Na rentowność hiszpańskiej spółki wpłynęła zwiększona efektywność finansowa, rozwijająca się polityka handlowa oraz zmiany cen na wszystkich rynkach. Inwestycje netto wyniosły 770 mln euro, a na koniec pierwszego półrocza w budowie znajdowało się 2 064 MW w ramach planu rozwoju OZE.
Acciona Energía zamknęła pierwszą połowę 2022 roku z dochodem netto w wysokości 390 mln euro, wzmacniając tempo inwestycyjne i efektywność finansową od czasu pierwszej oferty publicznej (IPO) spółki w lipcu 2021 r. Wyniki potwierdzają plan rozwoju firmy w zakresie odnawialnych źródeł energii - osiągnięcie 20GW mocy zainstalowanej do 2025 roku i wzmocnienie Acciona Energía jako agenta zmian w zakresie transformacji energetycznej i dekarbonizacji gospodarki.
Zysk operacyjny brutto (EBITDA) wyniósł 909 mln euro. Przychody wzrosły do 2,21 mld euro, z czego 1,19 mld euro pochodzi z działalności wytwórczej, a pozostałe 1,02 mld euro z dostaw energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych dla klientów korporacyjnych na różnych rynkach.
W pierwszym półroczu Acciona Energía wzmocniła swoją politykę handlową, której celem jest zapewnienie dostaw czystej energii po konkurencyjnej i stabilnej cenie dla firm i instytucji.
Jeśli chodzi o dużych klientów, firma podpisała ostatnio największą umowę PPA w branży przemysłowej w Hiszpanii z około dwudziestoma dużymi konsumentami za pośrednictwem Fortii. Zaangażowanie firmy w dostarczanie energii odnawialnej małym i średnim przedsiębiorstwom zaowocowało osiągnięciem ponad 10 000 punktów dostaw i 600 GWh w ramach kontraktu.
Inwestycje netto wzrosły do 770 mln euro, zgodnie z planem wzrostu firmy. W tym 134 mln euro w Hiszpanii, 121 mln euro w Stanach Zjednoczonych i 113 mln euro w Australii.
Od stycznia do czerwca ACCIONA Energía rozpoczęła budowę 1 464MW. Obecnie ma w budowie łącznie 2 064MW. Spółka spodziewa się zakończyć rok z 540 MW nowej mocy zainstalowanej i około 2 100 MW w budowie.
Dług finansowy netto wyniósł 2,05 mld euro w porównaniu z 1,99 mld euro w grudniu 2021r., przy dobrej ewolucji przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej do 838 mln euro.
Moc zainstalowana na dzień 30 czerwca wynosiła 11 212 MW, a całkowita produkcja 12 476 GWh.
Najważniejsze wskaźniki zrównoważonego rozwoju obejmują redukcję emisji Scope 1 i Scope 2 do 8.700 ton CO2. Dzięki wytwarzaniu energii odnawialnej uniknięto emisji 6,7 mln ton CO2.
Spółka wzmocniła swój pozytywny wpływ poprzez zasadzenie 30900 drzew. Ponadto poddała recyklingowi 98% swoich odpadów i zredukowała ilość odpadów nienależących do niebezpiecznych na wysypiskach o 53,8%.
W lipcu referencje ESG spółki Acciona Energía otrzymały najwyższą notę w rankingu S&P Global Ratings dla globalnej branży energetycznej, poprawiając swój wynik z 86 do 87 punktów.
W tym okresie Acciona Energía wyemitowała dwa ekologiczne instrumenty finansowe po bardzo konkurencyjnych kosztach: 10-letnie zielone obligacje na kwotę 500 mln euro, które zostały czterokrotnie subskrybowane z nadwyżką, oraz 15-letnią transakcję private placement na kwotę 200 mln dolarów, na którą popyt był 5,6 razy większy niż oferowana kwota.
Firma dołączyła do indeksu Ibex-35 20 czerwca, umacniając swoją pozycję jako firma wzorcowa benchmark blue chip stock.
Acciona Energía to największa na świecie firma zajmująca się w 100% energią odnawialną bez spuścizny kopalnej. Posiada 11,2 GW energii odnawialnej i prowadzi działalność komercyjną w 20 krajach. Dzięki 30-letniemu doświadczeniu, ACCIONA Energía oferuje kompletny portfel rozwiązań energetycznych dostosowanych do potrzeb klientów korporacyjnych i instytucjonalnych, aby zrealizować ich cele w zakresie dekarbonizacji. Acciona Energía jest zobowiązana do przestrzegania najwyższych standardów środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego (ESG). ACCIONA S.A., wiodąca na świecie firma w zakresie dostarczania rozwiązań regeneracyjnych dla zdekarbonizowanej gospodarki, jest akcjonariuszem referencyjnym Acciona Energía.
Bloomberg: Rosja wstrzymała przepływ ropy rurociągiem „Przyjaźń” do Węgier, Słowacji i Czech
Na terenie morskiej farmy Fécamp zainstalowano pierwszy fundament grawitacyjny
Pełzający po turbinach BladeBUG pomoże zaoszczędzić sektorowi offshore 250 milionów funtów rocznie
Orlen opublikował raport za 2021 rok
Działalność na Morzu Północnym przynosi dziennie wpływy do budżetu rzędu 22 mln funtów
Francja wyznacza kolejne obszary pod rozwój offshore wind