• <

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński zajęli trzecie miejsce w Pucharze Świata!

ew/pya.org.pl

15.09.2018 09:25 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński zajęli trzecie miejsce w Pucharze Świata!

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński zajęli trzecie miejsce w Pucharze Świata! - GospodarkaMorska.pl

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński zajęli trzecie miejsce w klasie 49er podczas żeglarskiego Pucharu Świata klas olimpijskich w Enoshimie. Z kolei na szóstej pozycji występ ukończył Radosław Furmański w klasie RS:X.

Dla klas 49er i RS:X sobota była ostatnim dniem regat i tego dnia miały one tylko jeden podwójnie punktowany wyścig medalowy dla najlepszych dziesięciu zawodników klasyfikacji generalnej. Pozostałe klasy ścigały się w normalnej formule, a wyścig medalowy odbędzie się dla nich w niedzielę.

W klasie 49er duże szanse na zwycięstwo mieli Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk), którzy do wyścigu medalowego ruszali z drugiej pozycji, mając na koncie tyle samo punktów co prowadzący James Peters i Fynn Sterritt z Wielkiej Brytanii. Jednak Polacy minęli linię mety jako dziesiąta załoga w stawce, ale i tak stanęli na podium, zajmując ostatecznie trzecią pozycję. Wyścig medalowy i całe regaty wygrali wspomniani Brytyjczycy, a drugą pozycję zajęli Nowozelandczycy Logan Dunning Beck i Oscar Gunn. Z kolei w czwartek swój występ zakończyli nasi wicemistrzowie Europy Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań), zatrzymując się na piętnastej pozycji.

- Był to nasz pierwszy start na tym akwenie i jesteśmy bardzo zadowoleni z zajęcia trzeciego miejsca na arenie najbliższych igrzysk olimpijskich. Za nami tydzień dobrej żeglugi praktycznie w każdym wyścigu. W Enoshimie startowaliśmy na nowej łódce więc tym bardziej cieszy nas dobry wynik, ponieważ mieliśmy mało czasu, żeby dobrze ustawić cały sprzęt - podsumowali japońskie regaty Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński.

W sobotnim wyścigu medalowym wystartował także ścigający się w klasie RS:X Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń). On miał minimalne szanse na podium, ale i tak zaprezentował się z bardzo dobrej strony, przypływając na trzeciej pozycji i kończąc regaty na szóstym miejscu. To drugi bardzo dobry występ z rzędu młodego żeglarza - w sierpniu zajął dobrą, siódmą lokatę na mistrzostwach Europy w Sopocie. W Enoshimie najlepszy okazał się wicemistrz świata Holender Kiran Badloe, a za nim na podium stanęli Szwajcar Mateo Sanz Lanz oraz Francuz Perre Le Coq. Natomiast na czwartku rywalizację zakończył Maciej Kluszczyński (również DKŻ Dobrzyń), który zajął siedemnastą pozycję.

W sobotnich wyścigach w klasie 470 miejsca piętnaste oraz dziesiąte zajęły Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń) i w efekcie spadły z pozycji trzeciej na ósmą. Oznacza to, że nasze panie wystartują w wyścigu medalowym, ale szanse na znalezienie się na podium spadły do minimum, ponieważ do trzeciej pozycji tracą siedemnaście punktów, a odrobić w tym starcie można jedynie osiemnaście. Prowadzenie objęły Holenderki Afrodite Kyranakou i Anneloes van Veen (miejsca 3. i 5.).

Trzy wyścigi miały tego dnia zawodniczki w klasie Laser Radial. Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) zajęła w nich miejsca dwudzieste dziewiąte, trzydzieste czwarte oraz dwudzieste i przesunęła się z lokaty jedenastej na siedemnastą, na której zakończyła regaty w Japonii. Trzydziesta czwarta ostatecznie była Agata Barwińska (MOS SSW Iława), która w pierwszym wyścigu zajęła miejsce czterdzieste trzecie, z drugiego się wycofała, a w trzecim została złapana na falstarcie. Nową liderką została wicemistrzyni świata, a także mistrzyni Europy Holenderka Marit Bouwmeester, która jest już prawie pewna końcowego zwycięstwa, ponieważ nad drugą w klasyfikacji Szwedką Josefin Olsson ma aż osiemnastopunktową przewagę.

W kategorii mężczyzn, czyli w klasie Laser Standard, trzydziestą ósmą pozycję na akwenie najbliższych igrzysk zajął Tadeusz Kubiak z SEJK Pogoni Szczecin (miejsca 31., 55. i 44.), a pięćdziesiąty dziewiąty był Dawid Kania z ŻLKS Poznań (miejsca 49., 47. i 59.). Końcowy triumf zapewnił już sobie Elliot Hanson z Wielkiej Brytanii (miejsce 17., 5. i 1.), wyprzedzając drugiego w klasyfikacji Nowozelandczyka Thomasa Saundersa aż o czterdzieści trzy punkty.

Niektórzy z polskich żeglarzy, poza Polski Związkiem Żeglarskim oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki, wspierani są także przez firmę Volvo Car Poland. Grupa ta nazywa się Volvo Youth Sailing Team Poland. W jej skład z obecnych w Enoshimie zawodników wchodzą Magdalena Kwaśna oraz Radosław Furmański.

Wyścig medalowy w klasie 470 kobiet zaplanowany jest na niedzielę na godzinę 15:07 czasu japońskiego (8:07 czasu polskiego).