ew
Uczniowie trzecich klas szkół podstawowych w Rybniku (Śląskie) mogą się ubiegać o miejsce w klasie o profilu żeglarskim w Zespole Szkół Sportowych – poinformował w poniedziałek Urząd Miasta.
To część realizowanego od kilku lat w Rybniku Programu Edukacji Wodnej i Żeglarskiej.
Nabór będzie prowadzony do 4 klasy szkoły podstawowej na rok szkolny 2018/2019. Możliwość nauki w klasie żeglarskiej ma już drugi rocznik młodych rybniczan. Siedemnaścioro obecnych czwartoklasistów od września ub.r. poza realizowaniem podstawy programowej uczestniczy w zajęciach specjalistycznych z żeglarstwa, organizowanych w Sekcji Żeglarskiej TS Kuźnia Rybnik. Od kwietnia do końca października dzieci pod okiem trenerów szlifują umiejętności żeglarskie na wodzie. W zimie mają zajęcia ogólnorozwojowe i teoretyczne.
W sezonie regatowym 2018 dzieci oprócz treningów i zgrupowań mają również zaplanowany start w swoich pierwszych regatach żeglarskich. Samodzielnie, na łodziach klasy Optimist, będą rywalizowały z najlepszymi zawodnikami z całej Polski.
W ramach realizowanego od września 2016 r. Programu Edukacji Wodnej i Żeglarskiej w Rybniku uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych uczą się podstaw żeglarstwa. Zajęcia w ramach dodatkowych godzin WF są bezpłatne i otwarte dla wszystkich uczniów. Przedsięwzięcie wspiera miejscowy samorząd, który m.in. zapewnił pieniądze na zakup specjalistycznego sprzętu, w tym 12 łódek klasy Optimist.
Nauka w klasie żeglarskiej obejmuje sześć dodatkowych specjalistycznych godzin WF wpisanych w plan lekcji. Rybnicka szkoła ma doświadczenie w kształceniu sportowców - działają tam już klasy mistrzowskie z siatkówki chłopców, koszykówki dziewcząt i ju jitsu.
Zajęcia młodych żeglarzy odbywają się na zbiorniku wodnym Rybnik, który powstał w 1971 r. dla potrzeb technologicznych miejscowej elektrowni. 550-hektarowy zalew został utworzony poprzez spiętrzenie wód rzeki Rudy. Woda ze zbiornika jest używana do chłodzenia turbin elektrowni. Użyta w ten sposób, a przez to nagrzana, zostaje z powrotem wypompowana do zalewu. Dzięki temu nie zamarza w zimie, natomiast od kwietnia do października jej temperatura nie spada poniżej 15 stopni. Ciepła woda i niskie brzegi sprawiają, że akwen jest atrakcyjny dla żeglarzy, którzy mogą tu uprawiać sport od wczesnej wiosny do późnej jesieni.
Puchar opuszcza Trójmiasto. XIII Regaty Smoczych Łodzi Instytucji Kultury już za nami
Tegoroczni maturzyści medalistami żeglarskich mistrzostw Europy
Gdynia. Wręczono Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza
Windsurfer z Sopotu w gronie ambasadorów Energi
Doświadczenie kontra młodość. Regaty o Puchar PZŻ zakończone
Puchar Świata w kajakarstwie - sukcesy Polaków