• <

Wynik wyszukiwania - "okręt wojenny" - Wiadomości

Chińska marynarka wojenna poszukuje wykształconych pilotów na lotniskowce

Marynarka wojenna Chin ogłosiła nabór absolwentów szkół wyższych na stanowiska pilotów samolotów stacjonujących na lotniskowcach, podnosząc przy tym górną granicę wieku. To część dążenia do budowy „silnej armii” i „wielkiego odrodzenia narodu chińskiego” - napisano.
21.09.2023

Pięć chińskich okrętów wojennych w okolicach Tajwanu

Dziesięć chińskich samolotów wojskowych przekroczyło linię mediany w Cieśninie Tajwańskiej – poinformował w środę resort obrony Tajwanu. Linia mediany uznawana jest za nieformalną granicę aktywności militarnej pomiędzy ChRL i Tajwanem, po której przekroczeniu dozwolone jest otwarcie ognia przez obronę drugiej strony.
09.08.2023

[WIDEO] Blisko zderzenia okrętów amerykańskiego i chińskiego. Zamierzone działanie Chińczyków

Dziennikarze znajdujący się na pokładzie kanadyjskiego niszczyciela HMCS Montreal podali, że podczas przejścia tranzytu przez Cieśninę Tajwańską było blisko do zderzenia amerykańskiego niszczyciela USS Chung-Hoon z okrętem chińskim.
03.06.2023

USS Gerald R. Ford - największy na świecie lotniskowiec wkrótce wejdzie do Oslo

Największy na świecie okręt wojenny - amerykański lotniskowiec USS Gerald R. Ford, odbywa swój dziewiczy rejs. Obecnie znajduje się na Morzu Północnym, w najbliższych dniach wpłynie do portu w Oslo - poinformował norweski resort obrony.
23.05.2023

Amerykańskie okręty desantowe w Gdyni

Jednostka przypłynęła z Rygi. Przebywała w Gdyni do niedzieli. To pierwszy z dwóch amerykańskich okrętów wojennych w Porcie Gdynia w najbliższym czasie.
11.09.2022

Chińskie i rosyjskie okręty przepłynęły przez japońską cieśninę

Chińskie i rosyjskie okręty wojenne przepłynęły razem przez japońską cieśninę w archipelagu wysp Osumi w południowo-zachodniej prefekturze Kagoszima - poinformowało w niedzielę ministerstwo obrony w Japonii.
24.10.2021

Okręty NATO ćwiczą na Morzu Północnym

W poniedziałek na holenderskich wodach przybrzeżnych rozpoczęły się międzynarodowe manewry morskie "Sandy Coast 21". W ćwiczeniach oczyszczania akwenu z materiałów wybuchowych biorą udział holenderskie i belgijskie okręty wojenne, a także 15 jednostek innych krajów NATO.
24.08.2021

Już od 8 lipca można ponownie zwiedzać ORP Błyskawica

Błyskawica powróciła ze Stoczni Wojennej po kilkumiesięcznym remoncie i cumuje na swoim stałym miejscu przy Nabrzeżu Pomorskim.
07.07.2021

Rosja: Flota Bałtycka dostanie nowe okręty podwodne

Rosyjska Flota Bałtycka otrzyma nowe okręty podwodne - podał we wtorek dziennik "Izwiestija" powołując się na dowódcę marynarki wojennej admirała Nikołaja Jewmienowa. Według mediów chodzić może o okręty projektu 636.3 Warszawianka bądź projektu 677 Łada.
18.05.2021

Rosja: Okręt atomowy Kazań projektu Jasień-M wszedł w skład Floty Północnej

W skład rosyjskiej Floty Północnej przyjęto w piątek okręt podwodny o napędzie atomowym projektu 885M Jasień-M o nazwie Kazań. Uroczystość z udziałem dowódcy marynarski wojennej adm. Nikołaja Jewmienowa odbyła się w stoczni Siewmasz w Siewierodwińsku.
07.05.2021

Zadania ogniowe na morzu

We wtorek, 27 kwietnia, na wodach Zatoki Gdańskiej operowały okręty rakietowe OORP Orkan i Piorun, a także korweta patrolowa ORP Ślązak. Jednostki doskonaliły umiejętności prowadzenia operacji morskich w zespole okrętów.
29.04.2021

Ekspert: Indonezyjski okręt podwodny był za stary i zbyt przeciążony

Według analityka ds. Obrony zaginiony okręt podwodny indonezyjskiej marynarki wojennej mógł być zbyt stary i przeciążony, gdy w środę rozpoczynał ćwiczenia wojskowe.
26.04.2021

Indonezyjska marynarka wojenna odnalazła wrak okrętu podwodnego

Indonezyjska marynarka ogłosiła w niedzielę, że odnalazła wrak okrętu podwodnego, który zatonął u wybrzeży Bali i potwierdziła, że wszyscy 53 członkowie załogi nie żyją. Okręt podwodny, który rozpadł się na trzy części, został odnaleziony na dnie morza u wybrzeży Bali - przekazał szef sztabu marynarki wojennej Yudo Margono.
25.04.2021

Indonezja: Służby zintensyfikowały poszukiwania zaginionego okrętu, ale czasu jest mało

Indonezyjskie służby zintensyfikowały w piątek poszukiwania zaginionego okrętu podwodnego z 53 osobami na pokładzie. Ratownicy prowadzą walkę z czasem - w sobotę nad ranem czasu lokalnego wyczerpie się tlen, jeśli okręt już nie został zmiażdżony przez ciśnienie.
23.04.2021

Kolejne kraje dołączają do poszukiwań zaginionego indonezyjskiego okrętu podwodnego

Marynarki wojenne Indii, Singapuru i Malezji połączyły siły w poszukiwaniu zaginionego indonezyjskiego okrętu podwodnego KRI Nangalla. Okręt podwodny zniknął podczas ćwiczeń w środę. Na jego pokładzie znajdowało się 53 marynarzy. Jeśli kadłub pozostał nienaruszony, załodze może wystarczyć powietrza jedynie do weekendu.
23.04.2021

Rosyjski resort obrony: wojska wracają z Krymu do miejsc stałej dyslokacji

Wojska rosyjskie, które uczestniczyły w ćwiczeniach na anektowanym Krymie rozpoczęły powrót do miejsc stałej dyslokacji. Poinformowało o tym w piątek ministerstwo obrony Rosji. Siły te kierują się na stacje kolejowe i lotniska, trwa załadunek na okręty desantowe.
23.04.2021

Indonezja: marynarze z zaginionego okrętu mają tlen do soboty

Marynarze na pokładzie zaginionego indonezyjskiego okrętu podwodnego mają wystarczająco tlenu, aby przetrwać do soboty. Jednostka była w dobrym stanie - poinformowali w czwartek na konferencji prasowej indonezyjscy dowódcy. Poszukiwania okrętu trwają.
22.04.2021

Singapur wysłał okręt ratowniczy, by pomóc w poszukiwaniu indonezyjskiego okrętu podwodnego

Singapur wysłał podwodny okręt ratowniczy, aby pomóc w operacji poszukiwawczej indonezyjskiego okrętu podwodnego, który zaginął – poinformował w czwartek na Facebooku minister obrony miasta państwa Ng Eng Hen. Okręt najprawdopodobniej zatonął. Od środy poszukuje go marynarka wojenna Indonezji.
22.04.2021

Indonezja: Marynarka wojenna poszukuje 53 członków załogi zaginionego okrętu podwodnego

Marynarka wojenna Indonezji poszukuje 53 członków załogi zaginionego okrętu podwodnego i zwraca się o pomoc w poszukiwaniach do Australii i Singapuru - poinformował w środę agencję Reutera dowódca sił zbrojnych Indonezji Hadi Tjahjanto.
21.04.2021

Indonezja: Marynarka wojenna straciła kontakt ze swoim okrętem podwodnym

Indonezyjska marynarka wojenna sprawdza, co dzieje się z jednym z okrętów podwodnych po tym, jak jednostka ta nie przekazała wyników ćwiczeń torpedowych, które odbywała w środę - powiadomił rzecznik marynarki wojennej Indonezji, I admirał Julius Widjojono.
21.04.2021

Ponad 20 rosyjskich okrętów w manewrach na Morzu Czarnym

Ponad 20 rosyjskich okrętów wojennych wzięło udział w manewrach wojskowych na Morzu Czarnym – poinformowała we wtorek agencja Interfax, powołując się na komunikat rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.
20.04.2021

Politico: USA rezygnują z wysłania niszczycieli na Morze Czarne z powodu obaw o eskalację

USA rezygnują z planów wysłania dwóch niszczycieli na Morze Czarne z powodu obaw o eskalację napięć między Rosją a Ukrainą - informuje amerykański portal "Politico", powołując się na dwóch urzędników amerykańskiej administracji.
16.04.2021

Ogień na morskim poligonie [foto]

W piątek, 16 kwietnia, zakończyły się ćwiczenia na morzu. Okręty we współdziałaniu z Siłami Powietrznymi, w ramach Okrętowej Grupy Zadaniowej, realizowały szkolenie z zakresu osłony szlaków żeglugowych, zabezpieczenia transportu, a także uzupełniania zapasów i ratowania życia na morzu. W ten sposób marynarze przygotowują się do faktycznych operacji bojowych oraz ćwiczeń na szczeblu krajowym i międzynarodowym.
16.04.2021

Korea Płn. zbudowała okręt podwodny, który może wystrzeliwać rakiety balistyczne

Służby wywiadowcze USA i Korei Południowej sądzą, że Korea Północna zbudowała nowy okręt podwodny o wyporności 3000 ton, zdolny do wystrzeliwania rakiet balistycznych, i zamierza go ujawnić w strategicznym momencie – podała agencja Yonhap, cytując anonimowe źródła w Seulu.
12.04.2021

Dwa okręty wojenne USA wpłynęły na Morze Czarne w związku z napięciami na wschodzie Ukrainy

Władze USA poinformowały Turcję, że w sytuacji gdy Rosja zwiększyła swoje siły zbrojne na wschodniej granicy Ukrainy, dwa amerykańskie okręty wojenne przepłyną przez cieśniny tureckie i zostaną rozmieszczone na Morzu Czarnym do 4 maja.
09.04.2021

Europa pomaga Tajwanowi budować okręty podwodne

Kraje europejskie udzielają pomocy w realizacji projektu budowy okrętów podwodnych na Tajwanie, powiedział Agencji Reuters minister obrony wyspy, podkreślając, że ten wrażliwy program nie otrzymuje pomocy wyłącznie od Stanów Zjednoczonych.
03.04.2021

91. rocznica utworzenia 13. Dywizjonu Trałowców

Wielka gala banderowa na wszystkich okrętach danego dywizjonu może oznaczać jedno – święto jednostki. W czwartek, 1 kwietnia, gdyński 13. Dywizjon Trałowców im. admirała floty Andrzeja Karwety obchodzi swoją 91. rocznicę utworzenia.
02.04.2021

Radar morski Seaspray AESA firmy Leonardo zostanie zintegrowany z systemem GA-ASI MQ-9B SeaGuardian

Firma General Atomics Aeronautical Systems, Inc. (GA-ASI) współpracuje z koncernem Leonardo nad integracją radaru Leonardo Seaspray 7500E V2 w centralnym zasobniku radarowym swojego zdalnie pilotowanego systemu powietrznego (RPAS) MQ-9B SeaGuardian. Integracja tego wiodącego radaru na rynku z systemem SeaGuardian umożliwi prowadzenie stałego morskiego ISR (wywiad, obserwacja i rozpoznanie) i jest dostępna dla międzynarodowej bazy klientów.
20.01.2021

Niszczyciel rakietowy US Navy w Cieśninie Tajwańskiej: bronimy wolnego Indo-Pacyfiku

W sobotę w godzinach porannych przez Cieśninę Tajwańską przepłynął okręt marynarki wojennej USA - przekazało Ministerstwo Obrony Tajwanu. US Navy podkreśla, że to element działań "na rzecz wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku".
19.12.2020

Damen rozpoczął budowę okrętu wsparcia bojowego Den Helder

2 grudnia w stoczni Damen Shipyards Galati w Gałaczu w Rumunii rozpoczęto cięcie blach do budowy okrętu wsparcia bojowego dla holenderskiej Koninklijke Marine. Jednostka, jako pierwszy niderlandzki okręt, otrzyma nazwę portu, w którym bazuje cała holenderska Królewska Marynarka Wojenna.
05.12.2020

Amunicja ćwiczebna do armat morskich niemieckich fregat

4 listopada Komisja Budżetowa Bundestagu dała zielone światło dla zakupu amunicji ćwiczebnej do 127 mm okrętowych armat automatycznych Leonardo Oto Melara Lightweight zainstalowanych na fregatach ekspedycyjnych typu F125 Baden-Württemberg.
16.11.2020

Postępy reanimowanego programu Ratownik: Polska złożyła ofertę na budowę okrętu

3 listopada, w odpowiedzi na pytania zadanie przez Zespół Badań i Analiz Militarnych Inspektorat, Uzbrojenia MON poinformował o postępach programu zamówienia i budowy wyspecjalizowanego okrętu ratowniczego projektu 570-II, który kryje się pod kryptonimem Ratownik.
09.11.2020

Polski kapitan kontenerowca, który zderzył się z greckim okrętem wojennym, wypuszczony z aresztu

Polski kapitan kontenerowca Maersk Launceston, który w ostatni wtorek zderzył się z okrętem greckiej marynarki wojennej w pobliżu Pireusu, został wypuszczony z aresztu - poinformował Cor Radings, rzecznik właściciela statku, niemieckiego armatora JT Essberger.
30.10.2020

W Norwegii zidentyfikowano wrak niemieckiego okrętu wojennego Karlsruhe

Na Morzu Północnym nieopodal miasta Kristiansand zidentyfikowano wrak niemieckiego krążownika lekkiego Karlsruhe, zatopionego podczas II wojny światowej - poinformował norweski operator sieci energetycznej Stattnet.
07.09.2020

Okręty wojenne bez tajemnic

Filozofia projektowania, zasady klasyfikacji oraz działalność legislacyjna w procesie budowy okrętów wojennych. To tylko niektóre zagadnienia, z jakimi zapoznali się uczestnicy szkolenia „Prowadzenie nadzoru nad projektowaniem, budową i próbami okrętów wojennych” zorganizowanego przez Polski Rejestr Statków. Trzydniowy kurs zakończył się w miniony piątek.
11.12.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.