• <

Wynik wyszukiwania - "stocznia gdańska" - Wiadomości

Przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców upamiętniono 53. rocznicę Grudnia' 70

Uroczystości upamiętniające 53. rocznicę Grudnia '70 odbyły się w sobotę przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku. Drogę do wolnej Polski odmierzają krzyże upamiętniające ofiarę tych, którzy odważnie upomnieli się o prawa i godność narodu – napisał w liście do uczestników prezydent Andrzej Duda.
16.12.2023

Gdańscy stoczniowcy i uczniowie oddali hołd ofiarom Grudnia'70

Emerytowani i czynni Stoczniowcy oraz uczniowie pomorskich szkół złożyli w piątek kwiaty i zapalili znicze pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców, upamiętniając 53. rocznicę tragicznych wydarzeń na Wybrzeżu w grudniu 1970 r.
16.12.2023

Napis "Stocznia Gdańska" odnowiony. Ma wyglądać jak w momencie powstania

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni poinformował, że zakończył przed planowanym terminem naprawę i renowację napisu „Stocznia Gdańska” znajdującego się nad historyczną Bramą nr 2. Dzięki temu można już oglądać jeden z najważniejszych gdańskich symboli upadku komunizmu w pełnej świetności.
21.07.2023

Konkurs fotograficzny "Stocznia. Drugie życie"

Europejskie Centrum Solidarności organizuje konkurs fotograficzny, w którym każdy może wziąć udział. Tematem przewodnim konkursu jest Stocznia Gdańska i jej drugie życie. Zdjęcia można przesyłać do 14 sierpnia.
05.07.2023

Rozpoczął się remont napisu "Stocznia Gdańska"

W poniedziałek rozpoczął się remont napisu "Stocznia Gdańska", który znajduje się nad historyczną Bramą nr 2 przy budynku dawnej portierni. Prace konserwacyjne mają potrwać do końca miesiąca.
03.07.2023

Naczelny Sąd Administracyjny uprawomocnił decyzję o wpisaniu do rejestru zabytków Stoczni Gdańskiej

Oddalono skargi kasacyjne od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie o wpisaniu do rejestru zabytków historycznego zespołu budowlanego Stoczni Gdańskiej od okresu funkcjonowania Stoczni Cesarskiej do 1989 roku.
31.05.2023

Gróbarczyk: sytuacja w przemyśle stoczniowym jest stabilna

Sytuacja w przemyśle stoczniowym jest stabilna z tendencją na dobrą - powiedział w środę podczas posiedzenia sejmowej komisji gospodarki morskiej wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Dodał, że wszystkie stocznie "mają pełen pakiet zamówień w zakresie remontów i budów".
08.02.2023

Krzysztof Wyszkowski: Porozumienia Sierpniowe pozwoliły nam żyć w półwolności

Mam poczucie, że nie spałem, nie jadłem, tylko pracowaliśmy i cieszyliśmy się - wspominał we wtorek gość Studia PAP, działacz opozycji antykomunistycznej Krzysztof Wyszkowski. Porozumienie polegało jednak tylko na tym, że komuniści zgodzili się, żebyśmy żyli w warunkach półwolności - dodał.
30.08.2022

"Okręt płonie", czyli 60. rocznica tragicznego pożaru na statku m/s „Konopnicka” w Stoczni Gdańskiej

W naszej kolejnej analizie dotyczącej wypadków morskich przedstawiamy tym razem zdarzenie, które miało miejsce 13 grudnia 1961 roku w ówczesnej Stoczni Gdańskiej. Wtedy to podczas prowadzonych prac wykończeniowych doszło do tragicznego w skutkach pożaru, który miał miejsce na statku m/s „Konopnicka”.
13.12.2021

27 lat temu wybuchł pożar w Stoczni Gdańskiej. Życie straciło siedem osób

24 listopada 1994 roku wybuchł pożar w hali Stoczni Gdańskiej. Podczas tego tragicznego zdarzenia życie straciło siedem osób, a ponad 300 osób zostało poparzonych.
24.11.2021

Gdańsk: Samorządowcy o odroczeniu decyzji ws. wpisu Stoczni Gdańsk na listę światowego dziedzictwa

Na trwającej właśnie sesji UNESCO odroczono decyzje w sprawie wpisu Stoczni Gdańsk na listę światowego dziedzictwa. To oznacza, że kwestia wpisu nie została ostatecznie zamknięta. Piłka jest nadal w grze – komentuje zastępca prezydent Gdańska Alan Aleksandrowicz.
31.07.2021

Zrozumieć Sierpień 2021. Stocznia, czyli powrót do bazy

Stocznia i powstające na terenach postoczniowych Młode Miasto staje się w tym roku miejscem wydarzeń z cyklu Zrozumieć Sierpień. Od połowy maja do końca października ECS zaprasza na warsztaty, spotkania, spacery po stoczni, działania sąsiedzkie i zajęcia dla rodzin z dziećmi. 13 maja zaplanowano premierę pierwszej dźwiękowej opowieści o stoczni w formie podcastu.
11.05.2021

Filmowe spacery po Stoczni Gdańskiej śladami kobiet

Instytut Kultury Miejskiej przygotował filmowe relacje ze spacerów organizowanych w październiku w ramach projektu Metropolitanka - po Stoczni Gdańskiej Szlakami Kobiet oprowadzali Pomorzanie pochodzenia rosyjskiego i ukraińskiego. Teraz w spacerach można wziąć udział ponownie - wirtualnie. O dziejach najważniejszego w Polsce zakładu przemysłowego z perspektywy kobiet posłuchamy na YouTubie. Filmy są z polskimi napisami.
18.01.2021

Ostatni etap procedury wpisu Stoczni Gdańskiej na listę UNESCO

W historycznej Sali BHP spotkali się m.in. Magdalena Gawin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Jörg Haspel ekspert ICOMOS oraz Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Misja Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych (ICOMOS) stanowiła ostatni element procedury oceny Stoczni Gdańskiej jako miejsca kandydującego do wpisu na Listę światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego UNESCO.
13.01.2021

Powstały filmy o kobietach w Stoczni Gdańskiej w jęz. rosyjskim i ukraińskim

W ramach przedsięwzięcia Instytutu Kultury Miejskiej (IKM) w Gdańsku powstały dwa rosyjsko i ukraińskojęzyczne filmy opowiadające o Stoczni Gdańskiej szlakiem pracujących w tym zakładzie kobiet.
06.01.2021

Wystawa "Stocznia Gdańska w PRL" online

Wystawa "Stocznia Gdańska w PRL" prezentowana była w dawnej ślusarni okrętowej Stoczni Gdańskiej - Hali 42A przy ulicy Narzędziowców w Gdańsku od końca maja do początku sierpnia 2020 roku.
21.12.2020

Morska Fundacja Historyczna - wycieczki w listopadzie i grudniu

Morska Fundacja Historyczna i Fundacja Promocji Solidarności zapraszają na bezpłatne wycieczki z profesjonalnym przewodnikiem po terenach stoczniowych z cyklu “Stocznia Gdańska – Kolebka Solidarności 1980 – 2020”.
30.10.2020

Październikowe zwiedzanie Stoczni Gdańskiej

Morska Fundacja Historyczna zaprasza na zwiedzanie Muzeum Sali BHP Stoczni Gdańskiej oraz wybranych obiektów Szlaku Stoczni Cesarskiej z profesjonalnym przewodnikiem.
10.10.2020

Wałęsa opublikował przeprosiny dla byłego pracownika Stoczni Gdańskiej

Lech Wałęsa opublikował przeprosiny dla byłego pracownika Stoczni Gdańskiej, Henryka Jagielskiego, za nazwanie go agentem Służby Bezpieczeństwa. Publikacja została nakazana wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z maja 2019 r.
21.09.2020

Tablice z 21 postulatami MKS należą do Narodowego Muzeum Morskiego

Tablice z 21 postulatami Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego - w świetle prawa - należą bezspornie do Narodowego Muzeum Morskiego - powiedział dziś wiceszef MKiDN Jarosław Sellin. Dodał, że tablice te powinny znaleźć się w Sali BHP Stoczni Gdańskiej.
01.09.2020

Najsłynniejszy pomnik w Belgii w przebraniu stoczniowca dla uczczenia Porozumień Sierpniowych

Najsłynniejszy pomnik w Belgii, figurka Manneken Pis, przedstawiająca siusiającego chłopca, została dzisiaj przebrana w strój stoczniowca oraz szarfę z napisem "Solidarność". Lokalne władze uczciły w ten sposób 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.
31.08.2020

21 postulatów Stoczni Gdańskiej: tło i społeczne realia

21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego zostało spisanych na drewnianych tablicach przez Arkadiusza Rybickiego i Macieja Grzywaczewskiego, członków Ruchu Młodej Polski, i wywieszonych na bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej 17 sierpnia 1980 r.
31.08.2020

Jak chronić historyczne wartości i jednocześnie ożywić stoczniowe tereny? Debata na temat dziedzictwa Stoczni Gdańskiej

To z jednej strony przestrzeń historii nieodległej, więc żywej, z drugiej to miejsce szczególnych wydarzeń historycznych, miejscem refleksji nad przyszłością, które wciąż oddziałuje - powiedział Andrzej Trzeciak wicedyrektor Europejskiego Centrum Solidarności podczas debaty w ramach Forum Obywatelskiego.
29.08.2020

"The Guardian" przypomina tekst o strajku w Stoczni Gdańskiej z 1980 roku

Brytyjski dziennik "The Guardian" zamieścił dzisiaj na łamach swojej strony internetowej w cyklu "Z archiwum Guardiana" własny tekst z 28 sierpnia 1980 roku, o trwającym wówczas strajku w Stoczni Gdańskiej.
28.08.2020

Koniec ze Stocznią Gdańsk S.A. - powróci Stocznia Gdańska

Stocznia Gdańsk S.A. niedługo odzyska swoją historyczną nazwę. Co za tym stoi?
27.08.2020

Pomóż odszukać dawnych stoczniowców

"Archiwum Wspomnień Stoczniowca" rozpoczęło zbieranie historii związanych ze Stocznią Gdańską. Jego twórcy przyjadą do chętnych osób, które chciałyby opowiedzieć swoją historię - będzie ona zarejestrowana i następnie zaprezentowana w formie filmu, tekstu i słuchowiska.
25.08.2020

Powstał portal Archiwum Wspomnień Stoczniowca

Dzisiaj ruszyło multimedialne Archiwum Wspomnień Stoczniowca, składające się z krótkich filmów dokumentalnych, tekstów i podcastów. Portal gromadzi relacje pracowników Stoczni Gdańskiej.
18.08.2020

“My tam budowaliśmy statki” - spektakl na bazie opowieści pracowników Stoczni Gdańskiej

W piątek, 14 sierpnia 2020 r., o godz. 18, w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbył się spektakl pt. “My tam budowaliśmy statki” w reżyserii Jarosława Rebelińskiego. Scenariusz napisała Dorota Bielska.
16.08.2020

Sierpień ’80 – już w ten weekend zwiedzanie Stoczni Gdańskiej i Muzeum Sali BHP

Morska Fundacja Historyczna i Fundacja Promocji Solidarności zapraszają na spacery z przewodnikiem po terenach dawnej Stoczni Gdańskiej im. Lenina oraz wystawach prezentowanych w Muzeum Sali BHP Stoczni Gdańskiej.
10.08.2020

Stocznia Safe. Zobacz wodowanie holownika dla Damen Hardinxveld [WIDEO, ZDJĘCIA]

Zwodowana w środę (23 czerwca) jednostka o numerze budowy YN571824 to pierwszy z serii dwóch holowników budowanych w stoczni Safe.
23.06.2021

Jego nazwisko jest znane w każdej stoczni na świecie. „Ojciec żaglowców” z nowym projektem

Brzozowy Kąt, wieś na Podlasiu. Grzebiąc na strychu, mały Zygmunt znajduje w kufrach egzemplarze miesięcznika „Morze”. Postępując według instrukcji, składa statki z papieru. Nieco później udoskonala projekty konstruując statki ze świńskiego koryta a następnie budując z kolegą drewniany kajak. Dziś, nie ma na świecie człowieka, który zaprojektował więcej żaglowców niż on, ale Zygmunt Choreń ani myśli przejść na emeryturę. Na desce kreślarskiej jego biura powstał właśnie godny następca legendarnej Pogorii.
13.05.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.