• <

Wynik wyszukiwania - "prawodawstwo" - Wiadomości

Porty morskie to silne węzły sieci TEN-T gwarantujące bezpieczeństwo energetyczne. Porty polskie na kursie

W grudniu Parlament i Rada UE osiągnęły porozumienie w sprawie rewizji rozporządzenia dotyczącego transeuropejskich korytarzy transportowych TEN-T. Nowe rozporządzenie zmienia wcześniejsze rozporządzenie z 2013 r. Najważniejsze instytucje UE podkreślają, że porty odgrywają istotną rolę jako ważne węzły europejskiej sieci transportowej.
19.01.2024

Komisja zbada sposoby rozwiązania problemu handlu płetwami rekinów

Europejska inicjatywa obywatelska „Zatrzymanie płetw – zaprzestanie handlu" została z zadowoleniem przyjęta przez Komisję Europejską, która zbada sposoby rozwiązania problemu handlu płetwami rekinów.
05.07.2023

Roberto Cazzulo nowym przewodniczącym Międzynarodowego Stowarzyszenia Towarzystw Klasyfikacyjnych

Podczas posiedzenia rady Międzynarodowego Stowarzyszenia Towarzystw Klasyfikacyjnych (International Association of Classification Societies, IACS) w Gdańsku odbyły się wybory na nowego przewodniczącego. Na obecną kadencję został wybrany dyrektor ds. ryzyka we włoskim towarzystwie klasyfikacyjnym RINA Roberto Cazzulo.
03.07.2023

Unia Europejska porozumiała się w sprawie emisji CO2

Reprezentująca Radę UE (państwa członkowskie) czeska prezydencja i Parlament Europejski osiągnęły w weekend wstępne porozumienie w sprawie reformy unijnego systemu handlu emisjami CO2. Zostaną nimi objęte żegluga morska, budynki i transport drogowy. Zdecydowano również o utworzeniu Społecznego Funduszu Klimatycznego, aby wspierać znajdujące się w trudnej sytuacji gospodarstwa domowe i firmy.
19.12.2022

Komisja Europejska zatwierdziła program operacyjny "Rybactwo i Morze"

"9 grudnia br. Komisja Europejska zatwierdziła Program Operacyjny +Rybactwo i Morze+" – poinformował w środę podczas briefingu prasowego minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Program Operacyjny "Ryby" zatwierdzono w wysokości ponad 730 mln euro.
14.12.2022

Wiceprezes PAN: Stan większości rzek w Polsce jest zły

Stan większości rzek w Polsce jest zły. Ich jakość uległa jednak poprawie w ostatnich dwóch dekadach, dzięki m.in. inwestycjom w oczyszczalnie ścieków - ocenił w rozmowie z PAP wiceprezes Polskiej Akademii Nauk, hydrolog prof. Paweł Rowiński.
22.08.2022

Kolejne trzy morskie kosze dla czystszego Bałtyku [ZDJĘCIA]

Każdego roku do mórz i oceanów trafia od 4,8 mln do 12,7 mln ton plastikowych odpadów. Jednym z najczęściej wymienianych rozwiązań tego problemu jest recycling, jednak globalnie jedynie 9% wytworzonego plastiku trafia do drugiego obiegu. Stąd niezbędne są działania na rzecz oczyszczania mórz i oceanów z plastiku, a doskonałym do tego narzędziem - morskie kosze, które Fundacja Mare od 2021 roku instaluje na Bałtyku.
13.06.2022

Konosament – praktyczne aspekty związane z przenoszeniem konosamentu

W naszych opracowaniach – Konosament – ogólna charakterystyka w systemie prawa angielskiego, Konosament „na zlecenie” i „na okaziciela” (prawo angielskie), Konosament – procedura przenoszenia konosamentu (prawo angielskie) dokonaliśmy analizy konosamentu – jako papieru wartościowego w świetle prawa angielskiego.
04.02.2022

Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 4 Wielka Brytania

W dzisiejszej odsłonie serii, dotyczącej morskiej energetyki wiatrowej na świecie, autorzy postarają się w sposób lapidarny przybliżyć regulacje dotyczące inwestycji morskich farm wiatrowych na obszarach morskich, jurysdykcyjnie podległych Zjednoczonemu Królestwu Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
06.09.2021

Chińskie inwestycje portowe na świecie

W ciągu ostatniej dekady Chiny stały się kluczowym globalnym inwestorem i operatorem portowym. Chińskie udziały w portach obejmują cały świat, porty od Brazylii aż po Pakistan. Mimo że przejęcia portów przez międzynarodowych operatorów nie są rzadkością, to ekspansja Państwa Środka może budzić większe emocje.
18.06.2021

Światowe centrum złomowania statków jest w Azji

Do Azji trafia 90 proc. statków przeznaczonych do złomowania z wszystkich zakątków globu, co czyni ją światowym centrum. Pobłażliwe stosowanie prawa, przejawiające się w braku wystarczającej troski o środowisko naturalne oraz prawa pracy, tania siła robocza oraz infrastruktura stoczniowa stanowią kluczowe czynniki, za sprawą których branża złomowania statków w Azji ma się tak dobrze.
08.06.2021

Na Malediwach powstanie pływające miasto

Holenderska firma projektowa Docklands we współpracy z władzami Malediwów przedstawiła koncepcję budowy pływającego miasta. Położone będzie dziesięć minut podróży łodzią do stolicy Male.
02.06.2021

Odszkodowanie dla marynarza w amerykańskim prawie morskim

Jedną z poprzednich publikacji, zatytułowaną „U.S. Coastguard (USCG) – Morskie Organy Ścigania” zapoczątkowano serię artykułów poświęconych organom władzy publicznej, działającym w obszarze szeroko rozumianego bezpieczeństwa morskiego, a określanym zbiorczo jako tzw. maritime law enforcement. Wybór Straży Wybrzeża Stanów Zjednoczonych jako pierwszej z opisywanych w tym zakresie instytucji nie był przypadkowy.
11.03.2021

Hiszpański sąd podtrzymał nakaz wybicia prawie 1000 krów transportowanych statkiem przez ponad 2 miesiące

Około 900 krów z podejrzeniem pryszczycy, które ponad dwa i pół miesiąca znajdowały się na statku Karim Allah na Morzu Śródziemnym, zostanie wybitych - zdecydował Sąd Najwyższy Hiszpanii, odmawiając zawieszenia nakazu uboju wydanego przez ministerstwo rolnictwa.
07.03.2021

Poziom Bałtyku będzie rósł coraz szybciej i powodował ekstremalne zjawiska

Wzrost poziomu Morza Bałtyckiego nie będzie zauważalny gołym okiem, ale spowoduje większą częstotliwość ekstremalnych zjawisk. – W okresach letnich na wybrzeżu Bałtyku możemy się spodziewać coraz silniejszych burz, a jesienią i zimą coraz groźniejsze będą wezbrania sztormowe, co będzie powodowało zalania najniżej położonych obszarów – mówi prof. dr hab. Szymon Malinowski, naukowiec z UW i PAN.
02.03.2021

Organizacje pozarządowe o Krajowym Planie Energii i Klimatu

W projekcie PLAN-UP połączone siły europejskich organizacji pozarządowych: Carbon Market Watch, Energy Cities, European Environmental Bureau, Transport &Environment oraz Climact także dokonały krytycznego przeglądu polskiego Krajowego Planu Energii i Klimatu w jego wersji ostatecznej z 2019 roku. Jakie są z niego wnioski?
11.11.2020

Litwa szykuje się do instalacji 700 MW morskiej energii wiatrowej

Litewskie Ministerstwo Energii przedłożyło projekt rezolucji rządu zainteresowanym stronom w celu koordynacji lokalizacji morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim.
15.05.2020

Segment kontenerów chłodniczych przeżywa obecnie wyraźny wzrost

Podczas gdy udział ładunków przewożonych drogą morską w kontenerach zwiększa się w skali świata nieznacznie, segment kontenerów chłodniczych przeżywa obecnie wyraźny wzrost. Do tego stopnia, że eksperci obawiają się wystąpienia wąskich gardeł w zakresie przepustowości.
21.08.2019

Szybciej nie znaczy niebezpiecznie

W Polsce istnieją niezwykle restrykcyjne przepisy dotyczące prędkości manewrowych dla towarów niebezpiecznych. Niezależnie od stale poprawiającego się stanu technicznego infrastruktury bocznicowej, maksymalne możliwe prędkości wynoszą 10 km/h, a w niektórych przypadkach nawet 5 km/h. LOTOS Kolej już od 2017 roku lobbuje w temacie wprowadzenia konkretnych zmian legislacyjnych.
19.07.2019

Morawiecki otworzył polskie centrum lobbingowe w Brukseli i zapowiedział dbanie o MŚP

Chcemy mieć mocne mechanizmy wpływania na prawodawstwo w UE; będziemy patrzeć na legislację przez pryzmat małych i średnich firm - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas otwarcia Business & Science Poland, polskiego centrum lobbingowego w Brukseli.
16.05.2019

Wiceszef MZS Kazachstanu: Rozmawiamy z Polską o współpracy w branży spożywczej, kosmicznej, IT oraz w transporcie

Polska i Kazachstan rozmawiają o zwiększeniu współpracy w branżach spożywczej, technologii wojskowych, kosmicznej, IT i turystycznej - mówi PAP wiceszef MSZ Kazachstanu Roman Wasilenko. Oba kraje leżą na Nowym Jedwabnym Szlaku i potencjał mają też usługi transportowo-logistyczne - ocenia.
09.05.2019

Wielka Brytania przegrała w PE potyczkę w sprawie określenia Gibraltaru kolonią

Parlament Europejski zgodził się w czwartek, by od obywateli Zjednoczonego Królestwa przyjeżdzających do strefy Schengen na krótki czas nie wymagano wiz. Brytyjczykom, mimo wielu prób, nie udało się wykreślić zapisu określającego Gibraltar "kolonią".
04.04.2019

Podatki marynarskie: Zwolnienie marynarzy z PIT– projekt z dnia 18.02.2019 r. – krytyczne stanowisko

Niedawno pojawił się projekt z dnia 18.02.2019 roku ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy o pracy na morzu, którego głównym celem, jak czytamy w Ocenach Skutków Regulacji, jest wprowadzenie środka pomocowego polegającego na zwolnieniu z PIT dochodów marynarzy uzyskanych z tytułu pracy na statkach morskich o polskiej przynależności wykonywanej łącznie przez okres przekraczający 183 w roku podatkowym, w żegludze międzynarodowej na statkach wykorzystywanych do przewozu ładunku lub pasażerów. KE z
27.02.2019

Finlandia: Helsinki zmagają się odśnieżaniem; śnieg i śmieci trafiają do Bałtyku (wideo)

Rozładunek prosto do morza tysięcy ciężarówek pełnych śniegu, w tym zanieczyszczonego, wzbudził niepokój lokalnych mediów, mieszkańców Helsinek i niektórych polityków. Pojawiają się pytania o ochronę środowiska, a miasto odpowiada, że to "konieczność", aby uniknąć chaosu w mieście.
12.02.2019

Ekspert: Polska może stać się eksporterem paliw wodorowych

Z analiz wynika, że w Polsce produkuje się rocznie ok. 1 mln ton wodoru, głównie na potrzeby przemysłu azotowego. Połączenie tego potencjału z odpowiednią technologią może uczynić z kraju eksportera paliwa wodorowego - powiedział PAP dr inż. Andrzej Szałek z Toyota Motor Poland.
17.12.2018

PKN Orlen laureatem konkursu The Best Annual Report 2017

Raport Zintegrowany Grupy Orlen 2017 i Sprawozdania Finansowe PKN Orlen zostały najwyżej ocenione w konkursie The Best Annual Report 2017. Spółka otrzymała najwyższą liczbę punktów w kategorii przedsiębiorstw – podał płocki koncern.
19.10.2018

Pierwsze komercyjne bunkrowanie statków paliwem LNG na początku 2019 r. (foto, wideo)

W styczniu 2019 r. zamierzamy przeprowadzić pierwsze komercyjne bunkrowanie statków paliwem LNG – zapowiedział w poniedziałek w Porcie Gdynia Henryk Mucha, prezes PGNiG Obrót Detaliczny, który wziął udział w pokazie ćwiczeń ratowniczo-gaśniczych i rozlewowych LNG. Na ich podstawie opracowana zostanie pierwsza w Polsce technologiczna instrukcja tankowania statków zasilanych paliwem LNG. Jego zastosowanie umożliwia armatorom spełnienie rygorystycznych obostrzeń dotyczących niskoemisyjnej żeglugi, a także redukcję kosztów operacyjny
11.09.2018

Prezydent: W 1989 r. nastąpiła bezkrwawa rewolucja, ale płacimy za to cenę

W 1989 r. nastąpiła w Polsce bezkrwawa rewolucja; płacimy jednak za to cenę, którą są choroby drążące nasze państwo; w SN wciąż orzekają sędziowie, którzy skazywali ludzi niepodległościowego podziemia - mówił prezydent Andrzej Duda podczas obchodów 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.
31.08.2018

Bezpieczeństwo żeglugi morskiej

Żegluga morska jest sferą działalności człowieka obarczoną dużym ryzykiem. Ogromne przestrzenie do pokonania, zmienne, często ekstremalnie niekorzystne, warunki atmosferyczne, rosnący ruch statków w kanałach i portach, nie zawsze bezpieczny ładunek do przewiezienia, wreszcie takie zjawiska jak piractwo czy terroryzm morski, to tylko część z zagrożeń jakie, związane są z transportem morskim. A jednak do tragedii i wypadków statków dochodzi stosunkowo rzadko. To głównie zasługa działalności Międzynarodowej Organizacji Morski
06.06.2018

Zarys historyczny i ogólna charakterystyka międzynarodowych regulacji dotyczących przewozów ładunków morzem – część II

W pierwszej części artykułu przedstawiliśmy Państwu drogę jaką międzynarodowe prawodawstwo przeszło począwszy regulacji XIX-wiecznych, przez Reguły Haskie (z ich późniejszymi Protokołami), Reguły Hamburskie, na Regułach Hasko-Visbijskich skończywszy. W ten oto sposób zbudowaliśmy fundament pod opis regulacji, na których druga część artykułu się skupia, a mowa tu oczywiście o Regułach Rotterdamskich.
21.05.2018

Emilewicz: Rynek izraelski jednym z najbardziej perspektywicznych kierunków polskiej ekspansji zagranicznej

Izrael jest strategicznym partnerem Polski w regionie Bliskiego Wschodu. Bardzo dynamiczny rynek izraelski jest jednym z najbardziej perspektywicznych kierunków polskiej ekspansji zagranicznej - powiedziała w czwartek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
11.05.2018

Bezpieczeństwo statków pasażerskich – ważne zmiany unijnych przepisów, część I

Część I - Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie reguł i norm bezpieczeństwa statków pasażerskich.
23.01.2018

Nowelizacja przepisów o ochronie danych osobowych – omówienie najważniejszych zmian i ich skutków dla przedsiębiorców

Dzień 25 maja 2018 r. stanowi ważną datę dla wszystkich przedsiębiorców, ponieważ tym dniu w życie wejdą przepisy nowego rozporządzenia unijnego dotyczącego przetwarzania danych osobowych osób fizycznych, w skrócie: RODO.
04.12.2017

Port State Control – uwarunkowania prawne

Jednym z ważniejszych elementów bezpieczeństwa morskiego jest kontrola przeprowadzana przez państwo portu (Port State Control, w skrócie PSC), którą można zdefiniować jako inspekcję obcych statków w innych portach krajowych w celu sprawdzenia, czy kompetencje kapitana i oficerów na pokładzie oraz stan statku i jego wyposażenia są zgodne z konwencjami międzynarodowymi i czy obsada załogowa jednostki i jej eksploatacja są zgodne z obowiązującym prawem międzynarodowym.
14.11.2017

Wyposażenie morskie- nowe standardy unijne od 16.03.2017

Z dniem 16 marca 2017 r. zaczęło obowiązywać rozporządzenie wykonawcze Komisji regulujące wymogi w zakresie projektowania, budowy i działania wyposażenia morskiego. Pełna nazwa tego aktu prawnego brzmi następująco: Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2017/306 z dnia 6 lutego 2017 r. określające wymogi w zakresie projektowania, budowy i działania oraz normy badań dla wyposażenia morskiego.
17.10.2017

Źródła: KE szykuje propozycję, która może pogrzebać Nord Stream 2

KE przygotowuje propozycje zmian w przepisach, by cały Nord Stream 2, również w części biegnącej przez Morze Bałtyckie, podlegał restrykcjom unijnego prawa - dowiedziała się PAP ze źródeł w Brukseli. Takie regulacje mogą przekreślić projekt Rosjan.
12.10.2017

PKN Orlen wdroży system monitorowania szczelności instalacji przemysłowych

PKN Orlen uruchomi w zakładzie produkcyjnym w Płocku (Mazowieckie), największym w Polsce kompleksie rafineryjno-petrochemicznym, nowoczesny system monitorowania i kontrolowania szczelności instalacji przemysłowych. Koszt przedsięwzięcia to ok. 8 mln zł.
06.10.2017

Polska szykuje się na starcie prawne z Radą UE ws. Nord Stream 2

Polski rząd przedstawi w najbliższym czasie opinię prawną na temat Nord Stream 2 - podają polscy dyplomaci w Brukseli. Rada UE przygotowała swoją analizę, która jest niekorzystna z punktu widzenia Warszawy. W PE pojawiają się głosy o potrzebie zmiany prawa.
03.10.2017

Polska i Kazachstan – wymiana gospodarcza i promocja polskich firm

Kazachstan, kraj z prężnie rozwijającą się gospodarką, to dla Polski ważny partner. W 2016 roku obroty handlowe obu krajów wyniosły - według danych kazachstańskich - prawie 760 mln dolarów. Wymianę gospodarczą zwiększa promocja polskich firm na Expo 2017.
06.09.2017

Nowy Jedwabny Szlak szansą na zwiększenie polskiego eksportu do Chin. Polsce sprzyjają położenie i przepisy spójne z europejskimi

Polska może dużo zyskać dzięki projektowi Nowego Jedwabnego Szlaku łączącego korytarzami transportowymi Chiny i Europę. Sprzyja temu położenie geograficzne i prawodawstwo spójne z europejskim. Zdaniem ekspertów dzięki tym czynnikom Polska może się stać dla chińskich eksporterów przewodnikiem po rynkach Unii Europejskiej.
13.07.2017

Szefowie MSZ Polski i Japonii o zacieśnianiu współpracy gospodarczej i politycznej

Perspektywy zacieśniania współpracy politycznej i gospodarczej między Japonią a Polską, Grupą Wyszehradzką i Unią Europejską były w czwartek tematem rozmów szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego i ministra spraw zagranicznych Japonii Fumio Kishidy w Tokio.
18.05.2017

Szydło: Nord Stream 2 – projekt polityczny i niebezpieczny dla Europy

Gazociąg Nord Stream 2 to projekt polityczny, to inwestycja, która nie jest bezpieczna dla Europy i dla naszego regionu – powiedziała w poniedziałek premier Beata Szydło. Jej zdaniem Komisja Europejska powinna zacząć stosować unijne prawo wobec tej inwestycji.
09.05.2017

Beata Szydło na szczycie państw bałtyckich; tematem rozmów m.in. Nord Stream 2 i bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo - militarne i energetyczne naszej części Europy, przyszłość regionu i Unii Europejskiej - to tematy poniedziałkowych rozmów w Tallinnie premier Beaty Szydło z szefami rządów: Litwy Sauliusem Skvernelisem, Łotwy Marisem Kuczinskisem oraz Estonii Juriem Ratasem.
08.05.2017

PGNiG w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Producentów Ropy Naftowej i Gazu (IOGP)

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA przystąpiło do IOGP – stowarzyszenia stanowiącego forum współpracy dla globalnej branży wydobywczej. PGNiG wstąpiło do grona, do którego należą kluczowi gracze przemysłu naftowo-gazowniczego, a także narodowe i międzynarodowe organizacje. Działalność w ramach IOGP pozwoli na wzmocnienie stanowiska PGNiG w Brukseli.
01.03.2017

Jak Brexit wpłynie na (potencjalne) zmiany w prawie morskim

Kiedy rankiem 24 czerwca 2016 r. ogłoszono, iż blisko 52% biorących udział w brytyjskim referendum opowiedziało się za opuszczeniem przez Zjednoczone Królestwo Unii Europejskiej, jasnym stało się, iż miało miejsce wydarzenie historyczne. Jednocześnie z uwagi na jego precedensowy charakter, skutki nadchodzącego Brexitu nadal pozostają przedmiotem dyskusji. Jaki więc wpływ może mieć na szeroko pojęte prawo morskie opuszczenie przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej?
14.07.2016

Kozłowski: priorytet resortu gospodarki morskiej - przekop Mierzei Wiślanej

Przekop Mierzei Wiślanej i przywrócenie żeglugi śródlądowej - to niektóre z priorytetów ministerstwa gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, jakie przedstawił podczas 4. Międzynarodowego Kongresu Morskiego w Szczecinie wiceminister tego resortu Krzysztof Kozłowski.
08.06.2016

Zamiast wiatru w żagle – północnokoreański areszt (aktualizacja)

(Aktaulizacja) 5-osobowa załoga rosyjskiego jachtu "Ełfin", zatrzymana w piątek przez straż ochrony wybrzeża Korei Płn. podczas rejsu po Morzu Japońskim, została zwolniona i jacht w niedzielę rano wyruszył w drogę powrotną z portu Koson do Władywostoku.
14.05.2016

Przyjęto nową zintegrowaną politykę UE dotyczącą Arktyki

Wysoki Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa oraz Komisja Europejska przyjęli dzisiaj projekt dotyczący polityki, która będzie podstawą działań Unii Europejskiej w regionie Arktyki. Unia Europejska rozszerzy swoje obecne działania i zaangażowanie w regionie o 39 działań. Będą one dotyczyć zmian klimatu, ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju i współpracy międzynarodowej. W tych priorytetowych obszarach szczególne znaczenie nadaje się badaniom naukowym, rozwojowi i innowacjom.
29.04.2016

Stena: niska cena ropy ułatwiła wdrożenie kosztownych regulacji siarkowych

Sektor żeglugi morskiej musi przygotować się do kolejnych regulacji w nadchodzących latach, ale nowe prawodawstwo musi być wprowadzone w sposób inteligentny, twierdzi Stena. Wymagania dotyczące siarki mogły być przyczyną poważnych problemów, ale cena ropy ochroniła przewoźników przed wpływem zmian wprowadzonych w 2015 roku.
08.02.2016

Przewozy niebezpieczne i szkodliwe - nowe regulacje

Rada Unii Europejskiej wyraziła aprobujące stanowisko dla wniosku Komisji Europejskiej 22.06.2015 r. w sprawie ratyfikacji przez państwa członkowskie w imieniu Unii Europejskiej Protokołu z 2010 r. do Międzynarodowej konwencji o odpowiedzialności i odszkodowaniu za szkodę związaną z przewozem morskim substancji niebezpiecznych i szkodliwych (International Convention on Liability and Compensation for Damage in connection with the Carriage of Hazardous and Noxious Substances by Sea, zwana także Konwencją HNS) oraz przystąpi
05.01.2016

Statki PŻM wolne od azbestu

Już w 2009 r. wydano w PŻM "Zarządzenie w sprawie wprowadzenia procedur postępowania z azbestem na statkach". Doprowadziło ono do stopniowego usuwania ze wszystkich statkowych instalacji tego materiału. Na żadnym ze statków Polskiej Żeglugi Morskiej nie występują więc obecnie jakiekolwiek materiały azbestowe. Jednostki PŻM są zatem pod tym względem w pełni bezpieczne dla środowiska naturalnego i pracujących na nich załóg.
15.09.2015

Dyrektywa w sprawie marynarzy. Część I - zagadnienia ogólne

Podczas sesji plenarnej - w dniu 8 lipca 2015 r. - Parlament Europejski przyjął projekt dyrektywy w sprawie marynarzy. Niniejszy artykuł ma na celu omówienie zmian wprowadzanych tym aktem. Choć wydaje się, iż dyrektywa przyjęta zostanie w obecnym brzmieniu, od razu należy zastrzec, że ma ona obecnie charakter projektu i z formalnego punktu widzenia może jeszcze ulec zmianie. Z uwagi jednak na doniosłość omawianej materii, warto już na tym etapie przyjrzeć się wprowadzanym zmianom.
07.08.2015

Obowiązkowy wyładunek niechcianych połowów

Przedstawiciele środowiska rybackiego, przetwórców, nauki oraz administracji rybackiej spotkali się w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi z sekretarzem stanu Kazimierzem Plocke, aby rozmawiać na temat wyładunku niechcianych połowów.
12.12.2014

Dyrektywa Siarkowa: Stworzenie szansy na innowacyjność w transporcie morskim

Dyrektywa siarkowa wymusza na armatorach morskich ograniczenie zawartości siarki w paliwach stosowanych z 1% do 0,1%. W związku z brakiem w 100% sprawdzonych technologii, sytuacja ta stwarza okazję do innowacji technologicznych w obszarze oszczędzania paliwa.
14.11.2014

Morska debata. Warto się zjednoczyć

Znaczenie gospodarki morskiej dla Szczecina i regionu, szanse dla firm z tej branży i potrzeba integracji środowiska – to tematy, jakie poruszono podczas debaty zorganizowanej przez redakcję Kuriera Szczecińskiego. Mówiono też o najpilniejszych inwestycjach i koniecznym lobbingu dla morskich spraw. Przed tygodniem zamieściliśmy pierwszą część relacji z debaty, dziś – ciąg dalszy.
21.07.2014

3 cm robią różnicę

Rząd popiera niekorzystne propozycje zmian w przepisach dotyczących połowu bałtyckich dorszy. Planowane jest obniżenie wymiaru ochronnego dorsza z 38 do 35 centymetrów. W praktyce oznacza to, że legalne stanie się łowienie zbyt młodych ryb. To z kolei może doprowadzić do ograniczenia rozrodu i w konsekwencji do spadku wielkości stada.
21.04.2014

Piechociński: powinien powstać klaster dla gospodarki morskiej

W północnej części kraju powinien powstać specjalny klaster dla gospodarki morskiej - powiedział w czwartek wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński podczas I Międzynarodowego Kongresu Morskiego w Szczecinie. W czwartek rozpoczął się trzydniowy kongres przedstawicieli sektora gospodarki morskiej.
14.06.2013

„Polska od Bałtyku odepchnie się sama”?

„ W naszym kraju gosposie domowe, mogą liczyć na większe zainteresowanie przedstawicieli rządu niż marynarze” ironizował przedstawiciel branży morskiej na konferencji poświęconej powrotowi armatorów pod polską banderę. Zdaniem Jacka Dubińskiego, przewodniczącego Federacji Związków Zawodowych Marynarzy i Rybaków w Polsce brakuje dialogu między przedsiębiorcami tworzącymi branżę morską a urzędnikami państwowymi, tworzącymi regulacje prawne. Przykładem tego niepokojącego zjawiska jest kwestia dostosowania polskiego prawa mors
14.05.2013

W czerwcu I Międzynarodowy Kongres Morski

Blisko 800 uczestników m.in. z Polski, USA, Japonii i Skandynawii zapowiedziało swój udział w czerwcowym I Międzynarodowym Kongresie Morskim w Szczecinie. Spotkanie jest konieczne, bo – jak mówią organizatorzy – gospodarka morska jest niedoceniana w Polsce.
06.05.2013

Prawa pasażerów: lepsza ochrona osób podróżujących statkiem

Jeszcze przed końcem roku wejdą w życie nowe przepisy unijne gwarantujące zbiór minimalnych praw podróżującym drogą morską i drogą wodną śródlądową w całej Unii Europejskiej. Od dnia 31 grudnia podróżujący drogą morską będą mieć prawo do odszkodowania z tytułu strat lub szkód poniesionych w wyniku wypadku.
20.12.2012

„Ryba za Burtą” – walka z przełowieniem

Kampania RYBA ZA BURTĄ! koncentruje się przede wszystkim na problemie tzw. odrzutów rybnych oraz przełowienia. Przepisy Unii Europejskiej narzucające ilości połowów, oraz praktyki dużych jednostek rybackich powodują, że 50% ryb złowionych na Morzu Północnym, a ok 6-15% na Bałtyku jest wyrzucana za burtę. Jak podkreślają organizatorzy akcji to marnowanie zasobów morskich i wyrzucanie dobrego jedzenia. Wyciągane na powierzchnię ryby nie wytrzymują różnicy ciśnień i w przeważającej większości wrzucane są do morza martwe.
27.10.2012

Powiedz STOP toksycznym sinicom! Pomóż chronić Bałtyk!

Toksyczne sinice zagrażają Bałtykowi i ludziom, bo do naszego morza wciąż trafiają związki fosforu. Możemy to zmienić podpisując specjalną petycję do Ministra Gospodarki na stronie petycja.wwf.pl, w której WWF apeluje o jak najszybsze wprowadzenie zakazu stosowania fosforanów w detergentach do zmywarek do naczyń.
24.07.2012

Przyszłość Morza Bałtyckiego – tendencje rozwojowe

Morze Bałtyckie jest coraz bardziej zatłoczone, czego powodem są różne rodzaje działalności prowadzone na jego obszarze. W ciągu najbliższych 20 lat większość z nich ulegnie znacznej intensyfikacji, która zwiększy rywalizację o ograniczoną przestrzeń oraz zasoby morza i, w konsekwencji, może prowadzić do wzrostu konfliktów pomiędzy poszczególnymi sektorami działalności morskiej, działalnością człowieka i przyrost gospodarczy sięgnie setek procent.
30.06.2011

Fryderyk Chopin będzie remontowany w Szczecinie

Miasto Szczecin pomoże żaglowcowi Fryderyk Chopin wyjść z kłopotów, w jakich znalazł w październiku po stracie obu masztów. Portem macierzystym jednostki jest Szczecin, a właścicielem prywatna warszawska uczelnia Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji.
09.12.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.