• <

Wynik wyszukiwania - "spain" - Wiadomości

Walka o życie oceanów. Marta Przepióra, inżynier hydrografii morskiej o UN Ocean Decade

Dekada Nauk o Oceanach na rzecz Zrównoważonego Rozwoju ONZ to trzecia już konferencja w ramach programu zaplanowanego na lata 2021–2030. Jest to konferencja, która gromadzi społeczność i partnerów uczestniczących w projekcie Ocean Decade. Przez tydzień naukowcy, społecznicy, przedstawiciele rządów i organizacji międzynarodowych informują o najnowszych wynikach badań oraz programują wspólne priorytety.
05.05.2024

Okręt z Wielkiej Brytanii kontynuuje misję w ramach zapewnienia bezpieczeństwa Gujany

Patrolowiec Royal Navy HMS Trent (P224) kontynuuje działania operacyjne na wodach tego południowoamerykańskiego państwa w związku z zakusami władz Weneuzeli, które ponawiają roszczenia terytorialne względem swojego sąsiada. Ma to dla reżimu w Caracas zarówno znaczenie propagandowe, jak i gospodarcze, gdyż wiązałoby się z przejęciem złóż ropy naftowych, znajdujących się na Oceanie Atlantyckim. W ten sposób Wielka Brytania umacnia swoje partnerstwo z byłą kolonią i podkreśla udział w budowaniu międzynarodowego bezpieczeństwa.
18.01.2024

Hiszpania nie weźmie udziału w misji "Strażnik Dobrobytu" na Morzu Czerwonym. Huti podziękowali

Hiszpania nie weźmie udziału w proponowanej przez Stany Zjednoczone międzynarodowej misji "Strażnik Dobrobytu" na Morzu Czerwonym, której celem ma być ochrona morskiego transportu handlowego przed atakami rebeliantów Huti z Jemenu.
25.12.2023

Groźne roszczenia terytorialne Wenezueli wobec Gujany. W tle dostęp do złóż ropy na Atlantyku

W Wenezueli odbyło się referendum, w którym naród miał opowiedzieć się nad "przywróceniem" pod kontrolę władz regionu Guayana Esequiba. Problem polega na tym, że stanowi on połowę terytorium sąsiedniej Gujany. Działania rządu w Caracas, przypominające rosyjskie roszczenia wobec Ukrainy, grożą stabilnością bezpieczeństwa w Ameryce Południowej.
04.12.2023

OZE pod kroplówką. 73 funty za MWh na Morzu Północnym. 350 zł na Bałtyku?

Wielka Brytania nie kryje, że morska energetyka wiatrowa rozwija się dzięki rządowej kroplówce. Rząd Wielkiej Brytanii zaoferuje wyższe dotacje dla morskich farm wiatrowych. Zdecydował także, by podnieść cenę wywoławczą następnej, rządowej aukcji na dotacje dla morskiej energetyki wiatrowej o około dwie trzecie, do 73 funtów za MWh. Oznacza to, że w przypadku Polski koszt MWh może wynieść 350 zł.
26.11.2023

Ukraina ma otrzymać okręty do eskortowania statków w ramach korytarza zbożowego

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił podczas drugiego międzynarodowego szczytu „Zboże z Ukrainy” 25 listopada, że kraj zabezpieczył umowy na otrzymanie kolejnych okrętów, tym razem w związku z ochroną statków towarowych poruszających się w ramach tzw. korytarza zbożowego na Morzu Czarnym.
25.11.2023

Kajakami zatrzymać statek. Wspierający Palestynę demonstranci nie chcieli dopuścić do dostarczenia broni Izraelowi

Realizowana od kilku dni akcja związana z hasztagiem "blocktheboat" przybrała na sile, a skali zjawiska władze portowe, policja oraz Straż Wybrzeża USA mogły się nie spodziewać. Osoby wyrażające poparcie dla Hamasu walczącego z Izraelem dążą wszelkimi metodami, by MV Cape Orlando nie dostarczył uzbrojenia i wyposażenia dla izraelskich żołnierzy.
08.11.2023

W Hiszpanii rozbito grupę mafijną przerzucającą nielegalnych imigrantów z Maroka

Hiszpańskie służby rozbiły zorganizowaną grupę przestępczą, która przerzucała z Maroka do Andaluzji, na południu Hiszpanii, nielegalnych imigrantów. Do sobotniego popołudnia, jak podała policja, zatrzymano 11 domniemanych członków organizacji mafijnej, w tym jej lidera.
14.10.2023

Kontenerowi rekordziści. Porty pod presją tonażowych innowacji

Około 6 700 statków do przewozu kontenerów o nośności około 330 mln ton, zdolnych pomieścić jednorazowo około 27,6 mln TEU to wyzwanie dla portów. Od czasów, gdy pierwszy kontenerowiec wpłynął do portu minęło prawie 70 lat. Kiedy na morza wypłynął w 1956 roku statek przerobiony przez Malcolma McLeana, gestorzy ładunków, spedytorzy, armatorzy przewożący drobnicę podchodzili z rezerwą do nowego rodzaju systemu transportu towarów. Na nową technologię z dystansem podchodzili również portowcy.
14.08.2023

Masowiec Polskiej Żeglugi Morskiej uszkodzony w wyniku zderzenia z innym statkiem

W hiszpańskim porcie Tarragona doszło do wypadku z udziałem polskiego statku. Masowiec Karpaty, należący do armatora ze Szczecina został poważnie uszkodzony przez inną jednostkę, gdy ta przemieszczała się na wodzie.
18.06.2023

Na plaży w Hiszpanii pojawił się rekin. Panika wśród turystów [WIDEO]

W czwartkowy poranek w słonecznym hiszpańskim kurorcie Alicante wypoczynek turystów przerwało pojawienie się w wodzie rekina. Widok stworzenia wywołał panikę, a ludzie zaczęli uciekać z wody. Nastąpiło to zaledwie kilka dni po tym, jak rosyjski turysta został zjedzony żywcem przez rekina w Egipcie.
16.06.2023

CMA CGM przejmuje udziały w hiszpańskich terminalach w celu rozszerzenia działalności regionalnej

Grupa CMA CGM ogłosiła, że przejmie udziały w dwóch terminalach w Hiszpanii, kontynuując deklarowaną strategię zwiększania inwestycji w infrastrukturę w celu wsparcia wzrostu swojej działalności w zakresie żeglugi i intermodalności. Dzięki inwestycjom w terminale znajdujące się w Walencji i Bilbao, grupa informuje, że będzie miała prawie 10,7 mln TEU pojemności w swoich operacjach terminalowych na obszarze Morza Śródziemnego.
09.06.2023

Znów rekord. Największy kontenerowiec wchodzi do służby we wtorek

Mediterranean Shipping Company (MSC) odebrała właśnie drugi ultrawielki kontenerowiec. Jego ładowność nie dość, że przekracza magiczną do niedawna barierę 24 tys. TEU, to jeszcze tak, jak jeszcze żaden inny kontenerowiec. W ten sposób jednostka o ładowności 24 346 TEU pobiła światowy rekord.
18.03.2023

Do floty OOCL dołącza pierwszy megakontenerowiec

W czwartek oficjalnie do floty OOCL (Orient Overseas Container Line Ltd.) dołączył nowy kontenerowiec OOCL Spain. To pierwszy megakontenreowiec o pojemności 24 188 TEU w barwach firmy.
19.02.2023

Gigantyczne fale na morzu. Szaleje burza Fien

W znacznej części Hiszpanii ogłoszono czerwony, najwyższy stopień alertu pogodowego w związku z burzą Fien, która ma potrwać aż do końca tygodnia. Odnotowuje się niskie temperatury, deszcze, huraganowe wiatry, opady śniegu i 9-metrowe fale na morzu - podała Krajowa Agencja Meteorologiczna (AEMET).
17.01.2023

[WIDEO] Pożar w hiszpańskim kurorcie zniszczył 100 jachtów i łodzi

Około 100 jachtów i łodzi zostało zniszczonych przez pożar w porcie kurortu Marbella, na południu Hiszpanii, podały władze popularnej wśród turystów gminy.
12.01.2023

Wieże turbin wiatrowych dla największej na świecie MFW docierają do Rotterdamu

Firma CS Wind PT wysłała do Rotterdamu w Holandii pierwszą partię wież turbin wiatrowych dla morskiej farmy wiatrowej Hollandse Kust Zuid o mocy 1,5 GW.
07.12.2022

Hiszpania. Rosyjskie okręty wojenne bez wstępu do portu w Ceucie

Hiszpański MSZ odmówił zgody na wpłynięcie do portu w Ceucie dwóch rosyjskich okrętów wojennych. Wcześniej zezwoliło na to hiszpańskie ministerstwo obrony.
23.08.2021

Agresywne orki atakują i niszczą statki [wideo]

U południowo–zachodnich wybrzeży Hiszpanii od dwóch miesięcy natężają się ataki orek na małe statki i żaglowce. Doszło do poważnych uszkodzeń jednostek pływających, a kilku marynarzy i żeglarzy odniosło obrażenia.
16.09.2020

COSCO Shipping Port liczy na rozwój pomimo spadku przeładunków

Ze względu na kryzys wywołany pandemią COVID-19, operator portowy COSCO Shipping Ports zanotował spadek przeładunków i przychodów w pierwszej połowie tego roku.
31.08.2020

CMA CGM i CEVA Logistics razem w walce z koronawirusem

CEVA Logistics, globalny wiodący operator logistyczny, a od maja 2019 roku także część CMA CGM - 4. na świecie grupy żeglugowej, włączyła się w pomoc w światowej walce z Covid-19. Operator udostępnił swoje innowacyjne rozwiązania i zdolność operacyjną do wsparcia organizacji, firm medycznych i społeczności lokalnych.
10.04.2020

Hiszpania: Wojskowy akrobacyjny odrzutowiec spadł do morza, pilot zginął (wideo)

Odrzutowiec C-101 Aviojet z zespołu akrobacyjnego hiszpańskich sił powietrznych spadł w poniedziałek do morza niedaleko plaży w La Manga del Mar Menor w regionie autonomicznym Murcia na południu Hiszpanii, a jego pilot zginął - podały hiszpańskie media.
26.08.2019

Raport: Wyniki oraz perspektywy rozwoju globalnego rynku morskich przewozów kontenerowych

Zgodnie z szacunkami wzrost światowego rynku kontenerowego w 2018 roku wyniósł 4,6% (rok do roku), co oznacza przewozy na poziomie 154,8 mln TEU (ekwiwalent kontenera o długości 20 stóp). Najbardziej aktywnymi obszarami rynku były azjatyckie przewozy wewnętrzne (41,6 mln TEU), przewozy transpacyficzne (18,7 mln TEU) oraz transatlantyckie (12,8 mln TEU). Wzrost przewozów przełożył się również na obroty przeładunkowe morskich portów kontenerowych, które wyniosły 790 mln TEU (+4,7%) w 2018 roku. W kolejnych latach oczekiwany
14.05.2019

Hiszpania: Usuwanie zasieków z ogrodzeń na granicy z Marokiem

Zgodnie z decyzją rządu Hiszpanii rozpoczęło się zdejmowanie drutu kolczastego z ogrodzeń granicznych w Ceucie i Melilli, enklawach Hiszpanii sąsiadujących z Marokiem. Prace mogą potrwać do kwietnia.
20.02.2019

Wybrzeże Dubrownika tonie w śmieciach

Miały być piękne widoki, są tony śmieci. Dubrownik dosłownie utonął w plastikowych odpadach. Przez zaledwie 3 dni zebrano ich prawie 55 m3. I na tym nie koniec.
13.02.2019

Hiszpania: Rząd Sancheza rekordzistą w wydatkach na zbrojenia

Hiszpański rząd Pedra Sancheza wydał w ciągu 100 dni urzędowania rekordową kwotę na sprzęt dla armii - podają w poniedziałek media w Hiszpanii. Gabinet socjalistów zakontraktował zakup uzbrojenia o wartości ponad 4,2 mld euro.
10.09.2018

Angielskie orzecznictwo morskie w 2017 r. – wybrane zagadnienia

Zanim przejdziemy do omówienia kluczowych orzeczeń roku 2017, jedna ważna uwaga interpretacyjna. Pisząc „orzecznictwo angielskie” – należy pamiętać, iż obejmuje ono, niezależnie od swoich „lokalnych”, daleko często idących, rozbieżności szeroką gamę „common law jurisdictions” Anglii, Walii, Singapuru, Australii, Hongkongu czy wreszcie Kanady i USA.
03.08.2018

Port Gdańsk z nowoczesnym monitoringiem zanieczyszczeń

W jaki sposób szybko identyfikować źródła groźnych dla zdrowia zanieczyszczeń powietrza? Jak monitorować w sposób ciągły poziom zanieczyszczeń w stosunku do obowiązujących norm i przepisów? Jak przewidywać rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń pod wpływem czynników atmosferycznych? Odpowiedzi na te pytania znaleźli członkowie polskiego startup'u Feature Forest. W ramach organizowanego przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną programu akceleracyjnego Space3ac Intermodal Transportation stworzyli system fPerception, który pomoże
18.07.2018

GEFCO i BERGÉ łączą siły w Hiszpanii

Grupa GEFCO oraz BERGÉ, wiodący gracz w obszarze multimodalnych usług logistycznych w Hiszpanii, podjęły decyzję o fuzji na tamtejszym rynku. Spółki zawarły porozumienie o połączeniu swoich działów logistyki pojazdów gotowych, w wyniku którego powstanie nowa firma BERGÉ GEFCO posiadająca wiodącą pozycję na hiszpańskim rynku. Operacja wymaga zatwierdzenia przez Komisję Europejską.
11.07.2018

Wyładowanie ładunku w innym miejscu niż port przeznaczenia – analiza w świetle prawa angielskiego

Kluczowym warunkiem umowy przewozu („contract of affreightment”) jest dowiezienie i wydanie ładunku przez przewoźnika w porcie przeznaczenia (porcie wyładunkowym). Obowiązek ten w systemie common law ma charakter obowiązku bezwzględnego („absolute obligation”), z bardzo „krótką listą” okoliczności zwalniających przewoźnika z odpowiedzialności z tytułu naruszenia tego obowiązku.
28.04.2018

Hiszpania/Media: Madryt i Warszawa bliżej w sprawach bezpieczeństwa

Hiszpańskie media, informując o piątkowej wizycie szefa MSZ Polski Jacka Czaputowicza w Madrycie podkreślają, że jego spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Hiszpanii Alfonso Dastisem zbliżyło oba kraje w kwestii określenia priorytetów bezpieczeństwa.
07.04.2018

Czarter na czas – ustalenie wysokości odszkodowania z tytułu niewykonania umowy w świetle prawa angielskiego. Analiza sprawy „The New Flamenco”[1]

W sierpniu 2005 roku właściciele statku i czarterujący zawarli umowę (jako Addendum A), przedłużającą okres czarteru na następne dwa lata do 28.10.2007 r. Na spotkaniu 08.06.2007 r. właściciele i czarterujący osiągnęli porozumienie ustne (oznaczone jako Addendum B) przewidujące kolejne przedłużenie umowy czarteru na dwa lata - do 02.11.2009 r. Czarterujący zakwestionowali domniemane ustne porozumienia z 08.06.2007 r. i odmówili podpisania umowy - Addendum B.
27.02.2016

Uboat-Line kontynuował dynamiczny wzrost w II kwartale

Notowany na NewConnect Uboat-Line działający w obszarze usług logistycznych zakończył II kwartał 2013 r. świetnymi wynikami finansowymi. Zysk netto wyniósł aż 1,11 mln zł wobec około 75 tys. zł zysku przed rokiem. Dla Uboat-Line to już kolejny z rzędu kwartał dynamicznych wzrostów, w całej I połowie roku zysk spółki wzrósł ponad dziesięciokrotnie do 2,29 mln zł.
16.08.2013

Uboat-Line umacnia swoją pozycję na Morzu Śródziemnym

Notowana na NewConnect spółka działająca w sektorze logistyki oraz spedycji, Uboat-Line, podpisała serię umów z nowymi armatorami oraz dużą agencją Grimaldi Lines Cargo Services.
14.05.2013

Boże Narodzenie na statkach Polskiej Żeglugi Morskiej

Święta Bożego Narodzenia ponad półtora tysiąca marynarzy, znajdujących się obecnie na 75 statkach Polskiej Żeglugi Morskiej – największego polskiego armatora, spędzi w tradycyjny i uroczysty sposób.
23.12.2011

Boże Narodzenie na statkach Polskiej Żeglugi Morskiej

Święta Bożego Narodzenia ponad półtora tysiąca marynarzy, znajdujących się obecnie na 75 statkach Polskiej Żeglugi Morskiej – największego polskiego armatora, spędzi w tradycyjny i uroczysty sposób.
24.12.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.