficznej południowej. Płynąc jak najbliżej kontynentu, zaliczyli wszystkie z 12 mórz antarktycznych, spędzając aż 25 dni i 6 godzin poza południowym kołem polarnym. Takiego wyczynu do tej pory nie udało się dokonać nikomu na świecie.

W minionym miesiącu poznaliśmy również miejsce tegorocznych mistrzostw Polski klas olimpijskich i nieolimpijskich. Najlepsi polscy żeglarze ponownie powalczą o medale w Gdańsku-Górkach Zachodnich. Regularnie od 2011 roku przynajmniej jedna część krajowych mistrzostw odbywała się w miejscu posiadającym bardzo dobre zaplecze m. in. w postaci bazy Narodowego Centrum Żeglarstwa AWFiS Gdańsk. Pierwsza część mistrzostw Polski zaplanowana jest w dniach 30 sierpnia - 1 września, a rywalizacja odbędzie się w klasach RS:X juniorów, Laser Radial mężczyzn i juniorek, 420, Europa, OK Dinghy, Hobi Cat 16 oraz 29er. Natomiast druga część odbędzie się w dniach 27-30 września, gdy ścigać się będą klasy RS:X kobiet i mężczyzn, 470 kobiet i mężczyzn, Finn, 49er, 49erFX, Laser Standard i Laser Radial kobiet.

Za nami również dwa kolejne posiedzenia Zarządu PZŻ, na których między innymi zatwierdzono podjęcie działań mających na celu wdrożenie Kodeksu dobrego zarządzenia dla polskich związków sportowych. Omówiono także współpracę na linii PZŻ - okręgowe związki żeglarskie, w tym porozumienia i umowy oraz działalność okręgowych związków żeglarskich. Zarząd podkreśla znaczenie współpracy z naszymi członkami, przekazując do realizacji przez okręgowe związki żeglarskie część zadań organizacyjno-statutowych PZŻ.

Ponadto Zarząd PZŻ przyznał Medal za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Polskiego Irminie Mrózek Gliszczynskiej z Chojnickiego Klubu Żeglarskiego (wcześniej odznaczona nim została także Agnieszka Skrzypulec). Obie panie tworzą załogę w olimpijskiej klasie 470 i w minionym roku zostały mistrzyniami świata, a także wygrały zawody Pucharu Świata w Japonii.

Niestety nie obyło się bez smutnych wydarzeń. W marcu tragicznie zginął Tomasz Adamczyk - członek Zarządu Polskiego Związku Żeglarskiego oraz wiceprezes Wielkopolskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Zbyt szybko odszedł pełnić wieczną wachtę. Cześć Jego pamięci!

Dziękuję wszystkim za zaangażowanie oraz współpracę w wielu kwestiach i zachęcam to tego, abyście nadal przedstawiali swoje wizje i pomysły. Wszyscy razem starajmy się żeglować dobrym kursem dla rozwoju żeglarstwa.

Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 42475,00 $ tona 2,41% 18 sty
 Cynk 3543,00 $ tona 0,25% 18 sty
 Aluminium 3005,00 $ tona -0,10% 18 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.