• <
escort_980x120_gif_2020

Czwartoklasiści w Rybniku mogą się uczyć w klasie żeglarskiej

ew

26.03.2018 12:51 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Czwartoklasiści w Rybniku mogą się uczyć w klasie żeglarskiej

Partnerzy portalu

Czwartoklasiści w Rybniku mogą się uczyć w klasie żeglarskiej - GospodarkaMorska.pl

Uczniowie trzecich klas szkół podstawowych w Rybniku (Śląskie) mogą się ubiegać o miejsce w klasie o profilu żeglarskim w Zespole Szkół Sportowych – poinformował w poniedziałek Urząd Miasta.

To część realizowanego od kilku lat w Rybniku Programu Edukacji Wodnej i Żeglarskiej.

Nabór będzie prowadzony do 4 klasy szkoły podstawowej na rok szkolny 2018/2019. Możliwość nauki w klasie żeglarskiej ma już drugi rocznik młodych rybniczan. Siedemnaścioro obecnych czwartoklasistów od września ub.r. poza realizowaniem podstawy programowej uczestniczy w zajęciach specjalistycznych z żeglarstwa, organizowanych w Sekcji Żeglarskiej TS Kuźnia Rybnik. Od kwietnia do końca października dzieci pod okiem trenerów szlifują umiejętności żeglarskie na wodzie. W zimie mają zajęcia ogólnorozwojowe i teoretyczne.

W sezonie regatowym 2018 dzieci oprócz treningów i zgrupowań mają również zaplanowany start w swoich pierwszych regatach żeglarskich. Samodzielnie, na łodziach klasy Optimist, będą rywalizowały z najlepszymi zawodnikami z całej Polski.

W ramach realizowanego od września 2016 r. Programu Edukacji Wodnej i Żeglarskiej w Rybniku uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych uczą się podstaw żeglarstwa. Zajęcia w ramach dodatkowych godzin WF są bezpłatne i otwarte dla wszystkich uczniów. Przedsięwzięcie wspiera miejscowy samorząd, który m.in. zapewnił pieniądze na zakup specjalistycznego sprzętu, w tym 12 łódek klasy Optimist.

Nauka w klasie żeglarskiej obejmuje sześć dodatkowych specjalistycznych godzin WF wpisanych w plan lekcji. Rybnicka szkoła ma doświadczenie w kształceniu sportowców - działają tam już klasy mistrzowskie z siatkówki chłopców, koszykówki dziewcząt i ju jitsu.

Zajęcia młodych żeglarzy odbywają się na zbiorniku wodnym Rybnik, który powstał w 1971 r. dla potrzeb technologicznych miejscowej elektrowni. 550-hektarowy zalew został utworzony poprzez spiętrzenie wód rzeki Rudy. Woda ze zbiornika jest używana do chłodzenia turbin elektrowni. Użyta w ten sposób, a przez to nagrzana, zostaje z powrotem wypompowana do zalewu. Dzięki temu nie zamarza w zimie, natomiast od kwietnia do października jej temperatura nie spada poniżej 15 stopni. Ciepła woda i niskie brzegi sprawiają, że akwen jest atrakcyjny dla żeglarzy, którzy mogą tu uprawiać sport od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.