• <
smartre_2023

ULAQ: pierwszy turecki morski dron uderzeniowy [wideo]

30.11.2020 13:15 Źródło: Sputnik Polska
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie ULAQ: pierwszy turecki morski dron uderzeniowy [wideo]

Partnerzy portalu

ULAQ: pierwszy turecki morski dron uderzeniowy [wideo] - GospodarkaMorska.pl
fot. Ares Shipyard Inc

Turcja aktywnie rozwija drony. Do znanych już z udziału w akcjach bojowych w Syrii, Libii i Górskim Karabachu bezzałogowych statków powietrznych „Bayraktar” może wkrótce dołączyć morski dron.

Jak poinformowała wcześniej służba prasowa tureckiej firmy Ares Shipyard Inc., 28 października w Ankarze zaprezentowano projekt morskiego drona uderzeniowego ULAQ.

Najnowszy morski dron naziemny ULAQ jest opracowywany przez turecką firmę stoczniową Ares Shipyard Inc. razem z Meteksan Defense. Jak powiedział podczas prezentacji projektu dyrektor generalny Meteksan Defence Selcuk Kerem Alparslan, pierwszy prototyp drona będzie gotowy w grudniu tego roku.

Zgodnie z oświadczeniem, ULAQ jest pierwszym morskim dronem szturmowym zbudowanym w Turcji. Jest w stanie rozpędzić się do 65 km/h, zasięg – 400 km, waga – 2 tony. ULAQ jest wyposażony w stację optoelektroniczną i stację radarową do wykrywania i śledzenia celów. Zainstalowany ma system noktowizyjny, łączność odbywa się za pomocą bezpiecznych kanałów.

Ponadto poinformowano, że dron jest uzbrojony w cztery kierowane pociski rakietowe do zwalczania celów morskich i dwa zenitowe pociski produkcji Roketsan. Uzbrojenie drona może się różnić w zależności od rozwiązywanych zadań.

Jak wyjaśnili twórcy, dronem można sterować z dowolnej platformy, od statków po naziemne platformy mobilne.

Gospodarka Morska
Sputnik Polska


Źródło: Sputnik Polska

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.