• <
BOTA_2023

Dania wyśle do krajów bałtyckich myśliwce oraz fregatę; "wzmocnienie NATO w związku z ryzykiem wybuchu konfliktu"

AK

10.01.2022 16:50
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Dania wyśle do krajów bałtyckich myśliwce oraz fregatę; "wzmocnienie NATO w związku z ryzykiem wybuchu konfliktu"

Partnerzy portalu

Dania wyśle do krajów bałtyckich myśliwce oraz fregatę; "wzmocnienie NATO w związku z ryzykiem wybuchu konfliktu" - GospodarkaMorska.pl
Fot. Berg2/ Wikipedia

Dania wyśle do krajów bałtyckich cztery myśliwce oraz fregatę, aby wzmocnić NATO w związku z ryzykiem wybuchu nowego konfliktu zbrojnego w Europie - poinformowała w poniedziałek duńska minister obrony Trine Bramsen.

Decyzja, którą poparła opozycja, zapadła po nadzwyczajnym posiedzeniu parlamentarnej komisji polityki zagranicznej.

"Ważne jest, aby stanąć w obronie wartości, w jakie wierzymy i wysłać bardzo wyraźny sygnał Rosji" - oznajmiła Bramsen.

Według duńskiego resortu obrony, do państw bałtyckich skierowane zostaną na około trzy miesiące cztery myśliwce F-16 z 70 żołnierzami, a także fregata Peter Willemoes ze 160 marynarzami. Zadaniem wojska ma być "patrolowanie i zapewnienie sojuszniczym krajom suwerenności".

W wywiadzie dla dziennika "Berlingske", Bramsen stwierdziła, że "Dania jest gotowa przyjść państwom bałtyckim z pomocą w przypadku agresji ze strony Rosji".

Szef duńskiego MSZ Jeppe Kofod sytuację związaną z koncentracją rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą określił jako "bardzo poważną". "Nasze podejście do Rosji jest dwutorowe. Najpierw prowadzimy wspólnie z NATO działania obronne i odstraszające, a później dialog, ale to wymaga zaprzestania rosyjskich prowokacji i gróźb" - podkreślił Kofod po spotkaniu komisji spraw zagranicznej.

Źródło: PAP

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.