• <

Wynik wyszukiwania - "umowa handlowa" - Wiadomości

Drugi statek wypłynął z Odessy ukraińskim korytarzem humanitarnym

Z Odessy wypłynął w sobotę masowiec Primus; jest to drugi statek wykorzystujący utworzony w sierpniu przez Ukrainę korytarz humanitarny przez Morze Czarne - powiadomiła agencja Interfax-Ukraina. Primus pod banderą Liberii zmierza w kierunku Warny w Bułgarii.
26.08.2023

Wielka Brytania podpisała porozumienie o wejściu do bloku handlowego na Pacyfiku - CPTPP [WIDEO]

Wielka Brytania formalnie podpisała w niedzielę porozumienie o wejściu do Wszechstronnego i Postępowego Porozumienia na rzecz Partnerstwa Transpacyficznego (CPTPP), bloku handlowego 11 państw, leżących wokół Pacyfiku. To najważniejsza umowa handlowa Wielkiej Brytanii, zawarta po brexicie.
16.07.2023

Stocznia w Helsinkach chce zbudować dla Rosji gigantyczny lodołamacz

Helsińska stocznia wystąpiła o zgodę na dostawę lodołamacza dla koncernu wydobywczego Norylski Nikiel, pomimo sankcji gospodarczych nałożonych na Rosję. Byłby to największy lodołamacz, jaki powstał w Finlandii. O sprawie zdecyduje fińskie MSZ – podało w piątek radio Yle.
12.08.2022

Azja-Pacyfik nowe centrum gospodarcze. Regional Comprehensive Economic Partnership to szansa dla Polski

Regional Comprehensive Economic Partnership (RCEP) - strefa handlowa Azji i Pacyfiku działać będzie od stycznia. Powstaje nowe centrum handlu światowego z jedną trzecią światowego PKB. Nowa umowa o wolnym handlu, obejmująca jedną trzecią światowej gospodarki, zniesie 90% ceł między 15 krajami Azji Wschodniej i Pacyfiku i oczekuje się, że zwiększy eksport wewnątrzregionalny o 42 miliardy dolarów.
26.12.2021

Brexit – wielkie wyzwanie nie tylko dla logistyki

Opóźnienia, papierkowa robota, dodatkowe cła – to tylko niektóre z negatywnych skutków Brexitu. Branża logistyczna stoi obecnie przed potężnym wyzwaniem, aby zapewnić ciągłość handlu. Ale Brexit może dotknąć każdego z nas, indywidulanych konsumentów, a wówczas przyjdzie nam zapłacić więcej i poczekać znacznie dłużej na kupione produkty.
16.02.2021

Müller: jesteśmy otwarci na współpracę gospodarczą z Chinami

Jesteśmy otwarci na współpracę gospodarczą z Chinami, ale ona musi się odbywać na sprawiedliwych i jasnych zasadach - podkreślił we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Jak zaznaczył, Europa powinna dbać o interesy gospodarcze w dobrych relacjach z USA, ale również w poprawnych relacjach z ChRL.
09.02.2021

Rozmowy Grupy Wyszehradzkiej i KE o umowie z Chinami i handlu z USA

W Brukseli odbyło się w piątek spotkanie ambasadorów przy UE krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz Słowenii z przedstawicielami Komisji Europejskiej. Rozmawiano o stosunkach Unii Europejskiej z USA i umowie inwestycyjnej z Chinami.
22.01.2021

Unia potrzebuje Chin, umowa inwestycyjna szansą dla obu stron

Umowa UE-Chiny jest gospodarczą szansą dla obu stron. To również szansa na dalszy rozwój chińskiej gospodarki w oparciu o globalne zasady rynkowe - powiedziała PAP europosłanka, prof. Danuta Huebner (PO). Jej zdaniem Pekin podjął w niej ważne zobowiązana dot. respektowania prawa pracy.
15.01.2021

Szef komisji PE nie wyklucza zmian w umowie handlowej z Wielką Brytanią

Przewodniczący Komisji Handlu Międzynarodowego (INTA) w Parlamencie Europejskim Bernd Lange oświadczył w poniedziałek, że możliwe są jeszcze zmiany w umowie o relacjach handlowych między Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem.
12.01.2021

W Brukseli krytyka pod adresem Niemiec i Francji w sprawie umowy z ChRL

Na spotkaniu unijnych ambasadorów w Brukseli część krajów, w tym Włochy, Hiszpania i Polska, skrytykowało szefa Rady Europejskiej, Niemcy i Francję za sposób, w jaki pod koniec 2020 roku ogłoszono podpisanie umowy inwestycyjnej UE-Chiny - powiadomiło PAP źródło w UE.
08.01.2021

Niedużak: skutki brexitu dla polskiej gospodarki trudno na razie określić

Skutki brexitu dla polskiej gospodarki trudno na razie określić; wiele zależy od stopnia dostosowania przedsiębiorców do nowych wymogów zw. z wymianą handlową z Wielką Brytanią, od nawiązania nowych łańcuchów dostaw czy poszukiwania rynków alternatywnych - mówi wiceszef MRPiT Marek Niedużak.
04.01.2021

Zakończył się 11-miesięczny okres przejściowy po brexicie

O północy z czwartku na piątek według czasu brukselskiego, czyli o 23:00 czasu londyńskiego zakończył się 11-miesięczny okres przejściowy po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
01.01.2021

Wielka Brytania zakończyła proces ratyfikacji umowy handlowej z UE

Ustawa o przyszłych relacjach z Unią Europejską, która implementuje do brytyjskiego prawa postanowienia uzgodnionej umowy handlowej z UE, została zaaprobowana przez królową, a tym samym nabrała mocy - ogłosił w nocy ze środy na czwartek spiker Izby Gmin Lindsay Hoyle.
31.12.2020

Premier Wielkiej Brytanii oficjalnie podpisał umowę handlową z UE

Brytyjski premier Boris Johnson oficjalnie podpisał w środę po południu uzgodnioną w zeszłym tygodniu umowę o przyszłych relacjach handlowych Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii. Porozumienie wejdzie w życie 1 stycznia 2021 r.
30.12.2020

Michel i von der Leyen podpisali umowę o handlu między UE a Wielką Brytanią

W imieniu Unii Europejskiej przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w środę rano w Brukseli podpisali umowę o handlu i współpracy między UE a Wielką Brytanią.
30.12.2020

Państwa UE zatwierdziły umowę o handlu z Wielką Brytanią

Państwa członkowskie Unii Europejskiej jednogłośnie zatwierdziły we wtorek w Brukseli umowę o handlu i współpracy między Wspólnotą a Wielką Brytanią - dowiedziała się PAP nieoficjalnie. Umowa będzie obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku.
29.12.2020

Francja: kompromis w sprawie umowy z W. Brytanią - wyważony i rozsądny

Kompromis w sprawie umowy o współpracy i handlu między Unią Europejską i Wielką Brytanią osiągnięty w czwartek jest "wyważony i rozsądny" - powiedział główny unijny negocjator Michel Barnier w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla "Le Figaro".
28.12.2020

Polska w Brukseli sprzeciwiła się przyspieszeniu prac nad umową UE-Chiny

Polska na spotkaniu ambasadorów państw unijnych w Brukseli sprzeciwiła się znacznemu przyspieszeniu prac nad umową inwestycyjną UE-Chiny po tym, jak Komisja Europejska poinformowała, że umowa jest już gotowa - przekazało PAP źródło UE.
28.12.2020

Ambasadorowie państw UE zatwierdzili umowę o handlu między Unią a W. Brytanią

Ambasadorowie państw Unii Europejskiej jednogłośnie zatwierdzili w poniedziałek w Brukseli umowę o handlu i współpracy między Wspólnotą a Wielką Brytanią. Umowa będzie obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku.
28.12.2020

W poniedziałek spotkanie ambasadorów UE w sprawie umowy z W. Brytanią

Ambasadorowie państw UE spotkają się w poniedziałek o godz. 11.30 w spawie umowy dotyczącej brexitu - poinformował w niedzielę na Twitterze rzecznik niemieckiej prezydencji Sebastian Fischer.
27.12.2020

Opublikowano treść umowy Wielkiej Brytanii z UE

Brytyjski rząd opublikował w sobotę pełen tekst zawartej w czwartek z Unią Europejską umowy o relacjach po upływie okresu przejściowego po brexicie. Na środę zostało zwołane posiedzenie parlamentu, na którym umowa ma zostać ratyfikowana.
27.12.2020

Umowa między UE a W. Brytanią to dobra wiadomość dla Polaków

Uzgodnienie umowy między UE a Wielką Brytanią jest dobrą wiadomością dla polskich przedsiębiorców i obywateli. Ograniczy negatywne skutki brexitu - powiedział PAP w piątek minister ds. europejskich Konrad Szymański.
26.12.2020

Rada UE zagłosuje ws. tymczasowego stosowania umowy UE-W. Brytania w najbliższych dniach

Decyzja w sprawie tymczasowego stosowania projektu umowy UE-Wielka Brytania zostanie poddana pod głosowanie w Radzie UE w najbliższych dniach - przekazało PAP w piątek źródło unijne.
26.12.2020

W ciągu najbliższych godzin możliwe porozumienie w sprawie umowy po brexicie

W ciągu najbliższych godzin możliwe jest zawarcie porozumienia UE z W. Brytanią w sprawie umowy handlowej po brexicie - powiedziało PAP źródło dyplomatyczne. Informacje o zbliżeniu stanowisk przekazał przedstawicielom państw UE we wtorek główny unijny negocjator Michel Barnier.
22.12.2020

Od stycznia spodziewany paraliż w wymianie handlowej między Wielką Brytanią a krajami UE. To zagrożenie dla działalności polskich firm

Wielka Brytania nie chce unii celnej z krajami Wspólnoty, nie zanosi się też na osiągnięcie porozumienia w sprawie warunków wymiany handlowej. Za 10 dni może więc nastąpić paraliż w handlu między Zjednoczonym Królestwem a kontynentalną Europą. Choć będzie on bardziej dotkliwy dla Brytyjczyków niż krajów unijnych, to może też dla wielu polskich firm oznaczać straty, a nawet zagrożenie dla ich działalności. Największe obawy mają producenci żywności.
21.12.2020

Brak umowy handlowej zaszkodzi nie tylko Londynowi - gospodarka Unii też ucierpi

Unia Europejska odpowiada za prawie połowę handlu zagranicznego Wielkiej Brytanii, a Wielka Brytania tylko za kilkanaście procent handlu UE. Uważa się, że brak umowy handlowej bardziej zaszkodzi Londynowi. Sytuacja jest jednak bardziej złożona: UE eksportuje na Wyspy towary, których cena w przypadku braku umowy znacznie wzrośnie, a to może skłonić Brytyjczyków do poszukania tańszych produktów poza Unią.
21.12.2020

Johnson znowu będzie rozmawiał z von der Leyen o umowie z UE

Brytyjski premier Boris Johnson w czwartek wieczorem będzie ponownie rozmawiał przez telefon z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen na temat umowy o przyszłych relacjach Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej - podały brytyjskie media.
18.12.2020

Od początku 2021 r. handel z Wielką Brytanią jak z państwami spoza UE

Od 1 stycznia 2021 r. służby celne państw członkowskich Unii Europejskiej, w procedurze eksportu i importu z Wielką Brytanią, będą stosować takie przepisy jak wobec krajów trzecich, czyli nie będących członkami UE - podał resort finansów we wtorek na stronie internetowej.
15.12.2020

Porozumienie handlowe między UE i Wielką Brytanią jest jeszcze możliwe

Francuskie media oceniają, że żadna ze stron toczących się negocjacji w sprawie przyszłych relacji handlowych między UE i Wielką Brytanią nie będzie chciała wziąć odpowiedzialności za ich prawdopodobne fiasko. Komentatorzy widzą pewną nadzieję w kontynuacji rozmów.
14.12.2020

Wielka Brytania i UE będą kontynuować rozmowy o relacjach handlowych

Wielka Brytania i Unia Europejska będą kontynuować rozmowy w sprawie przyszłych relacji handlowych - ustalili podczas niedzielnej rozmowy telefonicznej premier Boris Johnson i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
13.12.2020

Oddala się umowa handlowa z Wielką Brytanią po brexicie

Sytuacja jest trudna. Główne przeszkody nie zostały przezwyciężone. Prawdopodobieństwo braku umowy handlowej z Wielką Brytanią po brexicie jest wyższe niż jej zawarcia - przekazał dziennikarzom wysoki urzędnik unijny po krótkiej dyskusji na ten temat na szczycie UE w Brukseli.
11.12.2020

Spotkanie ostatniej szansy ws. umowy handlowej po brexicie

W Brukseli w środę wieczorem odbywa się spotkanie przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, które jest uważane za ostatnią szansę na osiągnięcie porozumienia ws. umowy handlowej po brexicie.
09.12.2020

Jutro wieczorem rozmowy dotyczące umowy po brexicie

W środę wieczorem w Brukseli odbędą się rozmowy miedzy szefową KE Ursulą von der Leyen i premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem ws. umowy handlowej po brexicie. Temat ma pojawić się też na rozpoczynającym się w czwartek w Brukseli szczycie UE.
08.12.2020

UE dała zielone światło dla umowy UE-Chiny

Państwa Unii Europejskiej w poniedziałek dały zielone światło dla umowy UE-Chiny o ochronie 100 europejskich oznaczeń geograficznych w Chinach i 100 chińskich oznaczeń geograficznych w Unii przed podrabianiem. Polskim chronionym produktem będzie wódka.
23.11.2020

Są postępy w rozmowach na temat brexitu z UE

Wielka Brytania i Unia Europejska poczyniły pewne postępy w rozmowach o przyszłych relacjach po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie, ale nie można wykluczyć, że nie uda się zawrzeć porozumienia - ostrzegł w niedzielę główny brytyjski negocjator David Frost.
15.11.2020

15 krajów podpisało największą na świecie umowę o wolnym handlu

15 krajów Azji i Pacyfiku podpisało w niedzielę umowę o wolnym handlu, której inicjatorem były Chiny. Porozumienie zostało zawarte na zakończenie 37. szczytu Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), który odbył się w stolicy Wietnamu Hanoi.
15.11.2020

Von der Leyen: Europa powinna wyjść z inicjatywą współpracy z USA

Podziały można zasypać, rany zagoić, ale niektóre różnice są głębsze niż jedna administracja i nie znikną po wyborach; Europa powinna wyjść z inicjatywą w sprawie nowej agendy transatlantyckiej - powiedziała we wtorek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
10.11.2020

UE nakłada karne cła na USA, ale ma nadzieję na poprawę relacji handlowych

UE uzgodniła, że nałoży na sprowadzane z USA towary i usługi o wartości do 4 mld dolarów karne cła w związku z niedozwoloną państwową pomocą dla koncernu lotniczego Boeing. "27" ma jednak nadzieję, na poprawę relacji handlowych wraz ze zmianą władzy w Waszyngtonie.
09.11.2020

Wygrana Bidena może mieć wpływ na rozmowy UE-W.Brytania

Zwycięstwo Joe Bidena w wyborach prezydenckich w USA może mieć wpływ na kluczowy tydzień rozmów handlowych między UE i Wielką Brytanią po niedawnej jego wypowiedzi na rzecz poparcia stanowiska Irlandii - ocenił w poniedziałek szef MSZ Irlandii Simon Coveney.
09.11.2020

Japonia podpisała z W. Brytanią umowę o wolnym handlu po brexicie

Japonia i W. Brytania formalnie podpisały w piątek w Tokio porozumienie o wolnym handlu. To pierwsza tak ważna umowa handlowa zawarta przez Brytyjczyków po brexicie – podała agencja Reutera, zaznaczając, że Londyn wciąż nie doszedł do porozumienia z partnerami w UE.
23.10.2020

Wielka Brytania i UE wznowią w czwartek rozmowy o umowie handlowej

Wielka Brytania gotowa jest do wznowienia negocjacji z Unią Europejską na temat umowy o wolnym handlu - poinformowało w wydanym w środę oświadczeniu biuro premiera Borisa Johnsona. Dalsze rozmowy mają się zacząć już w czwartek w Londynie.
22.10.2020

Johnson chce umowy z UE, ale nie za wszelką cenę

Wielka Brytania jest zdeterminowana, by zawrzeć porozumienie w prowadzonych negocjacjach z Unią Europejską, ale nie będzie dążyć do tego za wszelką cenę - powiedział w czwartek brytyjski premier Boris Johnson swojemu irlandzkiemu odpowiednikowi Michealowi Martinowi.
14.08.2020

Barnier: stanowisko W. Brytanii sprawia, że umowa handlowa jest mało prawdopodobna

Główny negocjator UE ds. brexitu Michel Barnier powiedział w czwartek, że Wielka Brytania nie wykazała chęci przełamania impasu w rozmowach o równych szansach dla firm i rybołówstwa, co sprawia, że zawarcie nowej umowy handlowej między Brukselą i Londynem jest „mało prawdopodobne”.
23.07.2020

Komisja Parlamentu Europejskiego poparła umowę o wolnym handlu z Wietnamem

Komisja handlu międzynarodowego europarlamentu poparła we wtorek umowę handlowo-inwestycyjną między UE, a Wietnamem. Urzędnicy w Brukseli określają porozumienie najbardziej ambitnym, jakie UE kiedykolwiek zawarła z krajem rozwijającym się.
21.01.2020

Von der Leyen ostrzega, że negocjacje ws. umowy handlowej będą trudne

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ostrzegła w środę Wielką Brytanię, że jej relacje z Unią Europejską po brexicie nie będą tak bliskie, jak do tej pory, oraz że negocjacje w sprawie nowej umowy handlowej będą trudne.
08.01.2020

Ropa w USA drożeje; na rynkach optymizm po wstępnym porozumieniu ws. handlu

Ropa w USA drożeje. Na rynkach dominuje optymizm po informacjach, że USA i Chiny osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie handlu - informują maklerzy.
13.12.2019

W listopadzie wchodzi w życie umowa o wolnym handlu UE - Singapur

21 listopada 2019 r. wejdzie w życie umowa o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską i Republiką Singapuru. Umowa została podpisana 19 października 2018 r., a 13 lutego 2019 r. Parlament Europejski wyraził zgodę na jej zawarcie.
12.11.2019

Nowa umowa handlowa między UE a Singapurem

Państwa członkowskie UE zatwierdziły w piątek umowę handlową z Singapurem, który jest największym partnerem UE w tej sferze w Azji Południowo-Wschodniej. Umowa wejdzie w życie 21 listopada.
08.11.2019

Ropa w USA powiększa spadek cen, bo nawet mała umowa USA-Chiny jeszcze niepewna

Ceny ropy naftowej powiększają spadki w reakcji na pesymizm na rynkach, że nawet "mała" umowa handlowa pomiędzy USA a Chinami jeszcze nie jest dopracowana i nadal jest wiele do zrobienia - podają maklerzy.
15.10.2019

Brytyjski premier rozmawiał z Pence'em o umowie handlowej z USA

Brytyjski premier Boris Johnson wykluczył w czwartek w rozmowie z wiceprezydentem USA Mikiem Pence'em, by przyszła umowa handlowa między krajami mogła zakładać dostęp amerykańskich firm do publicznej służby zdrowia i obniżenie standardów bezpieczeństwa żywności.
06.09.2019

USA/Pelosi: Umowa handlowa z Londynem nie może zagrażać pokojowi w Irlandii Północnej

Żadne porozumienie o wolnym handlu między USA a Wielką Brytanią nie przejdzie przez amerykański Kongres, jeśli brexit miałby zagrozić porozumieniu pokojowemu w Irlandii Północnej - oświadczyła w środę przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi.
14.08.2019

Brytyjski premier: Najważniejsza umowa o wolnym handlu to ta z UE

Najważniejsza umowa o wolnym handlu, jaką musi zawrzeć Wielka Brytania, jest ta z Unią Europejską - oświadczył we wtorek brytyjski premier Boris Johnson. Wyraził też nadzieję na korzystną dla kraju umowę handlową ze Stanami Zjednoczonymi.
14.08.2019

Bolton: Chcemy być pomocni w brexicie, poprzemy brexit bez umowy

Przebywający w Londynie John Bolton, doradca prezydenta USA Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego, oświadczył w poniedziałek, że Waszyngton "chce być pomocny w brexicie" i entuzjastycznie poprze brexit bezumowny, jeśli tak zdecyduje brytyjski rząd.
13.08.2019

Szef MSZ Wielkiej Brytanii: Londyn chce ściślejszej więzi z Kanadą po brexicie

Wielka Brytania liczy na zacieśnienie więzi z Kanadą po wyjściu z UE, a oba kraje pracują nad zachowaniem ciągłości w stosunkach handlowych w razie brexitu bez umowy - powiedział we wtorek w Toronto szef brytyjskiej dyplomacji Dominic Raab.
07.08.2019

Ceny ropy rosną - kraje OPEC uzgodniły cięcia produkcji

Ceny ropy naftowej w USA zwyżkują, po tym jak kraje OPEC uzgodniły w poniedziałek przedłużenie o dziewięć miesięcy obniżenia produkcji surowca. Analitycy wskazują, że wśród przyczyn słabnących perspektyw popytu na ropę można wymienić napięcia handlowe oraz gorsze od oczekiwań dane w światowej gospodarce.
02.07.2019

USA: Brak deklaracji o postępach w rozmowach handlowych z Chinami

Przedstawiciele USA i Chin lakonicznie wyrażają zadowolenie z piątkowych rozmów handlowych w Waszyngtonie, ale nie informują o postępach. Chociaż prezydent USA Donald Trump uspakaja, że pośpiech nie jest potrzebny, Reuters pisze o "eskalacji wojny handlowej".
11.05.2019

Prezydent USA: Nie ma pośpiechu z finalizacją umowy handlowej z Chinami

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w piątek, że "absolutnie nie ma pośpiechu" z finalizacją porozumienia handlowego z Chinami. W piątek w Waszyngtonie ma być kontynuowana kolejna runda dwustronnych negocjacji w tej sprawie.
10.05.2019

FT: ewentualna umowa handlowa USA-Chiny nie zlikwiduje napięć

Nawet jeśli USA i Chinom uda się osiągnąć porozumienie handlowe, umowa ta nie zapewni stabilności w stosunkach między tymi państwami, a będzie tylko "małym krokiem" w kierunku zdefiniowania ich relacji na nowo - ocenia w piątek "Financial Times".
26.04.2019

Umowa z Singapurem ożywi handel UE z Azją

PE zatwierdził w środę umowę o wolnym handlu i umowę o ochronie inwestycji między UE a Singapurem. Wyraził on również zgodę na zawarcie umowy o partnerstwie i współpracy. Wejście w życie obu umów ma ożywić stosunki gospodarcze UE z Singapurem i zwiększyć obecność Unii w Azji Południowo-Wschodniej.
15.02.2019

KE: Umowy z Singapurem pobudzą handel między UE a Azją

Parlament Europejski zatwierdził w środę umowę o wolnym handlu i umowę o ochronie inwestycji między UE a Singapurem. Zdaniem Komisji Europejskiej porozumienia pobudzą handel między UE i Azją.
14.02.2019

PE poparł umowy o wolnym handlu i ochronie inwestycji między UE a Singapurem

Parlament Europejski poparł w środę decyzję o zawarciu umów o wolnym handlu i ochronie inwestycji między Unią Europejską a Singapurem. Za umową o wolnym handlu głosowało 425 eurodeputowanych, 186 było przeciw, a 41 wstrzymało się od głosu.
14.02.2019

Dolar umacnia się, pomaga wzrost ryzyka i słabsze euro

Ubiegły tydzień przyniósł osłabienie polskiej waluty, co związane było z siłą dolara amerykańskiego. W tym tygodniu poznamy kluczowe dane o PKB w Polsce, inwestorzy jednak prawdopodobnie skupią się na globalnej polityce.
12.02.2019

W piątek wchodzi w życie umowa handlowa między UE a Japonią

W piątek wejdzie w życie umowa o partnerstwie gospodarczym między UE a Japonią. Przedsiębiorstwa i konsumenci we Wspólnocie i w Japonii będą mogli czerpać korzyści z największej strefy wolnego handlu na świecie.
01.02.2019

Japonia: Pence i Abe rozmawiali o Korei Płn. i relacjach handlowych

Wiceprezydent USA Mike Pence i premier Japonii Shinzo Abe podczas spotkania we wtorek w Tokio podkreślili, że konieczne jest utrzymanie sankcji wobec reżimu w Korei Północnej . Pence wezwał też Japonię do zmniejszenia jej nadwyżki w handlu z USA.
13.11.2018

MPiT chce przygotować firmy, księgowych i doradców podatkowych na Brexit

MPiT chce przygotować firmy, księgowych i doradców podatkowych na brexit; resort prowadzi akcję mailingową, która ma pomóc im dostosować się do zmian związanych z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE - poinformowało PAP Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.
26.10.2018

Kraje UE za podpisaniem umowy o wolnym handlu z Singapurem

Kraje UE opowiedziały się w poniedziałek za podpisaniem umowy o wolnym handlu oraz umowy o wzajemnej ochronie inwestycji z Singapurem. Obie mowy, a także umowa o partnerstwie i współpracy, mają zostać podpisane w piątek przy okazji szczytu ASEM w Brukseli.
15.10.2018

KE: Rok po wejściu w życie umowa handlowa CETA przynosi dobre wyniki

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że rok po wejściu w życie umowa handlowa między UE a Kanadą CETA przynosi dobre wyniki, m.in dla unijnych eksporterów. Od października 2017 r. do czerwca 2018 r. eksport z UE do Kanady wzrósł o ponad 7 proc.
20.09.2018

UE i Japonia podpisały umowę o wolnym handlu; Tusk przeciw protekcjonizmowi

UE i Japonia podpisały we wtorek w Tokio umowę o wolnym handlu, która ma być "jasnym sygnałem" przeciw protekcjonistycznemu kursowi, który obrał prezydent USA Donald Trump.
17.07.2018

UE porozumiała się z Meksykiem ws. umowy o wolnym handlu

Unia Europejska zakończyła w sobotę negocjacje nowej umowy o wolnym handlu z Meksykiem. Praktycznie cały handel towarami między UE a Meksykiem nie będzie objęty cłami. Będzie to dotyczyć także sektora rolnego.
22.04.2018

Ważą się losy CETA. Fiasko może oznaczać koniec polityki handlowej UE

Ważą się losy umowy o wolnym handlu między UE i Kanadą (CETA). W niektórych krajach Unii, np. w Niemczech czy Austrii, narasta sprzeciw wobec tego porozumienia. Zdaniem ekspertów fiasko umowy może pogrzebać w przyszłości politykę handlową Unii Europejskiej.
17.09.2016

Port w Kłajpedzie chce przejąć od Gdańska pozycję głównego bałtyckiego hubu. Szykuje się ostra konkurencja

Port w Kłajpedzie zamierza konkurować z Portem Gdańsk o pozycję głównego bałtyckiego hubu. Ma w tym pomóc współpraca z Chinami oraz rozbudowa infrastruktury. Władze polskiego portu zapewniają, że są gotowe na wzmożoną rywalizację.
12.08.2015

Dziękujemy za wysłane grafiki.